Skørt selvmål sender Randers i Europa-playoff

Der stod Randers på det meste, da kronjyderne hjemme slog Vejle med 1-0 og sikrede Europa-playoffpladsen.



Randers FC's sommerferie er udskudt, efter at holdet i sidste spillerunde sikrede syvendepladsen og Europa-playoff med en 1-0-sejr hjemme over Vejle.

Kronjyderne lå inden sidste runde på syvendepladsen og med sejren cementerede Randers topplaceringen i nedrykningsspillet.

Vejle sikrede sig i næstsidste spillerunde overlevelse, og det kunne ses på træner Ivan Prelec' startopstilling.

Målmanden Nathan Trott, en af sæsonens helt store profiler, var henvist til bænken, da han kun er lejet i klubben og derfor ikke en del af klubben i næste sæson.

I stedet fik Igor Vekic debut i målet, og sloveneren leverede en fremragende kamp mellem stængerne.

Allerede fra kampens start fik keeperen noget at se til mod et Randers-hold i stort spillehumør.

Kronjyderne kom frem til flere store muligheder, men Vekic gjorde en god figur i målet med flere gode aktioner.

Tættest på i første halvleg var Randers efter 35 minutter, da Mohammed Fuseini serverede bolden perfekt til holdkammeraten Muamer Brajanac helt fri i det lille felt.

Igen leverede Vekic i Vejle-målet dog en fremragende redning på Brajanac' forsøg.

Anden halvleg var ikke en lige så åben affære, men Randers var stadig i den styrende rolle.

20 minutter inde i anden halvleg var hjemmeholdet igen tæt på et føringsmål, da den rutinerede back Björn Kopplin ramte stolpen.

Som afslutningen nærmede sig, blev Randers-presset mere intenst.

Et kvarter før tid kom Viborg foran 2-1 mod OB, og den besked fik de også hos Randers, der med det resultat var tvunget til sejr for at fastholde syvendepladsen.

Der gik dog ikke mere end et par minutter, før hjemmeholdet kom på sejrskurs og tilbageerobrede playoffpladsen.

Et Randers-hjørnespark endte i hovedet på Raul Albentosa, der sendte bolden den forkerte vej og i eget mål.

Få minutter efter fik Mohammed Fuseini muligheden for at cementere hjemmeholdets sejr på en friløber, men endnu en gang hev Igor Vekic en flot redning frem i målet.

Fire minutter før tid fik Fuseini en ny friløber. Denne gang trak Vejles Marius Elvius i nødbremsen og rev angriberen om kuld, hvilket kostede en tidlig tur i bad.

Det slog den sidste luft ud af Vejle, der ikke havde meget at komme med i slutminutterne, hvor Vekic i målet igen afviste flere store Randers-omstillinger.

/ritzau/





Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil




TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Kalder tronskifte i Danmark

FC Nordsjælland – AGF

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Bombe på vej i Real Madrid?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Italiensk minister kalder VM-idé ‘Skamfuld’

Her er 7 bud på Chelseas næste træner



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kæmpekøb retur til FC København?

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Sønderjyske – FC Midtjylland

Arsenal skal til Danmark

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Så du det? Wass i helt vild aktion

Schelderup får USA-visum trods dansk dom

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job