Nicolai Brock-Madsen blev helten for Randers, da den store angriber kom på banen med 20 minutter igen og stangede et sejrsmålet ind til 2-1 mod Brøndby.
Målet var en stor forløsning for den 29-årige angriber, der ikke har fået mange kampe fra start for Randers i denne sæson.
– Det var ren glædesrus. Der strømmede en masse følelser gennem kroppen. At score det afgørende mål, så vi fik tre point mod Brøndby, var stort for mig, og det var fedt at kunne bidrage til, at holdet fik en sejr, siger Nicolai Brock-Madsen.
Holdets betingelser i kampen blev ellers meget svære, da angriberen Stephen Odey blev udvist for en svinestreg i første halvleg.
Derfor var Brock-Madsen særligt glad for at kunne komme ind og hjælpe det decimerede Randers-hold på vej.
– Det var fedt at komme ind på et tidspunkt, hvor holdet kæmpede for at få sejren i hus. Mine medspilere gjorde det fantastisk mod Brøndby, og jeg er glad for, at jeg kunne gøre min del for, at sejren kom i hus, siger angriberen.
Udvisningen til Stephen Odey betyder, at Randers må undvære sin topscorer i næste kamp mod Silkeborg.
Men Nicolai Brock-Madsen tør ikke at regne med, at sejrsmålet giver ham en plads i startopstillingen.
– Vi har et stærkt hold, og Steph (Stephen Odey, red.) har jo gjort det fantastisk. Men jeg er her ikke bare for at kigge på. Jeg er 29 år gammel, og jeg føler stadig, at jeg har meget at byde ind med.
– Jeg regner ikke med noget, men i og med at Odey er i karantæne, så er det klart, at mulighederne er blevet større. Jeg holder mig i form og så må vi se, hvad Thomas (Thomasberg, red.) melder ud, siger Nicolai Brock-Madsen.
Cheftræner Thomas Thomasberg roser Brock-Madsens flotte indhop, men vil ikke love angriberen en startplads, når klubben møder Silkeborg.
– Det var fuldt fortjent, at Brock fik scoret. Han arbejder benhårdt på træningsbanen, og at han fik noget medvind, var jeg meget glad for.
– Han er selvfølgelig en bejler til en plads i startopstillingen. Silkeborg er et stærkt mandskab, og vi skal lige finde ud af, hvordan vi skal stille op, så jeg tør ikke love en startplads væk, siger Thomas Thomasberg.
Med hjemmesejren over Brøndby ligger Randers på femtepladsen, og holdet er lige efter Silkeborg, der er næste modstander.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
Perez med kynisk besked: Det er slut for ham
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
NYHEDER
Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
NYHEDER
