Randers FC-profil bor i Aarhus: Jeg kan ikke lide AGF

Nedtællingen til et drabeligt lokal-slag om uhyre vigtige point i torsdagens genåbning af Superligaen er i gang.



På torsdag åbner Randers FC Superligaen mod AGF, og det er en speciel modstander for Frederik Lauenborg.

Det er ærkerivalen, det er klubben, som den 23-årige midtbanespiller spillede sin første Superliga-kamp fra start imod, og så er Lauenborg selv aarhusianer.

Men i modsætning til så mange af sine byfæller valgte han Randers FC frem for Fredensvang, og det har han ikke haft grund til at fortryde.

Da Tipsbladet fanger Frederik Lauenborg på telefonen, har han været ude at handle. Derfor er han i bilen og på vej hjem til sin bopæl – i Aarhus. Randers-spilleren, der taler så passioneret om derbyet mod AGF, er nemlig aarhusianer.

– Det betragter jeg mig selv som, det gør jeg 100 procent. Men jeg har også noget Randers i mig, og det vil jeg altid have. Man må ikke kunne lide AGF, når man spiller i Randers. Jeg er jo vokset op i Aarhus, og selvfølgelig kan jeg ikke lide AGF, men selve byen er super dejlig, siger Frederik Lauenborg til Tipsbladet.

Som barn spillede han i Vejlby IK og Skovbakken i Aarhus Nord. Han spillede blandt andre sammen med den nuværende Dynamo Kiev-spiller Mikkel Duelund, Nimo Gribenco, der nåede fem førsteholdskampe for AGF, og Arfan Habibi, som har været med omkring det afghanske landshold.

De tog alle til AGF, men på grund af Randers FC’s nuværende assistenttræner rykkede Frederik Lauenborg i stedet mod nord. Det fortæller han meget mere om i det store interview med Tipsbladet.

For Randers FC og Frederik Launborg er håbet, at forårets sidste kampe i grundspillet kaster en plads af sig i Top-6. Kampen mod AGF skulle i første omgang have været spillet i februar men blev udsat på grund af vand på banen i Aarhus. Siden blev den så lukket ned sammen med resten af Danmark i starten af marts, så nu gælder det tredje forsøg. Randers er tre point efter AaB på plads nummer seks i tabellen, og der er derfor virkelig pres på holdet til alle de tre sidste kampe i grundspillet.

Men der er intet som helst problem for Randers-holdet, når det kommer til kun at fokusere på den kommende kamp – specielt når modstanderen er, hvem det er.

– Nej! Overhovedet ikke. Vi ved alle sammen, at når det hedder AGF, er det ærkerivalerne, og det er en slåskamp fra start til slut. Både på og uden for banen kan man mærke, at spændingen bliver højere og større. Det er en fed kamp. Jeg glæder mig, til det bliver den 28. siger Randers FC-aarhusianeren. 

Læs hele interviewet med Frederik Lauenborg i Tipsbladet – få det sammen med Ekstra Bladet i dag.





LIVE

LIVE: FCK uden flere stjerner

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Riemer reagerer på stor landsholdschok

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Nedtur for Højlund og Napoli

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Kan koste Brøndby flere millioner

‘Så brænder hele København ned’

Manchester United sætter Chelsea på plads



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Fyrer landstræner to måneder før VM

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Det er aldrig sket før

Ringet op af Brøndby-træner

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Chelsea – Manchester United



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Her spiller Lasse Schöne i dag

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

‘Det drømmer alle om’

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Fifa kritiserer transportpriser under

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

Fik blackout på Brøndby Stadion

Steve Cooper storroser stjerne

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet