Randers FC var med i Superligaens ’genstartskamp’ torsdag aften, hvor de gæstede deres østjyske rivaler AGF og fik et enkelt point.
Et mål fra kronjydernes Simon Piesinger i første halvleg så dog længe ud til at blive afgørende, og det var først i overtiden, at AGF fik bragt balance i regnskabet. Randers-profilens mål var en kombination af et frækt spark fra distancen og tvivlsomt målmandsspil fra århusianernes målmand.
Se målet i videoen øverst i artiklen.
Men til trods for det – og til trods for, at det ikke blev et sejrsmål – var målet det bedste, som Simon Piesinger har scoret i karrieren. Det forklarer østrigeren selv til Randers’ hjemmeside.
– Jeg vandt bolden bolden på midten og kiggede efter angriberne, og så følte jeg bare, at jeg skulle prøve. Så blev jeg selvfølgelig glad. Målmanden så lidt skidt ud i situationen, men jeg tror også, at det var svært for ham. Men det var et rart mål for mig og holdet. Det var uheldigt til sidst, men vi kan være tilfredse med den første kamp.
– Det er mit bedste mål nogensinde, tror jeg, siger Simon Piesinger.
Mandag skal Piesinger og Randers FC igen i aktion, når Hobro er modstanderen, og det er kronjydernes første hjemmekamp siden Superligaens genstart – et opgør, de glæder sig til i Randers-truppen.
– Selvfølgelig glæder vi os ovenpå coronapausen. Den var meget lang, og endelig har vi en hjemmekamp. Den ser vi frem til, og vi vil gøre vores bedste for at vinde, siger Simon Piesinger.
Der vil ikke være tilskuere på lægterne, men der vil være papfigurer af fans. Simon Piesinger selv har købt et par stykker, så familien – og familiens hund – vil være at finde på lægterne.
LIVE
LIVE: Brøndby-spiller skal til VM
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
OPTAKT
Randers FC – OB
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
NYHEDER
Fredericia er nærmest rykket ned
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
INTERVIEW
Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!
NYHEDER
