Randers prygler AGF

AGF har blot vundet én af sine seneste syv kampe efter en 1-3-lussing i det østjyske derby i Randers.




Det var stor forskel på præstationerne, da Randers FC og AGF torsdag afviklede sæsonens tredje østjyske derby.

Randers var ovenpå på alle parametre og vandt 3-1 efter mål af Simen Nordli, Wessel Dammers og Mohamed Toure, inden ligatopscorer Patrick Mortensen pyntede på resultatet.

Det var kronjydernes første sejr over aarhusianerne i ni indbyrdes kampe gennem de seneste tre og et halvt år, og den sender de lyseblå forbi rivalen i tabellen og op på fjerdepladsen i mesterskabsspillet.

AGF’s pinsler begyndte med flere redninger af keeper Jesper Hansen og flere afviste straffeappeller i samme ende af banen.

Efter en halv time kom værternes forløsning, da et VAR-gennemsyn gav et straffespark, som norske Nordli akkurat fik sendt forbi 40-årige Hansen, der havde fingerspidserne på.

Offensivspilleren Norman Campbell passerede også Hansen før pausen, men træfferen blev korrekt annulleret for en arm på bolden.

AGF sluttede spillemæssigt bedst af i første halvleg, men optimismen forsvandt straks efter genstarten, da Randers-kaptajn Dammers løb til forreste område og dirigerede Nordlis hjørnespark i nettet til 2-0.

Det var den hollandske stoppers femte scoring i ligakamp nummer 25 i denne sæson.

Det er nok til at dele tredjepladsen på Randers’ interne topscorerliste, som Nordli suverænt topper med 13 træffere, mens Mohamed Toure er toer med syv træffere.

Den seneste satte den hurtige angriber ind efter 55 minutters spil torsdag, da han kronede en perfekt udført omstilling ved at sparke Nordlis oplæg ind bag Hansen til 3-0.

AGF-træner Uwe Rösler reagerede med flere indskiftninger, men Randers var frem til slutfasen fortsat det farligste mandskab, og der kom derfor aldrig spænding om udfaldet.

Heller ikke selv om Mortensen var på pletten med sit 19. ligamål i sæsonen efter et hjørnespark.

/ritzau/





Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik




LIVE

TransferLIVE: Asp Jensen på plads i ny klub

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

FC København i intense transferforhandlinger

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

FCK-spiller har revet skulderen af led



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Paolo Maldini lander stort job

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Forhandler med Jannik Vestergaard

FCM-flop i chokskifte

Afsløring: Mathias Olesen på plads i Sønderjyske

Tager Superliga-klub stor beslutning?

Historisk transfer – FC København tjener kassen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Stort medie: Blev Norge snydt?

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Sebastian Hindstam på blokken i danske klubber

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Erling Haaland føler sig forandret af VM-eventyr

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Åbner for flere Brøndby-salg

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Argentinsk træner kræver forbedringer

Schweiz raser over “ødelæggende” udvisning