Randers holder på Emil Riis-millioner i en coronatid

Uvished i forhold til coronapandemien får Randers FC til at holde på pengene fra salget af Emil Riis.



Randers FC solgte kort før transfervinduets lukning topscorer Emil Riis til engelske Preston.

Salgsprisen vil sportsdirektør Søren Pedersen ikke afsløre, men der har været spekuleret i, at Emil Riis kostede cirka 11 millioner kroner.

Det betyder dog ikke, at klubben nu står med nogle penge, der for alt i verden skal bruges, når der igen må købes spillere.

– Vi lever i en verden med mange uvisheder, så det er ikke penge, der bare bliver brugt. Vi har en struktur og strategi, som vi følger. Det gør vi også, selv om vi har fået nogle kroner ind for Emil Riis, siger Søren Pedersen.

Kronjyderne nåede inden transfervinduet lukkede at leje Bassala Sambou fra hollandske Fortuna Sittard. Det kan vise sig at blive en permanent aftale.

– Det kan godt ske, at vi skal hente en angriber på et tidspunkt, men det er ikke planen lige nu. Vi har to dygtige angribere, og så har vi lejet Bassala Sambou, så lige nu er vi fint besat her.

– Hvis vi så kan få Sambou til at lykkes, så har vi en mulighed for at indløse en købsoption på ham, siger Søren Pedersen.

Sportsdirektøren er da også fint tilfreds med truppen, selv om man i Randers FC godt vil have hentet en eller to spillere mere, hvis coronapandemien ikke havde udfordret økonomien.

– Det har betydet, at vi har et lavere budget, end vi normalt har. Det lever vi under, og vi synes, at vi har en rigtig god og spændende trup.

Det er Randers-træner Thomas Thomasberg enig i.

– Det bekymrer mig ikke, at vi skulle få svært ved at score mål, fordi Emil Riis er væk. I foråret mistede vi Saba Lobjanidze, og så sagde folk, at vi ikke kunne score mål. Jeg har stadig nogle på mit hold, der kan score mål.

– Nu er vinduet lukket, og vi har de spillere, vi gerne vil have. Jeg er tilfreds med den trup, vi har sat sammen. Det er den, vi klarer os igennem med her i efteråret, og så må vi evaluere til vinter, siger Thomas Thomasberg.

Emil Riis er noteret for to af Randers’ fem mål i denne sæson.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Indkalder pressen

Flot farvel til Middelfart på Fyn

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Her er FC Københavns vej i Europa

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

FC København kan få Jens Stage-millioner

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Kommer med frækt bud på dansk mester

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

José Mourinho vil have dansk stjerne

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Fulham – Newcastle

Liverpool – Brentford

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0

Brighton – Manchester United



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’

Brøndby IF – FC København

AGF kan ende med millionregning, men…