Randers sælger Mads Enggård

Mads Enggård er blevet solgt til norske Molde FK.



Et af de største Superliga-salg denne sommer er mandag nu blevet en realitet. Mads Enggård skifter fra Randers FC til Molde FK. 

Dermed fortsætter den 20-årige midtbanespiller karrieren i norsk fodbold, hvor Molde ifølge Randers har betalt et større millionbeløb for ham. 

Tipsbladet kunne søndag afsløre, at Mads Enggård får en fireårig kontrakt i den norske klub, og at han bliver solgt for omkring 20 millioner kroner. 

I Randers er der stor tilfredshed med salget, som er klubbens anden rigtig store salg i år, efter man i januar solgte Filip Bundgaard til Brøndby.

– Vi er utrolig stolte af, at vi igen har solgt en af vores store talenter i en større handel. Mads har taget turen op gennem vores akademi siden han kom til klubben som U15-spiller. Sportsligt havde det selvfølgelig været godt, at beholde Enggård i klubben lidt endnu da han er en rigtig dygtig spiller, som har givet meget til holdet.

– Klubbens strategi om salg af spillere og Mads' ønske om at prøve nye udfordringer, har dog gjort det nemt at sælge Mads til Molde, hvor der også senere vil være mulighed for et potentielt videresalg, siger sportsdirektør Søren Pedersen.

Mads Enggård nåede at spille 66 kampe for Randers FC, og han lægger ikke skjul på, at skiftet er et led i en større karriereplan om at ende på en endnu større adresse.

– Det er en god mulighed, jeg har fået i at komme til Molde og spille. Det er en god klub, som også har været repræsenteret i europæisk sammenhæng af flere omgange. Jeg ser skiftet som en mulighed for, at jeg på et tidspunkt kan skifte til en endnu større adresse, siger Enggård og fortsætter:

– Jeg vil gerne sige tusinde tak til alle jeg har mødt på min vej i Randers FC. Lige fra fans, holdkammerater, trænere, ledere, frivillige og dem i administrationen. Jeg er også taknemmelig for, at Randers FC som klub har troet på mig, på et tidspunkt i min karriere, hvor jeg havde mødt en del bump på vejen. Jeg har generelt bare været rigtig glad for min tid i Randers, men nu føler jeg også, at jeg er klar til at prøve noget nyt. 

Det nye bliver i en af Norges topklubber, der også er på vippen til at kvalificere sig til Europa League-ligaspil.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros




LIVE

LIVE: Ny skade hos FCK

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Markant transfermelding om Højlund

Vild spådom om FC Midtjylland

OB – FC København

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

AaB-krisen fortsætter

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

Liverpool – Tottenham

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Peter Kjær: Her er min bekymring

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Farzam: En gave for FC København

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

FCK-boss melder klar målsætning ud

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Supercomputer spår FCM-nedtur

Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler 

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Manchester United – Aston Villa

Barcelona – Sevilla

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

Ekspert i svime over FC Midtjylland

Brøndby i transfer-kovending?

Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet

Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil

Inter smider point i toppen af Serie A

Tilbage efter lang pause

Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’

Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?

Impotens på Emirates

Frimann uenig – Det er en tendens

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime