Randers regner med Kasper Enghardt i foråret

Randers FC forventer at have Kasper Enghardt i klubben i forårssæsonen, og dermed kommer Mathias Nielsen også først til Kronjylland til sommer.



Mens uret tikker frem mod transfervinduets deadline torsdag aften, er der stadig gang i spekulationerne, mens visse kabaler endnu mangler at gå helt op.

Randers FC er en af de klubber, hvor der stadig kan nå at ske nogle ting, men nu tyder alt på, at tingene først falder på plads i sommerens transfervindue. 

Randers har skrevet kontrakt med Horsens-anfører Mathias Nielsen gældende fra sommer, mens det ligger fast at forsvarsspilleren Kasper Enghardt forlader klubben ved kontraktudløb efter denne sæson, men selvom det kunne give mening, at effektuere de to trupændringer allerede nu, kommer det næppe til at ske. 

Det fortæller sportsdirektør Søren Pedersen til amtsavisen.dk.

– Vi har Kasper Enghardt nu, og vi er trygge ved at have ham indtil sommer. Hvis vi havde haftuanede mængder af økonomi, så kan det godt ske, at vi havde hentet Mathias Nielsen ind nu, men det har vi ikke, og derfor venter vi til sommer, siger Søren Pedersen til amtsavisen.dk.

Mathias Nielsen kommer kun til Randers FC denne vinter, hvis det lykkes kronjyderne at sælge Kasper Enghardt til en anden klub først. 

– Det er stadig en mulighed, og der kan hurtigt ske noget, men lige nu ligger det ikke i kortene, at der bliver nogen aktivitet. Så kører vi videre med det setup, vi har, fortæller Søren Pedersen.

Senest har det været fremme i Ekstra Bladet, at OB er i dialog med Kasper Enghardt om en aftale, mens AC Horsens-manager Bo Henriksen har meddelt Mathias Nielsen, at han ikke kommer i aktion for Horsens i dette forår, når han har udsigt til en kontrakt med Randers. 





LIVE

TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

AGF-scoop: Hijackede transfer

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Dårligt nyt for Isaksen



LIVE

VM-LIVE: Stjerneveteranernes sidste dans?

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Tullberg teaser for transfer

Forstår intet af Bisseck-beslutning

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Steve Cooper med stor beslutning

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Nu er Brøndby IF konkret på banen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Belgien – Senegal

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

De køber ham for 740 mio.

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

‘Det er en interessant spiller’

De tager ikke med FC København på træningslejr

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Brøndby med transferscoop?