Randers straffer OB-fejl og tager ny sejr

Randers vandt hjemme 2-1 over OB og tog dermed tre vigtige point i kampen om top-6–placeringerne.



På Black Friday, hvor der var rabatter på alverdens ting, var der også udsalg i OB’s forsvar. Randers vandt således fredagens opgør med 2-1 over OB efter sløsede aktioner i den fynske defensiv.

Angriberen Alhaji Kamara og midtbanespilleren Frederik Lauenborg stod for målene og gav Randers tre meget vigtige point i den tætte strid om top-6.

Randers byggede derfor videre på klubbens sensationelle 2-1-sejr ude over FCK i runden forinden. Klubben har nu 13 point og er dermed kun ét point fra top-6 inden rundens resterende kampe.

Omvendt skidt ser det ud for det fynske mandskab, der stadig må nøjes med 11 point. Samtidig forværrede OB klubbens udebanestatistik mod Randers, hvor man ikke har vundet i de sidste 11 kampe.

Kampens begyndelse var rodet og præget af boldtab fra begge mandskaber. Der skulle således gå 35 minutter uden de store chancer, inden Randers fandt vej til netmaskerne.

OB-forsvareren Oliver Lund fumlede med bolden, og det udnyttede Randers-angriber Alhaji Kamara til at bringe Randers i front.

Generelt virkede Randers til at være skarpere, når hjemmeholdet kom frem til chancerne. OB–spillerne skabte ikke meget, og når de endelig gjorde, manglede effektiviteten.

Ti minutter efter pausen fordoblede Randers sin føring, da Frederik Lauenborg sparkede bolden i mål i forbindelse med et hjørnespark, som OB-keeperen nok burde have haft bedre styr på.

OB virkede herefter rådvilde, men ni minutter før tid fik backen Oliver Lund alligevel reduceret til 1-2. Det var dog ikke nok for gæsterne.





MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Silkeborg IF – FC København

Magiske Messi slår til igen

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

FC Nordsjælland – FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Monstersalg: FC København-boss jubler

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

Klubboss raser efter skandalescener



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Ruben Amorim favorit til dette job

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Hjulmand og co. taber stort skridt

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Iran kommer med krav før VM

Barcelona – Real Madrid

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

De er tilbage i Superligaen

FC København sælger Nathan Trott

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’