Superliga-træner var i spil til Norwich

Randers' assistenttræner Fatah Abdirahman var en kandidat til et job i Norwich, som ifølge Tipsbladets oplysninger har valgt at gå efter andre kandidater i slutfasen.



Norwich har store ambitioner om at vende tilbage til Premier League, og som del af den proces er klubben, der er trænet af Johannes Hoff Thorup, ved at forberede en oprustning på trænerfronten.

Med den tidligere FC Nordsjælland-cheftræner Hoff Thorup i den tilsvarende rolle i Championship-klubben var det oplagt at se på forbindelser til Right To Dream og FC Nordsjælland, og her dukkede Fatah Abdirahmans navn op, hvilket Campo var de første til at fortælle i denne uge uden at navnet på Championship-klubben kom frem.

Fatah Abdirahman har et godt navn i Randers FC såvel som i Right To Dream og FC Nordsjælland efter blandt andet at have arbejdet i en central rolle i Right To Dreams succesrige akademiprojekt i Ghana, der har udviklet og sendt spillere som Mohammed Kudus, Kamaldeen Sulemana og Ernest Nuamah videre til FC Nordsjælland og siden ud til stor succes i Europas største ligaer.

Men ifølge Tipsbladets oplysninger bliver det ikke Fatah Abdirahman, der ender som det nye navn i trænerteamet i Norwich, da Championship-klubben i slutfasen af rekrutteringsfasen har valgt at gå med andre trænere frem mod den endelige udvælgelse af en ny træner.

Så vidt Tipsbladet erfarer, er der heller ikke dukket nogle officielle tilbud op i Superliga-klubben på Fatah, der ifølge Campo også er et emne til at blive cheftræner i Vendsyssel FF i 1. Division.

Norwich hentede i sommer ud over Johannes Hoff Thorup som cheftræner også den tidligere DM-vinder Glen Riddersholm ind som assistenttræner, mens man købte Oscar Schwartau af Brøndby IF.

Norwich ligger i forfølgerfeltet i Championship umiddelbart uden for playoff-pladserne. Klubben har fået nye amerikanske ejere og sigter efter at rykke op i Premier League i løbet af et par år.

Fatah Abdirahman har en høj stjerne i Randers FC, hvor han ud over at være cheftræner Rasmus Bertelsens højre hånd også sidder i transferudvalget og har hjulpet Randers FC med at hente profiler som Lasso Coulibaly, Mohamed Fuseini og Kamaldeen Sulemanas lillebror Abdul Sulemana. 





– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København




LIVE

LIVE: Neestrup står for FCK-træning

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

Alexander Lind blæst bagover

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Stiktosset – her er Delaneys svar

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Josip Radošević på samtlige forsider

Han ville være guf for større Superliga-klubber

Viser målform før vigtig landskamp

Rasmus Højlund revser konkurrent

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

– Han er den værste træner, jeg har haft!

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Krisen er blevet til en katastrofe?

I svime over Pelle Mattsson

Modtager stor ros fra Højbjerg

Forvirret over Superliga-forhandlinger

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC Midtjylland misser gylden chance

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

FC København-krisen fortsætter

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Silkeborg klasker Randers

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson