Randers sælger Djiby Fall

Randers har solgt sin topscorer Djiby Fall for et ‘anseeligt millionbeløb.’ Angriberen kom gratis til Randers for et år siden.



Randers FCs topscorer i den forgangne SAS Liga sæson, Djiby Fall, er blevet solgt til Al Ain Sports Club fra de Forenede Arabiske Emirater. Senegaleseren tiltræder sin nye klub pr 1. juli på en tre-årig kontrakt.

– Vi modtog et tilbud, som vi ikke kunne ignorere. Al Ain Sports Club lægger et anseeligt millionbeløb på bordet for Djiby Fall, og når man tænker på, at han kom gratis til Randers FC for et år siden, er der ganske enkelt tale om så mange penge, at vi ikke kunne afslå arabernes ønske om at købe Djiby Fall her og nu. Samtidig var det Djibys store ønske at kunne sikre sig selv og sin familie økonomisk for resten af livet, og det kan han med denne kontrakt, siger
Randers FCs direktør Jacob Nielsen i en pressemeddelelse.

Djiby Fall blev ud over sine mange mål også kendt som en hårdt spillende herre vilde albuesving. Der er sikkert mange forsvarsspillere i SAS Ligaen, der nu kan ånde lettet en smule op ved tanken om, at det ikke bliver til flere dueller med den den uortodokse angriber.

– Vi er naturligvis allerede i gang med at kigge efter en erstatning. Det er i sagens natur nødvendigt at finde en kvalificeret angriber, der skal løfte arven efter Djiby Fall, siger Jacob Nielsen.

Djiby Fall forlader Randers FC med vemod:

– Jeg vil gerne have lov til at takke alle spillere, ledere og fans i Randers FC for en fantastisk sæson, der for altid vil stå for mig som en perfekt start på min fodboldkarriere. Jeg trivedes utrolig godt i Randers og var egentlig gerne blevet, hvis ikke det var fordi økonomien i den nye kontrakt var så fordelagtig, som tilfældet er. Randers FC var den klub, der troede på mig, da jeg var et ubeskrevet blad. Nu har jeg betalt tilbage, og ønsker Randers FC alt det bedste i den kommende sæson, udtaler Djiby Fall.





LIVE

VM-LIVE: Kæmpe stjerne starter inde for Bosnien

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Viaplay med stor AGF-nyhed

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Zanka ville spille gratis for FC København



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Tæt på at købe FC København-spiller

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Her er FCK’s modstander i Conference League

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’

Her er AGF’s Champions League-modstander

Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige

AGF i Europa: Svær lodtrækning kan gavne senere

Kontroversielt? VM-boss forhandler med denne klub

Jonas Lössl stopper karrieren

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Sydafrika snyder tamme Tjekkiet

Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’