• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Oliver Okstrøm

Randers-svensker med assist-hattrick: Bliver sjovt

Foto: Getty Images

Den nye Randers-spiller Adam Andersson kom godt i gang i sin nye klub søndag.

Af Oliver Okstrøm

Adam Andersson er i den kommende sæson hentet ind på en lejeaftale i Randers fra Rosenborg. Her lagde han ud med at lave assistent til tre mål i hans første optræden for kronjyderne i deres test mod FC Helsingør.

Det var en kamp, som endte med en sikker 6-2-sejr, og i et interview på sin nye klubs hjemmeside fortæller han, at der var klar forskel på de to halvlege i kampen.

- Først og fremmest var det sjovt at spille. Første halvleg var lidt mere stabil end anden. Der var lidt mere bold og styring uden de store chancer. Anden halvleg var mere frem og tilbage og ikke så meget kontrol, siger Adam Andersson.

Han glæder sig desuden også over sit eget bidrag i kampen.

- Jeg er selvfølgelig tilfreds med at lave tre assister, men der er meget i spillet, som jeg tænker på at udvikle. Når jeg har vænnet mig til spillet, så bliver det meget sjovt, fortæller backen, som også bemærker en klar forandring.

- Det er meget varmt i forhold til Norge, lyder det fra Andersson, som tilføjer, at alle har været gode ved ham siden ankomsten.

Det er desuden en herre, som allerede må kende godt til Superligaen, da han har en tvillingebror i FCM i form af Joel Andersson.

Det er dog en anden, som han har været i kontakt med forud for skiftet. Læs mere om det her.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.