Brock-Madsen om helte-rolle: Følelser strømmede

Nicolai Brock-Madsen scorede sejrsmålet, da Randers’ ti mand slog Brøndby med 2-1 på hjemmebane i Superligaen.



Nicolai Brock-Madsen blev helten for Randers, da den store angriber kom på banen med 20 minutter igen og stangede et sejrsmålet ind til 2-1 mod Brøndby.

Målet var en stor forløsning for den 29-årige angriber, der ikke har fået mange kampe fra start for Randers i denne sæson.

– Det var ren glædesrus. Der strømmede en masse følelser gennem kroppen. At score det afgørende mål, så vi fik tre point mod Brøndby, var stort for mig, og det var fedt at kunne bidrage til, at holdet fik en sejr, siger Nicolai Brock-Madsen.

Holdets betingelser i kampen blev ellers meget svære, da angriberen Stephen Odey blev udvist for en svinestreg i første halvleg.

Derfor var Brock-Madsen særligt glad for at kunne komme ind og hjælpe det decimerede Randers-hold på vej.

– Det var fedt at komme ind på et tidspunkt, hvor holdet kæmpede for at få sejren i hus. Mine medspilere gjorde det fantastisk mod Brøndby, og jeg er glad for, at jeg kunne gøre min del for, at sejren kom i hus, siger angriberen.

Udvisningen til Stephen Odey betyder, at Randers må undvære sin topscorer i næste kamp mod Silkeborg.

Men Nicolai Brock-Madsen tør ikke at regne med, at sejrsmålet giver ham en plads i startopstillingen.

– Vi har et stærkt hold, og Steph (Stephen Odey, red.) har jo gjort det fantastisk. Men jeg er her ikke bare for at kigge på. Jeg er 29 år gammel, og jeg føler stadig, at jeg har meget at byde ind med.

– Jeg regner ikke med noget, men i og med at Odey er i karantæne, så er det klart, at mulighederne er blevet større. Jeg holder mig i form og så må vi se, hvad Thomas (Thomasberg, red.) melder ud, siger Nicolai Brock-Madsen.

Cheftræner Thomas Thomasberg roser Brock-Madsens flotte indhop, men vil ikke love angriberen en startplads, når klubben møder Silkeborg.

– Det var fuldt fortjent, at Brock fik scoret. Han arbejder benhårdt på træningsbanen, og at han fik noget medvind, var jeg meget glad for.

– Han er selvfølgelig en bejler til en plads i startopstillingen. Silkeborg er et stærkt mandskab, og vi skal lige finde ud af, hvordan vi skal stille op, så jeg tør ikke love en startplads væk, siger Thomas Thomasberg.

Med hjemmesejren over Brøndby ligger Randers på femtepladsen, og holdet er lige efter Silkeborg, der er næste modstander.

/ritzau/



Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

– Han har været en decideret atombombe

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Fælder dom over Højlund

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Han peger på Simon Kjær

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

– Du har udstråling som tagpap

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Overvejer Mathias Jensen-køb

Magisk aften for FC København-stjerne

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Presset Frank: Her er vores store problem

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Henter dansker – får god pakke

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Målfattigt lokalderby i Afrika

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

– Alle taler om dem!

– Et frygteligt scenarie

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM