Randers-forsvareren scorede sejrsmålet til 1-0 ude mod AaB på Aalborg Portland Park søndag eftermiddag i Superligaens sidste runde i grundspillet, og det sikrede mandskabet en placering i det eftertragtede mesterskabsspil, hvor han har ét specifikt mål.
– Vores mål er selvfølgelig to sejre mod AGF. Vi tabte sidst til AGF, hvilket var et mirakel, siger Björn Kopplin efter sejren mod AaB og om mandskabets mål i mesterskabsspillet.
– Vi vil selvfølgelig også gerne op i tabellen og spille med om de sjove placeringer.
Forsvarsspilleren scorer naturligt ikke et hav af mål qua sin position på banen, men han holder alligevel igen med de store superlativer om vigtigheden af scoringen mod AaB.
– Jeg kan ikke sige, at det var min vigtigste scoring, for når jeg rammer målet, er det altid vigtigt og sindssygt smukt, lyder det fra en glad Björn Kopplin, der dog anerkender, at det var en vigtig scoring.
– Det var en kæmpe holdpræstation efter en svag periode med dårlige resultater. Det her var en finale, og det er dejligt, når der er så vigtige kampe i fodbold.
Randers FC’s cheftræner, Thomas Thomasberg, var også en glad mand efter sejren mod AaB og ikke mindst den dermed sikrede plads i top-6.
– Jeg står med en enorm god følelse. I år havde det gjort ondt, hvis vi ikke var kommet med. Vi ville ikke rigtigt kunne beskylde andre, hvis vi ikke klarede den. Det er klart, at det derfor er ekstra forløsende selv at kunne sikre os pladsen med en sejr, fortæller Thomas Thomasberg.
De to herrer refererer til Randers' rigtig gode sæsonstart, der placerede holdet langt oppe i tabellen, før kronjyderne i anden halvdel af sæsonen ramte en dårlig periode.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
NYHEDER
Napoli-chok på vej
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
Fortryder FC Barcelona-transfer
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Østrig og Kroatien udtager Superliga-spillere
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
EKSKLUSIVT