– Jeg er stadigvæk også lidt Brøndby-fan, må jeg bare sige.
Randers-anfører Björn Kopplin gjorde søndag eftermiddag det onde ved sin tidligere klub Brøndby, da han med en fremragende flugter sørgede for, at Randers fik 2-2 i den svære udekamp på Brøndby Stadion.
Tyskeren scorede i sidste sekund af dommerens tillægstid, og så fik følelserne frit løb.
– Når man scorer og får point til allersidst, er det bare den fedeste oplevelse.
– Normalt jubler jeg ikke så meget og specielt ikke mod mine tidligere hold, men jeg må undskylde til Brøndby-fansene. Jeg elsker bare at score i sidste minut, siger en smilende Kopplin.
Backen spillede i 2018 et halvt år for Brøndby og står noteret for fem kampe i den blågule trøje.
– Det er længe side, at jeg spillede her, men jeg har stadig gode venner her, og jeg er stadigvæk også lidt Brøndby-fan, må jeg bare sige.
Brøndby havde ingen målmand, da Kopplin flugtede bolden i mål, fordi Thomas Mikkelsen lå på jorden et godt stykke ude i feltet efter et hårdt sammenstød med Randers-stopperen Daniel Høegh.
Efter kampen mistænker Brøndby, at Mikkelsen har brækket to ribben i duellen.
Brøndby-træner Niels Frederiksen er ganske diplomatisk omkring situationen, selv om de blågule appellerede voldsomt for et frispark på banen.
– Jeg håbede, man havde vurderet, at der var frispark, men det skete ikke ude i VAR-vognen. De er jo klogere end mig til at vurdere den slags.
– Det er en målmand, der var i en duel, og jeg ved ikke, om de vurderer, at det var hændeligt. Det må de jo gøre. Så ligger han ned, og så er han ukampdygtig, mens de sparker den ind.
– Jeg kan ikke sige andet, end at dommerne vurderede det, og de vurderede, at det var fair play, siger Niels Frederiksen.
Randers-træner Thomas Thomasberg har set situationen igen og mener, at målet korrekt fik lov at tælle.
– Selvfølgelig vil der blive snakket om det. Jeg forstår godt, at Brøndby vil have frispark, for det havde jeg også villet, hvis jeg havde siddet derovre.
– Men når jeg er så objektiv, som jeg nu kan være, synes jeg stadig, at det ligner en fair duel mellem to, der kun går efter bolden.
– Så kan man diskutere, at der ligger en målmand ned, men selvfølgelig er jeg bare glad for, at målet talte, siger Thomasberg.
Randers ligger på en flot andenplads i Superligaen med 19 point efter 9 runder.
– Nu har vi ikke tabt i ni kampe i streg, og det er historisk for Randers. Jeg er bare meget glad for at være en del af Randers FC i øjeblikket, siger søndagens kronjyske helt Björn Kopplin.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: ‘Vi er kede af det’
OPTAKT
Argentina – Egypten
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
LIVE
VM-LIVE: England overvejer det nu
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
NYHEDER
Voldsom europæisk kritik af FIFA
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
TOPNYHED
AGF-spiller idømt karantæne
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
Don Ø: Mange rystede på hovedet
OPTAKT
Portugal – Spanien
Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb
Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’
NYHEDER
Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
INTERVIEW
