Randers’ nye chef erkender: Min åbenlyse svaghed

Rasmus Bertelsen - Randers' nye cheftræner - svarer helt ærligt, da han bliver spurgt om, hvad han svagheder er.



I en alder af blot 39 år har Rasmus Bertelsen taget et enormt skridt i sin karriere. 

Han er nemlig gået fra at være assistenttræner til at være cheftræner i Randers FC. Det blev officielt torsdag. 

Årsagen er naturligvis, at Thomas Thomasberg er smuttet til Herning for at stå i spidsen for FC Midtjylland. 

Og selvom Rasmus Bertelsen har stået i spidsen for Randers FC fra vinteren 2018 til sommeren samme år, så er det nu en helt ny hverdag, der venter ham. 

Det erkender Superliga-træneren da ligeledes, da Tipsbladet fanger ham over telefonen. 

– Min åbenlyse svaghed er, at jeg mangler erfaring. En måde at få det er at blive kastet ud i det. Jeg smagte på at være cheftræner for fem år siden, men min svaghed er alligevel, at jeg mangler erfaring. Jeg er ikke vant til at stå forrest, lyder det fra Rasmus Bertelsen, inden han fortsætter: 

– Omvendt er en af mine styrker min fodboldfaglighed. Jeg har arbejdet med både unge spillere og Superliga-spillere. Jeg tror på mig selv, når det kommer til at arbejde med mennesker og fodbold. 

Du har været i Randers FC i mange år. Har du ikke fået andre henvendelser undervejs?  

– Der har været meget, meget lidt, som jeg har sagt nej tak til. Der har været lidt løse henvendelser, men det har aldrig været noget, som jeg er gået videre med. 

Fik du ikke blod på tanden i forhold til at være cheftræner, da du prøvede det? 

– Jeg syntes, det kom lidt tidligt at skulle være cheftræner. Det var et halvt år efter, jeg var stoppet som ungdomstræner, og så var jeg pludselig en del af den voksne verden. 

– Så det var fint at tage assistenttjansen. Så har jeg lært en masse af dygtige mennesker som Colin Todd, Ove Christensen og Thomas Thomasberg. 

Når du nu er blevet cheftræner, skal Randers FC så have en ny assistenttræner?  

– Det er noget, vi skal have kigget på. Vi er ikke den største organisation, da Mads Agesen også er taget til Viborg. Så vi skal have kigget på den sportslige ledelse. Her er en ny assistenttræner en af tingene. 

Ved du, hvem du godt kunne tænke dig som en del af din trænerstab? 

– Jeg har selvfølgelig nogle idéer og tanker omkring, hvem der skal ind, men jeg kommer ikke til at stille ultimative krav til ledelsen. 

Blev du ærgerlig, da du beskeden omkring Thomas Thomasberg eller tænkte du, at nu er det min tur? 

– Først og fremmest var jeg ærgerlig over nyheden med Thomas. Det var det første, der fyldte. Vi har haft gang i noget godt i Randers i rigtig lang tid. 

– Men det kan jeg ikke kontrollere, og da Søren Pedersen (sportsdirektør i Randers FC, red.) med det samme sagde, at jeg skulle tage over, var jeg beæret over det og så frem til opgaven, siger Rasmus Bertelsen som det sidste. 

Randers FC-trænerens første seriøse opgave er den 3. april, når hans tropper skal en tur til Aarhus for at møde AGF. 





LIVE

TransferLIVE: Aral Simsir er landet

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’

Schweiz sender Colombia ud af VM

Ekspert om Svensson: ‘En presbold’

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Knuser transferrekord



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Supercomputer: De vinder VM

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er danskers millionløn i Lazio

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

Dybt forundret over Superliga-flop

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Stor nedtur for Superliga-komet

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Bundesliga-klub henter FCM-emne



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

VM-spiller alvorligt skadet