Randers regner med Kasper Enghardt i foråret

Randers FC forventer at have Kasper Enghardt i klubben i forårssæsonen, og dermed kommer Mathias Nielsen også først til Kronjylland til sommer.



Mens uret tikker frem mod transfervinduets deadline torsdag aften, er der stadig gang i spekulationerne, mens visse kabaler endnu mangler at gå helt op.

Randers FC er en af de klubber, hvor der stadig kan nå at ske nogle ting, men nu tyder alt på, at tingene først falder på plads i sommerens transfervindue. 

Randers har skrevet kontrakt med Horsens-anfører Mathias Nielsen gældende fra sommer, mens det ligger fast at forsvarsspilleren Kasper Enghardt forlader klubben ved kontraktudløb efter denne sæson, men selvom det kunne give mening, at effektuere de to trupændringer allerede nu, kommer det næppe til at ske. 

Det fortæller sportsdirektør Søren Pedersen til amtsavisen.dk.

– Vi har Kasper Enghardt nu, og vi er trygge ved at have ham indtil sommer. Hvis vi havde haftuanede mængder af økonomi, så kan det godt ske, at vi havde hentet Mathias Nielsen ind nu, men det har vi ikke, og derfor venter vi til sommer, siger Søren Pedersen til amtsavisen.dk.

Mathias Nielsen kommer kun til Randers FC denne vinter, hvis det lykkes kronjyderne at sælge Kasper Enghardt til en anden klub først. 

– Det er stadig en mulighed, og der kan hurtigt ske noget, men lige nu ligger det ikke i kortene, at der bliver nogen aktivitet. Så kører vi videre med det setup, vi har, fortæller Søren Pedersen.

Senest har det været fremme i Ekstra Bladet, at OB er i dialog med Kasper Enghardt om en aftale, mens AC Horsens-manager Bo Henriksen har meddelt Mathias Nielsen, at han ikke kommer i aktion for Horsens i dette forår, når han har udsigt til en kontrakt med Randers. 





LIVE

Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Her kan du se AGF mod Brøndby IF

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Drømmen er FCK – nu skal han rejse sig i Lyngby



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Officielt: FC København sælger stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Supercomputer: De vinder Superligaen

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

Vejle dummer sig i premieren mod AB

Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Aaaaah, er det nu rigtigt? Ja, det var det så’

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se