Randers FC har solgt angriberen Emil Riis, der skifter den engelske klub Preston North, der har hjemme i The Championship
– Emil har naturligvis tiltrukket meget interesse. Sådan er det jo med målscorere, der præsterer både på klub og ungdomslandsholdniveau. Derfor har vi hele tiden vidst, at et salg kunne være et emne i det her transfervindue. Vi har dog været opsatte på, at det skulle være det rigtige for såvel Emil som os, og her var det tilbuddet fra Preston, som var mest attraktivt. Vi er stolte over, at klubben endnu engang kan skyde et af vores talenter afsted og ønsker Emil held og lykke med endnu et engelsk eventyr, siger sportslig og kommerciel direktør Søren Pedersen.
Randers FC tjener formentlig ganske gode penge på handlen, da Emil Riis nemlig så sent som i foråret underskrev en ny aftale med Randers FC.
– Vi fik lavet en del vigtige forlængelser i forårssæsonen, og det er en stor del af vores strategi. Vi skal sørge for, at spillerne er så glade for at være her, at de vil forlænge. Samtidig ved de så også, at de kan komme videre, når det rigtige tilbud kommer. Det er salget af Emil Riis et godt eksempel på, siger Søren Pedersen.
Salget af angriberen, der har nettet 18 gange i 72 kampe for Randers FC, betyder nu, at Randers FC skal på spillerjagt inden transfervinduet lukker mandag midnat.
– Salget betyder selvfølgelig, at vi skal have fundet en erstatning for Emil. Vi har stor tiltro til vores offensive kræfter i truppen, men vi skal have fundet et par spillere, der kan være medvirkende til, at vi fortsat kan skabe mange chancer og score mange mål. Det er vores helt store fokus lige nu, siger Søren Pedersen.
Emil Riis skifter til Preston på en fireårig aftale og nåede at score to gange i den aktuelle Superliga-sæson.
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
NYHEDER
Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
NYHEDER
VM i tal: Så vildt har det været
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
HELT VILDT
Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
NYHEDER
FC Midtjylland forlænger med stort talent
Skylder FC København penge – straffes hårdt
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
OPTAKT
Curaçao – Elfenbenskysten
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
OPTAKT
Skotland – Brasilien
MEDIE
Chokskifte på vej?
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Marokko – Haiti
INTERVIEW
