JYSK PARK (Tipsbladet) Kent Nielsen var alt andet end tilfreds. Nej, han var decideret rasende, da han efter nederlaget til Brøndby blev spurgt, om han syntes, at hans spillere havde spillet som til en sommerkamp.
Silkeborg var efter blot 21 minutter bagud med 2-0 til gæsterne, og inden kampen sagde en af Silkeborg-spillerne, at Kent Nielsen havde talt med store ord om før kampen, fordi torsdagens kamp mod AGF ifølge træneren bar præg af netop en sommerkamp.
Men den slags ville Kent Nielsen ikke høre tale om efter nederlaget til Brøndby.
– Ej, slap af. Altså, stop det der! Vi har spillet mod dem, der måske bliver danmarksmestre. Vi har bolden i 60 procent af tiden. Det er ikke noget i sig selv, men altså, vi forsøger og forsøger, og så må vi bare rose dem for at være dygtige, siger Kent Nielsen og tilføjer, at han ikke så det samme som mod AGF.:
– Nej, jeg synes ikke, at det var det samme. Jeg synes, vi starter rigtig, rigtig stærkt, og det var lige ved. Fordi vi ikke er i stand til at slå dem, der er lige ved at blive mestre, og at det er lig med, at vi gør det rigtig, rigtig dårligt… der er kæmpe forskel på på første halvleg i Aarhus og så i dag. Vi forsøgte og forsøgte, men vi må indrømme, at vores evner ikke rakte i dag.
Kent Nielsen bemærker også, at Brøndby efter tomålsføringen ifølge ham trak sig tilbage, og så blev det endnu sværere at skabe et resultat.
– Når modstanderne forsvarer sig dybt, skal der enkeltmandspræstationer til eller et øjebliks magi. Men vi må bare sige, at vi ikke er helt så dygtige, siger han og fortsætter:
– Vi var ærgerlige over målene, men vi må rose Brøndby. De forsvarer sig godt. Vi havde så ikke evnen til at åbne op. Vi havde ikke det kreative eller enmandspræstationen i dag.
Silkeborgs sidste kamp i denne sæson er ude mod FC Midtjylland, og derfor er der stadig ingen grund til, at man skulle være gået på ferie.
LIVE
TransferLIVE: Lurer på kæmpe Froholdt-handel
Klar besked om AGF
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
NYHEDER
“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
NYHEDER
Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt
LIVE
Superliga-LIVE: Kommer med kæmpe AGF-nyhed
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
MEDIE
Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
INTERVIEW
Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Franco Baresi er død
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
STORT INTERVIEW
Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
Her er FCK’s næste modstander i Europa
INTERVIEW
Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
AVIS
De vil have Jelert
INTERVIEW
Er de også færdige i OB?
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
INTERVIEW
‘En trøstepræmie af en turnering’
EKSKLUSIVT