Randers FC har solgt angriberen Emil Riis, der skifter den engelske klub Preston North, der har hjemme i The Championship
– Emil har naturligvis tiltrukket meget interesse. Sådan er det jo med målscorere, der præsterer både på klub og ungdomslandsholdniveau. Derfor har vi hele tiden vidst, at et salg kunne være et emne i det her transfervindue. Vi har dog været opsatte på, at det skulle være det rigtige for såvel Emil som os, og her var det tilbuddet fra Preston, som var mest attraktivt. Vi er stolte over, at klubben endnu engang kan skyde et af vores talenter afsted og ønsker Emil held og lykke med endnu et engelsk eventyr, siger sportslig og kommerciel direktør Søren Pedersen.
Randers FC tjener formentlig ganske gode penge på handlen, da Emil Riis nemlig så sent som i foråret underskrev en ny aftale med Randers FC.
– Vi fik lavet en del vigtige forlængelser i forårssæsonen, og det er en stor del af vores strategi. Vi skal sørge for, at spillerne er så glade for at være her, at de vil forlænge. Samtidig ved de så også, at de kan komme videre, når det rigtige tilbud kommer. Det er salget af Emil Riis et godt eksempel på, siger Søren Pedersen.
Salget af angriberen, der har nettet 18 gange i 72 kampe for Randers FC, betyder nu, at Randers FC skal på spillerjagt inden transfervinduet lukker mandag midnat.
– Salget betyder selvfølgelig, at vi skal have fundet en erstatning for Emil. Vi har stor tiltro til vores offensive kræfter i truppen, men vi skal have fundet et par spillere, der kan være medvirkende til, at vi fortsat kan skabe mange chancer og score mange mål. Det er vores helt store fokus lige nu, siger Søren Pedersen.
Emil Riis skifter til Preston på en fireårig aftale og nåede at score to gange i den aktuelle Superliga-sæson.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
LIVE
VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
OPTAKT
Frankrig – Sverige
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
England – DR Congo
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT
