Skørt selvmål sender Randers i Europa-playoff

Der stod Randers på det meste, da kronjyderne hjemme slog Vejle med 1-0 og sikrede Europa-playoffpladsen.



Randers FC's sommerferie er udskudt, efter at holdet i sidste spillerunde sikrede syvendepladsen og Europa-playoff med en 1-0-sejr hjemme over Vejle.

Kronjyderne lå inden sidste runde på syvendepladsen og med sejren cementerede Randers topplaceringen i nedrykningsspillet.

Vejle sikrede sig i næstsidste spillerunde overlevelse, og det kunne ses på træner Ivan Prelec' startopstilling.

Målmanden Nathan Trott, en af sæsonens helt store profiler, var henvist til bænken, da han kun er lejet i klubben og derfor ikke en del af klubben i næste sæson.

I stedet fik Igor Vekic debut i målet, og sloveneren leverede en fremragende kamp mellem stængerne.

Allerede fra kampens start fik keeperen noget at se til mod et Randers-hold i stort spillehumør.

Kronjyderne kom frem til flere store muligheder, men Vekic gjorde en god figur i målet med flere gode aktioner.

Tættest på i første halvleg var Randers efter 35 minutter, da Mohammed Fuseini serverede bolden perfekt til holdkammeraten Muamer Brajanac helt fri i det lille felt.

Igen leverede Vekic i Vejle-målet dog en fremragende redning på Brajanac' forsøg.

Anden halvleg var ikke en lige så åben affære, men Randers var stadig i den styrende rolle.

20 minutter inde i anden halvleg var hjemmeholdet igen tæt på et føringsmål, da den rutinerede back Björn Kopplin ramte stolpen.

Som afslutningen nærmede sig, blev Randers-presset mere intenst.

Et kvarter før tid kom Viborg foran 2-1 mod OB, og den besked fik de også hos Randers, der med det resultat var tvunget til sejr for at fastholde syvendepladsen.

Der gik dog ikke mere end et par minutter, før hjemmeholdet kom på sejrskurs og tilbageerobrede playoffpladsen.

Et Randers-hjørnespark endte i hovedet på Raul Albentosa, der sendte bolden den forkerte vej og i eget mål.

Få minutter efter fik Mohammed Fuseini muligheden for at cementere hjemmeholdets sejr på en friløber, men endnu en gang hev Igor Vekic en flot redning frem i målet.

Fire minutter før tid fik Fuseini en ny friløber. Denne gang trak Vejles Marius Elvius i nødbremsen og rev angriberen om kuld, hvilket kostede en tidlig tur i bad.

Det slog den sidste luft ud af Vejle, der ikke havde meget at komme med i slutminutterne, hvor Vekic i målet igen afviste flere store Randers-omstillinger.

/ritzau/





Wayne Rooney vild med dansk angriber




LIVE

LIVE: SIF-fans tilbageholdt efter OB-opgør

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Dansk sensation: Der er interesse for ham

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Kræver flere hold i Superligaen

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Færdig i Real Madrid

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FC Midtjylland – Viborg FF

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Tidligere Superliga-profil ramt af skrækskade

AGF – Sønderjyske

10. gang i træk

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?

Enorm interesse – millionregn over FCK?