Randers udlejer ung angriber: Har brug for fast spilletid

19-årig angriber kan se frem til mere spilletid i efteråret, for han er blevet udlejet til Valur i Island.



Han har fået lidt muligheder i løbet af denne sæson, men i efteråret kan 19-årige Kasper Høgh fra Randers FC se frem til meget mere spilletid.

Angriberen forlader den kronjyske klub for en stund og er i stedet draget til Island, hvor han skal spille for Valur resten af året.

Læs også:Thomasberg om mange skader: Vi var ramt

Det skriver Randers FC på sin hjemmeside.

– Kasper er lige kommet tilbage efter en skade, og vi har vurderet, at han har brug for fast spilletid som en del af sin udvikling. Det er ærgerligt, at han ikke har været klar i foråret, hvor der har været gode muligheder for spilletid, men nu håber vi, at han kan få spillet en masse i Valur og få scoret nogle mål, så han kan komme stærkt tilbage til Randers. For han er en spiller, som vi stadig tror rigtig meget på, siger sportslig og kommerciel direktør Søren Pedersen om udlejningen.

Læs også:Ung Randers-angriber er færdig for sæsonen

Otte Superliga-kampe er det blevet til indtil videre for Kasper Høgh i denne sæson, men han har endnu ikke været på måltavlen. I alt har han 17 førsteholdskampe på cv’et for Randers, og han har lavet en enkelt pind. 

– Jeg havde egentlig ikke haft en udlejning i hovedet, men så dukkede den her mulighed op, som både Randers FC og jeg syntes var rigtig god. Jeg har trænet hårdt sammen med vores fysiske træner og fysioterapeut den seneste tid, så nu skal jeg bare op og give den gas og smadre igennem. Det bliver fedt at komme i gang med det samme, mens der er pause herhjemme. Mit mål er på det personlige plan at få udviklet mig som menneske, hvor jeg kommer ud at stå på egne ben, mens det sportsligt handler om at få spillet en masse, få scoret mål og tage en masse selvtillid og komme tilbage til Randers i en stærkere udgave i december, siger Kasper Høgh.

Valur fører den islandske række, der følger kalenderåret.





LIVE

TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent

Her kan du se AGF mod Lech Poznan

OB henter forsvarstalent i Brøndby

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Beijmo med kontant AGF-udmelding



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FC København interesseret i Jonas Kersken

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Randers FC – Silkeborg IF

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

Udeladt – kan slet ikke spille

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

Superliga-træner måtte give meget svær besked

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Her er VM-turneringens hold

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

AC Horsens – FC Nordsjælland

Vil til Premier League – United foran Arsenal

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

‘De har haft det værste transfervindue’

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

AGF – Brøndby IF

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud