Thomasberg afviser: Vil ikke se det som en fiasko

Randers lå en overgang nummer et, men risikerer søndag at misse top-6, hvis udekampen mod AaB ikke vindes.



Efter ti spillerunder af Superligaen lå Randers nummer et, og det lignede en sæson, der kunne kaste medalje af sig.

Men 11 runder senere står holdet i en situation, hvor det kan misse top-6 på sidste spilledag i grundspillet.

Randers-træner Thomas Thomasberg medgiver, at det vil være en skuffelse på dagen at misse top-6, men ikke i et større perspektiv.

– Vi vil ikke betragte det som en fiasko. Da vi lå nummer et, var det et overraskende udgangspunkt, fordi vi havde hentet unaturligt mange point, og da vi tog på juleferie, vidste vi godt, at det ville blive tæt.

– For en klub med vores størrelse er det en kæmpe bedrift, hvis vi kommer i top-6 for tredje år i træk, siger Thomas Thomasberg.

Randers missede mandag aften sin første matchbold mod AGF, der vandt 1-0, men kronjyderne kan stadig selv afgøre, om de skal i mesterskabsspillet, da en sejr søndag ude mod AaB er nok til som minimum at fastholde sjettepladsen.

– Vi kan stadig selv afgøre det, og kan vi ikke gøre det færdigt, har vi ikke været gode nok til top-6.

Randers kan måske også klemme sig i top-6 med uafgjort, men det vil kræve hjælp fra andre stadioner.

Faktisk er ligaens midte så tæt, at fem klubber kæmper om de sidste to pladser i top-6.

Ud over Randers skal Brøndby, Silkeborg, OB og FC Midtjylland ud i en nervepirrende runder for at nå med i rækkens sjove del, når ligaen deles på midten.

– På et eller andet niveau er det det første stempel på sæsonen, og bedømmelsen kan blive sådan lidt sort eller hvid, men det har jeg det egentlig fint nok med, for det er et vilkår, vi kender.

– Det giver nogle runder med ekstra spænding, end hvis turneringen kørte lige ud, og det skaber mere interesse, når det er så tæt som i år, siger Thomas Thomasberg.

Han mener, at der er større pres på nogle af de øvrige hold.

– Der er nok klubber, der vil blive stemplet mere for ikke at komme i top-6, siger Thomasberg med skjult henvisning til Brøndby og FCM.

Alle seks kampe i grundspillets sidste runde har kickoff søndag klokken 15.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

– Jeg tror, jeg græd mere end i resten af mit liv

Højlund slutter sæsonen med bravour

Storkamp af Patrick Dorgu

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Topboss sviner Barça til

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

FCM jagter ham – så vild har Boteli været



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Forhandler med storklub



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Superliga-oprykker varsler flere transfers

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Serie A-klubber jagter Randers-profil

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Fem bud på Brøndbys nye træner



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Perez med kynisk besked: Det er slut for ham

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Her er FC Københavns vej i Europa

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent