Efter ti spillerunder af Superligaen lå Randers nummer et, og det lignede en sæson, der kunne kaste medalje af sig.
Men 11 runder senere står holdet i en situation, hvor det kan misse top-6 på sidste spilledag i grundspillet.
Randers-træner Thomas Thomasberg medgiver, at det vil være en skuffelse på dagen at misse top-6, men ikke i et større perspektiv.
– Vi vil ikke betragte det som en fiasko. Da vi lå nummer et, var det et overraskende udgangspunkt, fordi vi havde hentet unaturligt mange point, og da vi tog på juleferie, vidste vi godt, at det ville blive tæt.
– For en klub med vores størrelse er det en kæmpe bedrift, hvis vi kommer i top-6 for tredje år i træk, siger Thomas Thomasberg.
Randers missede mandag aften sin første matchbold mod AGF, der vandt 1-0, men kronjyderne kan stadig selv afgøre, om de skal i mesterskabsspillet, da en sejr søndag ude mod AaB er nok til som minimum at fastholde sjettepladsen.
– Vi kan stadig selv afgøre det, og kan vi ikke gøre det færdigt, har vi ikke været gode nok til top-6.
Randers kan måske også klemme sig i top-6 med uafgjort, men det vil kræve hjælp fra andre stadioner.
Faktisk er ligaens midte så tæt, at fem klubber kæmper om de sidste to pladser i top-6.
Ud over Randers skal Brøndby, Silkeborg, OB og FC Midtjylland ud i en nervepirrende runder for at nå med i rækkens sjove del, når ligaen deles på midten.
– På et eller andet niveau er det det første stempel på sæsonen, og bedømmelsen kan blive sådan lidt sort eller hvid, men det har jeg det egentlig fint nok med, for det er et vilkår, vi kender.
– Det giver nogle runder med ekstra spænding, end hvis turneringen kørte lige ud, og det skaber mere interesse, når det er så tæt som i år, siger Thomas Thomasberg.
Han mener, at der er større pres på nogle af de øvrige hold.
– Der er nok klubber, der vil blive stemplet mere for ikke at komme i top-6, siger Thomasberg med skjult henvisning til Brøndby og FCM.
Alle seks kampe i grundspillets sidste runde har kickoff søndag klokken 15.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Bekymrende billeder for England
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
AVIS
Juventus’ drømmetransfer er tidl. SL-profil
FIFA-boss: Det handler ikke om penge!
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Skylder FC København penge – straffes hårdt
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
MEDIE
Chokskifte på vej?
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
VM-vækkeuret: Ronaldo svarer – England skuffer
Dansk træner færdig ved VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Tjekkiet – Mexico
NYHEDER