Randers optrapper Aabech-krigen

Randers FC har sendt en kontrakt mellem Kim Aabech og Lyngby rundt til samtlige Superliga-klubber. Lyngby i problemer.



Lyngby har brokket sig over, at Randers FC forsøgte at kapre Kim Aabech i vinterpausen uden at kontakte klubben først. Nu skyder Randers imidlertid tilbage på den nordsjællandske klub.

I følge Ekstra Bladet har Randers sendt en kontrakt mellem Lyngby og Kim Aabech rundt til samtlige klubber i Superligaen, og torsdag holder klubberne et møde om sagen.

I den rundsendte kontrakt står der, at Lyngby forpligter sig til at give Kim Aabech lønforhøjelse og betale ham 150.000 kroner i to rater. Pengene skulle han have for at give afkald på den frikøbsklausul, han havde i sin oprindelige kontrakt. Problemet i sagen skulle være, at kontrakt angiveligt ikke bærer det officielle DBU-stempel, og at der opereres med nettobeløb i aftalen.

Det rejser spørgsmålet, om Lyngby har forsøgt at skjule noget for DBU, og om der kan være sorte penge indblandet i aftalen. Kim Aabech selv har ikke lyst til at kommentere sagen så længe, der kører en sag i DBU. Lyngbys bestyrelsesformand Torben Røsler bekræfter imidlertid, at klubben har betalt de to engangsbeløb til Aabech, og han understreger desuden, at kontrakten er stemplet af DBU, og at alle regler i den forbindelse er overholdt. Derudover afviser han, at der skulle være tale om udbetaling af sorte penge.

– Det kan jeg blankt afvise. Jeg har selv hørt et rygte om, at vi skulle have betalt ham sorte penge. Men der eksisterer lønsedler på de to ekstrabetalinger á 150.000 kr. Så det er skudt helt forbi målet. Vi har fuldstændig rent mel i posen i denne sag. Randers kan bare klø på, men ærlig talt synes vi, de opfører sig under lavmålet, siger Torben Røsler til Ekstra Bladet.





Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?




LIVE

TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM

Argentina – Schweiz

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Forhandler med Jannik Vestergaard

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Norsk ekspert håner Danmark

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Norge – England



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Uventet transferdrejning

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Spanien – Belgien



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

PC afslører: Sådan pressede vi prisen op

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Superligaen er knækket

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’