– Jeg er stadigvæk også lidt Brøndby-fan, må jeg bare sige.
Randers-anfører Björn Kopplin gjorde søndag eftermiddag det onde ved sin tidligere klub Brøndby, da han med en fremragende flugter sørgede for, at Randers fik 2-2 i den svære udekamp på Brøndby Stadion.
Tyskeren scorede i sidste sekund af dommerens tillægstid, og så fik følelserne frit løb.
– Når man scorer og får point til allersidst, er det bare den fedeste oplevelse.
– Normalt jubler jeg ikke så meget og specielt ikke mod mine tidligere hold, men jeg må undskylde til Brøndby-fansene. Jeg elsker bare at score i sidste minut, siger en smilende Kopplin.
Backen spillede i 2018 et halvt år for Brøndby og står noteret for fem kampe i den blågule trøje.
– Det er længe side, at jeg spillede her, men jeg har stadig gode venner her, og jeg er stadigvæk også lidt Brøndby-fan, må jeg bare sige.
Brøndby havde ingen målmand, da Kopplin flugtede bolden i mål, fordi Thomas Mikkelsen lå på jorden et godt stykke ude i feltet efter et hårdt sammenstød med Randers-stopperen Daniel Høegh.
Efter kampen mistænker Brøndby, at Mikkelsen har brækket to ribben i duellen.
Brøndby-træner Niels Frederiksen er ganske diplomatisk omkring situationen, selv om de blågule appellerede voldsomt for et frispark på banen.
– Jeg håbede, man havde vurderet, at der var frispark, men det skete ikke ude i VAR-vognen. De er jo klogere end mig til at vurdere den slags.
– Det er en målmand, der var i en duel, og jeg ved ikke, om de vurderer, at det var hændeligt. Det må de jo gøre. Så ligger han ned, og så er han ukampdygtig, mens de sparker den ind.
– Jeg kan ikke sige andet, end at dommerne vurderede det, og de vurderede, at det var fair play, siger Niels Frederiksen.
Randers-træner Thomas Thomasberg har set situationen igen og mener, at målet korrekt fik lov at tælle.
– Selvfølgelig vil der blive snakket om det. Jeg forstår godt, at Brøndby vil have frispark, for det havde jeg også villet, hvis jeg havde siddet derovre.
– Men når jeg er så objektiv, som jeg nu kan være, synes jeg stadig, at det ligner en fair duel mellem to, der kun går efter bolden.
– Så kan man diskutere, at der ligger en målmand ned, men selvfølgelig er jeg bare glad for, at målet talte, siger Thomasberg.
Randers ligger på en flot andenplads i Superligaen med 19 point efter 9 runder.
– Nu har vi ikke tabt i ni kampe i streg, og det er historisk for Randers. Jeg er bare meget glad for at være en del af Randers FC i øjeblikket, siger søndagens kronjyske helt Björn Kopplin.
/ritzau/
LIVE
Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer
TRANSFER
Officielt: FC København sælger stjerne
TRANSFER
Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TOPNYHED
Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
TOPNYHED
Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
Zorniger efterlyser OB-forstærkninger
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Kontant transfermelding om Filip Jørgensen
TIPSBLADETS DOM
Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere
TOPNYHED
Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’
Vejle dummer sig i premieren mod AB
TOPNYHED
‘Det vil være en stor ting i FCK’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø
MEDIE
Skyder Brøndby-transfer ned
INTERVIEW
Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
INTERVIEW
Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’
TIPSBLADETS DOM
Køb, køb, køb!
RØVEN I KLASKEHØJDE
