Rasende Kent Nielsen: Altså, stop det der!

Kent Nielsen var slet ikke enig i, at spillerne fra Silkeborg spillede en form for sommerkamp mod Brøndby.



JYSK PARK (Tipsbladet) Kent Nielsen var alt andet end tilfreds. Nej, han var decideret rasende, da han efter nederlaget til Brøndby blev spurgt, om han syntes, at hans spillere havde spillet som til en sommerkamp. 

Silkeborg var efter blot 21 minutter bagud med 2-0 til gæsterne, og inden kampen sagde en af Silkeborg-spillerne, at Kent Nielsen havde talt med store ord om før kampen, fordi torsdagens kamp mod AGF ifølge træneren bar præg af netop en sommerkamp. 

Men den slags ville Kent Nielsen ikke høre tale om efter nederlaget til Brøndby. 

– Ej, slap af. Altså, stop det der! Vi har spillet mod dem, der måske bliver danmarksmestre. Vi har bolden i 60 procent af tiden. Det er ikke noget i sig selv, men altså, vi forsøger og forsøger, og så må vi bare rose dem for at være dygtige, siger Kent Nielsen og tilføjer, at han ikke så det samme som mod AGF.:

– Nej, jeg synes ikke, at det var det samme. Jeg synes, vi starter rigtig, rigtig stærkt, og det var lige ved. Fordi vi ikke er i stand til at slå dem, der er lige ved at blive mestre, og at det er lig med, at vi gør det rigtig, rigtig dårligt… der er kæmpe forskel på på første halvleg i Aarhus og så i dag. Vi forsøgte og forsøgte, men vi må indrømme, at vores evner ikke rakte i dag.

Kent Nielsen bemærker også, at Brøndby efter tomålsføringen ifølge ham trak sig tilbage, og så blev det endnu sværere at skabe et resultat. 

– Når modstanderne forsvarer sig dybt, skal der enkeltmandspræstationer til eller et øjebliks magi. Men vi må bare sige, at vi ikke er helt så dygtige, siger han og fortsætter: 

– Vi var ærgerlige over målene, men vi må rose Brøndby. De forsvarer sig godt. Vi havde så ikke evnen til at åbne op. Vi havde ikke det kreative eller enmandspræstationen i dag. 

Silkeborgs sidste kamp i denne sæson er ude mod FC Midtjylland, og derfor er der stadig ingen grund til, at man skulle være gået på ferie. 







LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

‘Så brænder hele København ned’

Fyrer landstræner to måneder før VM

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Her spiller Lasse Schöne i dag

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Ivan Toney klar på choktransfer



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Kan koste Brøndby flere millioner

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Ringet op af Brøndby-træner

OB siger farvel til seks spillere



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Det er aldrig sket før

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Chelsea – Manchester United

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

– Han vinder Ballon d’Or!

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Brøndby IF – Sønderjyske

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Nu klager FC Barcelona igen

Motivation til forskel i Lens

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Farzam: Nu bliver det for barnligt

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne