Randers slår VFF: Rykker tættere på Europa-kamp

I kampen om at nå Europa har Randers med to runder igen et point ned til Viborg, som kronjyderne slog 1-



Randers FC tog onsdag aften en stor skalp på hjemmebane mod Viborg FF.

I den direkte kamp om den øverste placering i nedrykningsspillet var kronjyderne bedst i en ikke specielt velspillet kamp og vandt 1-0.

Det betyder, at Randers overtager Superligaens syvendeplads, som udløser en playoffkamp om europæisk deltagelse i næste sæson.

Viborg dumper ned som nummer otte og er et point efter kronjyderne med to runder igen.

Kønt var det imidlertid ikke i onsdagens opgør. Første halvleg var længe en sløj omgang, hvor ingen af de to hold var i nærheden af at komme frem til noget som helst farligt.

Pulsen kom en smule op efter en halv time, da Viborgs Serginho følte sig snydt for et indkast og lod sig provokere af John Björkengren, der ikke ville give ham bolden.

Om det var den episode, der satte fut i tingene, er umuligt at sige, men i hvert fald scorede Randers fem minutter senere.

Mohamed Fuseini trillede frækt kuglen mellem benene på Jeppe Grønning, tog et par træk og hamrede den i nettet fra kanten af feltet.

Ganske fortjent var det, for Viborg havde ikke lignet et hold, der vil spille i Europa i næste sæson. Der manglede sammenhæng i spillet, og defensiven virkede usikker.

Anden halvlegs begyndelse var komplet anderledes end første halvleg. Spillerne på begge mandskaber virkede langt mere tændte, og der var flere benhårde dueller, som gjorde spillet urytmisk og intenst.

Den underholdende fase varede dog ikke længe.

Luften fes stille og roligt ud af ballonen, og igen blev der tale om fuldkommen ufarlig fodbold på midten af banen.

Anosike Ementa bragte ud af det blå lidt liv ind i kampen, da han efter et frispark headede kuglen på træværket – men ind ville den ikke, selv om Viborg trykkede godt på i slutfasen.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

De er interesseret i Christian Eriksen

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Han vender hjem til FC København

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

De vil gerne have Jens Jønsson



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

17 minutter for United – nu skal han til VM

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’

Historisk finale! Han er verdens bedste

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Polsk succestræner rygtes til Danmark

AC Horsens er tilbage i Superligaen

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Patrick Mortensen færdig i AGF

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Tidl. SL-spiller på vej væk fra Thomasberg