Randers’ nye chef erkender: Min åbenlyse svaghed

Rasmus Bertelsen - Randers' nye cheftræner - svarer helt ærligt, da han bliver spurgt om, hvad han svagheder er.



I en alder af blot 39 år har Rasmus Bertelsen taget et enormt skridt i sin karriere. 

Han er nemlig gået fra at være assistenttræner til at være cheftræner i Randers FC. Det blev officielt torsdag. 

Årsagen er naturligvis, at Thomas Thomasberg er smuttet til Herning for at stå i spidsen for FC Midtjylland. 

Og selvom Rasmus Bertelsen har stået i spidsen for Randers FC fra vinteren 2018 til sommeren samme år, så er det nu en helt ny hverdag, der venter ham. 

Det erkender Superliga-træneren da ligeledes, da Tipsbladet fanger ham over telefonen. 

– Min åbenlyse svaghed er, at jeg mangler erfaring. En måde at få det er at blive kastet ud i det. Jeg smagte på at være cheftræner for fem år siden, men min svaghed er alligevel, at jeg mangler erfaring. Jeg er ikke vant til at stå forrest, lyder det fra Rasmus Bertelsen, inden han fortsætter: 

– Omvendt er en af mine styrker min fodboldfaglighed. Jeg har arbejdet med både unge spillere og Superliga-spillere. Jeg tror på mig selv, når det kommer til at arbejde med mennesker og fodbold. 

Du har været i Randers FC i mange år. Har du ikke fået andre henvendelser undervejs?  

– Der har været meget, meget lidt, som jeg har sagt nej tak til. Der har været lidt løse henvendelser, men det har aldrig været noget, som jeg er gået videre med. 

Fik du ikke blod på tanden i forhold til at være cheftræner, da du prøvede det? 

– Jeg syntes, det kom lidt tidligt at skulle være cheftræner. Det var et halvt år efter, jeg var stoppet som ungdomstræner, og så var jeg pludselig en del af den voksne verden. 

– Så det var fint at tage assistenttjansen. Så har jeg lært en masse af dygtige mennesker som Colin Todd, Ove Christensen og Thomas Thomasberg. 

Når du nu er blevet cheftræner, skal Randers FC så have en ny assistenttræner?  

– Det er noget, vi skal have kigget på. Vi er ikke den største organisation, da Mads Agesen også er taget til Viborg. Så vi skal have kigget på den sportslige ledelse. Her er en ny assistenttræner en af tingene. 

Ved du, hvem du godt kunne tænke dig som en del af din trænerstab? 

– Jeg har selvfølgelig nogle idéer og tanker omkring, hvem der skal ind, men jeg kommer ikke til at stille ultimative krav til ledelsen. 

Blev du ærgerlig, da du beskeden omkring Thomas Thomasberg eller tænkte du, at nu er det min tur? 

– Først og fremmest var jeg ærgerlig over nyheden med Thomas. Det var det første, der fyldte. Vi har haft gang i noget godt i Randers i rigtig lang tid. 

– Men det kan jeg ikke kontrollere, og da Søren Pedersen (sportsdirektør i Randers FC, red.) med det samme sagde, at jeg skulle tage over, var jeg beæret over det og så frem til opgaven, siger Rasmus Bertelsen som det sidste. 

Randers FC-trænerens første seriøse opgave er den 3. april, når hans tropper skal en tur til Aarhus for at møde AGF. 





Tager afsked – varsler dialog med Brøndby




STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Storkamp af Patrick Dorgu



TOPNYHED

Her er FC Københavns vej i Europa

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Højlund slutter sæsonen med bravour

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Conte stopper i Napoli

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Verdenskendt agentfirma kommer til Danmark

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Topboss sviner Barça til



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Sammenligner Brøndby med Manchester United

‘Det regner jeg med, at Mikkel Bro gør’

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner