Brock-Madsen om helte-rolle: Følelser strømmede

Nicolai Brock-Madsen scorede sejrsmålet, da Randers’ ti mand slog Brøndby med 2-1 på hjemmebane i Superligaen.



Nicolai Brock-Madsen blev helten for Randers, da den store angriber kom på banen med 20 minutter igen og stangede et sejrsmålet ind til 2-1 mod Brøndby.

Målet var en stor forløsning for den 29-årige angriber, der ikke har fået mange kampe fra start for Randers i denne sæson.

– Det var ren glædesrus. Der strømmede en masse følelser gennem kroppen. At score det afgørende mål, så vi fik tre point mod Brøndby, var stort for mig, og det var fedt at kunne bidrage til, at holdet fik en sejr, siger Nicolai Brock-Madsen.

Holdets betingelser i kampen blev ellers meget svære, da angriberen Stephen Odey blev udvist for en svinestreg i første halvleg.

Derfor var Brock-Madsen særligt glad for at kunne komme ind og hjælpe det decimerede Randers-hold på vej.

– Det var fedt at komme ind på et tidspunkt, hvor holdet kæmpede for at få sejren i hus. Mine medspilere gjorde det fantastisk mod Brøndby, og jeg er glad for, at jeg kunne gøre min del for, at sejren kom i hus, siger angriberen.

Udvisningen til Stephen Odey betyder, at Randers må undvære sin topscorer i næste kamp mod Silkeborg.

Men Nicolai Brock-Madsen tør ikke at regne med, at sejrsmålet giver ham en plads i startopstillingen.

– Vi har et stærkt hold, og Steph (Stephen Odey, red.) har jo gjort det fantastisk. Men jeg er her ikke bare for at kigge på. Jeg er 29 år gammel, og jeg føler stadig, at jeg har meget at byde ind med.

– Jeg regner ikke med noget, men i og med at Odey er i karantæne, så er det klart, at mulighederne er blevet større. Jeg holder mig i form og så må vi se, hvad Thomas (Thomasberg, red.) melder ud, siger Nicolai Brock-Madsen.

Cheftræner Thomas Thomasberg roser Brock-Madsens flotte indhop, men vil ikke love angriberen en startplads, når klubben møder Silkeborg.

– Det var fuldt fortjent, at Brock fik scoret. Han arbejder benhårdt på træningsbanen, og at han fik noget medvind, var jeg meget glad for.

– Han er selvfølgelig en bejler til en plads i startopstillingen. Silkeborg er et stærkt mandskab, og vi skal lige finde ud af, hvordan vi skal stille op, så jeg tør ikke love en startplads væk, siger Thomas Thomasberg.

Med hjemmesejren over Brøndby ligger Randers på femtepladsen, og holdet er lige efter Silkeborg, der er næste modstander.

/ritzau/



Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Patrick Da Silva idømt fængsel

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Nu er han gratis – på vej til OB?

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Fyringstruet: – Han har to kampe

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

Bo Henriksen fyret

Dybt skuffet og trist

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Frank reddet i døende sekunder

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Freiburg nupper pokalsejr

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Endelig godt nyt

Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt

Skidt melding

FC Københavns medejerskab godkendes