Randers præsenterer lynhurtig kantspiller

Randers FC har netop præsenteret den jamaicanske kantspiller Norman Campbell.



Randers FC fortsætter oprustningen frem mod Superliga-starten. 

Kronjyderne har netop hentet den jamaicanske kantspiller Norman Campbell, som Tipsbladet allerede i lørdags kunne afsløre

Den 24-årige Norman Campbell kommer til Superligaen fra den serbiske klub Vojvodina, hvor han i sidste sæson scorede tre mål i 33 kampe. 

– Jeg er meget tilfreds med, at vi har formået at hente Norman. Han kommer til at bidrage med en masse fart, power og dybdeløb. Han er hurtig, aggressiv og teknisk dygtig. Han er en spændende spiller, som giver os nogle flere strenge at spille på rent offensivt

– Der er ingen tvivl om, at Campbell er et stort talent. Han har nogle spidskompetencer, som styrker vores trup, og som vil gøre ondt på rigtig mange modstandere. Formår vi at forløse hans store potentiale, så kan han også på sigt gå hen at blive en rigtig god salgscase for os, siger Randers-sportsdirektør Søren Pedersen.

Norman Campbell glæder sig også selv til udfordringen i Superligaen. 

– Det føles fantastisk at have skrevet under med Randers FC. Da jeg fik at vide, at Randers FC var interesseret i mig, begyndte jeg straks at undersøge klubben nærmere, og jeg fandt ud af, at Randers FC er en god og anerkendt klub i Danmark. Jeg er glad for at kunne kalde mig Randers FC-spiller nu, og jeg kan ikke vente med at komme i gang. Det vigtigste for mig er at hjælpe holdet med at vinde, lytte til træneren og gøre mit absolut bedste, så vi kan opnå vores mål i sæsonen, siger Norman Campbell. 

Norman Campbell er stødt til Randers' træningslejr i Rostock og jamaicaneren er i spil til lørdagens testkamp mod Hansa Rostock, oplyser Randers. 





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Flere slagter dansker efter grim aktion

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Klar for FC København

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Frankrig – England

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Fransk klub overvejer Victor Bak



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Snød FC København for keeper

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar

Smadrer transferrekord

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’