Raser – FCK-fans er ikke velkomne her

Indehaveren af Den Røde Bodega i Randers, Nynne Frederiksen, føler sig efter eget udsagn "pisset op og ned af ryggen" af en gruppe FCK-fans.



Mandag aften bød på fodbold i Randers.

FC København var på besøg på Cepheus Park og tog en smal sejr på 2-1 med retur til Hovedstaden. Men det var ikke det eneste, der kom med i retning af København.

Værtshuset Den Røde Bodega manglede nemlig en indrammet Brøndby-trøje med ‘Bette John’ og tallet 82 stående på ryggen. Bette John er kælenavnet på John Stenaa, som var kæmpe Brøndby-fan og bodegaens tidligere ejer.

Han gik pludseligt bort for halvandet år siden, og trøjen har hængt på væggen i Den Røde Bodega, lige indtil en gruppe FCK-fans tog den med hjem efter opgøret mod Randers.

– Der var fin ro, alle hyggede og snakkede, men onsdag, da jeg skulle åbne værtshuset, ser jeg så, at den indrammede trøje er væk, siger indehaver af Den Røde Bodega, Nynne Frederiksen, til Tipsbladet, der forklarer, at trøjen har “kæmpe værdi” for hende og ikke mindst værtshuset.

‘Bette John’-trøjen som den så ud, da den kom retur til Den Røde Bodega. Foto: Privatfoto.

Et chok for Nynne Frederiksen, der fik hjælp til at starte en eftersøgning på trøjen i diverse Facebook-grupper. Torsdag ved middagstid blev trøjen så fundet – iturevet i en grøn container.

– Jeg har en øv-fornemmelse i kroppen, selvom jeg sidder og kigger på trøjen nu. Jeg er selvfølgelig lykkelig over, den er hjemme. Jeg er lykkelig over, at man kan se, der står Bette John og 82, så den kan komme i en ny ramme og hænge oppe over baren.

Nynne Frederiksen havde faktisk indstillet sig på ikke at se trøjen igen.

– Vi troede, de havde tørret røv i den hele vejen over broen, og at vi aldrig kom til at se den igen. Så jeg er et eller andet sted taknemmelig for, at de slap den i en container.

Selvom trøjen er tilbage, hvor den hører til, så har hændelsen fået værtshusindehaveren til at trække en streg i sandet.

– De har lige ødelagt det for alle andre FCK-fans, da det var det sidste værtshus her i Randers, de måtte komme på, og nu får de ikke lov at komme ind her igen, siger Nynne Frederiksen.

Indehaveren af Den Røde Bodega i Randers var i løbet af torsdag i dialog med en af mandagens FCK-gæster, som tilbød at købe en ny trøje med samme tryk bagpå, indtil det blev opklaret, at den lå i containeren.





LIVE

LIVE: Chok-melding om Franculino

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Sådan bør strukturen i Superligaen være

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Brian Riemer peger på tre årsager

‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Snart kan det give rødt kort

Braithwaite del af stor transferplan

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Afvist – Brøndby undrer sig

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Bo Svensson svært utilfreds