– Jeg synes virkelig, at det er en bagatel

Randers-træner Rasmus Bertelsen kalder angriberen Stephen Odeys mødevanskeligheder for en bagatel.



Selvom Randers-angriberen Stephen Odey kom for sent til træning torsdag, var han alligevel at finde i truppen, da Randers fredag vandt 1-0 over Viborg.

Det er tredje gang på blot et år, at den nigerianske angriber kommer for sent til en træning, efter at det senest skete op til en kamp mod FC København i april.

Alligevel er det ikke noget, som får større konsekvenser ifølge Randers-træneren Rasmus Bertelsen.

– Tiden må vise, hvad der sker, hvis han kommer for sent igen, men jeg har ingen planer om, at det skal have en større konsekvens.

– De, der kender Odey, ved, at han bare er en rigtig glad dreng, som nogle gange kan være en smule ustruktureret. Men han gør det bestemt ikke for at vise manglende respekt over for mig eller sine holdkammerater.

– Han er bare en glad dreng, som til tider kommer til at træde ved siden af. Jeg synes virkelig, at det er en bagatel, og han har ikke været ond eller misset nogle kampe. Det er et skidt signal, men det er ikke et signal, som han sender med vilje, siger Randers-træneren.

Stephen Odey havde startet inde i sæsonens første fem kampe, men han var at finde på bænken til fredagens kamp mod Viborg.

Det hænger dog ikke sammen med, at nigerianeren var kommet for sent.

– Jeg kan ikke bekræfte, at han startede ude i kampen mod Viborg, fordi han kom for sent til træningen. Det var en helhedsvurdering af, hvordan vi skulle se ud i kampen, og hvordan træningsugen har været, siger Rasmus Bertelsen.

Stephen Odey blev skiftet ind efter 78 minutter af kampen og var med til at køre 1-0-sejren hjem.

Sportschef i Randers Søren Pedersen bakker op om Bertelsens beslutning og understreger, at det har været en ren trænerbeslutning.

– Jeg tager det ikke så tungt. Selvfølgelig har vi nogle regler, der skal overholdes, men han var med til taktikmødet i går (torsdag, red.), og det er en trænerbeslutning, om han skal spille.

– Det er Bertelsen, der har stået med beslutningen, og den bakker jeg selvfølgelig 100 procent op om, siger Søren Pedersen.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Senegal tager første stik

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

AGF-scoop: Hijackede transfer

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Brøndby bekræfter: Køber stortalent



LIVE

TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner

Steve Cooper med stor beslutning

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Tullberg teaser for transfer

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

De køber ham for 740 mio.

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dårligt nyt for Isaksen

– Mundtlige aftaler er det nemmeste at løbe fra

Portugal – Kroatien

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Her er Jonas Winds nye klub

De tager ikke med FC København på træningslejr

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

Her er 16.-delsfinalerne til VM



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

USA – Bosnien-Hercegovina

Spanien – Østrig