Randers og AGF deler

Efter to sejre i træk blev AGF holdt nede på en pointdeling i fredagens udekamp mod Randers FC i Superligaen.



AGF havde spillet sig ind i kampen om medaljer efter to overbevisende sejre i træk i det nye år.

Men fredag aften blev vinderstimen bremset af Randers, der på hjemmebane spillede 1-1 mod AGF.

Med det ene point er AGF placeret på tredjepladsen med 35 point efter 20 kampe i Superligaen. FC København topper rækken med fire point mere for en kamp færre.

Generelt var det en kamp, der kunne være gået begge veje, og Randers viste, at hjemmeholdet er berettiget til at have ambitioner om at komme i top-6 og blive en del af mesterskabsspillet.

Lige nu er Randers nummer fire med tre point mindre end AGF. De øvrige kampe i 20. spillerunde afvikles søndag og mandag.

Randers-angriberen Mohamed Toure fik en stor chance efter otte minutter, men forsøget blev reddet af AGF-keeper Jesper Hansen.

Efter 18 minutter scorede AGF-angriberen Patrick Mortensen til 1-0, da han dukkede op det rigtige sted på det rigtige tidspunkt i feltet.

AGF-midtbanespilleren Kristian Arnstad havde taget et godt dybdeløb, og nordmanden formåede fra baglinjen at sparke bolden tilbage i feltet til sin målfarlige holdkammerat.

Med scoringen er Patrick Mortensen Superligaens topscorer med 15 mål.

Randers pressede derefter på for en udligning, og det lykkedes efter lidt over en halv time for Mathias Greve at udligne til 1-1.

Målet kom efter et smukt opspil, hvor Randers-angriberen Florian Danho leverede en perfekt pasning til Greve, der nemt kunne sparke bolden i nettet bag Jesper Hansen.

Efter en åben slagudveksling i første halvleg blev det mere mudret og rodet i tågen i anden halvleg.

Det dramatiske højdepunkt var, da AGF-stopperen Frederik Tingager mod slutningen af kampen ramte bolden med hånden i eget felt.

Men dommeren og VAR mente ikke, at det var nok til et straffespark. Dermed endte det hele med en pointdeling.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Storkamp af Patrick Dorgu

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Højlund slutter sæsonen med bravour

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Conte stopper i Napoli

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Jacob Neestrup er enig med ny klub



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Topboss sviner Barça til

Superliga-oprykker varsler flere transfers

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes

Perez med kynisk besked: Det er slut for ham

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit