Han er fyldt 31 år og er en af Superligaens bedste keepere, men han er også begyndt at overveje sin fremtid.
Patrik Carlgren fra Randers FC har kontrakt med kronjyderne frem til sommeren 2024, og klubben er ganske sikkert interesseret i at forlænge.
Men Carlgren holder for nuværende alle døre åbne – det fortæller den svenske keeper i et interview med Lundhs Podcast på Fotbollskanalen.
Målmanden har været i Randers FC siden sommeren 2018 og har allerede en gang tidligere forlænget sin aftale med klubben. Han er regnet som en sikker sidste skanse for Randers, men fremtidsovervejelserne er der af forskellige årsager.
– Kender jeg klubben og min sportsdirektør rigtigt, vil de absolut elske at forlænge. Jeg ved, at han har givet udtryk for i medierne tidligere, at der er en mulighed for at forlænge min kontrakt. Jeg har været her fem år til sommer, og min motivation og drive er stor. Jeg vil udvikle mig og blive bedre. Det gode ved klubben er, at de ikke rigtigt vil sælge mig. Jeg ved, de har talt med mine agenter. Så alle ved, at det skal være rigtig godt, hvis der skal være et salg, siger Patrik Carlgren til Fotbollskanalen.se.
En mulighed kunne være en retur til Stockholm, hvor han tidligere har spillet for AIK, hvis det er.
– Det er klart, at det altid er i tankerne. Min kone er fra Stockholm. Mine børn er næsten danske nu, men de er også meget i Stockholm. Det er klart, at Allsvenskan altid er i tankerne og især AIK, den fine klub, som man har været i. Den er der altid, siger målmanden.
Carlgren brød igennem i Brage og har foruden AIK også en fortid i FC Nordsjælland og Konyaspor. Det var i sidstnævnte, at Randers FC hentede målmanden på en fri transfer i sommeren 2018.
Han har en enkelt A-landskamp på cv’et.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Delaney afslører dialog
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
NYHEDER
Infantino: Iran kommer til at spille VM
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
NYHEDER