Det var stor forskel på præstationerne, da Randers FC og AGF torsdag afviklede sæsonens tredje østjyske derby.
Randers var ovenpå på alle parametre og vandt 3-1 efter mål af Simen Nordli, Wessel Dammers og Mohamed Toure, inden ligatopscorer Patrick Mortensen pyntede på resultatet.
Det var kronjydernes første sejr over aarhusianerne i ni indbyrdes kampe gennem de seneste tre og et halvt år, og den sender de lyseblå forbi rivalen i tabellen og op på fjerdepladsen i mesterskabsspillet.
AGF’s pinsler begyndte med flere redninger af keeper Jesper Hansen og flere afviste straffeappeller i samme ende af banen.
Efter en halv time kom værternes forløsning, da et VAR-gennemsyn gav et straffespark, som norske Nordli akkurat fik sendt forbi 40-årige Hansen, der havde fingerspidserne på.
Offensivspilleren Norman Campbell passerede også Hansen før pausen, men træfferen blev korrekt annulleret for en arm på bolden.
AGF sluttede spillemæssigt bedst af i første halvleg, men optimismen forsvandt straks efter genstarten, da Randers-kaptajn Dammers løb til forreste område og dirigerede Nordlis hjørnespark i nettet til 2-0.
Det var den hollandske stoppers femte scoring i ligakamp nummer 25 i denne sæson.
Det er nok til at dele tredjepladsen på Randers’ interne topscorerliste, som Nordli suverænt topper med 13 træffere, mens Mohamed Toure er toer med syv træffere.
Den seneste satte den hurtige angriber ind efter 55 minutters spil torsdag, da han kronede en perfekt udført omstilling ved at sparke Nordlis oplæg ind bag Hansen til 3-0.
AGF-træner Uwe Rösler reagerede med flere indskiftninger, men Randers var frem til slutfasen fortsat det farligste mandskab, og der kom derfor aldrig spænding om udfaldet.
Heller ikke selv om Mortensen var på pletten med sit 19. ligamål i sæsonen efter et hjørnespark.
/ritzau/
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
LIVE: Slutfløjt i Parken
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
Raser: Det er latterligt!
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
NYHEDER
Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Pokalhelt knækker FC København
TOPNYHED