Norwich har store ambitioner om at vende tilbage til Premier League, og som del af den proces er klubben, der er trænet af Johannes Hoff Thorup, ved at forberede en oprustning på trænerfronten.
Med den tidligere FC Nordsjælland-cheftræner Hoff Thorup i den tilsvarende rolle i Championship-klubben var det oplagt at se på forbindelser til Right To Dream og FC Nordsjælland, og her dukkede Fatah Abdirahmans navn op, hvilket Campo var de første til at fortælle i denne uge uden at navnet på Championship-klubben kom frem.
Fatah Abdirahman har et godt navn i Randers FC såvel som i Right To Dream og FC Nordsjælland efter blandt andet at have arbejdet i en central rolle i Right To Dreams succesrige akademiprojekt i Ghana, der har udviklet og sendt spillere som Mohammed Kudus, Kamaldeen Sulemana og Ernest Nuamah videre til FC Nordsjælland og siden ud til stor succes i Europas største ligaer.
Men ifølge Tipsbladets oplysninger bliver det ikke Fatah Abdirahman, der ender som det nye navn i trænerteamet i Norwich, da Championship-klubben i slutfasen af rekrutteringsfasen har valgt at gå med andre trænere frem mod den endelige udvælgelse af en ny træner.
Så vidt Tipsbladet erfarer, er der heller ikke dukket nogle officielle tilbud op i Superliga-klubben på Fatah, der ifølge Campo også er et emne til at blive cheftræner i Vendsyssel FF i 1. Division.
Norwich hentede i sommer ud over Johannes Hoff Thorup som cheftræner også den tidligere DM-vinder Glen Riddersholm ind som assistenttræner, mens man købte Oscar Schwartau af Brøndby IF.
Norwich ligger i forfølgerfeltet i Championship umiddelbart uden for playoff-pladserne. Klubben har fået nye amerikanske ejere og sigter efter at rykke op i Premier League i løbet af et par år.
Fatah Abdirahman har en høj stjerne i Randers FC, hvor han ud over at være cheftræner Rasmus Bertelsens højre hånd også sidder i transferudvalget og har hjulpet Randers FC med at hente profiler som Lasso Coulibaly, Mohamed Fuseini og Kamaldeen Sulemanas lillebror Abdul Sulemana.
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
MEDIE
Forhandler med storklub
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
NYHEDER
Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
De er tilbage i Premier League
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
MEDIE
FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Han udfordrer Perez som præsident i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
NYHEDER