Randers straffede AGF: Har ét ben i pokalfinalen

Med en 2-0-sejr sikrede Randers sig et godt udgangspunkt i første opgør af to i Sydbank Pokalens semifinale.



Randers spillede sig torsdag et skridt tættere på pokalfinalen, da randrusianerne på udebane besejrede rivalerne fra AGF med 2-0 i Sydbank Pokalens semifinale.

Selv om kampen startede jævnt ud, åd gæsterne fra Randers sig langsomt ind, og de satte sig spillemæssigt på kampen.

Det var dog ikke nogen skøn affære, men hvor AGF havde svært ved at skabe de store chancer, trådte de orangeklædte gæster i karakter midtvejs i anden halvleg.

Med to scoringer på fire minutter så det svært ud hjemmeholdet, der aldrig fik svaret igen.

Med 2-0-sejren stiller Randers sig i en gunstig position inden holdenes returopgør, der spilles på Cepheus Park i Randers den 15. april.

Første halvleg vil næppe blive husket for et højt spændingsniveau, hvor begge hold stod fint defensivt.

Store chancer var der ikke mange af, men efter 24 minutter kom halvlegens største af slagsen, og den tilfaldt Randers-angriber Marvin Egho, der blev sendt i dybden og kom alene igennem med AGF-målmand Kamil Grabara, som dog pillede angriberens forsøg.

Da hverken AGF eller Randers bød sig mere til, sluttede første halvleg, som den startede, med stillingen 0-0.

Anden halvleg fortsatte i første halvlegs ånd, men efter 66 minutter tog kampen fart, da Randers fik sig et hjørnespark.

Her gik AGF-keeper Kamil Grabara skævt af bolden og efterlod målet tomt, og da bolden efter lidt klumpspil landede for fødderne af Randers’ Vito Hammershøy-Mistrati, kunne han sikkert sparke bolden i nettet til 1-0.

Bare fire minutter senere kom Grabara igen i negativt fokus, da han nedlagde Hammershøy-Mistrati i feltet.

Det kastede et straffespark af sig, som Marvin Egho sikkert tog sig af, og dermed kunne han fordoble gæsternes føring til 2-0.

AGF formåede aldrig at svare igen, og derfor kunne Randers rejse hjem med en sikker udesejr og et godt udgangspunkt inden returopgøret.

/ritzau/



Marokko mishandler Mali

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Raser over dansk stjerne

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

‘Den værste transfer nogensinde’

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Det har taget røven på Steve Cooper

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

Supercomputer: Værste nogensinde!

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

– Han har været en decideret atombombe

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Magisk aften for FC København-stjerne

AFCON inviterer til gratis fodbold

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Det er til dumpekarakter

Overvejer Mathias Jensen-køb

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Han peger på Simon Kjær

Klart ønske fra Ruben Amorim

Eriksen med kontant udmelding

Benhård transfermelding

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Gounies kan røve Banken

Brøndby-stjerne med stor donation

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Målfattigt lokalderby i Afrika

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Ny nedtur for Ansu Fati

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt