Norwich har store ambitioner om at vende tilbage til Premier League, og som del af den proces er klubben, der er trænet af Johannes Hoff Thorup, ved at forberede en oprustning på trænerfronten.
Med den tidligere FC Nordsjælland-cheftræner Hoff Thorup i den tilsvarende rolle i Championship-klubben var det oplagt at se på forbindelser til Right To Dream og FC Nordsjælland, og her dukkede Fatah Abdirahmans navn op, hvilket Campo var de første til at fortælle i denne uge uden at navnet på Championship-klubben kom frem.
Fatah Abdirahman har et godt navn i Randers FC såvel som i Right To Dream og FC Nordsjælland efter blandt andet at have arbejdet i en central rolle i Right To Dreams succesrige akademiprojekt i Ghana, der har udviklet og sendt spillere som Mohammed Kudus, Kamaldeen Sulemana og Ernest Nuamah videre til FC Nordsjælland og siden ud til stor succes i Europas største ligaer.
Men ifølge Tipsbladets oplysninger bliver det ikke Fatah Abdirahman, der ender som det nye navn i trænerteamet i Norwich, da Championship-klubben i slutfasen af rekrutteringsfasen har valgt at gå med andre trænere frem mod den endelige udvælgelse af en ny træner.
Så vidt Tipsbladet erfarer, er der heller ikke dukket nogle officielle tilbud op i Superliga-klubben på Fatah, der ifølge Campo også er et emne til at blive cheftræner i Vendsyssel FF i 1. Division.
Norwich hentede i sommer ud over Johannes Hoff Thorup som cheftræner også den tidligere DM-vinder Glen Riddersholm ind som assistenttræner, mens man købte Oscar Schwartau af Brøndby IF.
Norwich ligger i forfølgerfeltet i Championship umiddelbart uden for playoff-pladserne. Klubben har fået nye amerikanske ejere og sigter efter at rykke op i Premier League i løbet af et par år.
Fatah Abdirahman har en høj stjerne i Randers FC, hvor han ud over at være cheftræner Rasmus Bertelsens højre hånd også sidder i transferudvalget og har hjulpet Randers FC med at hente profiler som Lasso Coulibaly, Mohamed Fuseini og Kamaldeen Sulemanas lillebror Abdul Sulemana.
LIVE
VM-LIVE: Senegal tager første stik
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
Forstår intet af Bisseck-beslutning
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
LIVE
TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
Portugal – Kroatien
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
USA – Bosnien-Hercegovina
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
NYHEDER
Dårligt nyt for Isaksen
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
Belgien – Senegal
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT