Daniel Høegh bytter FC Midtjylland ud med Randers FC.
På sin hjemmeside skriver Randers, at den 31-årige midterforsvarer er ny mand på holdet. Høegh har fået en tre år lang kontrakt i den kronjyske superligaklub.
Den rutinerede stopper skifter til Randers efter lidt under to år i FC Midtjylland, som han kom til i oktober 2020 fra hollandske Heerenveen.
– Jeg er glad og stolt over at blive en del af Randers FC, siger Daniel Høegh på Randers' hjemmeside.
– Jeg søgte en ny udfordring, og det skal ikke være nogen hemmelighed, at der har været en masse forskellige muligheder i spil. Men jeg har kunnet mærke, at det var Randers FC, som jeg gerne ville.
Ud over at have spillet i Heerenveen har Daniel Høegh også et to år langt ophold i schweiziske Basel på cv'et. Her var han fra 2015 til 2017. Inden da var Høegh at finde i OB, hvor fynboen fik sin fodboldopdragelse.
– Vi får en meget voksen og erfaren spiller ind på et højt niveau, som skal tage en ledende rolle på holdet, siger Randers-sportschef Søren Pedersen på klubbens hjemmeside.
– Vi er stolte over at kunne hente en spiller med Daniel Høeghs kvaliteter til Randers FC.
Daniel Høegh fortæller, at han valgte Randers frem for andre hold, fordi han ønskede at spille en stor rolle på et hold igen. I Midtjylland var der da også til tider lidt langt mellem spilletiden. På to sæsoner blev det til 33 optrædener.
– Jeg har været en del af en stor klub, som har rigtig mange dygtige spillere, og der har jeg haft en lidt mindre rolle, selv om jeg har fået mine kampe.
– Og udsigten til en større rolle og endnu mere spilletid i Randers FC har tændt mig. Jeg synes, at Randers FC er et rigtig godt hold med nogle dygtige spillere. Men jeg ser mig selv kunne få en lidt større rolle i Randers FC end den, jeg har haft i FC Midtjylland, siger Høegh.
Randers indledte 2022/23-sæsonen i fredags mod netop FC Midtjylland i en kamp, der endte 1-1.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Rettighederne til Champions League forlænges
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
NYHEDER
Landsholdet annoncerer to testkampe
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
NYHEDER
Dansk viking på vej mod trist afslutning
Arsenal-træner er rasende
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
AVIS
AC Milan kigger på dansker
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være