Thomasberg afviser: Vil ikke se det som en fiasko

Randers lå en overgang nummer et, men risikerer søndag at misse top-6, hvis udekampen mod AaB ikke vindes.



Efter ti spillerunder af Superligaen lå Randers nummer et, og det lignede en sæson, der kunne kaste medalje af sig.

Men 11 runder senere står holdet i en situation, hvor det kan misse top-6 på sidste spilledag i grundspillet.

Randers-træner Thomas Thomasberg medgiver, at det vil være en skuffelse på dagen at misse top-6, men ikke i et større perspektiv.

– Vi vil ikke betragte det som en fiasko. Da vi lå nummer et, var det et overraskende udgangspunkt, fordi vi havde hentet unaturligt mange point, og da vi tog på juleferie, vidste vi godt, at det ville blive tæt.

– For en klub med vores størrelse er det en kæmpe bedrift, hvis vi kommer i top-6 for tredje år i træk, siger Thomas Thomasberg.

Randers missede mandag aften sin første matchbold mod AGF, der vandt 1-0, men kronjyderne kan stadig selv afgøre, om de skal i mesterskabsspillet, da en sejr søndag ude mod AaB er nok til som minimum at fastholde sjettepladsen.

– Vi kan stadig selv afgøre det, og kan vi ikke gøre det færdigt, har vi ikke været gode nok til top-6.

Randers kan måske også klemme sig i top-6 med uafgjort, men det vil kræve hjælp fra andre stadioner.

Faktisk er ligaens midte så tæt, at fem klubber kæmper om de sidste to pladser i top-6.

Ud over Randers skal Brøndby, Silkeborg, OB og FC Midtjylland ud i en nervepirrende runder for at nå med i rækkens sjove del, når ligaen deles på midten.

– På et eller andet niveau er det det første stempel på sæsonen, og bedømmelsen kan blive sådan lidt sort eller hvid, men det har jeg det egentlig fint nok med, for det er et vilkår, vi kender.

– Det giver nogle runder med ekstra spænding, end hvis turneringen kørte lige ud, og det skaber mere interesse, når det er så tæt som i år, siger Thomas Thomasberg.

Han mener, at der er større pres på nogle af de øvrige hold.

– Der er nok klubber, der vil blive stemplet mere for ikke at komme i top-6, siger Thomasberg med skjult henvisning til Brøndby og FCM.

Alle seks kampe i grundspillets sidste runde har kickoff søndag klokken 15.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Han er færdig i Brøndby

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’



Kæmpekøb retur til FC København?

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Spår stor transferaktivitet i FC København

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Ståle Solbakken overvejede at sige op



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Bombe på vej i Real Madrid?

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

City snupper førstepladsen – Burnley rykker ned

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel