Randers’ nye chef erkender: Min åbenlyse svaghed

Rasmus Bertelsen - Randers' nye cheftræner - svarer helt ærligt, da han bliver spurgt om, hvad han svagheder er.



I en alder af blot 39 år har Rasmus Bertelsen taget et enormt skridt i sin karriere. 

Han er nemlig gået fra at være assistenttræner til at være cheftræner i Randers FC. Det blev officielt torsdag. 

Årsagen er naturligvis, at Thomas Thomasberg er smuttet til Herning for at stå i spidsen for FC Midtjylland. 

Og selvom Rasmus Bertelsen har stået i spidsen for Randers FC fra vinteren 2018 til sommeren samme år, så er det nu en helt ny hverdag, der venter ham. 

Det erkender Superliga-træneren da ligeledes, da Tipsbladet fanger ham over telefonen. 

– Min åbenlyse svaghed er, at jeg mangler erfaring. En måde at få det er at blive kastet ud i det. Jeg smagte på at være cheftræner for fem år siden, men min svaghed er alligevel, at jeg mangler erfaring. Jeg er ikke vant til at stå forrest, lyder det fra Rasmus Bertelsen, inden han fortsætter: 

– Omvendt er en af mine styrker min fodboldfaglighed. Jeg har arbejdet med både unge spillere og Superliga-spillere. Jeg tror på mig selv, når det kommer til at arbejde med mennesker og fodbold. 

Du har været i Randers FC i mange år. Har du ikke fået andre henvendelser undervejs?  

– Der har været meget, meget lidt, som jeg har sagt nej tak til. Der har været lidt løse henvendelser, men det har aldrig været noget, som jeg er gået videre med. 

Fik du ikke blod på tanden i forhold til at være cheftræner, da du prøvede det? 

– Jeg syntes, det kom lidt tidligt at skulle være cheftræner. Det var et halvt år efter, jeg var stoppet som ungdomstræner, og så var jeg pludselig en del af den voksne verden. 

– Så det var fint at tage assistenttjansen. Så har jeg lært en masse af dygtige mennesker som Colin Todd, Ove Christensen og Thomas Thomasberg. 

Når du nu er blevet cheftræner, skal Randers FC så have en ny assistenttræner?  

– Det er noget, vi skal have kigget på. Vi er ikke den største organisation, da Mads Agesen også er taget til Viborg. Så vi skal have kigget på den sportslige ledelse. Her er en ny assistenttræner en af tingene. 

Ved du, hvem du godt kunne tænke dig som en del af din trænerstab? 

– Jeg har selvfølgelig nogle idéer og tanker omkring, hvem der skal ind, men jeg kommer ikke til at stille ultimative krav til ledelsen. 

Blev du ærgerlig, da du beskeden omkring Thomas Thomasberg eller tænkte du, at nu er det min tur? 

– Først og fremmest var jeg ærgerlig over nyheden med Thomas. Det var det første, der fyldte. Vi har haft gang i noget godt i Randers i rigtig lang tid. 

– Men det kan jeg ikke kontrollere, og da Søren Pedersen (sportsdirektør i Randers FC, red.) med det samme sagde, at jeg skulle tage over, var jeg beæret over det og så frem til opgaven, siger Rasmus Bertelsen som det sidste. 

Randers FC-trænerens første seriøse opgave er den 3. april, når hans tropper skal en tur til Aarhus for at møde AGF. 







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Vil hente FC Midtjylland-profil

Fortryder FC Barcelona-transfer

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Neestrup jagtes af storklub

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Færdig: Nu er han rejst til København

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Daniel Carvajal færdig i Real Madrid

AGF jagter hollandsk talent

Chelsea – Tottenham

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Jess Thorup indlagt

Rørt Claesson kommer med kæmpe kærlighedserklæring

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Dansk stortalents værdi eksploderer

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’

Osula sender West Ham tæt på nedrykning



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Salah sender særlig besked