Randers spillede sig torsdag et skridt tættere på pokalfinalen, da randrusianerne på udebane besejrede rivalerne fra AGF med 2-0 i Sydbank Pokalens semifinale.
Selv om kampen startede jævnt ud, åd gæsterne fra Randers sig langsomt ind, og de satte sig spillemæssigt på kampen.
Det var dog ikke nogen skøn affære, men hvor AGF havde svært ved at skabe de store chancer, trådte de orangeklædte gæster i karakter midtvejs i anden halvleg.
Med to scoringer på fire minutter så det svært ud hjemmeholdet, der aldrig fik svaret igen.
Med 2-0-sejren stiller Randers sig i en gunstig position inden holdenes returopgør, der spilles på Cepheus Park i Randers den 15. april.
Første halvleg vil næppe blive husket for et højt spændingsniveau, hvor begge hold stod fint defensivt.
Store chancer var der ikke mange af, men efter 24 minutter kom halvlegens største af slagsen, og den tilfaldt Randers-angriber Marvin Egho, der blev sendt i dybden og kom alene igennem med AGF-målmand Kamil Grabara, som dog pillede angriberens forsøg.
Da hverken AGF eller Randers bød sig mere til, sluttede første halvleg, som den startede, med stillingen 0-0.
Anden halvleg fortsatte i første halvlegs ånd, men efter 66 minutter tog kampen fart, da Randers fik sig et hjørnespark.
Her gik AGF-keeper Kamil Grabara skævt af bolden og efterlod målet tomt, og da bolden efter lidt klumpspil landede for fødderne af Randers’ Vito Hammershøy-Mistrati, kunne han sikkert sparke bolden i nettet til 1-0.
Bare fire minutter senere kom Grabara igen i negativt fokus, da han nedlagde Hammershøy-Mistrati i feltet.
Det kastede et straffespark af sig, som Marvin Egho sikkert tog sig af, og dermed kunne han fordoble gæsternes føring til 2-0.
AGF formåede aldrig at svare igen, og derfor kunne Randers rejse hjem med en sikker udesejr og et godt udgangspunkt inden returopgøret.
/ritzau/
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
Smider Salah-bombe
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
TOPNYHED
Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
OPTAKT
PSG – Bayern München
Afvist – Brøndby undrer sig
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
LIVE: Jesper Sørensen og co. til Las Vegas?
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
TIPSBLADETS DOM
Overbevisende: To chok i Parken
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
MEDIE
