Randers-forsvareren scorede sejrsmålet til 1-0 ude mod AaB på Aalborg Portland Park søndag eftermiddag i Superligaens sidste runde i grundspillet, og det sikrede mandskabet en placering i det eftertragtede mesterskabsspil, hvor han har ét specifikt mål.
– Vores mål er selvfølgelig to sejre mod AGF. Vi tabte sidst til AGF, hvilket var et mirakel, siger Björn Kopplin efter sejren mod AaB og om mandskabets mål i mesterskabsspillet.
– Vi vil selvfølgelig også gerne op i tabellen og spille med om de sjove placeringer.
Forsvarsspilleren scorer naturligt ikke et hav af mål qua sin position på banen, men han holder alligevel igen med de store superlativer om vigtigheden af scoringen mod AaB.
– Jeg kan ikke sige, at det var min vigtigste scoring, for når jeg rammer målet, er det altid vigtigt og sindssygt smukt, lyder det fra en glad Björn Kopplin, der dog anerkender, at det var en vigtig scoring.
– Det var en kæmpe holdpræstation efter en svag periode med dårlige resultater. Det her var en finale, og det er dejligt, når der er så vigtige kampe i fodbold.
Randers FC’s cheftræner, Thomas Thomasberg, var også en glad mand efter sejren mod AaB og ikke mindst den dermed sikrede plads i top-6.
– Jeg står med en enorm god følelse. I år havde det gjort ondt, hvis vi ikke var kommet med. Vi ville ikke rigtigt kunne beskylde andre, hvis vi ikke klarede den. Det er klart, at det derfor er ekstra forløsende selv at kunne sikre os pladsen med en sejr, fortæller Thomas Thomasberg.
De to herrer refererer til Randers' rigtig gode sæsonstart, der placerede holdet langt oppe i tabellen, før kronjyderne i anden halvdel af sæsonen ramte en dårlig periode.
/ritzau/
EKSKLUSIVT Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
EKSKLUSIVT
Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
Patrick Mortensen kunne ikke sige nej til Brøndby
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TRANSFER
Uventet skifte?
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
MEDIE
De vil have Rashford
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
MEDIE
Stor dansker-handel i fare? Er gået under jorden
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp