Randers’ nye chef erkender: Min åbenlyse svaghed

Rasmus Bertelsen - Randers' nye cheftræner - svarer helt ærligt, da han bliver spurgt om, hvad han svagheder er.



I en alder af blot 39 år har Rasmus Bertelsen taget et enormt skridt i sin karriere. 

Han er nemlig gået fra at være assistenttræner til at være cheftræner i Randers FC. Det blev officielt torsdag. 

Årsagen er naturligvis, at Thomas Thomasberg er smuttet til Herning for at stå i spidsen for FC Midtjylland. 

Og selvom Rasmus Bertelsen har stået i spidsen for Randers FC fra vinteren 2018 til sommeren samme år, så er det nu en helt ny hverdag, der venter ham. 

Det erkender Superliga-træneren da ligeledes, da Tipsbladet fanger ham over telefonen. 

– Min åbenlyse svaghed er, at jeg mangler erfaring. En måde at få det er at blive kastet ud i det. Jeg smagte på at være cheftræner for fem år siden, men min svaghed er alligevel, at jeg mangler erfaring. Jeg er ikke vant til at stå forrest, lyder det fra Rasmus Bertelsen, inden han fortsætter: 

– Omvendt er en af mine styrker min fodboldfaglighed. Jeg har arbejdet med både unge spillere og Superliga-spillere. Jeg tror på mig selv, når det kommer til at arbejde med mennesker og fodbold. 

Du har været i Randers FC i mange år. Har du ikke fået andre henvendelser undervejs?  

– Der har været meget, meget lidt, som jeg har sagt nej tak til. Der har været lidt løse henvendelser, men det har aldrig været noget, som jeg er gået videre med. 

Fik du ikke blod på tanden i forhold til at være cheftræner, da du prøvede det? 

– Jeg syntes, det kom lidt tidligt at skulle være cheftræner. Det var et halvt år efter, jeg var stoppet som ungdomstræner, og så var jeg pludselig en del af den voksne verden. 

– Så det var fint at tage assistenttjansen. Så har jeg lært en masse af dygtige mennesker som Colin Todd, Ove Christensen og Thomas Thomasberg. 

Når du nu er blevet cheftræner, skal Randers FC så have en ny assistenttræner?  

– Det er noget, vi skal have kigget på. Vi er ikke den største organisation, da Mads Agesen også er taget til Viborg. Så vi skal have kigget på den sportslige ledelse. Her er en ny assistenttræner en af tingene. 

Ved du, hvem du godt kunne tænke dig som en del af din trænerstab? 

– Jeg har selvfølgelig nogle idéer og tanker omkring, hvem der skal ind, men jeg kommer ikke til at stille ultimative krav til ledelsen. 

Blev du ærgerlig, da du beskeden omkring Thomas Thomasberg eller tænkte du, at nu er det min tur? 

– Først og fremmest var jeg ærgerlig over nyheden med Thomas. Det var det første, der fyldte. Vi har haft gang i noget godt i Randers i rigtig lang tid. 

– Men det kan jeg ikke kontrollere, og da Søren Pedersen (sportsdirektør i Randers FC, red.) med det samme sagde, at jeg skulle tage over, var jeg beæret over det og så frem til opgaven, siger Rasmus Bertelsen som det sidste. 

Randers FC-trænerens første seriøse opgave er den 3. april, når hans tropper skal en tur til Aarhus for at møde AGF. 





TransferLIVE: Fortid i FCM – på vej til Chelsea




LIVE

Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Vejle dummer sig i premieren mod AB

Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC

Supercomputer: De vinder Superligaen

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Zorniger efterlyser OB-forstærkninger

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

AGF – Brøndby IF

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Viborg knækkede OB og tog kneben sejr

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’

Skyder Brøndby-transfer ned

FC København – Lyngby BK