Randers prygler AGF

AGF har blot vundet én af sine seneste syv kampe efter en 1-3-lussing i det østjyske derby i Randers.




Det var stor forskel på præstationerne, da Randers FC og AGF torsdag afviklede sæsonens tredje østjyske derby.

Randers var ovenpå på alle parametre og vandt 3-1 efter mål af Simen Nordli, Wessel Dammers og Mohamed Toure, inden ligatopscorer Patrick Mortensen pyntede på resultatet.

Det var kronjydernes første sejr over aarhusianerne i ni indbyrdes kampe gennem de seneste tre og et halvt år, og den sender de lyseblå forbi rivalen i tabellen og op på fjerdepladsen i mesterskabsspillet.

AGF’s pinsler begyndte med flere redninger af keeper Jesper Hansen og flere afviste straffeappeller i samme ende af banen.

Efter en halv time kom værternes forløsning, da et VAR-gennemsyn gav et straffespark, som norske Nordli akkurat fik sendt forbi 40-årige Hansen, der havde fingerspidserne på.

Offensivspilleren Norman Campbell passerede også Hansen før pausen, men træfferen blev korrekt annulleret for en arm på bolden.

AGF sluttede spillemæssigt bedst af i første halvleg, men optimismen forsvandt straks efter genstarten, da Randers-kaptajn Dammers løb til forreste område og dirigerede Nordlis hjørnespark i nettet til 2-0.

Det var den hollandske stoppers femte scoring i ligakamp nummer 25 i denne sæson.

Det er nok til at dele tredjepladsen på Randers’ interne topscorerliste, som Nordli suverænt topper med 13 træffere, mens Mohamed Toure er toer med syv træffere.

Den seneste satte den hurtige angriber ind efter 55 minutters spil torsdag, da han kronede en perfekt udført omstilling ved at sparke Nordlis oplæg ind bag Hansen til 3-0.

AGF-træner Uwe Rösler reagerede med flere indskiftninger, men Randers var frem til slutfasen fortsat det farligste mandskab, og der kom derfor aldrig spænding om udfaldet.

Heller ikke selv om Mortensen var på pletten med sit 19. ligamål i sæsonen efter et hjørnespark.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Henter de Andreas Skov Olsen?

Dinamo tryner Thun 

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Har budt en milliard

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

FCK misser landsholdsspiller

Tonni Adamsen stjæler overskrifter



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Flere plusser end minusser’

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Premier League med nyt tiltag for skadede målmænd

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Bayern München på plads til Superliga-brag

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’

Ny Silkeborg-boss debuterer med uafgjort i Randers

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’

‘Det bryder jeg mig ikke om at se’