Han har fået lidt muligheder i løbet af denne sæson, men i efteråret kan 19-årige Kasper Høgh fra Randers FC se frem til meget mere spilletid.
Angriberen forlader den kronjyske klub for en stund og er i stedet draget til Island, hvor han skal spille for Valur resten af året.
Læs også:Thomasberg om mange skader: Vi var ramt
Det skriver Randers FC på sin hjemmeside.
– Kasper er lige kommet tilbage efter en skade, og vi har vurderet, at han har brug for fast spilletid som en del af sin udvikling. Det er ærgerligt, at han ikke har været klar i foråret, hvor der har været gode muligheder for spilletid, men nu håber vi, at han kan få spillet en masse i Valur og få scoret nogle mål, så han kan komme stærkt tilbage til Randers. For han er en spiller, som vi stadig tror rigtig meget på, siger sportslig og kommerciel direktør Søren Pedersen om udlejningen.
Læs også:Ung Randers-angriber er færdig for sæsonen
Otte Superliga-kampe er det blevet til indtil videre for Kasper Høgh i denne sæson, men han har endnu ikke været på måltavlen. I alt har han 17 førsteholdskampe på cv’et for Randers, og han har lavet en enkelt pind.
– Jeg havde egentlig ikke haft en udlejning i hovedet, men så dukkede den her mulighed op, som både Randers FC og jeg syntes var rigtig god. Jeg har trænet hårdt sammen med vores fysiske træner og fysioterapeut den seneste tid, så nu skal jeg bare op og give den gas og smadre igennem. Det bliver fedt at komme i gang med det samme, mens der er pause herhjemme. Mit mål er på det personlige plan at få udviklet mig som menneske, hvor jeg kommer ud at stå på egne ben, mens det sportsligt handler om at få spillet en masse, få scoret mål og tage en masse selvtillid og komme tilbage til Randers i en stærkere udgave i december, siger Kasper Høgh.
Valur fører den islandske række, der følger kalenderåret.
LIVE
TransferLIVE: FCM henter spiller i Dortmund
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
MEDIE
Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
NYHEDER
‘Det er et større problem for os’
LIVE
VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?
TRANSFER
Bekræfter jagt på FCK-stjerne
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
NYHEDER
Kjell Wätjen: Derfor skifter jeg til FCM
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Norge overhaler Danmark på verdensranglisten
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
NYHEDER
Hylder FC København og Brøndby
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
MEDIE
Jess Thorup på vej til denne klub
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
TRANSFER
Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss
NYHEDER
FCK-spiller har revet skulderen af led
MEDIE
FC København i intense transferforhandlinger
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
MEDIE
AC Milan vil hente Man Utd-profil
AVIS
Mysteriet Bardghji – har et hav af tilbud
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
NYHEDER
Brøndby-profil på vej væk? ‘Kan gå begge veje’
HELT VILDT
