Randers sælger Mads Enggård

Mads Enggård er blevet solgt til norske Molde FK.



Et af de største Superliga-salg denne sommer er mandag nu blevet en realitet. Mads Enggård skifter fra Randers FC til Molde FK. 

Dermed fortsætter den 20-årige midtbanespiller karrieren i norsk fodbold, hvor Molde ifølge Randers har betalt et større millionbeløb for ham. 

Tipsbladet kunne søndag afsløre, at Mads Enggård får en fireårig kontrakt i den norske klub, og at han bliver solgt for omkring 20 millioner kroner. 

I Randers er der stor tilfredshed med salget, som er klubbens anden rigtig store salg i år, efter man i januar solgte Filip Bundgaard til Brøndby.

– Vi er utrolig stolte af, at vi igen har solgt en af vores store talenter i en større handel. Mads har taget turen op gennem vores akademi siden han kom til klubben som U15-spiller. Sportsligt havde det selvfølgelig været godt, at beholde Enggård i klubben lidt endnu da han er en rigtig dygtig spiller, som har givet meget til holdet.

– Klubbens strategi om salg af spillere og Mads' ønske om at prøve nye udfordringer, har dog gjort det nemt at sælge Mads til Molde, hvor der også senere vil være mulighed for et potentielt videresalg, siger sportsdirektør Søren Pedersen.

Mads Enggård nåede at spille 66 kampe for Randers FC, og han lægger ikke skjul på, at skiftet er et led i en større karriereplan om at ende på en endnu større adresse.

– Det er en god mulighed, jeg har fået i at komme til Molde og spille. Det er en god klub, som også har været repræsenteret i europæisk sammenhæng af flere omgange. Jeg ser skiftet som en mulighed for, at jeg på et tidspunkt kan skifte til en endnu større adresse, siger Enggård og fortsætter:

– Jeg vil gerne sige tusinde tak til alle jeg har mødt på min vej i Randers FC. Lige fra fans, holdkammerater, trænere, ledere, frivillige og dem i administrationen. Jeg er også taknemmelig for, at Randers FC som klub har troet på mig, på et tidspunkt i min karriere, hvor jeg havde mødt en del bump på vejen. Jeg har generelt bare været rigtig glad for min tid i Randers, men nu føler jeg også, at jeg er klar til at prøve noget nyt. 

Det nye bliver i en af Norges topklubber, der også er på vippen til at kvalificere sig til Europa League-ligaspil.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK-stjerne ude af pokalfinalen

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Thomas Frank scorer sommerjob



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Transferfri stjerne i København

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Stort medie hylder AGF-profil

Aarhus eksploderer – vi er mestre!



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton