Randers sælger Djiby Fall

Randers har solgt sin topscorer Djiby Fall for et ‘anseeligt millionbeløb.’ Angriberen kom gratis til Randers for et år siden.



Randers FCs topscorer i den forgangne SAS Liga sæson, Djiby Fall, er blevet solgt til Al Ain Sports Club fra de Forenede Arabiske Emirater. Senegaleseren tiltræder sin nye klub pr 1. juli på en tre-årig kontrakt.

– Vi modtog et tilbud, som vi ikke kunne ignorere. Al Ain Sports Club lægger et anseeligt millionbeløb på bordet for Djiby Fall, og når man tænker på, at han kom gratis til Randers FC for et år siden, er der ganske enkelt tale om så mange penge, at vi ikke kunne afslå arabernes ønske om at købe Djiby Fall her og nu. Samtidig var det Djibys store ønske at kunne sikre sig selv og sin familie økonomisk for resten af livet, og det kan han med denne kontrakt, siger
Randers FCs direktør Jacob Nielsen i en pressemeddelelse.

Djiby Fall blev ud over sine mange mål også kendt som en hårdt spillende herre vilde albuesving. Der er sikkert mange forsvarsspillere i SAS Ligaen, der nu kan ånde lettet en smule op ved tanken om, at det ikke bliver til flere dueller med den den uortodokse angriber.

– Vi er naturligvis allerede i gang med at kigge efter en erstatning. Det er i sagens natur nødvendigt at finde en kvalificeret angriber, der skal løfte arven efter Djiby Fall, siger Jacob Nielsen.

Djiby Fall forlader Randers FC med vemod:

– Jeg vil gerne have lov til at takke alle spillere, ledere og fans i Randers FC for en fantastisk sæson, der for altid vil stå for mig som en perfekt start på min fodboldkarriere. Jeg trivedes utrolig godt i Randers og var egentlig gerne blevet, hvis ikke det var fordi økonomien i den nye kontrakt var så fordelagtig, som tilfældet er. Randers FC var den klub, der troede på mig, da jeg var et ubeskrevet blad. Nu har jeg betalt tilbage, og ønsker Randers FC alt det bedste i den kommende sæson, udtaler Djiby Fall.







LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Født i Danmark og på vej til VM

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Nu er de færdige i Superligaen

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Massiv kritik efter skandaløse scener

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Overvejer AGF-forlængelse

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

En pragtpræstation – han spillede fantastisk