Randers-angribere på rampen? Sportschef med status

Randers kan risikere at miste rigtig mange offensive profiler næste sommer, men klubbens sportsdirektør, Søren Pedersen, tager det hele med rolig hånd.



Selv om dansk klubfodbold ligger stille i januar, så er det nu alligevel en rigtig spændende tid at være fodboldinteresseret i.

For transfervinduet ruller for fuld skrue, og spillere, der har kontraktudløb til sommer, kan frit forhandle med andre klubber. 

Sådan et scenarie nærmer Randers sig med hastige skridt, for klubben råder over flere spillere, som har udløb næste sommer, som man dermed kan risikere at miste uden at få en krone for dem. 

De tre angribere Stephen Odey, Marvin Egho og Alhaji Kamara er tre spillere, som man kan sige farvel til, uden pengepungen bliver fyldt op. Tipsbladet har fanget klubbens sportsdirektør, Søren Pedersen, til en snak om fremtidsudsigterne for de tre spillere, og noget kan tyde på, at der nærmer sig en afklaring. 

– Status er den, at vi har løbende dialog med deres agenter og så videre, og vi er også i gang med at kigge på, hvad vi vil. Vi har sportslig udvalgsmøde på fredag, hvor vi skal gå nogle af de ting igennem, siger Søren Pedersen, som ikke vil svare konkret på, om klubben vil forlænge med de tre. Han mener heller ikke, at det ligger i hans baghoved, at man kan risikere at miste de tre på én gang. 

– Vi har i mange vinduer frem et overblik over, hvornår vores spillere løber ud, og så har vi vores skyggeliste, hvis der skulle ske det ene og det andet. Så vi har løbende kontrol med det, og vi kigger også på, hvordan der bliver præsteret, hvor vi gerne vil hen fremadrettet. Det er noget, vi har rimelig styr på.

Af de tre angribere er det helt klart Stephen Odey, som vil kunne indbringe flest transferindtægter. Angriberen blev Randers' rekordkøb, da man vekslede lejeaftalen til en permanent en af slagsen i sommeren 2022, og håbet dengang må have været at sælge ham for markant flere penge. Han havde trods alt vist et rigtig højt niveau, dengang de kun havde lejet ham. 

Siden faldt han dog i niveau, men pilen har peget opad for Odey, der har scoret tre ligamål, i denne sæson. Søren Pedersen erkender, at det ikke var planen, at man potentielt kan miste ham gratis, og så leverer han et hint om, at man gerne fortsætter samarbejdet. 

– Han er kommet rigtig stærkt igen og har spillet rigtig godt det sidste halve års tid. Han er på et rigtig højt niveau, og det håber jeg selvfølgelig, vi kan fortsætte.

Det kommer ikke til at ske
Tager man et blik over Randers' offensive esser, springer Filip Bundgaard klart mest i øjnene. Det 19-årige stortalent har nok været Randers' bedste offensivspiller i denne sæson, og man kan forestille sig, at større klubber står på lur, også selv om kontrakten løber i nogle år endnu. Ifølge Søren Pedersen er der ingen tvivl om, at der kommer interesse for ham. Han afviser dog fuldstændig et scenarie, der hedder, at man siger farvel til Bundgaard, Odey, Kamara og Egho på samme tid.

– Det vil selvfølgelig være voldsomt, hvis det er fire, som forsvinder på én gang, og det kommer heller ikke til at ske. Nu har vi et transfervindue til vinter, hvor vi også har mulighed for at få noget ind. Så det bliver ikke noget med, at vi kommer til at sige farvel til fire på en gang, slår han fast. 

Han indrømmer også, at Bundgaard har ambitioner om at spille på en større adresse, og at det er noget, som Randers kommer til at hjælpe ham med at opnå. 

Fremtiden er også uvis for lejesvenden Lasso Coulibaly, som måske, måske ikke skal tilbage til FC Nordsjælland, hvor han er lejet fra, efter sæsonen. Den talentfulde ivorianer har været et friskt pust for Randers i denne sæson, og tidligere har klubben udtryk ønske om at fortsætte samarbejdet udover denne sæson, hvilket altså indebærer at købe ham fri. 

Det slår Søren Pedersen endnu engang fast. 

– Vi er rigtig glade og tilfredse med Lasso og hans præstationer, og vi kan sagtens se ham spille længere tid i Randers, inden han også skal videre til en større adresse. 

Ifølge Søren Pedersen har Coulibaly et kæmpe potentiale, som utvivlsomt rækker langt ud over dansk klubfodbold. Han understreger dog, at man ikke er i nærheden af en afklaring endnu angående en forlængelse af samarbejdet.

Fotos: Lars Rønbøg/Getty Images.





Chido Obi var ustyrlig




TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

Boilesen peger på FC København

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

FC Fredericia – AGF

OB – FC Midtjylland

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

For første gang siden 1999!

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

‘Jeg skammer mig’

Salah strålede for Liverpool

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

‘Derfor forlod jeg Brøndby’

Jagter Christian Nørgaard

Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip

Præsenterer Thomas Franks afløser

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Interessen er eksploderet på grund af FC København

Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål

Stort Brøndby-boost

Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division

FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!

Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte

Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer

Uafgjort i italiensk derby

Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

FC København – FC Nordsjælland

Landsholdsbobler ude resten af sæsonen

Neestrup må undvære profil igen

Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi