Klart mål for slutspillet i Randers: Vil slå AGF

Björn Kopplin sikrede Randers en plads i top-6, og nu har han målet klar for succes i mesterskabsspillet.



Randers-forsvareren scorede sejrsmålet til 1-0 ude mod AaB på Aalborg Portland Park søndag eftermiddag i Superligaens sidste runde i grundspillet, og det sikrede mandskabet en placering i det eftertragtede mesterskabsspil, hvor han har ét specifikt mål.

– Vores mål er selvfølgelig to sejre mod AGF. Vi tabte sidst til AGF, hvilket var et mirakel, siger Björn Kopplin efter sejren mod AaB og om mandskabets mål i mesterskabsspillet.

– Vi vil selvfølgelig også gerne op i tabellen og spille med om de sjove placeringer.

Forsvarsspilleren scorer naturligt ikke et hav af mål qua sin position på banen, men han holder alligevel igen med de store superlativer om vigtigheden af scoringen mod AaB.

– Jeg kan ikke sige, at det var min vigtigste scoring, for når jeg rammer målet, er det altid vigtigt og sindssygt smukt, lyder det fra en glad Björn Kopplin, der dog anerkender, at det var en vigtig scoring.

– Det var en kæmpe holdpræstation efter en svag periode med dårlige resultater. Det her var en finale, og det er dejligt, når der er så vigtige kampe i fodbold.

Randers FC’s cheftræner, Thomas Thomasberg, var også en glad mand efter sejren mod AaB og ikke mindst den dermed sikrede plads i top-6.

– Jeg står med en enorm god følelse. I år havde det gjort ondt, hvis vi ikke var kommet med. Vi ville ikke rigtigt kunne beskylde andre, hvis vi ikke klarede den. Det er klart, at det derfor er ekstra forløsende selv at kunne sikre os pladsen med en sejr, fortæller Thomas Thomasberg.

De to herrer refererer til Randers' rigtig gode sæsonstart, der placerede holdet langt oppe i tabellen, før kronjyderne i anden halvdel af sæsonen ramte en dårlig periode.

/ritzau/





Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

Peter Schmeichel lander stort job



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Køber snart Brøndby-angriber



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Manchester City – Brentford

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Real Madrid melder ud: Han er ramt af hovedskade

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

– Det var en af de værste dage

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

Liverpool – Chelsea

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!