Randers-keeper overvejer fremtiden: Er i tankerne

Den dygtige svenske målmand Patrik Carlgren er i tvivl om, hvad han skal i fremtiden. Han er ingenlunde utilfreds i Randers FC.



Han er fyldt 31 år og er en af Superligaens bedste keepere, men han er også begyndt at overveje sin fremtid.

Patrik Carlgren fra Randers FC har kontrakt med kronjyderne frem til sommeren 2024, og klubben er ganske sikkert interesseret i at forlænge. 

Men Carlgren holder for nuværende alle døre åbne – det fortæller den svenske keeper i et interview med Lundhs Podcast på Fotbollskanalen.

Målmanden har været i Randers FC siden sommeren 2018 og har allerede en gang tidligere forlænget sin aftale med klubben. Han er regnet som en sikker sidste skanse for Randers, men fremtidsovervejelserne er der af forskellige årsager.

– Kender jeg klubben og min sportsdirektør rigtigt, vil de absolut elske at forlænge. Jeg ved, at han har givet udtryk for i medierne tidligere, at der er en mulighed for at forlænge min kontrakt. Jeg har været her fem år til sommer, og min motivation og drive er stor. Jeg vil udvikle mig og blive bedre. Det gode ved klubben er, at de ikke rigtigt vil sælge mig. Jeg ved, de har talt med mine agenter. Så alle ved, at det skal være rigtig godt, hvis der skal være et salg, siger Patrik Carlgren til Fotbollskanalen.se.

En mulighed kunne være en retur til Stockholm, hvor han tidligere har spillet for AIK, hvis det er.

– Det er klart, at det altid er i tankerne. Min kone er fra Stockholm. Mine børn er næsten danske nu, men de er også meget i Stockholm. Det er klart, at Allsvenskan altid er i tankerne og især AIK, den fine klub, som man har været i. Den er der altid, siger målmanden.

Carlgren brød igennem i Brage og har foruden AIK også en fortid i FC Nordsjælland og Konyaspor. Det var i sidstnævnte, at Randers FC hentede målmanden på en fri transfer i sommeren 2018.

Han har en enkelt A-landskamp på cv’et.







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Chok i Wolfsburg

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Raser over Brian Riemer-interview

Tottenham jagter choktransfer

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Efter blot fire sejre – Scott Parker stopper

Martin Jørgensen lander nyt job

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Arsenal – Fulham

– Vi har alle fejlet

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Arsenal-træner er rasende