Norwich har store ambitioner om at vende tilbage til Premier League, og som del af den proces er klubben, der er trænet af Johannes Hoff Thorup, ved at forberede en oprustning på trænerfronten.
Med den tidligere FC Nordsjælland-cheftræner Hoff Thorup i den tilsvarende rolle i Championship-klubben var det oplagt at se på forbindelser til Right To Dream og FC Nordsjælland, og her dukkede Fatah Abdirahmans navn op, hvilket Campo var de første til at fortælle i denne uge uden at navnet på Championship-klubben kom frem.
Fatah Abdirahman har et godt navn i Randers FC såvel som i Right To Dream og FC Nordsjælland efter blandt andet at have arbejdet i en central rolle i Right To Dreams succesrige akademiprojekt i Ghana, der har udviklet og sendt spillere som Mohammed Kudus, Kamaldeen Sulemana og Ernest Nuamah videre til FC Nordsjælland og siden ud til stor succes i Europas største ligaer.
Men ifølge Tipsbladets oplysninger bliver det ikke Fatah Abdirahman, der ender som det nye navn i trænerteamet i Norwich, da Championship-klubben i slutfasen af rekrutteringsfasen har valgt at gå med andre trænere frem mod den endelige udvælgelse af en ny træner.
Så vidt Tipsbladet erfarer, er der heller ikke dukket nogle officielle tilbud op i Superliga-klubben på Fatah, der ifølge Campo også er et emne til at blive cheftræner i Vendsyssel FF i 1. Division.
Norwich hentede i sommer ud over Johannes Hoff Thorup som cheftræner også den tidligere DM-vinder Glen Riddersholm ind som assistenttræner, mens man købte Oscar Schwartau af Brøndby IF.
Norwich ligger i forfølgerfeltet i Championship umiddelbart uden for playoff-pladserne. Klubben har fået nye amerikanske ejere og sigter efter at rykke op i Premier League i løbet af et par år.
Fatah Abdirahman har en høj stjerne i Randers FC, hvor han ud over at være cheftræner Rasmus Bertelsens højre hånd også sidder i transferudvalget og har hjulpet Randers FC med at hente profiler som Lasso Coulibaly, Mohamed Fuseini og Kamaldeen Sulemanas lillebror Abdul Sulemana.
LIVE
TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
EKSKLUSIVT
Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
MEDIE
Dialog om dansk profil – koster 105 mio.
Supercomputer: De vinder VM
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM
TRANSFER
Kæmpe mystik: I dag sker det
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
INTERVIEW