Rasende Kent Nielsen: Altså, stop det der!

Kent Nielsen var slet ikke enig i, at spillerne fra Silkeborg spillede en form for sommerkamp mod Brøndby.



JYSK PARK (Tipsbladet) Kent Nielsen var alt andet end tilfreds. Nej, han var decideret rasende, da han efter nederlaget til Brøndby blev spurgt, om han syntes, at hans spillere havde spillet som til en sommerkamp. 

Silkeborg var efter blot 21 minutter bagud med 2-0 til gæsterne, og inden kampen sagde en af Silkeborg-spillerne, at Kent Nielsen havde talt med store ord om før kampen, fordi torsdagens kamp mod AGF ifølge træneren bar præg af netop en sommerkamp. 

Men den slags ville Kent Nielsen ikke høre tale om efter nederlaget til Brøndby. 

– Ej, slap af. Altså, stop det der! Vi har spillet mod dem, der måske bliver danmarksmestre. Vi har bolden i 60 procent af tiden. Det er ikke noget i sig selv, men altså, vi forsøger og forsøger, og så må vi bare rose dem for at være dygtige, siger Kent Nielsen og tilføjer, at han ikke så det samme som mod AGF.:

– Nej, jeg synes ikke, at det var det samme. Jeg synes, vi starter rigtig, rigtig stærkt, og det var lige ved. Fordi vi ikke er i stand til at slå dem, der er lige ved at blive mestre, og at det er lig med, at vi gør det rigtig, rigtig dårligt… der er kæmpe forskel på på første halvleg i Aarhus og så i dag. Vi forsøgte og forsøgte, men vi må indrømme, at vores evner ikke rakte i dag.

Kent Nielsen bemærker også, at Brøndby efter tomålsføringen ifølge ham trak sig tilbage, og så blev det endnu sværere at skabe et resultat. 

– Når modstanderne forsvarer sig dybt, skal der enkeltmandspræstationer til eller et øjebliks magi. Men vi må bare sige, at vi ikke er helt så dygtige, siger han og fortsætter: 

– Vi var ærgerlige over målene, men vi må rose Brøndby. De forsvarer sig godt. Vi havde så ikke evnen til at åbne op. Vi havde ikke det kreative eller enmandspræstationen i dag. 

Silkeborgs sidste kamp i denne sæson er ude mod FC Midtjylland, og derfor er der stadig ingen grund til, at man skulle være gået på ferie. 



Christian Eriksen hyldes: Skaber magiske øjeblikke

Slot har intet problem med Salah

Havde frikøbsklausul – vender hjem til FCM

Gigantisk røverkøb – så meget burde Højlund koste

Danske klubber efter Thomas Delaney

Vildt skifte i Superligaen?

Forhandler med Pione Sisto

Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’

Napoli jagter Superliga-profil

Færdig i Superligaen – skifter for småpenge

Christian Eriksen assisterer i ny Wolfsburg-sejr

OB-boss med spændende transferbesked

Ryger i ‘sort bog’: ‘Jeg er helt målløs’

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

FC København-boss med klar melding om Neestrup

Kæk Højbjerg: Køb disse danske stjerner, Marseille

Anbefaler FC Midtjylland til alle

Sergio Ramos i chokskifte?

Zorniger kommer med klar besked

– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp

Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen

Superliga-boss: Ja, han er en kandidat

Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator 

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Stort Brøndby-talent stråler i Holland

Thomas Delaney i stor hyldest

Afsløring: Silkeborg i dialog om Tobias Slotsager

Kæmpe Superliga-salg i januar: Nu er han i modvind

Vanvittige FCM: Smadrer flere europæiske nationer

Brøndby afvist

Syv i træk for Barcelona

Det var MEGET specielt – alle talte om det!

FC København arbejder på Jacob Neestrup-exit

Bayern München har Superliga-stjerne på blokken

Aflyser møde med pressen

Klar opfordring: Køb disse spillere, Sønderjyske!

Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!

Målfattigt mellem Bees og Whites

Tadej Pogačar træffer stor beslutning

FCK lukker hektisk efterår med sikret semifinale

Sammenligner med Vingegaard: ‘Gør det heller ikke’

Lynmål grundlægger tiltrængt Liverpool-optur

LIVE: FCK sikkert videre i pokalen

Viborg er klar til pokalsemifinale

Forudsiger værdieksplosion hos Superliga-stjerner

Neestrups næste klub? ‘Ikke for stor en mundfuld’

Fans går amok under Messi-besøg

Thomas Frank vil handle i transfervinduet