Randers udlejer ung angriber: Har brug for fast spilletid

19-årig angriber kan se frem til mere spilletid i efteråret, for han er blevet udlejet til Valur i Island.



Han har fået lidt muligheder i løbet af denne sæson, men i efteråret kan 19-årige Kasper Høgh fra Randers FC se frem til meget mere spilletid.

Angriberen forlader den kronjyske klub for en stund og er i stedet draget til Island, hvor han skal spille for Valur resten af året.

Læs også:Thomasberg om mange skader: Vi var ramt

Det skriver Randers FC på sin hjemmeside.

– Kasper er lige kommet tilbage efter en skade, og vi har vurderet, at han har brug for fast spilletid som en del af sin udvikling. Det er ærgerligt, at han ikke har været klar i foråret, hvor der har været gode muligheder for spilletid, men nu håber vi, at han kan få spillet en masse i Valur og få scoret nogle mål, så han kan komme stærkt tilbage til Randers. For han er en spiller, som vi stadig tror rigtig meget på, siger sportslig og kommerciel direktør Søren Pedersen om udlejningen.

Læs også:Ung Randers-angriber er færdig for sæsonen

Otte Superliga-kampe er det blevet til indtil videre for Kasper Høgh i denne sæson, men han har endnu ikke været på måltavlen. I alt har han 17 førsteholdskampe på cv’et for Randers, og han har lavet en enkelt pind. 

– Jeg havde egentlig ikke haft en udlejning i hovedet, men så dukkede den her mulighed op, som både Randers FC og jeg syntes var rigtig god. Jeg har trænet hårdt sammen med vores fysiske træner og fysioterapeut den seneste tid, så nu skal jeg bare op og give den gas og smadre igennem. Det bliver fedt at komme i gang med det samme, mens der er pause herhjemme. Mit mål er på det personlige plan at få udviklet mig som menneske, hvor jeg kommer ud at stå på egne ben, mens det sportsligt handler om at få spillet en masse, få scoret mål og tage en masse selvtillid og komme tilbage til Randers i en stærkere udgave i december, siger Kasper Høgh.

Valur fører den islandske række, der følger kalenderåret.







LIVE

LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

Manchester United – Nottingham Forest

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

De er favoritter til at hente Kasper Høgh



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Raser: Det er latterligt!

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil

Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart

FC Nordsjælland køber offensiv profil

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

Sur FC København-boss: En følelse af ‘hvorfor?’