Nicolai Brock-Madsen blev helten for Randers, da den store angriber kom på banen med 20 minutter igen og stangede et sejrsmålet ind til 2-1 mod Brøndby.
Målet var en stor forløsning for den 29-årige angriber, der ikke har fået mange kampe fra start for Randers i denne sæson.
– Det var ren glædesrus. Der strømmede en masse følelser gennem kroppen. At score det afgørende mål, så vi fik tre point mod Brøndby, var stort for mig, og det var fedt at kunne bidrage til, at holdet fik en sejr, siger Nicolai Brock-Madsen.
Holdets betingelser i kampen blev ellers meget svære, da angriberen Stephen Odey blev udvist for en svinestreg i første halvleg.
Derfor var Brock-Madsen særligt glad for at kunne komme ind og hjælpe det decimerede Randers-hold på vej.
– Det var fedt at komme ind på et tidspunkt, hvor holdet kæmpede for at få sejren i hus. Mine medspilere gjorde det fantastisk mod Brøndby, og jeg er glad for, at jeg kunne gøre min del for, at sejren kom i hus, siger angriberen.
Udvisningen til Stephen Odey betyder, at Randers må undvære sin topscorer i næste kamp mod Silkeborg.
Men Nicolai Brock-Madsen tør ikke at regne med, at sejrsmålet giver ham en plads i startopstillingen.
– Vi har et stærkt hold, og Steph (Stephen Odey, red.) har jo gjort det fantastisk. Men jeg er her ikke bare for at kigge på. Jeg er 29 år gammel, og jeg føler stadig, at jeg har meget at byde ind med.
– Jeg regner ikke med noget, men i og med at Odey er i karantæne, så er det klart, at mulighederne er blevet større. Jeg holder mig i form og så må vi se, hvad Thomas (Thomasberg, red.) melder ud, siger Nicolai Brock-Madsen.
Cheftræner Thomas Thomasberg roser Brock-Madsens flotte indhop, men vil ikke love angriberen en startplads, når klubben møder Silkeborg.
– Det var fuldt fortjent, at Brock fik scoret. Han arbejder benhårdt på træningsbanen, og at han fik noget medvind, var jeg meget glad for.
– Han er selvfølgelig en bejler til en plads i startopstillingen. Silkeborg er et stærkt mandskab, og vi skal lige finde ud af, hvordan vi skal stille op, så jeg tør ikke love en startplads væk, siger Thomas Thomasberg.
Med hjemmesejren over Brøndby ligger Randers på femtepladsen, og holdet er lige efter Silkeborg, der er næste modstander.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Affejer Dario Osorio-spekulation
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
INTERVIEW
Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner
TOPNYHED
Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
HELT VILDT
Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret
INTERVIEW
Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre
Afviser mesterskabssnak
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
TIPSBLADETS DOM
Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr
EKSKLUSIVT
Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Bayern slår rekord i ny storsejr
TIPSBLADETS DOM
Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!
EKSKLUSIVT
Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’
TIPSBLADETS DOM
Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!
NYHEDER
Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
TOPNYHED
På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”
EKSKLUSIVT
Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
FC København med overtidssejr over Randers
FCM sejrede over Brøndby i ond kamp
Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation
Silkeborg-comeback giver håb
NYHEDER
‘Det former ens karakter’
Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer
TOPNYHED
‘Han snakker ikke om andet!’
DAGENS SPILFORSLAG
Sky Blues deprimererer Blues på Broen
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs
