Mandag aften bød på fodbold i Randers.
FC København var på besøg på Cepheus Park og tog en smal sejr på 2-1 med retur til Hovedstaden. Men det var ikke det eneste, der kom med i retning af København.
Værtshuset Den Røde Bodega manglede nemlig en indrammet Brøndby-trøje med ‘Bette John’ og tallet 82 stående på ryggen. Bette John er kælenavnet på John Stenaa, som var kæmpe Brøndby-fan og bodegaens tidligere ejer.
Han gik pludseligt bort for halvandet år siden, og trøjen har hængt på væggen i Den Røde Bodega, lige indtil en gruppe FCK-fans tog den med hjem efter opgøret mod Randers.
– Der var fin ro, alle hyggede og snakkede, men onsdag, da jeg skulle åbne værtshuset, ser jeg så, at den indrammede trøje er væk, siger indehaver af Den Røde Bodega, Nynne Frederiksen, til Tipsbladet, der forklarer, at trøjen har “kæmpe værdi” for hende og ikke mindst værtshuset.

Et chok for Nynne Frederiksen, der fik hjælp til at starte en eftersøgning på trøjen i diverse Facebook-grupper. Torsdag ved middagstid blev trøjen så fundet – iturevet i en grøn container.
– Jeg har en øv-fornemmelse i kroppen, selvom jeg sidder og kigger på trøjen nu. Jeg er selvfølgelig lykkelig over, den er hjemme. Jeg er lykkelig over, at man kan se, der står Bette John og 82, så den kan komme i en ny ramme og hænge oppe over baren.
Nynne Frederiksen havde faktisk indstillet sig på ikke at se trøjen igen.
– Vi troede, de havde tørret røv i den hele vejen over broen, og at vi aldrig kom til at se den igen. Så jeg er et eller andet sted taknemmelig for, at de slap den i en container.
Selvom trøjen er tilbage, hvor den hører til, så har hændelsen fået værtshusindehaveren til at trække en streg i sandet.
– De har lige ødelagt det for alle andre FCK-fans, da det var det sidste værtshus her i Randers, de måtte komme på, og nu får de ikke lov at komme ind her igen, siger Nynne Frederiksen.
Indehaveren af Den Røde Bodega i Randers var i løbet af torsdag i dialog med en af mandagens FCK-gæster, som tilbød at købe en ny trøje med samme tryk bagpå, indtil det blev opklaret, at den lå i containeren.
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Bo Svensson skriver Superliga-historie
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
PSG – Bayern München
Afvist – Brøndby undrer sig
Smider Salah-bombe
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
TOPNYHED
Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’