Mandag aften bød på fodbold i Randers.
FC København var på besøg på Cepheus Park og tog en smal sejr på 2-1 med retur til Hovedstaden. Men det var ikke det eneste, der kom med i retning af København.
Værtshuset Den Røde Bodega manglede nemlig en indrammet Brøndby-trøje med ‘Bette John’ og tallet 82 stående på ryggen. Bette John er kælenavnet på John Stenaa, som var kæmpe Brøndby-fan og bodegaens tidligere ejer.
Han gik pludseligt bort for halvandet år siden, og trøjen har hængt på væggen i Den Røde Bodega, lige indtil en gruppe FCK-fans tog den med hjem efter opgøret mod Randers.
– Der var fin ro, alle hyggede og snakkede, men onsdag, da jeg skulle åbne værtshuset, ser jeg så, at den indrammede trøje er væk, siger indehaver af Den Røde Bodega, Nynne Frederiksen, til Tipsbladet, der forklarer, at trøjen har “kæmpe værdi” for hende og ikke mindst værtshuset.

Et chok for Nynne Frederiksen, der fik hjælp til at starte en eftersøgning på trøjen i diverse Facebook-grupper. Torsdag ved middagstid blev trøjen så fundet – iturevet i en grøn container.
– Jeg har en øv-fornemmelse i kroppen, selvom jeg sidder og kigger på trøjen nu. Jeg er selvfølgelig lykkelig over, den er hjemme. Jeg er lykkelig over, at man kan se, der står Bette John og 82, så den kan komme i en ny ramme og hænge oppe over baren.
Nynne Frederiksen havde faktisk indstillet sig på ikke at se trøjen igen.
– Vi troede, de havde tørret røv i den hele vejen over broen, og at vi aldrig kom til at se den igen. Så jeg er et eller andet sted taknemmelig for, at de slap den i en container.
Selvom trøjen er tilbage, hvor den hører til, så har hændelsen fået værtshusindehaveren til at trække en streg i sandet.
– De har lige ødelagt det for alle andre FCK-fans, da det var det sidste værtshus her i Randers, de måtte komme på, og nu får de ikke lov at komme ind her igen, siger Nynne Frederiksen.
Indehaveren af Den Røde Bodega i Randers var i løbet af torsdag i dialog med en af mandagens FCK-gæster, som tilbød at købe en ny trøje med samme tryk bagpå, indtil det blev opklaret, at den lå i containeren.
LIVE
LIVE: Dansker lander stort job
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
Southampton-chef: Straf er ude af proportioner
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
UEFA med vild ændring
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
EKSKLUSIVT
Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
OPTAKT
Bayern – Stuttgart
NYHEDER
Sats på disse ni spillere, FCK!
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
NYHEDER
FC København revser Brøndby: Under al kritik!
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen
AVIS