Randers FC sælger målfarlig angriber til engelsk klub

Emil Riis er fortid i Randers FC, der har solgt angriberen til engelske Preston.



Randers FC har solgt angriberen Emil Riis, der skifter den engelske klub Preston North, der har hjemme i The Championship

– Emil har naturligvis tiltrukket meget interesse. Sådan er det jo med målscorere, der præsterer både på klub og ungdomslandsholdniveau. Derfor har vi hele tiden vidst, at et salg kunne være et emne i det her transfervindue. Vi har dog været opsatte på, at det skulle være det rigtige for såvel Emil som os, og her var det tilbuddet fra Preston, som var mest attraktivt. Vi er stolte over, at klubben endnu engang kan skyde et af vores talenter afsted og ønsker Emil held og lykke med endnu et engelsk eventyr, siger sportslig og kommerciel direktør Søren Pedersen.

Randers FC tjener formentlig ganske gode penge på handlen, da Emil Riis nemlig så sent som i foråret underskrev en ny aftale med Randers FC.

– Vi fik lavet en del vigtige forlængelser i forårssæsonen, og det er en stor del af vores strategi. Vi skal sørge for, at spillerne er så glade for at være her, at de vil forlænge. Samtidig ved de så også, at de kan komme videre, når det rigtige tilbud kommer. Det er salget af Emil Riis et godt eksempel på, siger Søren Pedersen.

Salget af angriberen, der har nettet 18 gange i 72 kampe for Randers FC, betyder nu, at Randers FC skal på spillerjagt inden transfervinduet lukker mandag midnat.

– Salget betyder selvfølgelig, at vi skal have fundet en erstatning for Emil. Vi har stor tiltro til vores offensive kræfter i truppen, men vi skal have fundet et par spillere, der kan være medvirkende til, at vi fortsat kan skabe mange chancer og score mange mål. Det er vores helt store fokus lige nu, siger Søren Pedersen.

Emil Riis skifter til Preston på en fireårig aftale og nåede at score to gange i den aktuelle Superliga-sæson.







LIVE

TransferLIVE: Til lægetjek i Brøndby

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane-interview går viralt

Jagter dansk erstatning

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet

Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Scorer vanvittig løn i Premier League

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Enige med Hjulmand – her er kontrakten



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Portugal – Spanien

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

“Du er en fucking maskine!”

‘Kaos’ – journalister råber ad stjerner

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

David Nielsen er stensikker



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er 1/8-finalerne ved VM

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere