Randers regner med Kasper Enghardt i foråret

Randers FC forventer at have Kasper Enghardt i klubben i forårssæsonen, og dermed kommer Mathias Nielsen også først til Kronjylland til sommer.



Mens uret tikker frem mod transfervinduets deadline torsdag aften, er der stadig gang i spekulationerne, mens visse kabaler endnu mangler at gå helt op.

Randers FC er en af de klubber, hvor der stadig kan nå at ske nogle ting, men nu tyder alt på, at tingene først falder på plads i sommerens transfervindue. 

Randers har skrevet kontrakt med Horsens-anfører Mathias Nielsen gældende fra sommer, mens det ligger fast at forsvarsspilleren Kasper Enghardt forlader klubben ved kontraktudløb efter denne sæson, men selvom det kunne give mening, at effektuere de to trupændringer allerede nu, kommer det næppe til at ske. 

Det fortæller sportsdirektør Søren Pedersen til amtsavisen.dk.

– Vi har Kasper Enghardt nu, og vi er trygge ved at have ham indtil sommer. Hvis vi havde haftuanede mængder af økonomi, så kan det godt ske, at vi havde hentet Mathias Nielsen ind nu, men det har vi ikke, og derfor venter vi til sommer, siger Søren Pedersen til amtsavisen.dk.

Mathias Nielsen kommer kun til Randers FC denne vinter, hvis det lykkes kronjyderne at sælge Kasper Enghardt til en anden klub først. 

– Det er stadig en mulighed, og der kan hurtigt ske noget, men lige nu ligger det ikke i kortene, at der bliver nogen aktivitet. Så kører vi videre med det setup, vi har, fortæller Søren Pedersen.

Senest har det været fremme i Ekstra Bladet, at OB er i dialog med Kasper Enghardt om en aftale, mens AC Horsens-manager Bo Henriksen har meddelt Mathias Nielsen, at han ikke kommer i aktion for Horsens i dette forår, når han har udsigt til en kontrakt med Randers. 






Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’




Robertson__ LIVE

LIVE: Tottenham tæt på Robertson

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Hårdt angreb på DBU-boss

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Topboss sviner Barça til

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Højlund slutter sæsonen med bravour

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Sammenligner Brøndby med Manchester United



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?

‘Det er det vildeste, jeg nogensinde har oplevet’

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby

BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag

FC København kan få Jens Stage-millioner