Randers sælger Djiby Fall

Randers har solgt sin topscorer Djiby Fall for et ‘anseeligt millionbeløb.’ Angriberen kom gratis til Randers for et år siden.



Randers FCs topscorer i den forgangne SAS Liga sæson, Djiby Fall, er blevet solgt til Al Ain Sports Club fra de Forenede Arabiske Emirater. Senegaleseren tiltræder sin nye klub pr 1. juli på en tre-årig kontrakt.

– Vi modtog et tilbud, som vi ikke kunne ignorere. Al Ain Sports Club lægger et anseeligt millionbeløb på bordet for Djiby Fall, og når man tænker på, at han kom gratis til Randers FC for et år siden, er der ganske enkelt tale om så mange penge, at vi ikke kunne afslå arabernes ønske om at købe Djiby Fall her og nu. Samtidig var det Djibys store ønske at kunne sikre sig selv og sin familie økonomisk for resten af livet, og det kan han med denne kontrakt, siger
Randers FCs direktør Jacob Nielsen i en pressemeddelelse.

Djiby Fall blev ud over sine mange mål også kendt som en hårdt spillende herre vilde albuesving. Der er sikkert mange forsvarsspillere i SAS Ligaen, der nu kan ånde lettet en smule op ved tanken om, at det ikke bliver til flere dueller med den den uortodokse angriber.

– Vi er naturligvis allerede i gang med at kigge efter en erstatning. Det er i sagens natur nødvendigt at finde en kvalificeret angriber, der skal løfte arven efter Djiby Fall, siger Jacob Nielsen.

Djiby Fall forlader Randers FC med vemod:

– Jeg vil gerne have lov til at takke alle spillere, ledere og fans i Randers FC for en fantastisk sæson, der for altid vil stå for mig som en perfekt start på min fodboldkarriere. Jeg trivedes utrolig godt i Randers og var egentlig gerne blevet, hvis ikke det var fordi økonomien i den nye kontrakt var så fordelagtig, som tilfældet er. Randers FC var den klub, der troede på mig, da jeg var et ubeskrevet blad. Nu har jeg betalt tilbage, og ønsker Randers FC alt det bedste i den kommende sæson, udtaler Djiby Fall.





LIVE

TransferLIVE: Liverpool afviser bud

Iransk keeper holder Belgien fra fadet

Frankrig – Irak

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Uruguay – Kap Verde



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Sender opfordring til Superliga-træner

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Jens Stage-skifte i fare

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Sunderland jagter dansk guldfugl

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

FC Midtjylland sælger midtbanespiller



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

I dialog med Steve Cooper

Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?