Lyngby har brokket sig over, at Randers FC forsøgte at kapre Kim Aabech i vinterpausen uden at kontakte klubben først. Nu skyder Randers imidlertid tilbage på den nordsjællandske klub.
I følge Ekstra Bladet har Randers sendt en kontrakt mellem Lyngby og Kim Aabech rundt til samtlige klubber i Superligaen, og torsdag holder klubberne et møde om sagen.
I den rundsendte kontrakt står der, at Lyngby forpligter sig til at give Kim Aabech lønforhøjelse og betale ham 150.000 kroner i to rater. Pengene skulle han have for at give afkald på den frikøbsklausul, han havde i sin oprindelige kontrakt. Problemet i sagen skulle være, at kontrakt angiveligt ikke bærer det officielle DBU-stempel, og at der opereres med nettobeløb i aftalen.
Det rejser spørgsmålet, om Lyngby har forsøgt at skjule noget for DBU, og om der kan være sorte penge indblandet i aftalen. Kim Aabech selv har ikke lyst til at kommentere sagen så længe, der kører en sag i DBU. Lyngbys bestyrelsesformand Torben Røsler bekræfter imidlertid, at klubben har betalt de to engangsbeløb til Aabech, og han understreger desuden, at kontrakten er stemplet af DBU, og at alle regler i den forbindelse er overholdt. Derudover afviser han, at der skulle være tale om udbetaling af sorte penge.
– Det kan jeg blankt afvise. Jeg har selv hørt et rygte om, at vi skulle have betalt ham sorte penge. Men der eksisterer lønsedler på de to ekstrabetalinger á 150.000 kr. Så det er skudt helt forbi målet. Vi har fuldstændig rent mel i posen i denne sag. Randers kan bare klø på, men ærlig talt synes vi, de opfører sig under lavmålet, siger Torben Røsler til Ekstra Bladet.
LIVE
TransferLIVE: Dansker får sit store skifte
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
NYHEDER
Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
MEDIE
De jagter Henrik Meister
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
TRANSFER
Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.
Danske klubber scorer millioner på VM
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
Danskerne har stor tiltro til Norge
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
NYHEDER