Rasende Kent Nielsen: Altså, stop det der!

Kent Nielsen var slet ikke enig i, at spillerne fra Silkeborg spillede en form for sommerkamp mod Brøndby.



JYSK PARK (Tipsbladet) Kent Nielsen var alt andet end tilfreds. Nej, han var decideret rasende, da han efter nederlaget til Brøndby blev spurgt, om han syntes, at hans spillere havde spillet som til en sommerkamp. 

Silkeborg var efter blot 21 minutter bagud med 2-0 til gæsterne, og inden kampen sagde en af Silkeborg-spillerne, at Kent Nielsen havde talt med store ord om før kampen, fordi torsdagens kamp mod AGF ifølge træneren bar præg af netop en sommerkamp. 

Men den slags ville Kent Nielsen ikke høre tale om efter nederlaget til Brøndby. 

– Ej, slap af. Altså, stop det der! Vi har spillet mod dem, der måske bliver danmarksmestre. Vi har bolden i 60 procent af tiden. Det er ikke noget i sig selv, men altså, vi forsøger og forsøger, og så må vi bare rose dem for at være dygtige, siger Kent Nielsen og tilføjer, at han ikke så det samme som mod AGF.:

– Nej, jeg synes ikke, at det var det samme. Jeg synes, vi starter rigtig, rigtig stærkt, og det var lige ved. Fordi vi ikke er i stand til at slå dem, der er lige ved at blive mestre, og at det er lig med, at vi gør det rigtig, rigtig dårligt… der er kæmpe forskel på på første halvleg i Aarhus og så i dag. Vi forsøgte og forsøgte, men vi må indrømme, at vores evner ikke rakte i dag.

Kent Nielsen bemærker også, at Brøndby efter tomålsføringen ifølge ham trak sig tilbage, og så blev det endnu sværere at skabe et resultat. 

– Når modstanderne forsvarer sig dybt, skal der enkeltmandspræstationer til eller et øjebliks magi. Men vi må bare sige, at vi ikke er helt så dygtige, siger han og fortsætter: 

– Vi var ærgerlige over målene, men vi må rose Brøndby. De forsvarer sig godt. Vi havde så ikke evnen til at åbne op. Vi havde ikke det kreative eller enmandspræstationen i dag. 

Silkeborgs sidste kamp i denne sæson er ude mod FC Midtjylland, og derfor er der stadig ingen grund til, at man skulle være gået på ferie. 



Brøndby-emne var genstand for vildt rygte

Medie med dyster Dorgu-melding

‘Sur over Brøndby-transfer’

Legende med chokmelding

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Godt nyt for FCK – får grønt lys

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Agent: FC Midtjylland-bud for lavt

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

– De lignede lort!

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

Transfer på vej? AaB spørger på profil

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

‘Han har ikke noget at tilføre FC København’

Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Bekræfter FC København-historie

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft

FC København viser interesse for Udinese-spiller

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team

Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr

Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel

Mål i begge ender i Marokko

Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Dansk målsluger færdig