Randers straffede AGF: Har ét ben i pokalfinalen

Med en 2-0-sejr sikrede Randers sig et godt udgangspunkt i første opgør af to i Sydbank Pokalens semifinale.



Randers spillede sig torsdag et skridt tættere på pokalfinalen, da randrusianerne på udebane besejrede rivalerne fra AGF med 2-0 i Sydbank Pokalens semifinale.

Selv om kampen startede jævnt ud, åd gæsterne fra Randers sig langsomt ind, og de satte sig spillemæssigt på kampen.

Det var dog ikke nogen skøn affære, men hvor AGF havde svært ved at skabe de store chancer, trådte de orangeklædte gæster i karakter midtvejs i anden halvleg.

Med to scoringer på fire minutter så det svært ud hjemmeholdet, der aldrig fik svaret igen.

Med 2-0-sejren stiller Randers sig i en gunstig position inden holdenes returopgør, der spilles på Cepheus Park i Randers den 15. april.

Første halvleg vil næppe blive husket for et højt spændingsniveau, hvor begge hold stod fint defensivt.

Store chancer var der ikke mange af, men efter 24 minutter kom halvlegens største af slagsen, og den tilfaldt Randers-angriber Marvin Egho, der blev sendt i dybden og kom alene igennem med AGF-målmand Kamil Grabara, som dog pillede angriberens forsøg.

Da hverken AGF eller Randers bød sig mere til, sluttede første halvleg, som den startede, med stillingen 0-0.

Anden halvleg fortsatte i første halvlegs ånd, men efter 66 minutter tog kampen fart, da Randers fik sig et hjørnespark.

Her gik AGF-keeper Kamil Grabara skævt af bolden og efterlod målet tomt, og da bolden efter lidt klumpspil landede for fødderne af Randers’ Vito Hammershøy-Mistrati, kunne han sikkert sparke bolden i nettet til 1-0.

Bare fire minutter senere kom Grabara igen i negativt fokus, da han nedlagde Hammershøy-Mistrati i feltet.

Det kastede et straffespark af sig, som Marvin Egho sikkert tog sig af, og dermed kunne han fordoble gæsternes føring til 2-0.

AGF formåede aldrig at svare igen, og derfor kunne Randers rejse hjem med en sikker udesejr og et godt udgangspunkt inden returopgøret.

/ritzau/





FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe




LIVE

TransferLIVE: Lukker ned for kæmpetransfer

Klar for FC København

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

‘Horsens var et helvede’

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Djukic’ mentor er væk: ‘Jeg holder meget af ham”

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Han bestemmer det hele



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Forventer rekord i Superliga-klub

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Smadrer transferrekord

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

‘Sort uheld’ i Viborg

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Brøndby tæt på ny forstærkning

– Han har en “grim” side

Dansk klub har lagt hele strategien om

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

Irriteret over Rajovic-snak: I kan pege på mig

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Spændende transfermelding om Maxsø

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Skamroses af Thomas Nørgaard

Dansk klub jagter én særlig forstærkning