Selv om dansk klubfodbold ligger stille i januar, så er det nu alligevel en rigtig spændende tid at være fodboldinteresseret i.
For transfervinduet ruller for fuld skrue, og spillere, der har kontraktudløb til sommer, kan frit forhandle med andre klubber.
Sådan et scenarie nærmer Randers sig med hastige skridt, for klubben råder over flere spillere, som har udløb næste sommer, som man dermed kan risikere at miste uden at få en krone for dem.
De tre angribere Stephen Odey, Marvin Egho og Alhaji Kamara er tre spillere, som man kan sige farvel til, uden pengepungen bliver fyldt op. Tipsbladet har fanget klubbens sportsdirektør, Søren Pedersen, til en snak om fremtidsudsigterne for de tre spillere, og noget kan tyde på, at der nærmer sig en afklaring.
– Status er den, at vi har løbende dialog med deres agenter og så videre, og vi er også i gang med at kigge på, hvad vi vil. Vi har sportslig udvalgsmøde på fredag, hvor vi skal gå nogle af de ting igennem, siger Søren Pedersen, som ikke vil svare konkret på, om klubben vil forlænge med de tre. Han mener heller ikke, at det ligger i hans baghoved, at man kan risikere at miste de tre på én gang.
– Vi har i mange vinduer frem et overblik over, hvornår vores spillere løber ud, og så har vi vores skyggeliste, hvis der skulle ske det ene og det andet. Så vi har løbende kontrol med det, og vi kigger også på, hvordan der bliver præsteret, hvor vi gerne vil hen fremadrettet. Det er noget, vi har rimelig styr på.
Af de tre angribere er det helt klart Stephen Odey, som vil kunne indbringe flest transferindtægter. Angriberen blev Randers' rekordkøb, da man vekslede lejeaftalen til en permanent en af slagsen i sommeren 2022, og håbet dengang må have været at sælge ham for markant flere penge. Han havde trods alt vist et rigtig højt niveau, dengang de kun havde lejet ham.
Siden faldt han dog i niveau, men pilen har peget opad for Odey, der har scoret tre ligamål, i denne sæson. Søren Pedersen erkender, at det ikke var planen, at man potentielt kan miste ham gratis, og så leverer han et hint om, at man gerne fortsætter samarbejdet.
– Han er kommet rigtig stærkt igen og har spillet rigtig godt det sidste halve års tid. Han er på et rigtig højt niveau, og det håber jeg selvfølgelig, vi kan fortsætte.
Det kommer ikke til at ske
Tager man et blik over Randers' offensive esser, springer Filip Bundgaard klart mest i øjnene. Det 19-årige stortalent har nok været Randers' bedste offensivspiller i denne sæson, og man kan forestille sig, at større klubber står på lur, også selv om kontrakten løber i nogle år endnu. Ifølge Søren Pedersen er der ingen tvivl om, at der kommer interesse for ham. Han afviser dog fuldstændig et scenarie, der hedder, at man siger farvel til Bundgaard, Odey, Kamara og Egho på samme tid.
– Det vil selvfølgelig være voldsomt, hvis det er fire, som forsvinder på én gang, og det kommer heller ikke til at ske. Nu har vi et transfervindue til vinter, hvor vi også har mulighed for at få noget ind. Så det bliver ikke noget med, at vi kommer til at sige farvel til fire på en gang, slår han fast.
Han indrømmer også, at Bundgaard har ambitioner om at spille på en større adresse, og at det er noget, som Randers kommer til at hjælpe ham med at opnå.
Fremtiden er også uvis for lejesvenden Lasso Coulibaly, som måske, måske ikke skal tilbage til FC Nordsjælland, hvor han er lejet fra, efter sæsonen. Den talentfulde ivorianer har været et friskt pust for Randers i denne sæson, og tidligere har klubben udtryk ønske om at fortsætte samarbejdet udover denne sæson, hvilket altså indebærer at købe ham fri.
Det slår Søren Pedersen endnu engang fast.
– Vi er rigtig glade og tilfredse med Lasso og hans præstationer, og vi kan sagtens se ham spille længere tid i Randers, inden han også skal videre til en større adresse.
Ifølge Søren Pedersen har Coulibaly et kæmpe potentiale, som utvivlsomt rækker langt ud over dansk klubfodbold. Han understreger dog, at man ikke er i nærheden af en afklaring endnu angående en forlængelse af samarbejdet.
Fotos: Lars Rønbøg/Getty Images.
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
Madagasker på tavlen i Superliga-brag
MEDIE
Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
NYHEDER
Stort Brøndby-boost
INTERVIEW
Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen
Ny Superliga-spiller i venteposition i London
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
OPTAKT
FC København – FC Nordsjælland
EKSKLUSIVT
– Enten FCK eller også stopper han?
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
Interessen er eksploderet på grund af FC København
NYHEDER
Neestrup må undvære profil igen
Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål
TIPSBLADETS DOM
Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!
FANKLUBBEN
‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
NYHEDER
Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark
‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’
HELT VILDT
Utroligt: Brøndby må glæde sig
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
FANKLUBBEN
Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’
‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
FC København-boss reagerer på tilråb
FANKLUBBEN
Jeg er overrasket over, at han er den eneste
NYHEDER
Danmark indleder med et brag mod Norge
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
TRANSFER
Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen
TOPNYHED
Derfor var Moukoko vraget
Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring
MEDIE
Bud landet: Dansker i sen transfer?
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!
Her er Danmarks Nations League-pulje!
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
NYHEDER
Tøfting revser: ‘Høvl den væk’
NYHEDER
Landsholdsbobler ude resten af sæsonen
NYHEDER
Vild hæder: Gidsel skriver historie
TIPSBLADET SPECIAL
TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?
Arteta er utilfreds med disciplinen
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkeløshed i Østjylland
FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus
Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’
NYHEDER
Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje
NYHEDER
Snestorm kan udfordre OB
EKSKLUSIVT
Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte
TIPSBLADET SPECIAL
Nations League: Her er Danmarks dødspulje