Randers optrapper Aabech-krigen

Randers FC har sendt en kontrakt mellem Kim Aabech og Lyngby rundt til samtlige Superliga-klubber. Lyngby i problemer.



Lyngby har brokket sig over, at Randers FC forsøgte at kapre Kim Aabech i vinterpausen uden at kontakte klubben først. Nu skyder Randers imidlertid tilbage på den nordsjællandske klub.

I følge Ekstra Bladet har Randers sendt en kontrakt mellem Lyngby og Kim Aabech rundt til samtlige klubber i Superligaen, og torsdag holder klubberne et møde om sagen.

I den rundsendte kontrakt står der, at Lyngby forpligter sig til at give Kim Aabech lønforhøjelse og betale ham 150.000 kroner i to rater. Pengene skulle han have for at give afkald på den frikøbsklausul, han havde i sin oprindelige kontrakt. Problemet i sagen skulle være, at kontrakt angiveligt ikke bærer det officielle DBU-stempel, og at der opereres med nettobeløb i aftalen.

Det rejser spørgsmålet, om Lyngby har forsøgt at skjule noget for DBU, og om der kan være sorte penge indblandet i aftalen. Kim Aabech selv har ikke lyst til at kommentere sagen så længe, der kører en sag i DBU. Lyngbys bestyrelsesformand Torben Røsler bekræfter imidlertid, at klubben har betalt de to engangsbeløb til Aabech, og han understreger desuden, at kontrakten er stemplet af DBU, og at alle regler i den forbindelse er overholdt. Derudover afviser han, at der skulle være tale om udbetaling af sorte penge.

– Det kan jeg blankt afvise. Jeg har selv hørt et rygte om, at vi skulle have betalt ham sorte penge. Men der eksisterer lønsedler på de to ekstrabetalinger á 150.000 kr. Så det er skudt helt forbi målet. Vi har fuldstændig rent mel i posen i denne sag. Randers kan bare klø på, men ærlig talt synes vi, de opfører sig under lavmålet, siger Torben Røsler til Ekstra Bladet.





En sort plet på hans eftermæle




LIVE

TransferLIVE: Tæt på at hente Man Utd-spiller

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Afsløring: FC København afviser millionbud



LIVE

Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’

Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning

Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde

Ked af hemmeligt FCK-skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Anton Gaaei-handel meldes død

Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!