Randers FC fortsætter oprustningen frem mod Superliga-starten.
Kronjyderne har netop hentet den jamaicanske kantspiller Norman Campbell, som Tipsbladet allerede i lørdags kunne afsløre.
Den 24-årige Norman Campbell kommer til Superligaen fra den serbiske klub Vojvodina, hvor han i sidste sæson scorede tre mål i 33 kampe.
– Jeg er meget tilfreds med, at vi har formået at hente Norman. Han kommer til at bidrage med en masse fart, power og dybdeløb. Han er hurtig, aggressiv og teknisk dygtig. Han er en spændende spiller, som giver os nogle flere strenge at spille på rent offensivt
– Der er ingen tvivl om, at Campbell er et stort talent. Han har nogle spidskompetencer, som styrker vores trup, og som vil gøre ondt på rigtig mange modstandere. Formår vi at forløse hans store potentiale, så kan han også på sigt gå hen at blive en rigtig god salgscase for os, siger Randers-sportsdirektør Søren Pedersen.
Norman Campbell glæder sig også selv til udfordringen i Superligaen.
– Det føles fantastisk at have skrevet under med Randers FC. Da jeg fik at vide, at Randers FC var interesseret i mig, begyndte jeg straks at undersøge klubben nærmere, og jeg fandt ud af, at Randers FC er en god og anerkendt klub i Danmark. Jeg er glad for at kunne kalde mig Randers FC-spiller nu, og jeg kan ikke vente med at komme i gang. Det vigtigste for mig er at hjælpe holdet med at vinde, lytte til træneren og gøre mit absolut bedste, så vi kan opnå vores mål i sæsonen, siger Norman Campbell.
Norman Campbell er stødt til Randers' træningslejr i Rostock og jamaicaneren er i spil til lørdagens testkamp mod Hansa Rostock, oplyser Randers.
LIVE
TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
MEDIE
Smadrer transferrekord
INTERVIEW
FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
‘Det er ufatteligt imponerende’
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
INTERVIEW
Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
EKSKLUSIVT
Dansk klub jagter én særlig forstærkning
INTERVIEW
Skamroses af Thomas Nørgaard
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
EKSKLUSIVT