Randers’ nye chef erkender: Min åbenlyse svaghed

Rasmus Bertelsen - Randers' nye cheftræner - svarer helt ærligt, da han bliver spurgt om, hvad han svagheder er.



I en alder af blot 39 år har Rasmus Bertelsen taget et enormt skridt i sin karriere. 

Han er nemlig gået fra at være assistenttræner til at være cheftræner i Randers FC. Det blev officielt torsdag. 

Årsagen er naturligvis, at Thomas Thomasberg er smuttet til Herning for at stå i spidsen for FC Midtjylland. 

Og selvom Rasmus Bertelsen har stået i spidsen for Randers FC fra vinteren 2018 til sommeren samme år, så er det nu en helt ny hverdag, der venter ham. 

Det erkender Superliga-træneren da ligeledes, da Tipsbladet fanger ham over telefonen. 

– Min åbenlyse svaghed er, at jeg mangler erfaring. En måde at få det er at blive kastet ud i det. Jeg smagte på at være cheftræner for fem år siden, men min svaghed er alligevel, at jeg mangler erfaring. Jeg er ikke vant til at stå forrest, lyder det fra Rasmus Bertelsen, inden han fortsætter: 

– Omvendt er en af mine styrker min fodboldfaglighed. Jeg har arbejdet med både unge spillere og Superliga-spillere. Jeg tror på mig selv, når det kommer til at arbejde med mennesker og fodbold. 

Du har været i Randers FC i mange år. Har du ikke fået andre henvendelser undervejs?  

– Der har været meget, meget lidt, som jeg har sagt nej tak til. Der har været lidt løse henvendelser, men det har aldrig været noget, som jeg er gået videre med. 

Fik du ikke blod på tanden i forhold til at være cheftræner, da du prøvede det? 

– Jeg syntes, det kom lidt tidligt at skulle være cheftræner. Det var et halvt år efter, jeg var stoppet som ungdomstræner, og så var jeg pludselig en del af den voksne verden. 

– Så det var fint at tage assistenttjansen. Så har jeg lært en masse af dygtige mennesker som Colin Todd, Ove Christensen og Thomas Thomasberg. 

Når du nu er blevet cheftræner, skal Randers FC så have en ny assistenttræner?  

– Det er noget, vi skal have kigget på. Vi er ikke den største organisation, da Mads Agesen også er taget til Viborg. Så vi skal have kigget på den sportslige ledelse. Her er en ny assistenttræner en af tingene. 

Ved du, hvem du godt kunne tænke dig som en del af din trænerstab? 

– Jeg har selvfølgelig nogle idéer og tanker omkring, hvem der skal ind, men jeg kommer ikke til at stille ultimative krav til ledelsen. 

Blev du ærgerlig, da du beskeden omkring Thomas Thomasberg eller tænkte du, at nu er det min tur? 

– Først og fremmest var jeg ærgerlig over nyheden med Thomas. Det var det første, der fyldte. Vi har haft gang i noget godt i Randers i rigtig lang tid. 

– Men det kan jeg ikke kontrollere, og da Søren Pedersen (sportsdirektør i Randers FC, red.) med det samme sagde, at jeg skulle tage over, var jeg beæret over det og så frem til opgaven, siger Rasmus Bertelsen som det sidste. 

Randers FC-trænerens første seriøse opgave er den 3. april, når hans tropper skal en tur til Aarhus for at møde AGF. 



Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva

Afsløring: Jacob Ambæk forlænger med Brøndby

Blæst bagover: ‘Han er sensationel’

FCK starter op uden tre spillere

Ingen aktuelle forhandlinger med FCK

De vil købe FC Midtjylland-profil

Teaser han for Brøndby-transfer? 

Her er Manchester Uniteds transferønskeliste

Lothar Matthäus fælder dom over Danmark

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF! 

Liverpool-spiller i chokskifte?

Opfordrer dansk profil til skifte: ‘FCK er oplagt’

Vil have stjernetræner til Tottenham

Raser over Patrick Dorgu-beslutning

44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm

Tidligere Superliga-profil har fremtiden på plads

I modvind: ‘Han har ikke lignet sig selv’

Tvivler på transferbonanza i Brøndby

Endelig! Første sæsonsejr til Wolverhampton

Bekymrende tendenser i FCK: Det er næsten komisk

‘Usandsynlig genopstandelse’

Celtics krise forværres

Frederik Birk bryder tavsheden

– Jeg sagde hent ham i Brøndby!

Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt

Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!

Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Jagtet af FCK – nu skifter han

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer

Købt for 225 mio. i sommer – nu sendes han væk

Dansker om Bodø/Glimt: ‘De er rimelig kolde’

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Vavro og dansk stjerne meldes på vej væk

FCK ville hellere af med ham – og tak for det!

Philadelphia Union forhandler om dansker

Aston Villa sejrer og fastholder topplacering

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Lurer på dyr dansk stjerne

Cykelstjerne opereret efter styrt i sne

Realitetstjek rammer landsholdene efter bøvlet år

Wimbledon-vinder fnyser ad showkamp

Sæsonens bedste transfer – danskere halter efter

Frank spår bedre tider for enden af skidt periode

Milan tager arbejdssejr på Sardinien

Ulve æder Gudinde i Bergamo

Mads Kikkenborg på vej væk fra Anderlecht

På vej til storklub