I en alder af blot 39 år har Rasmus Bertelsen taget et enormt skridt i sin karriere.
Han er nemlig gået fra at være assistenttræner til at være cheftræner i Randers FC. Det blev officielt torsdag.
Årsagen er naturligvis, at Thomas Thomasberg er smuttet til Herning for at stå i spidsen for FC Midtjylland.
Og selvom Rasmus Bertelsen har stået i spidsen for Randers FC fra vinteren 2018 til sommeren samme år, så er det nu en helt ny hverdag, der venter ham.
Det erkender Superliga-træneren da ligeledes, da Tipsbladet fanger ham over telefonen.
– Min åbenlyse svaghed er, at jeg mangler erfaring. En måde at få det er at blive kastet ud i det. Jeg smagte på at være cheftræner for fem år siden, men min svaghed er alligevel, at jeg mangler erfaring. Jeg er ikke vant til at stå forrest, lyder det fra Rasmus Bertelsen, inden han fortsætter:
– Omvendt er en af mine styrker min fodboldfaglighed. Jeg har arbejdet med både unge spillere og Superliga-spillere. Jeg tror på mig selv, når det kommer til at arbejde med mennesker og fodbold.
Du har været i Randers FC i mange år. Har du ikke fået andre henvendelser undervejs?
– Der har været meget, meget lidt, som jeg har sagt nej tak til. Der har været lidt løse henvendelser, men det har aldrig været noget, som jeg er gået videre med.
Fik du ikke blod på tanden i forhold til at være cheftræner, da du prøvede det?
– Jeg syntes, det kom lidt tidligt at skulle være cheftræner. Det var et halvt år efter, jeg var stoppet som ungdomstræner, og så var jeg pludselig en del af den voksne verden.
– Så det var fint at tage assistenttjansen. Så har jeg lært en masse af dygtige mennesker som Colin Todd, Ove Christensen og Thomas Thomasberg.
Når du nu er blevet cheftræner, skal Randers FC så have en ny assistenttræner?
– Det er noget, vi skal have kigget på. Vi er ikke den største organisation, da Mads Agesen også er taget til Viborg. Så vi skal have kigget på den sportslige ledelse. Her er en ny assistenttræner en af tingene.
Ved du, hvem du godt kunne tænke dig som en del af din trænerstab?
– Jeg har selvfølgelig nogle idéer og tanker omkring, hvem der skal ind, men jeg kommer ikke til at stille ultimative krav til ledelsen.
Blev du ærgerlig, da du beskeden omkring Thomas Thomasberg eller tænkte du, at nu er det min tur?
– Først og fremmest var jeg ærgerlig over nyheden med Thomas. Det var det første, der fyldte. Vi har haft gang i noget godt i Randers i rigtig lang tid.
– Men det kan jeg ikke kontrollere, og da Søren Pedersen (sportsdirektør i Randers FC, red.) med det samme sagde, at jeg skulle tage over, var jeg beæret over det og så frem til opgaven, siger Rasmus Bertelsen som det sidste.
Randers FC-trænerens første seriøse opgave er den 3. april, når hans tropper skal en tur til Aarhus for at møde AGF.
LIVE
TransferLIVE: Ny cheftræner på plads
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
LIVE: Riemer starter med debutant
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
De 10 største stjerner, der misser VM
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
TOPNYHED
BIF og AGF brager sammen i 1. runde af Superligaen
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
Officielt: Uwe Rösler henter Mbom
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
TRANSFER