Brock-Madsen om helte-rolle: Følelser strømmede

Nicolai Brock-Madsen scorede sejrsmålet, da Randers’ ti mand slog Brøndby med 2-1 på hjemmebane i Superligaen.



Nicolai Brock-Madsen blev helten for Randers, da den store angriber kom på banen med 20 minutter igen og stangede et sejrsmålet ind til 2-1 mod Brøndby.

Målet var en stor forløsning for den 29-årige angriber, der ikke har fået mange kampe fra start for Randers i denne sæson.

– Det var ren glædesrus. Der strømmede en masse følelser gennem kroppen. At score det afgørende mål, så vi fik tre point mod Brøndby, var stort for mig, og det var fedt at kunne bidrage til, at holdet fik en sejr, siger Nicolai Brock-Madsen.

Holdets betingelser i kampen blev ellers meget svære, da angriberen Stephen Odey blev udvist for en svinestreg i første halvleg.

Derfor var Brock-Madsen særligt glad for at kunne komme ind og hjælpe det decimerede Randers-hold på vej.

– Det var fedt at komme ind på et tidspunkt, hvor holdet kæmpede for at få sejren i hus. Mine medspilere gjorde det fantastisk mod Brøndby, og jeg er glad for, at jeg kunne gøre min del for, at sejren kom i hus, siger angriberen.

Udvisningen til Stephen Odey betyder, at Randers må undvære sin topscorer i næste kamp mod Silkeborg.

Men Nicolai Brock-Madsen tør ikke at regne med, at sejrsmålet giver ham en plads i startopstillingen.

– Vi har et stærkt hold, og Steph (Stephen Odey, red.) har jo gjort det fantastisk. Men jeg er her ikke bare for at kigge på. Jeg er 29 år gammel, og jeg føler stadig, at jeg har meget at byde ind med.

– Jeg regner ikke med noget, men i og med at Odey er i karantæne, så er det klart, at mulighederne er blevet større. Jeg holder mig i form og så må vi se, hvad Thomas (Thomasberg, red.) melder ud, siger Nicolai Brock-Madsen.

Cheftræner Thomas Thomasberg roser Brock-Madsens flotte indhop, men vil ikke love angriberen en startplads, når klubben møder Silkeborg.

– Det var fuldt fortjent, at Brock fik scoret. Han arbejder benhårdt på træningsbanen, og at han fik noget medvind, var jeg meget glad for.

– Han er selvfølgelig en bejler til en plads i startopstillingen. Silkeborg er et stærkt mandskab, og vi skal lige finde ud af, hvordan vi skal stille op, så jeg tør ikke love en startplads væk, siger Thomas Thomasberg.

Med hjemmesejren over Brøndby ligger Randers på femtepladsen, og holdet er lige efter Silkeborg, der er næste modstander.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Fatter intet af Brøndby-bombe

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Trist: Marios Oikonomou er død



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Bekræfter kæmpebud

Næste sæson skal vi i Europa



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Overraskende skifte lurer

Næsten 900 anholdt efter PSG-fejring

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen

– Neestrup kan blive næste landstræner

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Esbjerg-boss: Vi er klar til Superligaen

17 minutter for United – nu skal han til VM

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’