Randers-træner: Sejren over FCK fjernede den mentale usikkerhed

Randers FC fulgte fredag op på sejren over FCK med at vinde endnu engang. Denne gang gik det ud over OB.



For bare få uger siden var Randers FC det hold, som bundklubberne AC Horsens og Lyngby kunne kigge længselsfuldt op mod. Det er Randers ikke længere.

Det kronjyske mandskab har således samlet ni point sammen i de seneste fire superligarunder, og derfor kan de lyseblåklædte spillere nu begynde at kigge mod top-6, hvor man kun har ét point op.

Randers-træner Thomas Thomasberg var selvsagt meget tilfreds efter 2-1-sejren over OB fredag, og han forklarer blandt andet sejren med baggrund i den sensationelle sejr over FCK.

– Sejren over FCK fjernede den mentale usikkerhed og gav os noget selvtillid. Efter vi kom foran, spillede vi efter mål nummer to og fik det, lyder det fra Thomasberg.

Sejren over OB var samtidig Randers’ første hjemmesejr i sæsonen, og det lunede hos cheftræneren, som havde frygtet at gå på vinterferie med en dårlig hjemmestatistik.

For os var det rigtig fedt at vinde, eftersom vi slet ikke havde vundet hjemme endnu. Og vi skulle nødig have gået på julepause uden en hjemmesejr.

Randers’ anden målscorer i sejren over OB var midtbanespilleren Frederik Lauenborg, og på trods af mange superligakampe var det midtbanesliderens første superligamål.

Også Lauenborg glæder sig over det positive indtryk, Randers efterlod på banen, og tilskriver det ligesom cheftræner Thomasberg sejren over FCK.

– FCK-sejren betød helt vildt meget. Der har været god stemning hele ugen. Motivationen og glæden til træning er der, så det er fedt at møde ind for tiden, siger Lauenborg.

På trods af ekstasen i Kronjylland nægter Thomasberg at udråbe Randers som top 6-kandidater. Intet er afgjort endnu, må man forstå på træneren.

– Får vi ikke point i de næste to kampe, skal vi igen kigge nedad. Men vi vil bare rigtig gerne væk fra de to kedelige placeringer i bunden.

/ritzau/





Medier revser chokdebut: ‘Real Madrid i frit fald’


Medier revser chokdebut: ‘Real Madrid i frit fald’

Her er Tausons vej i Australian Open

Arsenal nærmer sig finale efter brag mod Chelsea

Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

Medie med dyster Dorgu-melding

‘Sur over Brøndby-transfer’

Legende med chokmelding

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Stort medie fremhæver FCM-flop

FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4

Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg

Intet bud fra Brøndby (opdat.)

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

– De lignede lort!

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Bekræfter FC København-historie

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’

Stor skuffelse

Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’

Agent: FC Midtjylland-bud for lavt

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Rønnows berlinere på rov i Sydtyskland

Brøndby-emne var genstand for vildt rygte

Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’

Godt nyt for FCK – får grønt lys

Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team

Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers

Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr