Randers sælger Mads Enggård

Mads Enggård er blevet solgt til norske Molde FK.



Et af de største Superliga-salg denne sommer er mandag nu blevet en realitet. Mads Enggård skifter fra Randers FC til Molde FK. 

Dermed fortsætter den 20-årige midtbanespiller karrieren i norsk fodbold, hvor Molde ifølge Randers har betalt et større millionbeløb for ham. 

Tipsbladet kunne søndag afsløre, at Mads Enggård får en fireårig kontrakt i den norske klub, og at han bliver solgt for omkring 20 millioner kroner. 

I Randers er der stor tilfredshed med salget, som er klubbens anden rigtig store salg i år, efter man i januar solgte Filip Bundgaard til Brøndby.

– Vi er utrolig stolte af, at vi igen har solgt en af vores store talenter i en større handel. Mads har taget turen op gennem vores akademi siden han kom til klubben som U15-spiller. Sportsligt havde det selvfølgelig været godt, at beholde Enggård i klubben lidt endnu da han er en rigtig dygtig spiller, som har givet meget til holdet.

– Klubbens strategi om salg af spillere og Mads' ønske om at prøve nye udfordringer, har dog gjort det nemt at sælge Mads til Molde, hvor der også senere vil være mulighed for et potentielt videresalg, siger sportsdirektør Søren Pedersen.

Mads Enggård nåede at spille 66 kampe for Randers FC, og han lægger ikke skjul på, at skiftet er et led i en større karriereplan om at ende på en endnu større adresse.

– Det er en god mulighed, jeg har fået i at komme til Molde og spille. Det er en god klub, som også har været repræsenteret i europæisk sammenhæng af flere omgange. Jeg ser skiftet som en mulighed for, at jeg på et tidspunkt kan skifte til en endnu større adresse, siger Enggård og fortsætter:

– Jeg vil gerne sige tusinde tak til alle jeg har mødt på min vej i Randers FC. Lige fra fans, holdkammerater, trænere, ledere, frivillige og dem i administrationen. Jeg er også taknemmelig for, at Randers FC som klub har troet på mig, på et tidspunkt i min karriere, hvor jeg havde mødt en del bump på vejen. Jeg har generelt bare været rigtig glad for min tid i Randers, men nu føler jeg også, at jeg er klar til at prøve noget nyt. 

Det nye bliver i en af Norges topklubber, der også er på vippen til at kvalificere sig til Europa League-ligaspil.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Thomas Frank scorer sommerjob

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Transferfri stjerne i København

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage