Randers-angribere på rampen? Sportschef med status

Randers kan risikere at miste rigtig mange offensive profiler næste sommer, men klubbens sportsdirektør, Søren Pedersen, tager det hele med rolig hånd.



Selv om dansk klubfodbold ligger stille i januar, så er det nu alligevel en rigtig spændende tid at være fodboldinteresseret i.

For transfervinduet ruller for fuld skrue, og spillere, der har kontraktudløb til sommer, kan frit forhandle med andre klubber. 

Sådan et scenarie nærmer Randers sig med hastige skridt, for klubben råder over flere spillere, som har udløb næste sommer, som man dermed kan risikere at miste uden at få en krone for dem. 

De tre angribere Stephen Odey, Marvin Egho og Alhaji Kamara er tre spillere, som man kan sige farvel til, uden pengepungen bliver fyldt op. Tipsbladet har fanget klubbens sportsdirektør, Søren Pedersen, til en snak om fremtidsudsigterne for de tre spillere, og noget kan tyde på, at der nærmer sig en afklaring. 

– Status er den, at vi har løbende dialog med deres agenter og så videre, og vi er også i gang med at kigge på, hvad vi vil. Vi har sportslig udvalgsmøde på fredag, hvor vi skal gå nogle af de ting igennem, siger Søren Pedersen, som ikke vil svare konkret på, om klubben vil forlænge med de tre. Han mener heller ikke, at det ligger i hans baghoved, at man kan risikere at miste de tre på én gang. 

– Vi har i mange vinduer frem et overblik over, hvornår vores spillere løber ud, og så har vi vores skyggeliste, hvis der skulle ske det ene og det andet. Så vi har løbende kontrol med det, og vi kigger også på, hvordan der bliver præsteret, hvor vi gerne vil hen fremadrettet. Det er noget, vi har rimelig styr på.

Af de tre angribere er det helt klart Stephen Odey, som vil kunne indbringe flest transferindtægter. Angriberen blev Randers' rekordkøb, da man vekslede lejeaftalen til en permanent en af slagsen i sommeren 2022, og håbet dengang må have været at sælge ham for markant flere penge. Han havde trods alt vist et rigtig højt niveau, dengang de kun havde lejet ham. 

Siden faldt han dog i niveau, men pilen har peget opad for Odey, der har scoret tre ligamål, i denne sæson. Søren Pedersen erkender, at det ikke var planen, at man potentielt kan miste ham gratis, og så leverer han et hint om, at man gerne fortsætter samarbejdet. 

– Han er kommet rigtig stærkt igen og har spillet rigtig godt det sidste halve års tid. Han er på et rigtig højt niveau, og det håber jeg selvfølgelig, vi kan fortsætte.

Det kommer ikke til at ske
Tager man et blik over Randers' offensive esser, springer Filip Bundgaard klart mest i øjnene. Det 19-årige stortalent har nok været Randers' bedste offensivspiller i denne sæson, og man kan forestille sig, at større klubber står på lur, også selv om kontrakten løber i nogle år endnu. Ifølge Søren Pedersen er der ingen tvivl om, at der kommer interesse for ham. Han afviser dog fuldstændig et scenarie, der hedder, at man siger farvel til Bundgaard, Odey, Kamara og Egho på samme tid.

– Det vil selvfølgelig være voldsomt, hvis det er fire, som forsvinder på én gang, og det kommer heller ikke til at ske. Nu har vi et transfervindue til vinter, hvor vi også har mulighed for at få noget ind. Så det bliver ikke noget med, at vi kommer til at sige farvel til fire på en gang, slår han fast. 

Han indrømmer også, at Bundgaard har ambitioner om at spille på en større adresse, og at det er noget, som Randers kommer til at hjælpe ham med at opnå. 

Fremtiden er også uvis for lejesvenden Lasso Coulibaly, som måske, måske ikke skal tilbage til FC Nordsjælland, hvor han er lejet fra, efter sæsonen. Den talentfulde ivorianer har været et friskt pust for Randers i denne sæson, og tidligere har klubben udtryk ønske om at fortsætte samarbejdet udover denne sæson, hvilket altså indebærer at købe ham fri. 

Det slår Søren Pedersen endnu engang fast. 

– Vi er rigtig glade og tilfredse med Lasso og hans præstationer, og vi kan sagtens se ham spille længere tid i Randers, inden han også skal videre til en større adresse. 

Ifølge Søren Pedersen har Coulibaly et kæmpe potentiale, som utvivlsomt rækker langt ud over dansk klubfodbold. Han understreger dog, at man ikke er i nærheden af en afklaring endnu angående en forlængelse af samarbejdet.

Fotos: Lars Rønbøg/Getty Images.





Han er min favorit til jobbet i Vejle Boldklub


Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig

En kold spand vand direkte i hovedet!

Klar Zorniger-besked: ‘Det er ikke mit problem’

Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser

Stor Brøndby-stjerne skadet

Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland

Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi

Rune deler nyt efter mareridt

Fanfavorit på besøg i Brøndby IF

To direktører færdige i Superliga-klub

Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind

Dramatisk triumf for Bo Henriksen

Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd

Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?

Landstræner hylder OB-komet

Dansk bomber forventer sommertransfer

United-legende jubler over Patrick Dorgu

– Cooper skyder på Schmedes

Sen OB-forløsning sørger for point mod Silkeborg

Angriber er færdig i Randers FC

Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen

AGF henter Ibrahim Traoré

OB ansætter tidligere spiller i chefstilling

Mange islændinge kan slet ikke forstå det

Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’

To trænere færdige i Superliga-klub

– Fuldstændig svigtet

Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson

Thomas Frank beundrer Ruben Amorim for svært år

Dårligt nyt om AGF-stjerne

Kan ikke kalde FC København-profil tilbage

Kommer med klar opfordring til presset Neestrup

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

Superliga-boss: Han skal slå transferrekord

Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand

FCK-stjerne kan misse Vejle-kamp

Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!

Eriksens agent: ‘Ikke interesseret!’

Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’

Efter nederlag til Hjulmand: Det bedste hold tabte

Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’

Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte

Amorim svarer efter Ronaldos udtalelser

Ikke slut for FCK-stjerne – forbund anker

Nedtur for OB: Falk ude

Troede ikke på ham: ‘Helt ærligt – nej’

Skidt nyt til Brian Riemer?

AGF-profil til ny klub? ‘Tænker lidt på det’

Dansk verdensmester stopper karrieren til sommer

Niels Frederiksen er stiktosset: ‘Aldrig set før’