– Jeg synes, det er skuespil.
Der var klar tale fra Viaplay-ekspert Peter Sørensen, der mildest talt ikke var tilfreds med, at Oumar Diakhite gav AaB-spillerne en opsang efter 0-4-nederlaget til AGF.
AaB-spillerne samlede sig i en rundkreds efter kampen, og der tog den 30-årige senegaleser ordet, hvilket han skulle have droppet – ifølge Peter Sørensen.
– Jeg ved ikke, om det er en opsang eller en opbyggelig tale, han holder to sekunder efter slutfløjtet har lydt, siger Peter Sørensen i Viaplay-studiet og fortsætter:
– Men jeg ved, at det har latterlighedens skær, at en nytilkommen senegaleser, som har spillet i Onsabrück indtil for ganske nyligt, fortæller, hvordan man skal reagere. Det er på et tidspunkt, hvor ingen hører ét sekund efter, hvad der bliver sagt.
– Man stiller sig op af en eller anden årsag for at give udtryk for, at man stadig holder sammen, eller hvad det nu er.
– Jeg synes, det er skuespil med den her forsamling og den opbyggelige tale og opsang – eller hvad der er tale om. Det som AaB har gjort med stor passion og sikkerhed, det er at bryde det fundament op, som er blevet støbt, og som har ligget sikkert i en klub i næsten 150 år. Det har de fået splittet ad, og så har de så sat en træner ind med en helt masse spillere fra øst og vest, der ikke har indsigt eller er forberedt til at spille i Superligaen, og derfor er de naturligvis ikke klar til at møde det bedst spillende hold i øjeblikket, AGF, eller dem der var ved at vinde Superligaen sidste år, Brøndby, uden at få ydmygende bank på egen hjemmebane.
– Spørgsmålet er, kan de nu genrejse sig for en stund, sådan så dem, de skal konkurrere med om nedrykning, er nogen, de kan slå. Det får vi syn for sagen for inden for de næste par uger, siger Peter Sørensen.
Det er anden kamp på stribe, at AaB taber 0-4.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
VM-LIVE: Julian Nagelsmann overrasker
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
Supercomputer: Her er VM-finalen
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
Afslører: FCK ringede aldrig
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
MEDIE
Nyt job til Cooper? Han kan snart være fortid
VM-spiller får fem karantænedage
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
VM-vækkeuret: Han er i en klasse for sig!
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
Mexico sender Tjekkiet ud af VM
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Tunesien – Holland