Randers slår VFF: Rykker tættere på Europa-kamp

I kampen om at nå Europa har Randers med to runder igen et point ned til Viborg, som kronjyderne slog 1-



Randers FC tog onsdag aften en stor skalp på hjemmebane mod Viborg FF.

I den direkte kamp om den øverste placering i nedrykningsspillet var kronjyderne bedst i en ikke specielt velspillet kamp og vandt 1-0.

Det betyder, at Randers overtager Superligaens syvendeplads, som udløser en playoffkamp om europæisk deltagelse i næste sæson.

Viborg dumper ned som nummer otte og er et point efter kronjyderne med to runder igen.

Kønt var det imidlertid ikke i onsdagens opgør. Første halvleg var længe en sløj omgang, hvor ingen af de to hold var i nærheden af at komme frem til noget som helst farligt.

Pulsen kom en smule op efter en halv time, da Viborgs Serginho følte sig snydt for et indkast og lod sig provokere af John Björkengren, der ikke ville give ham bolden.

Om det var den episode, der satte fut i tingene, er umuligt at sige, men i hvert fald scorede Randers fem minutter senere.

Mohamed Fuseini trillede frækt kuglen mellem benene på Jeppe Grønning, tog et par træk og hamrede den i nettet fra kanten af feltet.

Ganske fortjent var det, for Viborg havde ikke lignet et hold, der vil spille i Europa i næste sæson. Der manglede sammenhæng i spillet, og defensiven virkede usikker.

Anden halvlegs begyndelse var komplet anderledes end første halvleg. Spillerne på begge mandskaber virkede langt mere tændte, og der var flere benhårde dueller, som gjorde spillet urytmisk og intenst.

Den underholdende fase varede dog ikke længe.

Luften fes stille og roligt ud af ballonen, og igen blev der tale om fuldkommen ufarlig fodbold på midten af banen.

Anosike Ementa bragte ud af det blå lidt liv ind i kampen, da han efter et frispark headede kuglen på træværket – men ind ville den ikke, selv om Viborg trykkede godt på i slutfasen.

/ritzau/





Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!




LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

LIVE: Slutfløjt i Parken

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

De overvejer Christian Eriksen

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Thomas Frank scorer sommerjob

Transferfri stjerne i København