Randers FC fortsætter oprustningen frem mod Superliga-starten.
Kronjyderne har netop hentet den jamaicanske kantspiller Norman Campbell, som Tipsbladet allerede i lørdags kunne afsløre.
Den 24-årige Norman Campbell kommer til Superligaen fra den serbiske klub Vojvodina, hvor han i sidste sæson scorede tre mål i 33 kampe.
– Jeg er meget tilfreds med, at vi har formået at hente Norman. Han kommer til at bidrage med en masse fart, power og dybdeløb. Han er hurtig, aggressiv og teknisk dygtig. Han er en spændende spiller, som giver os nogle flere strenge at spille på rent offensivt
– Der er ingen tvivl om, at Campbell er et stort talent. Han har nogle spidskompetencer, som styrker vores trup, og som vil gøre ondt på rigtig mange modstandere. Formår vi at forløse hans store potentiale, så kan han også på sigt gå hen at blive en rigtig god salgscase for os, siger Randers-sportsdirektør Søren Pedersen.
Norman Campbell glæder sig også selv til udfordringen i Superligaen.
– Det føles fantastisk at have skrevet under med Randers FC. Da jeg fik at vide, at Randers FC var interesseret i mig, begyndte jeg straks at undersøge klubben nærmere, og jeg fandt ud af, at Randers FC er en god og anerkendt klub i Danmark. Jeg er glad for at kunne kalde mig Randers FC-spiller nu, og jeg kan ikke vente med at komme i gang. Det vigtigste for mig er at hjælpe holdet med at vinde, lytte til træneren og gøre mit absolut bedste, så vi kan opnå vores mål i sæsonen, siger Norman Campbell.
Norman Campbell er stødt til Randers' træningslejr i Rostock og jamaicaneren er i spil til lørdagens testkamp mod Hansa Rostock, oplyser Randers.
LIVE
VM-LIVE: Stjerne takker Danmark
VM-vækkeuret: Eventyret fortsætter!
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
LIVE
TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
NYHEDER
David Nielsen er stensikker
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
“Største bedrift i norsk fodboldhistorie!”
Bellingham og Kane sender England videre
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
OPTAKT
USA – Belgien
NYHEDER
USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
Portugal – Spanien
NYHEDER
Belgien i chok over Balogun-beslutning
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’