Norwich har store ambitioner om at vende tilbage til Premier League, og som del af den proces er klubben, der er trænet af Johannes Hoff Thorup, ved at forberede en oprustning på trænerfronten.
Med den tidligere FC Nordsjælland-cheftræner Hoff Thorup i den tilsvarende rolle i Championship-klubben var det oplagt at se på forbindelser til Right To Dream og FC Nordsjælland, og her dukkede Fatah Abdirahmans navn op, hvilket Campo var de første til at fortælle i denne uge uden at navnet på Championship-klubben kom frem.
Fatah Abdirahman har et godt navn i Randers FC såvel som i Right To Dream og FC Nordsjælland efter blandt andet at have arbejdet i en central rolle i Right To Dreams succesrige akademiprojekt i Ghana, der har udviklet og sendt spillere som Mohammed Kudus, Kamaldeen Sulemana og Ernest Nuamah videre til FC Nordsjælland og siden ud til stor succes i Europas største ligaer.
Men ifølge Tipsbladets oplysninger bliver det ikke Fatah Abdirahman, der ender som det nye navn i trænerteamet i Norwich, da Championship-klubben i slutfasen af rekrutteringsfasen har valgt at gå med andre trænere frem mod den endelige udvælgelse af en ny træner.
Så vidt Tipsbladet erfarer, er der heller ikke dukket nogle officielle tilbud op i Superliga-klubben på Fatah, der ifølge Campo også er et emne til at blive cheftræner i Vendsyssel FF i 1. Division.
Norwich hentede i sommer ud over Johannes Hoff Thorup som cheftræner også den tidligere DM-vinder Glen Riddersholm ind som assistenttræner, mens man købte Oscar Schwartau af Brøndby IF.
Norwich ligger i forfølgerfeltet i Championship umiddelbart uden for playoff-pladserne. Klubben har fået nye amerikanske ejere og sigter efter at rykke op i Premier League i løbet af et par år.
Fatah Abdirahman har en høj stjerne i Randers FC, hvor han ud over at være cheftræner Rasmus Bertelsens højre hånd også sidder i transferudvalget og har hjulpet Randers FC med at hente profiler som Lasso Coulibaly, Mohamed Fuseini og Kamaldeen Sulemanas lillebror Abdul Sulemana.
LIVE
LIVE: FC København præsenterer særlig trøje
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Offentliggøres i dag
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
INTERVIEW
AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
INTERVIEW
‘Det, der frustrerer mig lige nu, er…’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
EKSKLUSIVT