Randers FC var med i Superligaens ’genstartskamp’ torsdag aften, hvor de gæstede deres østjyske rivaler AGF og fik et enkelt point.
Et mål fra kronjydernes Simon Piesinger i første halvleg så dog længe ud til at blive afgørende, og det var først i overtiden, at AGF fik bragt balance i regnskabet. Randers-profilens mål var en kombination af et frækt spark fra distancen og tvivlsomt målmandsspil fra århusianernes målmand.
Se målet i videoen øverst i artiklen.
Men til trods for det – og til trods for, at det ikke blev et sejrsmål – var målet det bedste, som Simon Piesinger har scoret i karrieren. Det forklarer østrigeren selv til Randers’ hjemmeside.
– Jeg vandt bolden bolden på midten og kiggede efter angriberne, og så følte jeg bare, at jeg skulle prøve. Så blev jeg selvfølgelig glad. Målmanden så lidt skidt ud i situationen, men jeg tror også, at det var svært for ham. Men det var et rart mål for mig og holdet. Det var uheldigt til sidst, men vi kan være tilfredse med den første kamp.
– Det er mit bedste mål nogensinde, tror jeg, siger Simon Piesinger.
Mandag skal Piesinger og Randers FC igen i aktion, når Hobro er modstanderen, og det er kronjydernes første hjemmekamp siden Superligaens genstart – et opgør, de glæder sig til i Randers-truppen.
– Selvfølgelig glæder vi os ovenpå coronapausen. Den var meget lang, og endelig har vi en hjemmekamp. Den ser vi frem til, og vi vil gøre vores bedste for at vinde, siger Simon Piesinger.
Der vil ikke være tilskuere på lægterne, men der vil være papfigurer af fans. Simon Piesinger selv har købt et par stykker, så familien – og familiens hund – vil være at finde på lægterne.
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
OPTAKT
Norge – Frankrig
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
OPTAKT
Tyrkiet – USA
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
OPTAKT
Paraguay – Australien
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
OPTAKT
Tunesien – Holland
Afslører: FCK ringede aldrig
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
MEDIE
