– Jeg synes, det er skuespil.
Der var klar tale fra Viaplay-ekspert Peter Sørensen, der mildest talt ikke var tilfreds med, at Oumar Diakhite gav AaB-spillerne en opsang efter 0-4-nederlaget til AGF.
AaB-spillerne samlede sig i en rundkreds efter kampen, og der tog den 30-årige senegaleser ordet, hvilket han skulle have droppet – ifølge Peter Sørensen.
– Jeg ved ikke, om det er en opsang eller en opbyggelig tale, han holder to sekunder efter slutfløjtet har lydt, siger Peter Sørensen i Viaplay-studiet og fortsætter:
– Men jeg ved, at det har latterlighedens skær, at en nytilkommen senegaleser, som har spillet i Onsabrück indtil for ganske nyligt, fortæller, hvordan man skal reagere. Det er på et tidspunkt, hvor ingen hører ét sekund efter, hvad der bliver sagt.
– Man stiller sig op af en eller anden årsag for at give udtryk for, at man stadig holder sammen, eller hvad det nu er.
– Jeg synes, det er skuespil med den her forsamling og den opbyggelige tale og opsang – eller hvad der er tale om. Det som AaB har gjort med stor passion og sikkerhed, det er at bryde det fundament op, som er blevet støbt, og som har ligget sikkert i en klub i næsten 150 år. Det har de fået splittet ad, og så har de så sat en træner ind med en helt masse spillere fra øst og vest, der ikke har indsigt eller er forberedt til at spille i Superligaen, og derfor er de naturligvis ikke klar til at møde det bedst spillende hold i øjeblikket, AGF, eller dem der var ved at vinde Superligaen sidste år, Brøndby, uden at få ydmygende bank på egen hjemmebane.
– Spørgsmålet er, kan de nu genrejse sig for en stund, sådan så dem, de skal konkurrere med om nedrykning, er nogen, de kan slå. Det får vi syn for sagen for inden for de næste par uger, siger Peter Sørensen.
Det er anden kamp på stribe, at AaB taber 0-4.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub
NYHEDER
FCK henter svensk talent
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
Supercomputer: De vinder VM
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Kæmpe mystik: I dag sker det
NYHEDER