Randers FC fortsætter oprustningen frem mod Superliga-starten.
Kronjyderne har netop hentet den jamaicanske kantspiller Norman Campbell, som Tipsbladet allerede i lørdags kunne afsløre.
Den 24-årige Norman Campbell kommer til Superligaen fra den serbiske klub Vojvodina, hvor han i sidste sæson scorede tre mål i 33 kampe.
– Jeg er meget tilfreds med, at vi har formået at hente Norman. Han kommer til at bidrage med en masse fart, power og dybdeløb. Han er hurtig, aggressiv og teknisk dygtig. Han er en spændende spiller, som giver os nogle flere strenge at spille på rent offensivt
– Der er ingen tvivl om, at Campbell er et stort talent. Han har nogle spidskompetencer, som styrker vores trup, og som vil gøre ondt på rigtig mange modstandere. Formår vi at forløse hans store potentiale, så kan han også på sigt gå hen at blive en rigtig god salgscase for os, siger Randers-sportsdirektør Søren Pedersen.
Norman Campbell glæder sig også selv til udfordringen i Superligaen.
– Det føles fantastisk at have skrevet under med Randers FC. Da jeg fik at vide, at Randers FC var interesseret i mig, begyndte jeg straks at undersøge klubben nærmere, og jeg fandt ud af, at Randers FC er en god og anerkendt klub i Danmark. Jeg er glad for at kunne kalde mig Randers FC-spiller nu, og jeg kan ikke vente med at komme i gang. Det vigtigste for mig er at hjælpe holdet med at vinde, lytte til træneren og gøre mit absolut bedste, så vi kan opnå vores mål i sæsonen, siger Norman Campbell.
Norman Campbell er stødt til Randers' træningslejr i Rostock og jamaicaneren er i spil til lørdagens testkamp mod Hansa Rostock, oplyser Randers.
LIVE
LIVE: Forstår ikke Roony-beslutning
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Fortryder FC Barcelona-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
Snart sker det
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
EKSKLUSIVT