Randers FC-profil bor i Aarhus: Jeg kan ikke lide AGF

Nedtællingen til et drabeligt lokal-slag om uhyre vigtige point i torsdagens genåbning af Superligaen er i gang.



På torsdag åbner Randers FC Superligaen mod AGF, og det er en speciel modstander for Frederik Lauenborg.

Det er ærkerivalen, det er klubben, som den 23-årige midtbanespiller spillede sin første Superliga-kamp fra start imod, og så er Lauenborg selv aarhusianer.

Men i modsætning til så mange af sine byfæller valgte han Randers FC frem for Fredensvang, og det har han ikke haft grund til at fortryde.

Da Tipsbladet fanger Frederik Lauenborg på telefonen, har han været ude at handle. Derfor er han i bilen og på vej hjem til sin bopæl – i Aarhus. Randers-spilleren, der taler så passioneret om derbyet mod AGF, er nemlig aarhusianer.

– Det betragter jeg mig selv som, det gør jeg 100 procent. Men jeg har også noget Randers i mig, og det vil jeg altid have. Man må ikke kunne lide AGF, når man spiller i Randers. Jeg er jo vokset op i Aarhus, og selvfølgelig kan jeg ikke lide AGF, men selve byen er super dejlig, siger Frederik Lauenborg til Tipsbladet.

Som barn spillede han i Vejlby IK og Skovbakken i Aarhus Nord. Han spillede blandt andre sammen med den nuværende Dynamo Kiev-spiller Mikkel Duelund, Nimo Gribenco, der nåede fem førsteholdskampe for AGF, og Arfan Habibi, som har været med omkring det afghanske landshold.

De tog alle til AGF, men på grund af Randers FC’s nuværende assistenttræner rykkede Frederik Lauenborg i stedet mod nord. Det fortæller han meget mere om i det store interview med Tipsbladet.

For Randers FC og Frederik Launborg er håbet, at forårets sidste kampe i grundspillet kaster en plads af sig i Top-6. Kampen mod AGF skulle i første omgang have været spillet i februar men blev udsat på grund af vand på banen i Aarhus. Siden blev den så lukket ned sammen med resten af Danmark i starten af marts, så nu gælder det tredje forsøg. Randers er tre point efter AaB på plads nummer seks i tabellen, og der er derfor virkelig pres på holdet til alle de tre sidste kampe i grundspillet.

Men der er intet som helst problem for Randers-holdet, når det kommer til kun at fokusere på den kommende kamp – specielt når modstanderen er, hvem det er.

– Nej! Overhovedet ikke. Vi ved alle sammen, at når det hedder AGF, er det ærkerivalerne, og det er en slåskamp fra start til slut. Både på og uden for banen kan man mærke, at spændingen bliver højere og større. Det er en fed kamp. Jeg glæder mig, til det bliver den 28. siger Randers FC-aarhusianeren. 

Læs hele interviewet med Frederik Lauenborg i Tipsbladet – få det sammen med Ekstra Bladet i dag.







LIVE

LIVE: Kræver 745 millioner for United-emne

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

FCK bød på landsholdsmålmand

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Ny melding om fremtiden



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Kæk Wass: Han filmede!

Henter FC København-spiller

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Superliga-klub bekræfter dialog med investor

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

Mål i Madrid

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Trænerlegende stopper

Falsk transferhistorie i omløb

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde

Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid

Åbner op om hård tid efter racismekontrovers

Orient kan vinde i Vest

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!

Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

Chelsea med historiens største PL-underskud