Han er fyldt 31 år og er en af Superligaens bedste keepere, men han er også begyndt at overveje sin fremtid.
Patrik Carlgren fra Randers FC har kontrakt med kronjyderne frem til sommeren 2024, og klubben er ganske sikkert interesseret i at forlænge.
Men Carlgren holder for nuværende alle døre åbne – det fortæller den svenske keeper i et interview med Lundhs Podcast på Fotbollskanalen.
Målmanden har været i Randers FC siden sommeren 2018 og har allerede en gang tidligere forlænget sin aftale med klubben. Han er regnet som en sikker sidste skanse for Randers, men fremtidsovervejelserne er der af forskellige årsager.
– Kender jeg klubben og min sportsdirektør rigtigt, vil de absolut elske at forlænge. Jeg ved, at han har givet udtryk for i medierne tidligere, at der er en mulighed for at forlænge min kontrakt. Jeg har været her fem år til sommer, og min motivation og drive er stor. Jeg vil udvikle mig og blive bedre. Det gode ved klubben er, at de ikke rigtigt vil sælge mig. Jeg ved, de har talt med mine agenter. Så alle ved, at det skal være rigtig godt, hvis der skal være et salg, siger Patrik Carlgren til Fotbollskanalen.se.
En mulighed kunne være en retur til Stockholm, hvor han tidligere har spillet for AIK, hvis det er.
– Det er klart, at det altid er i tankerne. Min kone er fra Stockholm. Mine børn er næsten danske nu, men de er også meget i Stockholm. Det er klart, at Allsvenskan altid er i tankerne og især AIK, den fine klub, som man har været i. Den er der altid, siger målmanden.
Carlgren brød igennem i Brage og har foruden AIK også en fortid i FC Nordsjælland og Konyaspor. Det var i sidstnævnte, at Randers FC hentede målmanden på en fri transfer i sommeren 2018.
Han har en enkelt A-landskamp på cv’et.
LIVE
LIVE: Kasper Schmeichel deler nyt
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
INTERVIEW
Fønsskov løfter sløret: ‘Han tog lige ordet’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TOPNYHED
Emre Mor færdig
TIPSBLADETS DOM
Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
TOPNYHED