Randers overvintrer over nedrykningsstregen, efter at holdet fredag spillede 0-0 på hjemmebane i en tam affære mod Vejle i Superligaen i sidste runde inden vinterpausen.
Der var lagt op til et spændende opgør om vigtige point i bundstriden, men den offensive præcision manglede i begge ender, hvorfor kampen endte uden mål.
Hjemmeholdet var klart bedst spillende i første halvleg, men et sløjt eksekveret straffespark af Randers-angriber Filip Bundgaard og en decideret ufarlig Vejle-offensiv gjorde, at der stod 0-0 ved pause.
Gæsterne kom bedre med efter pausen, selv om det aldrig for alvor lugtede af et Vejle-mål. Klubben må derfor tage til takke med en placering under stregen hen over vinterpausen.
Resultatet betyder, at Randers har 16 point, mens Vejle har 14 point.
Kampen fik en rolig begyndelse, og det var som om, begge hold lige skulle finde rytmen.
Den rytme fandt værterne først, men holdet formåede ikke at omdanne overtaget i boldbesiddelse til målchancer.
I det hele taget var opgøret en noget rodet omgang, hvor især Vejle bidrog med mange spilstop og fejlafleveringer.
Efter 25 minutter burde Randers-spids Stephen Odey have scoret sit fjerde sæsonmål, men fra en fri position i feltet sendte nigerianeren bolden lige på Nathan Trott i Vejle-målet.
Fem minutter før pausen fik værterne tildelt et straffespark for en hånd på bold, og det tog 19-årige Filip Bundgaard sig af. Angriberens sløve spark var dog ingen sag for Trott, der reddede nemt.
Efter pausen kom Vejle bedre med i kampen, selv om holdets slutprodukt på de offensive aktioner stadig var langt fra at give mål.
Randers havde ikke længere ligeså nemt ved at spille sig forbi Vejles kæder, i takt med at kampen udviklede sig mere jævnbyrdigt.
Hjemmeholdet sendte sådan set fint med afslutninger afsted, men de sad enten for tæt på Nathan Trott eller helt forbi Vejle-målet.
Værterne forsøgte at presse på efter en scoring til sidst, men det var uden held.
/ritzau/
EKSKLUSIVT Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
MEDIE
De vil have Rashford
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
TRANSFER
Uventet skifte?
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
MEDIE
Stor dansker-handel i fare? Er gået under jorden
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
NYHEDER