Randers FC-profil bor i Aarhus: Jeg kan ikke lide AGF

Nedtællingen til et drabeligt lokal-slag om uhyre vigtige point i torsdagens genåbning af Superligaen er i gang.



På torsdag åbner Randers FC Superligaen mod AGF, og det er en speciel modstander for Frederik Lauenborg.

Det er ærkerivalen, det er klubben, som den 23-årige midtbanespiller spillede sin første Superliga-kamp fra start imod, og så er Lauenborg selv aarhusianer.

Men i modsætning til så mange af sine byfæller valgte han Randers FC frem for Fredensvang, og det har han ikke haft grund til at fortryde.

Da Tipsbladet fanger Frederik Lauenborg på telefonen, har han været ude at handle. Derfor er han i bilen og på vej hjem til sin bopæl – i Aarhus. Randers-spilleren, der taler så passioneret om derbyet mod AGF, er nemlig aarhusianer.

– Det betragter jeg mig selv som, det gør jeg 100 procent. Men jeg har også noget Randers i mig, og det vil jeg altid have. Man må ikke kunne lide AGF, når man spiller i Randers. Jeg er jo vokset op i Aarhus, og selvfølgelig kan jeg ikke lide AGF, men selve byen er super dejlig, siger Frederik Lauenborg til Tipsbladet.

Som barn spillede han i Vejlby IK og Skovbakken i Aarhus Nord. Han spillede blandt andre sammen med den nuværende Dynamo Kiev-spiller Mikkel Duelund, Nimo Gribenco, der nåede fem førsteholdskampe for AGF, og Arfan Habibi, som har været med omkring det afghanske landshold.

De tog alle til AGF, men på grund af Randers FC’s nuværende assistenttræner rykkede Frederik Lauenborg i stedet mod nord. Det fortæller han meget mere om i det store interview med Tipsbladet.

For Randers FC og Frederik Launborg er håbet, at forårets sidste kampe i grundspillet kaster en plads af sig i Top-6. Kampen mod AGF skulle i første omgang have været spillet i februar men blev udsat på grund af vand på banen i Aarhus. Siden blev den så lukket ned sammen med resten af Danmark i starten af marts, så nu gælder det tredje forsøg. Randers er tre point efter AaB på plads nummer seks i tabellen, og der er derfor virkelig pres på holdet til alle de tre sidste kampe i grundspillet.

Men der er intet som helst problem for Randers-holdet, når det kommer til kun at fokusere på den kommende kamp – specielt når modstanderen er, hvem det er.

– Nej! Overhovedet ikke. Vi ved alle sammen, at når det hedder AGF, er det ærkerivalerne, og det er en slåskamp fra start til slut. Både på og uden for banen kan man mærke, at spændingen bliver højere og større. Det er en fed kamp. Jeg glæder mig, til det bliver den 28. siger Randers FC-aarhusianeren. 

Læs hele interviewet med Frederik Lauenborg i Tipsbladet – få det sammen med Ekstra Bladet i dag.





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

AGF – Sønderjyske

Dansk succes – ekspert med kærlighedserklæring

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Færdig i Real Madrid

FC Fredericia – FC København

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

10. gang i træk

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Randers FC – Vejle Boldklub

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

OB – Silkeborg IF

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Chok i Wolfsburg

Enorm interesse – millionregn over FCK?

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

FCK lurer på landsholdsspiller

Manchester United – Liverpool

Superliga-komet overgår flere monstersalg

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Et markant problem for Silkeborg