Patrik Carlgren har i seks år vogtet buret for Randers, og han er i dag en stor stjerne på holdet.
Kontrakten med Superliga-klubben udløber imidlertid med udgangen af denne måned, og fredag gav sportsdirektør i Randers, Søren Pedersen, et interview med det lokale med Randers Amtsavis, hvor han sagde således:
– Der er ikke nogen endelig afklaring, men det mest sandsynlige er, at Patrik stopper i Randers FC.
Udtalelsen kommer bag på den 32-årige svenske målmand.
– Jeg har lige fået artiklen tilsendt, og det overrasker mig lidt, at han siger det på den måde. Jeg har ikke snakket med ham personligt, og han har ikke sagt det til mig på forhånd, så det skuffer mig, at jeg fik artiklen tilsendt af venner i Randers, i stedet for at Søren snakker med mig.
– Jeg håber stadig, at vi kan sætte os ned og snakke. Alle ved, at jeg elsker Randers, og jeg er åben for at blive på en længerevarende kontrakt. Jeg er sikker på, at vi kan fortsætte med at gøre gode ting sammen, siger Patrik Carlgren og tilføjer:
– Hvis Søren ser sådan på det, at jeg mest sandsynligt stopper i Randers, så er jeg meget, meget skuffet. Jeg har snakket med min agent og ved, at der er meget stor interesse for mig, men Randers er min familie, og jeg har kæmpe respekt for klubben.
– Så jeg håber som sagt, at vi kan sætte os ned og snakke det igennem. Det er ikke op til mig kun, det kan jeg også sige til fansene, for det er meget, meget vigtigt at fortælle, hvordan det hele forholder sig. Det er ikke kun i mine hænder.
Rygterne går på, at du er blevet tilbudt en kontraktforlængelse på kun et år, er det korrekt?
– Ja, det er sandt. Med en etårig kontrakt havner jeg bare i samme situation næste sommer, og så er jeg bare et år ældre. Jeg kan holde mit niveau i otte år mere, så vi må se, om vi skal have dialog om det, siger Patrik Carlgren og fortsætter:
– Jeg synes godt, at jeg kan tillade mig at sige, at jeg fortjener en længere kontrakt. Da jeg kom til klubben, var den tæt på at rykke ud, og i dag er den et godt sted og holder et fint Superliga-niveau – vi er tættere på top seks end bund seks. Jeg er én af de spillere i klubbens historie med flest kampe for klubben, og vi har i min tid vundet pokalen, været i play off-kampe om Europa og spillet europæisk. Vi burde ikke være færdige med hinanden. Men det er ikke i mine hænder.
Patrik Carlgren har spillet i Randers siden 2018, og han har spillet i alt 215 kampe for kronjyderne.
LIVE
LIVE: Jose Mourinho klar for Real Madrid!
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
Fortryder FC Barcelona-transfer
Færdig: Nu er han rejst til København
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
INTERVIEW
Rørt Claesson kommer med kæmpe kærlighedserklæring
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Så er det officielt
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
– Niels Frederiksen er en legende!
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
Lewandowski forlader FC Barcelona
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
AVIS