Randers FC var med i Superligaens ’genstartskamp’ torsdag aften, hvor de gæstede deres østjyske rivaler AGF og fik et enkelt point.
Et mål fra kronjydernes Simon Piesinger i første halvleg så dog længe ud til at blive afgørende, og det var først i overtiden, at AGF fik bragt balance i regnskabet. Randers-profilens mål var en kombination af et frækt spark fra distancen og tvivlsomt målmandsspil fra århusianernes målmand.
Se målet i videoen øverst i artiklen.
Men til trods for det – og til trods for, at det ikke blev et sejrsmål – var målet det bedste, som Simon Piesinger har scoret i karrieren. Det forklarer østrigeren selv til Randers’ hjemmeside.
– Jeg vandt bolden bolden på midten og kiggede efter angriberne, og så følte jeg bare, at jeg skulle prøve. Så blev jeg selvfølgelig glad. Målmanden så lidt skidt ud i situationen, men jeg tror også, at det var svært for ham. Men det var et rart mål for mig og holdet. Det var uheldigt til sidst, men vi kan være tilfredse med den første kamp.
– Det er mit bedste mål nogensinde, tror jeg, siger Simon Piesinger.
Mandag skal Piesinger og Randers FC igen i aktion, når Hobro er modstanderen, og det er kronjydernes første hjemmekamp siden Superligaens genstart – et opgør, de glæder sig til i Randers-truppen.
– Selvfølgelig glæder vi os ovenpå coronapausen. Den var meget lang, og endelig har vi en hjemmekamp. Den ser vi frem til, og vi vil gøre vores bedste for at vinde, siger Simon Piesinger.
Der vil ikke være tilskuere på lægterne, men der vil være papfigurer af fans. Simon Piesinger selv har købt et par stykker, så familien – og familiens hund – vil være at finde på lægterne.
LIVE
LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Forhandler med storklub
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
NYHEDER
– Jeg tror, jeg græd mere end i resten af mit liv
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
NYHEDER
Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
TRANSFER
Serie A-klubber jagter Randers-profil
INTERVIEW
