Randers optrapper Aabech-krigen

Randers FC har sendt en kontrakt mellem Kim Aabech og Lyngby rundt til samtlige Superliga-klubber. Lyngby i problemer.



Lyngby har brokket sig over, at Randers FC forsøgte at kapre Kim Aabech i vinterpausen uden at kontakte klubben først. Nu skyder Randers imidlertid tilbage på den nordsjællandske klub.

I følge Ekstra Bladet har Randers sendt en kontrakt mellem Lyngby og Kim Aabech rundt til samtlige klubber i Superligaen, og torsdag holder klubberne et møde om sagen.

I den rundsendte kontrakt står der, at Lyngby forpligter sig til at give Kim Aabech lønforhøjelse og betale ham 150.000 kroner i to rater. Pengene skulle han have for at give afkald på den frikøbsklausul, han havde i sin oprindelige kontrakt. Problemet i sagen skulle være, at kontrakt angiveligt ikke bærer det officielle DBU-stempel, og at der opereres med nettobeløb i aftalen.

Det rejser spørgsmålet, om Lyngby har forsøgt at skjule noget for DBU, og om der kan være sorte penge indblandet i aftalen. Kim Aabech selv har ikke lyst til at kommentere sagen så længe, der kører en sag i DBU. Lyngbys bestyrelsesformand Torben Røsler bekræfter imidlertid, at klubben har betalt de to engangsbeløb til Aabech, og han understreger desuden, at kontrakten er stemplet af DBU, og at alle regler i den forbindelse er overholdt. Derudover afviser han, at der skulle være tale om udbetaling af sorte penge.

– Det kan jeg blankt afvise. Jeg har selv hørt et rygte om, at vi skulle have betalt ham sorte penge. Men der eksisterer lønsedler på de to ekstrabetalinger á 150.000 kr. Så det er skudt helt forbi målet. Vi har fuldstændig rent mel i posen i denne sag. Randers kan bare klø på, men ærlig talt synes vi, de opfører sig under lavmålet, siger Torben Røsler til Ekstra Bladet.





Overraskende transfermelding om Diant Ramaj




LIVE

TransferLIVE: Er det prisen på Michael Olise?

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Sat til salg – så dyr er han

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Nu melder Christian Eriksen ud

Klar melding fra Thomas Gravesen

Jonas Wind til danskerklub?

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Engelsk legende storroser brandvarm dansker

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Dommer ude af VM – nægtet adgang til USA

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Danske klubber scorer millioner på VM

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

‘AC’-forlængelse på plads, men…

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident