Randers udlejer ung angriber: Har brug for fast spilletid

19-årig angriber kan se frem til mere spilletid i efteråret, for han er blevet udlejet til Valur i Island.



Han har fået lidt muligheder i løbet af denne sæson, men i efteråret kan 19-årige Kasper Høgh fra Randers FC se frem til meget mere spilletid.

Angriberen forlader den kronjyske klub for en stund og er i stedet draget til Island, hvor han skal spille for Valur resten af året.

Læs også:Thomasberg om mange skader: Vi var ramt

Det skriver Randers FC på sin hjemmeside.

– Kasper er lige kommet tilbage efter en skade, og vi har vurderet, at han har brug for fast spilletid som en del af sin udvikling. Det er ærgerligt, at han ikke har været klar i foråret, hvor der har været gode muligheder for spilletid, men nu håber vi, at han kan få spillet en masse i Valur og få scoret nogle mål, så han kan komme stærkt tilbage til Randers. For han er en spiller, som vi stadig tror rigtig meget på, siger sportslig og kommerciel direktør Søren Pedersen om udlejningen.

Læs også:Ung Randers-angriber er færdig for sæsonen

Otte Superliga-kampe er det blevet til indtil videre for Kasper Høgh i denne sæson, men han har endnu ikke været på måltavlen. I alt har han 17 førsteholdskampe på cv’et for Randers, og han har lavet en enkelt pind. 

– Jeg havde egentlig ikke haft en udlejning i hovedet, men så dukkede den her mulighed op, som både Randers FC og jeg syntes var rigtig god. Jeg har trænet hårdt sammen med vores fysiske træner og fysioterapeut den seneste tid, så nu skal jeg bare op og give den gas og smadre igennem. Det bliver fedt at komme i gang med det samme, mens der er pause herhjemme. Mit mål er på det personlige plan at få udviklet mig som menneske, hvor jeg kommer ud at stå på egne ben, mens det sportsligt handler om at få spillet en masse, få scoret mål og tage en masse selvtillid og komme tilbage til Randers i en stærkere udgave i december, siger Kasper Høgh.

Valur fører den islandske række, der følger kalenderåret.





Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund




LIVE

LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Andreas Christensen afviser tilbud

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Offentliggøres i dag



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Den største genistreg i Superligaen?

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Tidligere FCK-spiller dømt i retten

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Steve Cooper storroser stjerne

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!