Randers regner med Kasper Enghardt i foråret

Randers FC forventer at have Kasper Enghardt i klubben i forårssæsonen, og dermed kommer Mathias Nielsen også først til Kronjylland til sommer.



Mens uret tikker frem mod transfervinduets deadline torsdag aften, er der stadig gang i spekulationerne, mens visse kabaler endnu mangler at gå helt op.

Randers FC er en af de klubber, hvor der stadig kan nå at ske nogle ting, men nu tyder alt på, at tingene først falder på plads i sommerens transfervindue. 

Randers har skrevet kontrakt med Horsens-anfører Mathias Nielsen gældende fra sommer, mens det ligger fast at forsvarsspilleren Kasper Enghardt forlader klubben ved kontraktudløb efter denne sæson, men selvom det kunne give mening, at effektuere de to trupændringer allerede nu, kommer det næppe til at ske. 

Det fortæller sportsdirektør Søren Pedersen til amtsavisen.dk.

– Vi har Kasper Enghardt nu, og vi er trygge ved at have ham indtil sommer. Hvis vi havde haftuanede mængder af økonomi, så kan det godt ske, at vi havde hentet Mathias Nielsen ind nu, men det har vi ikke, og derfor venter vi til sommer, siger Søren Pedersen til amtsavisen.dk.

Mathias Nielsen kommer kun til Randers FC denne vinter, hvis det lykkes kronjyderne at sælge Kasper Enghardt til en anden klub først. 

– Det er stadig en mulighed, og der kan hurtigt ske noget, men lige nu ligger det ikke i kortene, at der bliver nogen aktivitet. Så kører vi videre med det setup, vi har, fortæller Søren Pedersen.

Senest har det været fremme i Ekstra Bladet, at OB er i dialog med Kasper Enghardt om en aftale, mens AC Horsens-manager Bo Henriksen har meddelt Mathias Nielsen, at han ikke kommer i aktion for Horsens i dette forår, når han har udsigt til en kontrakt med Randers. 






Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’




LIVE

LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Smider Salah-bombe

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Afvist – Brøndby undrer sig



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Skidt nyt om Lukas Lerager

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Han er færdig i Brøndby

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’

Ekstrem spiller kan skifte til FC København



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Patrick Dorgu er med

Stjerne alvorligt skadet – misser VM