Randers-angribere på rampen? Sportschef med status

Randers kan risikere at miste rigtig mange offensive profiler næste sommer, men klubbens sportsdirektør, Søren Pedersen, tager det hele med rolig hånd.



Selv om dansk klubfodbold ligger stille i januar, så er det nu alligevel en rigtig spændende tid at være fodboldinteresseret i.

For transfervinduet ruller for fuld skrue, og spillere, der har kontraktudløb til sommer, kan frit forhandle med andre klubber. 

Sådan et scenarie nærmer Randers sig med hastige skridt, for klubben råder over flere spillere, som har udløb næste sommer, som man dermed kan risikere at miste uden at få en krone for dem. 

De tre angribere Stephen Odey, Marvin Egho og Alhaji Kamara er tre spillere, som man kan sige farvel til, uden pengepungen bliver fyldt op. Tipsbladet har fanget klubbens sportsdirektør, Søren Pedersen, til en snak om fremtidsudsigterne for de tre spillere, og noget kan tyde på, at der nærmer sig en afklaring. 

– Status er den, at vi har løbende dialog med deres agenter og så videre, og vi er også i gang med at kigge på, hvad vi vil. Vi har sportslig udvalgsmøde på fredag, hvor vi skal gå nogle af de ting igennem, siger Søren Pedersen, som ikke vil svare konkret på, om klubben vil forlænge med de tre. Han mener heller ikke, at det ligger i hans baghoved, at man kan risikere at miste de tre på én gang. 

– Vi har i mange vinduer frem et overblik over, hvornår vores spillere løber ud, og så har vi vores skyggeliste, hvis der skulle ske det ene og det andet. Så vi har løbende kontrol med det, og vi kigger også på, hvordan der bliver præsteret, hvor vi gerne vil hen fremadrettet. Det er noget, vi har rimelig styr på.

Af de tre angribere er det helt klart Stephen Odey, som vil kunne indbringe flest transferindtægter. Angriberen blev Randers' rekordkøb, da man vekslede lejeaftalen til en permanent en af slagsen i sommeren 2022, og håbet dengang må have været at sælge ham for markant flere penge. Han havde trods alt vist et rigtig højt niveau, dengang de kun havde lejet ham. 

Siden faldt han dog i niveau, men pilen har peget opad for Odey, der har scoret tre ligamål, i denne sæson. Søren Pedersen erkender, at det ikke var planen, at man potentielt kan miste ham gratis, og så leverer han et hint om, at man gerne fortsætter samarbejdet. 

– Han er kommet rigtig stærkt igen og har spillet rigtig godt det sidste halve års tid. Han er på et rigtig højt niveau, og det håber jeg selvfølgelig, vi kan fortsætte.

Det kommer ikke til at ske
Tager man et blik over Randers' offensive esser, springer Filip Bundgaard klart mest i øjnene. Det 19-årige stortalent har nok været Randers' bedste offensivspiller i denne sæson, og man kan forestille sig, at større klubber står på lur, også selv om kontrakten løber i nogle år endnu. Ifølge Søren Pedersen er der ingen tvivl om, at der kommer interesse for ham. Han afviser dog fuldstændig et scenarie, der hedder, at man siger farvel til Bundgaard, Odey, Kamara og Egho på samme tid.

– Det vil selvfølgelig være voldsomt, hvis det er fire, som forsvinder på én gang, og det kommer heller ikke til at ske. Nu har vi et transfervindue til vinter, hvor vi også har mulighed for at få noget ind. Så det bliver ikke noget med, at vi kommer til at sige farvel til fire på en gang, slår han fast. 

Han indrømmer også, at Bundgaard har ambitioner om at spille på en større adresse, og at det er noget, som Randers kommer til at hjælpe ham med at opnå. 

Fremtiden er også uvis for lejesvenden Lasso Coulibaly, som måske, måske ikke skal tilbage til FC Nordsjælland, hvor han er lejet fra, efter sæsonen. Den talentfulde ivorianer har været et friskt pust for Randers i denne sæson, og tidligere har klubben udtryk ønske om at fortsætte samarbejdet udover denne sæson, hvilket altså indebærer at købe ham fri. 

Det slår Søren Pedersen endnu engang fast. 

– Vi er rigtig glade og tilfredse med Lasso og hans præstationer, og vi kan sagtens se ham spille længere tid i Randers, inden han også skal videre til en større adresse. 

Ifølge Søren Pedersen har Coulibaly et kæmpe potentiale, som utvivlsomt rækker langt ud over dansk klubfodbold. Han understreger dog, at man ikke er i nærheden af en afklaring endnu angående en forlængelse af samarbejdet.

Fotos: Lars Rønbøg/Getty Images.



‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

Lyngby går alene i front

I svime over German Onugkha

Ekspert undrer sig over dommervalg til derby

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

– Agger og Kahlenberg var specielt

Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK

– Den her sidder dybt i sjælen

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’

Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’

Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

Av, Danmark! Største tab i hele verden

Afsløring: Per Frandsen henter dansker

Silkeborg IF – AGF

Riemer svarer på Tøftings kritik

Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub

Drama i Parken: Brøndby-keeper ville gøre det igen

Dansk cykelrytter stopper karrieren

Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Nu blander borgmesteren sig

Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit

Friis ryster på hovedet af TV2-eksperts udtalelser

OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Superstjerne er tilbage for Barcelona

Afslører Superliga-transfer med særlig klausul

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’

Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert

Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’

Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’

Thomas Frank taler inden derby

Rosenborg-ledelse til topmøde i Danmark

– Jeg får næsten gåsehud af at tænke på det

– Korthuset er væltet

Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM

DBU går på jagt efter fans bag banner

Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris

Stor bekymring inden VM