Randers regner med Kasper Enghardt i foråret

Randers FC forventer at have Kasper Enghardt i klubben i forårssæsonen, og dermed kommer Mathias Nielsen også først til Kronjylland til sommer.



Mens uret tikker frem mod transfervinduets deadline torsdag aften, er der stadig gang i spekulationerne, mens visse kabaler endnu mangler at gå helt op.

Randers FC er en af de klubber, hvor der stadig kan nå at ske nogle ting, men nu tyder alt på, at tingene først falder på plads i sommerens transfervindue. 

Randers har skrevet kontrakt med Horsens-anfører Mathias Nielsen gældende fra sommer, mens det ligger fast at forsvarsspilleren Kasper Enghardt forlader klubben ved kontraktudløb efter denne sæson, men selvom det kunne give mening, at effektuere de to trupændringer allerede nu, kommer det næppe til at ske. 

Det fortæller sportsdirektør Søren Pedersen til amtsavisen.dk.

– Vi har Kasper Enghardt nu, og vi er trygge ved at have ham indtil sommer. Hvis vi havde haftuanede mængder af økonomi, så kan det godt ske, at vi havde hentet Mathias Nielsen ind nu, men det har vi ikke, og derfor venter vi til sommer, siger Søren Pedersen til amtsavisen.dk.

Mathias Nielsen kommer kun til Randers FC denne vinter, hvis det lykkes kronjyderne at sælge Kasper Enghardt til en anden klub først. 

– Det er stadig en mulighed, og der kan hurtigt ske noget, men lige nu ligger det ikke i kortene, at der bliver nogen aktivitet. Så kører vi videre med det setup, vi har, fortæller Søren Pedersen.

Senest har det været fremme i Ekstra Bladet, at OB er i dialog med Kasper Enghardt om en aftale, mens AC Horsens-manager Bo Henriksen har meddelt Mathias Nielsen, at han ikke kommer i aktion for Horsens i dette forår, når han har udsigt til en kontrakt med Randers. 





Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 




STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’



TOPNYHED

Her er FC Københavns vej i Europa

Storkamp af Patrick Dorgu

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Højlund slutter sæsonen med bravour

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Topboss sviner Barça til

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Jacob Neestrup er enig med ny klub

‘Det regner jeg med, at Mikkel Bro gør’

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Conte stopper i Napoli

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!

Fem bud på Brøndbys nye træner

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Verdenskendt agentfirma kommer til Danmark