Selvom Randers-angriberen Stephen Odey kom for sent til træning torsdag, var han alligevel at finde i truppen, da Randers fredag vandt 1-0 over Viborg.
Det er tredje gang på blot et år, at den nigerianske angriber kommer for sent til en træning, efter at det senest skete op til en kamp mod FC København i april.
Alligevel er det ikke noget, som får større konsekvenser ifølge Randers-træneren Rasmus Bertelsen.
– Tiden må vise, hvad der sker, hvis han kommer for sent igen, men jeg har ingen planer om, at det skal have en større konsekvens.
– De, der kender Odey, ved, at han bare er en rigtig glad dreng, som nogle gange kan være en smule ustruktureret. Men han gør det bestemt ikke for at vise manglende respekt over for mig eller sine holdkammerater.
– Han er bare en glad dreng, som til tider kommer til at træde ved siden af. Jeg synes virkelig, at det er en bagatel, og han har ikke været ond eller misset nogle kampe. Det er et skidt signal, men det er ikke et signal, som han sender med vilje, siger Randers-træneren.
Stephen Odey havde startet inde i sæsonens første fem kampe, men han var at finde på bænken til fredagens kamp mod Viborg.
Det hænger dog ikke sammen med, at nigerianeren var kommet for sent.
– Jeg kan ikke bekræfte, at han startede ude i kampen mod Viborg, fordi han kom for sent til træningen. Det var en helhedsvurdering af, hvordan vi skulle se ud i kampen, og hvordan træningsugen har været, siger Rasmus Bertelsen.
Stephen Odey blev skiftet ind efter 78 minutter af kampen og var med til at køre 1-0-sejren hjem.
Sportschef i Randers Søren Pedersen bakker op om Bertelsens beslutning og understreger, at det har været en ren trænerbeslutning.
– Jeg tager det ikke så tungt. Selvfølgelig har vi nogle regler, der skal overholdes, men han var med til taktikmødet i går (torsdag, red.), og det er en trænerbeslutning, om han skal spille.
– Det er Bertelsen, der har stået med beslutningen, og den bakker jeg selvfølgelig 100 procent op om, siger Søren Pedersen.
/ritzau/
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
LIVE: Slutfløjt i Parken
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
Raser: Det er latterligt!
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
NYHEDER
Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg