For bare få uger siden var Randers FC det hold, som bundklubberne AC Horsens og Lyngby kunne kigge længselsfuldt op mod. Det er Randers ikke længere.
Det kronjyske mandskab har således samlet ni point sammen i de seneste fire superligarunder, og derfor kan de lyseblåklædte spillere nu begynde at kigge mod top-6, hvor man kun har ét point op.
Randers-træner Thomas Thomasberg var selvsagt meget tilfreds efter 2-1-sejren over OB fredag, og han forklarer blandt andet sejren med baggrund i den sensationelle sejr over FCK.
– Sejren over FCK fjernede den mentale usikkerhed og gav os noget selvtillid. Efter vi kom foran, spillede vi efter mål nummer to og fik det, lyder det fra Thomasberg.
Sejren over OB var samtidig Randers’ første hjemmesejr i sæsonen, og det lunede hos cheftræneren, som havde frygtet at gå på vinterferie med en dårlig hjemmestatistik.
For os var det rigtig fedt at vinde, eftersom vi slet ikke havde vundet hjemme endnu. Og vi skulle nødig have gået på julepause uden en hjemmesejr.
Randers’ anden målscorer i sejren over OB var midtbanespilleren Frederik Lauenborg, og på trods af mange superligakampe var det midtbanesliderens første superligamål.
Også Lauenborg glæder sig over det positive indtryk, Randers efterlod på banen, og tilskriver det ligesom cheftræner Thomasberg sejren over FCK.
– FCK-sejren betød helt vildt meget. Der har været god stemning hele ugen. Motivationen og glæden til træning er der, så det er fedt at møde ind for tiden, siger Lauenborg.
På trods af ekstasen i Kronjylland nægter Thomasberg at udråbe Randers som top 6-kandidater. Intet er afgjort endnu, må man forstå på træneren.
– Får vi ikke point i de næste to kampe, skal vi igen kigge nedad. Men vi vil bare rigtig gerne væk fra de to kedelige placeringer i bunden.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Brøndby-lejesvend reserve på Årets Hold
LIGE NU
Felix Beijmo er færdig i AGF
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
NYHEDER
Sats på disse ni spillere, FCK!
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TOPNYHED
FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
NYHEDER
Napoli-chok på vej
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
EKSKLUSIVT
