Randers-profil: MĂĄl mod AGF er karrierens bedste

Simon Piesinger scorede mod AGF torsdag, og det er formentlig karrierens bedste mĂĄl, erkender han.



Randers FC var med i Superligaens ’genstartskamp’ torsdag aften, hvor de gæstede deres østjyske rivaler AGF og fik et enkelt point.

Et mål fra kronjydernes Simon Piesinger i første halvleg så dog længe ud til at blive afgørende, og det var først i overtiden, at AGF fik bragt balance i regnskabet. Randers-profilens mål var en kombination af et frækt spark fra distancen og tvivlsomt målmandsspil fra århusianernes målmand.

Se målet i videoen øverst i artiklen. 

Men til trods for det – og til trods for, at det ikke blev et sejrsmål – var målet det bedste, som Simon Piesinger har scoret i karrieren. Det forklarer østrigeren selv til Randers’ hjemmeside.

– Jeg vandt bolden bolden på midten og kiggede efter angriberne, og så følte jeg bare, at jeg skulle prøve. Så blev jeg selvfølgelig glad. Målmanden så lidt skidt ud i situationen, men jeg tror også, at det var svært for ham. Men det var et rart mål for mig og holdet. Det var uheldigt til sidst, men vi kan være tilfredse med den første kamp.

– Det er mit bedste mål nogensinde, tror jeg, siger Simon Piesinger.

Mandag skal Piesinger og Randers FC igen i aktion, når Hobro er modstanderen, og det er kronjydernes første hjemmekamp siden Superligaens genstart – et opgør, de glæder sig til i Randers-truppen.  

– Selvfølgelig glæder vi os ovenpå coronapausen. Den var meget lang, og endelig har vi en hjemmekamp. Den ser vi frem til, og vi vil gøre vores bedste for at vinde, siger Simon Piesinger.

Der vil ikke være tilskuere på lægterne, men der vil være papfigurer af fans. Simon Piesinger selv har købt et par stykker, så familien – og familiens hund – vil være at finde på lægterne.





Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz




LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Kasper Dolberg-bombe meldes pĂĄ vej

HĂĄrd AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Oddset styrtdykker

Han er færdig i Brøndby

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk



Kæmpekøb retur til FC København?

Dyster SL-spĂĄdom: ‘De ryger under stregen’

Spår stor transferaktivitet i FC København

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

StĂĄle Solbakken overvejede at sige op

Drømmeresultat for Barça: Real Madrid smider point

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fĂĄet Brøndby-tatovering

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

‘Det er min mĂĄde at gøre det pĂĄ, Peter’

Morten Wieghorst stopper pĂĄ landsholdet

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer