Randers præsenterer lynhurtig kantspiller

Randers FC har netop præsenteret den jamaicanske kantspiller Norman Campbell.



Randers FC fortsætter oprustningen frem mod Superliga-starten. 

Kronjyderne har netop hentet den jamaicanske kantspiller Norman Campbell, som Tipsbladet allerede i lørdags kunne afsløre

Den 24-årige Norman Campbell kommer til Superligaen fra den serbiske klub Vojvodina, hvor han i sidste sæson scorede tre mål i 33 kampe. 

– Jeg er meget tilfreds med, at vi har formået at hente Norman. Han kommer til at bidrage med en masse fart, power og dybdeløb. Han er hurtig, aggressiv og teknisk dygtig. Han er en spændende spiller, som giver os nogle flere strenge at spille på rent offensivt

– Der er ingen tvivl om, at Campbell er et stort talent. Han har nogle spidskompetencer, som styrker vores trup, og som vil gøre ondt på rigtig mange modstandere. Formår vi at forløse hans store potentiale, så kan han også på sigt gå hen at blive en rigtig god salgscase for os, siger Randers-sportsdirektør Søren Pedersen.

Norman Campbell glæder sig også selv til udfordringen i Superligaen. 

– Det føles fantastisk at have skrevet under med Randers FC. Da jeg fik at vide, at Randers FC var interesseret i mig, begyndte jeg straks at undersøge klubben nærmere, og jeg fandt ud af, at Randers FC er en god og anerkendt klub i Danmark. Jeg er glad for at kunne kalde mig Randers FC-spiller nu, og jeg kan ikke vente med at komme i gang. Det vigtigste for mig er at hjælpe holdet med at vinde, lytte til træneren og gøre mit absolut bedste, så vi kan opnå vores mål i sæsonen, siger Norman Campbell. 

Norman Campbell er stødt til Randers' træningslejr i Rostock og jamaicaneren er i spil til lørdagens testkamp mod Hansa Rostock, oplyser Randers. 






Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby


LIVE: AGF i vigtig kamp i CL-kvalifikationen



LIVE

Superliga-LIVE: Udebliver fra træning

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden

Revser Alexander Zorniger

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han



Cristian Romero LIVE

TransferLIVE: Går all-in på Tottenham-stjerne

Her kan du se AGF mod Sabah FK

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

Ny FCK-spiller indrømmer: Det har været mærkeligt

FCM-transfer i fare

AGF-stjerne ude af Champions League-trup



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kontant dom over Elyounoussi

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

OB vil have tidligere Superliga-profil

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Mohamed Salah skriver under med denne klub

VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Henter Mads Junker

Færdig i dansk klub efter 2 dage

En sort plet på hans eftermæle

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Afsløring: FC København afviser millionbud

Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet