– Jeg synes, det er skuespil.
Der var klar tale fra Viaplay-ekspert Peter Sørensen, der mildest talt ikke var tilfreds med, at Oumar Diakhite gav AaB-spillerne en opsang efter 0-4-nederlaget til AGF.
AaB-spillerne samlede sig i en rundkreds efter kampen, og der tog den 30-årige senegaleser ordet, hvilket han skulle have droppet – ifølge Peter Sørensen.
– Jeg ved ikke, om det er en opsang eller en opbyggelig tale, han holder to sekunder efter slutfløjtet har lydt, siger Peter Sørensen i Viaplay-studiet og fortsætter:
– Men jeg ved, at det har latterlighedens skær, at en nytilkommen senegaleser, som har spillet i Onsabrück indtil for ganske nyligt, fortæller, hvordan man skal reagere. Det er på et tidspunkt, hvor ingen hører ét sekund efter, hvad der bliver sagt.
– Man stiller sig op af en eller anden årsag for at give udtryk for, at man stadig holder sammen, eller hvad det nu er.
– Jeg synes, det er skuespil med den her forsamling og den opbyggelige tale og opsang – eller hvad der er tale om. Det som AaB har gjort med stor passion og sikkerhed, det er at bryde det fundament op, som er blevet støbt, og som har ligget sikkert i en klub i næsten 150 år. Det har de fået splittet ad, og så har de så sat en træner ind med en helt masse spillere fra øst og vest, der ikke har indsigt eller er forberedt til at spille i Superligaen, og derfor er de naturligvis ikke klar til at møde det bedst spillende hold i øjeblikket, AGF, eller dem der var ved at vinde Superligaen sidste år, Brøndby, uden at få ydmygende bank på egen hjemmebane.
– Spørgsmålet er, kan de nu genrejse sig for en stund, sådan så dem, de skal konkurrere med om nedrykning, er nogen, de kan slå. Det får vi syn for sagen for inden for de næste par uger, siger Peter Sørensen.
Det er anden kamp på stribe, at AaB taber 0-4.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
MEDIE
Transferbombe på vej
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
Supercomputer: Her er VM-finalen
HELT VILDT
Graulund chokeret: Ingen havde set det komme
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
NYHEDER
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
OPTAKT
Sydafrika – Canada
TRANSFER