Randers FC solgte kort før transfervinduets lukning topscorer Emil Riis til engelske Preston.
Salgsprisen vil sportsdirektør Søren Pedersen ikke afsløre, men der har været spekuleret i, at Emil Riis kostede cirka 11 millioner kroner.
Det betyder dog ikke, at klubben nu står med nogle penge, der for alt i verden skal bruges, når der igen må købes spillere.
– Vi lever i en verden med mange uvisheder, så det er ikke penge, der bare bliver brugt. Vi har en struktur og strategi, som vi følger. Det gør vi også, selv om vi har fået nogle kroner ind for Emil Riis, siger Søren Pedersen.
Kronjyderne nåede inden transfervinduet lukkede at leje Bassala Sambou fra hollandske Fortuna Sittard. Det kan vise sig at blive en permanent aftale.
– Det kan godt ske, at vi skal hente en angriber på et tidspunkt, men det er ikke planen lige nu. Vi har to dygtige angribere, og så har vi lejet Bassala Sambou, så lige nu er vi fint besat her.
– Hvis vi så kan få Sambou til at lykkes, så har vi en mulighed for at indløse en købsoption på ham, siger Søren Pedersen.
Sportsdirektøren er da også fint tilfreds med truppen, selv om man i Randers FC godt vil have hentet en eller to spillere mere, hvis coronapandemien ikke havde udfordret økonomien.
– Det har betydet, at vi har et lavere budget, end vi normalt har. Det lever vi under, og vi synes, at vi har en rigtig god og spændende trup.
Det er Randers-træner Thomas Thomasberg enig i.
– Det bekymrer mig ikke, at vi skulle få svært ved at score mål, fordi Emil Riis er væk. I foråret mistede vi Saba Lobjanidze, og så sagde folk, at vi ikke kunne score mål. Jeg har stadig nogle på mit hold, der kan score mål.
– Nu er vinduet lukket, og vi har de spillere, vi gerne vil have. Jeg er tilfreds med den trup, vi har sat sammen. Det er den, vi klarer os igennem med her i efteråret, og så må vi evaluere til vinter, siger Thomas Thomasberg.
Emil Riis er noteret for to af Randers’ fem mål i denne sæson.
/ritzau/
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
Fortryder FC Barcelona-transfer
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
Færdig: Nu er han rejst til København
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
Jess Thorup indlagt
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
TIPSBLADETS DOM
