Efter ti spillerunder af Superligaen lå Randers nummer et, og det lignede en sæson, der kunne kaste medalje af sig.
Men 11 runder senere står holdet i en situation, hvor det kan misse top-6 på sidste spilledag i grundspillet.
Randers-træner Thomas Thomasberg medgiver, at det vil være en skuffelse på dagen at misse top-6, men ikke i et større perspektiv.
– Vi vil ikke betragte det som en fiasko. Da vi lå nummer et, var det et overraskende udgangspunkt, fordi vi havde hentet unaturligt mange point, og da vi tog på juleferie, vidste vi godt, at det ville blive tæt.
– For en klub med vores størrelse er det en kæmpe bedrift, hvis vi kommer i top-6 for tredje år i træk, siger Thomas Thomasberg.
Randers missede mandag aften sin første matchbold mod AGF, der vandt 1-0, men kronjyderne kan stadig selv afgøre, om de skal i mesterskabsspillet, da en sejr søndag ude mod AaB er nok til som minimum at fastholde sjettepladsen.
– Vi kan stadig selv afgøre det, og kan vi ikke gøre det færdigt, har vi ikke været gode nok til top-6.
Randers kan måske også klemme sig i top-6 med uafgjort, men det vil kræve hjælp fra andre stadioner.
Faktisk er ligaens midte så tæt, at fem klubber kæmper om de sidste to pladser i top-6.
Ud over Randers skal Brøndby, Silkeborg, OB og FC Midtjylland ud i en nervepirrende runder for at nå med i rækkens sjove del, når ligaen deles på midten.
– På et eller andet niveau er det det første stempel på sæsonen, og bedømmelsen kan blive sådan lidt sort eller hvid, men det har jeg det egentlig fint nok med, for det er et vilkår, vi kender.
– Det giver nogle runder med ekstra spænding, end hvis turneringen kørte lige ud, og det skaber mere interesse, når det er så tæt som i år, siger Thomas Thomasberg.
Han mener, at der er større pres på nogle af de øvrige hold.
– Der er nok klubber, der vil blive stemplet mere for ikke at komme i top-6, siger Thomasberg med skjult henvisning til Brøndby og FCM.
Alle seks kampe i grundspillets sidste runde har kickoff søndag klokken 15.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
MEDIE
AGF køber ham
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
OPTAKT
Sverige – Tunesien
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TOPNYHED
Bizart: Tyveri i VM-lejr
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
TOPNYHED
Spottet i København
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
OPTAKT
Saudi-Arabien – Uruguay
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Tyskland åbner med stor pligtsejr
OPTAKT