Selvom Randers-angriberen Stephen Odey kom for sent til træning torsdag, var han alligevel at finde i truppen, da Randers fredag vandt 1-0 over Viborg.
Det er tredje gang på blot et år, at den nigerianske angriber kommer for sent til en træning, efter at det senest skete op til en kamp mod FC København i april.
Alligevel er det ikke noget, som får større konsekvenser ifølge Randers-træneren Rasmus Bertelsen.
– Tiden må vise, hvad der sker, hvis han kommer for sent igen, men jeg har ingen planer om, at det skal have en større konsekvens.
– De, der kender Odey, ved, at han bare er en rigtig glad dreng, som nogle gange kan være en smule ustruktureret. Men han gør det bestemt ikke for at vise manglende respekt over for mig eller sine holdkammerater.
– Han er bare en glad dreng, som til tider kommer til at træde ved siden af. Jeg synes virkelig, at det er en bagatel, og han har ikke været ond eller misset nogle kampe. Det er et skidt signal, men det er ikke et signal, som han sender med vilje, siger Randers-træneren.
Stephen Odey havde startet inde i sæsonens første fem kampe, men han var at finde på bænken til fredagens kamp mod Viborg.
Det hænger dog ikke sammen med, at nigerianeren var kommet for sent.
– Jeg kan ikke bekræfte, at han startede ude i kampen mod Viborg, fordi han kom for sent til træningen. Det var en helhedsvurdering af, hvordan vi skulle se ud i kampen, og hvordan træningsugen har været, siger Rasmus Bertelsen.
Stephen Odey blev skiftet ind efter 78 minutter af kampen og var med til at køre 1-0-sejren hjem.
Sportschef i Randers Søren Pedersen bakker op om Bertelsens beslutning og understreger, at det har været en ren trænerbeslutning.
– Jeg tager det ikke så tungt. Selvfølgelig har vi nogle regler, der skal overholdes, men han var med til taktikmødet i går (torsdag, red.), og det er en trænerbeslutning, om han skal spille.
– Det er Bertelsen, der har stået med beslutningen, og den bakker jeg selvfølgelig 100 procent op om, siger Søren Pedersen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
LIVE
VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
OPTAKT
Frankrig – Sverige
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
England – DR Congo
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT