Randers regner med Kasper Enghardt i foråret

Randers FC forventer at have Kasper Enghardt i klubben i forårssæsonen, og dermed kommer Mathias Nielsen også først til Kronjylland til sommer.



Mens uret tikker frem mod transfervinduets deadline torsdag aften, er der stadig gang i spekulationerne, mens visse kabaler endnu mangler at gå helt op.

Randers FC er en af de klubber, hvor der stadig kan nå at ske nogle ting, men nu tyder alt på, at tingene først falder på plads i sommerens transfervindue. 

Randers har skrevet kontrakt med Horsens-anfører Mathias Nielsen gældende fra sommer, mens det ligger fast at forsvarsspilleren Kasper Enghardt forlader klubben ved kontraktudløb efter denne sæson, men selvom det kunne give mening, at effektuere de to trupændringer allerede nu, kommer det næppe til at ske. 

Det fortæller sportsdirektør Søren Pedersen til amtsavisen.dk.

– Vi har Kasper Enghardt nu, og vi er trygge ved at have ham indtil sommer. Hvis vi havde haftuanede mængder af økonomi, så kan det godt ske, at vi havde hentet Mathias Nielsen ind nu, men det har vi ikke, og derfor venter vi til sommer, siger Søren Pedersen til amtsavisen.dk.

Mathias Nielsen kommer kun til Randers FC denne vinter, hvis det lykkes kronjyderne at sælge Kasper Enghardt til en anden klub først. 

– Det er stadig en mulighed, og der kan hurtigt ske noget, men lige nu ligger det ikke i kortene, at der bliver nogen aktivitet. Så kører vi videre med det setup, vi har, fortæller Søren Pedersen.

Senest har det været fremme i Ekstra Bladet, at OB er i dialog med Kasper Enghardt om en aftale, mens AC Horsens-manager Bo Henriksen har meddelt Mathias Nielsen, at han ikke kommer i aktion for Horsens i dette forår, når han har udsigt til en kontrakt med Randers. 





LIVE

LIVE: Jose Mourinho klar for Real Madrid!

Jess Thorup indlagt efter ildebefindende

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

Færdig: Nu er han rejst til København

Ny stjerne: En guldspiller for AGF



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Fortryder FC Barcelona-transfer

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Jakob Poulsen uddeler topkarakter

Dansk stortalents værdi eksploderer



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Rørt Claesson kommer med kæmpe kærlighedserklæring

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Tæt på aftale med Andreas Christensen

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Hold nu kæft, hvor er han god!

Så er det officielt

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Lewandowski forlader FC Barcelona

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

– Niels Frederiksen er en legende!

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!