Randers-træner: Sejren over FCK fjernede den mentale usikkerhed

Randers FC fulgte fredag op på sejren over FCK med at vinde endnu engang. Denne gang gik det ud over OB.



For bare få uger siden var Randers FC det hold, som bundklubberne AC Horsens og Lyngby kunne kigge længselsfuldt op mod. Det er Randers ikke længere.

Det kronjyske mandskab har således samlet ni point sammen i de seneste fire superligarunder, og derfor kan de lyseblåklædte spillere nu begynde at kigge mod top-6, hvor man kun har ét point op.

Randers-træner Thomas Thomasberg var selvsagt meget tilfreds efter 2-1-sejren over OB fredag, og han forklarer blandt andet sejren med baggrund i den sensationelle sejr over FCK.

– Sejren over FCK fjernede den mentale usikkerhed og gav os noget selvtillid. Efter vi kom foran, spillede vi efter mål nummer to og fik det, lyder det fra Thomasberg.

Sejren over OB var samtidig Randers’ første hjemmesejr i sæsonen, og det lunede hos cheftræneren, som havde frygtet at gå på vinterferie med en dårlig hjemmestatistik.

For os var det rigtig fedt at vinde, eftersom vi slet ikke havde vundet hjemme endnu. Og vi skulle nødig have gået på julepause uden en hjemmesejr.

Randers’ anden målscorer i sejren over OB var midtbanespilleren Frederik Lauenborg, og på trods af mange superligakampe var det midtbanesliderens første superligamål.

Også Lauenborg glæder sig over det positive indtryk, Randers efterlod på banen, og tilskriver det ligesom cheftræner Thomasberg sejren over FCK.

– FCK-sejren betød helt vildt meget. Der har været god stemning hele ugen. Motivationen og glæden til træning er der, så det er fedt at møde ind for tiden, siger Lauenborg.

På trods af ekstasen i Kronjylland nægter Thomasberg at udråbe Randers som top 6-kandidater. Intet er afgjort endnu, må man forstå på træneren.

– Får vi ikke point i de næste to kampe, skal vi igen kigge nedad. Men vi vil bare rigtig gerne væk fra de to kedelige placeringer i bunden.

/ritzau/



Fælder hård Schmeichel-dom

Rangerer Eriksen over superstjerner

FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning

Dansker langer ud efter Ruben Amorim

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber

Fælder dom over Norwich-danskere

Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Nartey blæser alt modstand til vægs

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.

Køb Vallys-klon, før det er for sent!

FC København misser denne midtbane-stjerne

Dansker fremhæves af stort tysk medie

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

Raser over dansk stjerne

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Hold da op – den er helt gal

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Så meget betaler de for Oscar Fraulo

Forlænger med to Superliga-talenter

Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

City-ejer sælger klub

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Det har taget røven på Steve Cooper

Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede

Scoringsfattig subtopkamp på Stamford

Dorgu blev helten for Manchester United

Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau

Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode

Salah blev helten for Egypten

Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale

FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”

Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis

Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal

Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud

Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje

Her er planen for januars transfervindue

Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub

Marokko mishandler Mali