Randers optrapper Aabech-krigen

Randers FC har sendt en kontrakt mellem Kim Aabech og Lyngby rundt til samtlige Superliga-klubber. Lyngby i problemer.



Lyngby har brokket sig over, at Randers FC forsøgte at kapre Kim Aabech i vinterpausen uden at kontakte klubben først. Nu skyder Randers imidlertid tilbage på den nordsjællandske klub.

I følge Ekstra Bladet har Randers sendt en kontrakt mellem Lyngby og Kim Aabech rundt til samtlige klubber i Superligaen, og torsdag holder klubberne et møde om sagen.

I den rundsendte kontrakt står der, at Lyngby forpligter sig til at give Kim Aabech lønforhøjelse og betale ham 150.000 kroner i to rater. Pengene skulle han have for at give afkald på den frikøbsklausul, han havde i sin oprindelige kontrakt. Problemet i sagen skulle være, at kontrakt angiveligt ikke bærer det officielle DBU-stempel, og at der opereres med nettobeløb i aftalen.

Det rejser spørgsmålet, om Lyngby har forsøgt at skjule noget for DBU, og om der kan være sorte penge indblandet i aftalen. Kim Aabech selv har ikke lyst til at kommentere sagen så længe, der kører en sag i DBU. Lyngbys bestyrelsesformand Torben Røsler bekræfter imidlertid, at klubben har betalt de to engangsbeløb til Aabech, og han understreger desuden, at kontrakten er stemplet af DBU, og at alle regler i den forbindelse er overholdt. Derudover afviser han, at der skulle være tale om udbetaling af sorte penge.

– Det kan jeg blankt afvise. Jeg har selv hørt et rygte om, at vi skulle have betalt ham sorte penge. Men der eksisterer lønsedler på de to ekstrabetalinger á 150.000 kr. Så det er skudt helt forbi målet. Vi har fuldstændig rent mel i posen i denne sag. Randers kan bare klø på, men ærlig talt synes vi, de opfører sig under lavmålet, siger Torben Røsler til Ekstra Bladet.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

FC København – OB



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Offentliggøres i dag

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Andreas Christensen afviser tilbud

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det