Raser over AaB-spiller: Har latterlighedens skær

Viaplay-ekspert Peter Sørensen raser over AaB's 'latterlige' rundkreds efter fredagens nederlag til AGF.



– Jeg synes, det er skuespil.

Der var klar tale fra Viaplay-ekspert Peter Sørensen, der mildest talt ikke var tilfreds med, at Oumar Diakhite gav AaB-spillerne en opsang efter 0-4-nederlaget til AGF.

AaB-spillerne samlede sig i en rundkreds efter kampen, og der tog den 30-årige senegaleser ordet, hvilket han skulle have droppet – ifølge Peter Sørensen.

– Jeg ved ikke, om det er en opsang eller en opbyggelig tale, han holder to sekunder efter slutfløjtet har lydt, siger Peter Sørensen i Viaplay-studiet og fortsætter:

– Men jeg ved, at det har latterlighedens skær, at en nytilkommen senegaleser, som har spillet i Onsabrück indtil for ganske nyligt, fortæller, hvordan man skal reagere. Det er på et tidspunkt, hvor ingen hører ét sekund efter, hvad der bliver sagt.

– Man stiller sig op af en eller anden årsag for at give udtryk for, at man stadig holder sammen, eller hvad det nu er.

– Jeg synes, det er skuespil med den her forsamling og den opbyggelige tale og opsang – eller hvad der er tale om. Det som AaB har gjort med stor passion og sikkerhed, det er at bryde det fundament op, som er blevet støbt, og som har ligget sikkert i en klub i næsten 150 år. Det har de fået splittet ad, og så har de så sat en træner ind med en helt masse spillere fra øst og vest, der ikke har indsigt eller er forberedt til at spille i Superligaen, og derfor er de naturligvis ikke klar til at møde det bedst spillende hold i øjeblikket, AGF, eller dem der var ved at vinde Superligaen sidste år, Brøndby, uden at få ydmygende bank på egen hjemmebane.

– Spørgsmålet er, kan de nu genrejse sig for en stund, sådan så dem, de skal konkurrere med om nedrykning, er nogen, de kan slå. Det får vi syn for sagen for inden for de næste par uger, siger Peter Sørensen.

Det er anden kamp på stribe, at AaB taber 0-4.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





EKSKLUSIVT

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Vildt transferrygte skydes ned



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Patrick Mortensen kunne ikke sige nej til Brøndby

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Uventet skifte?

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Superliga-træner tilknytter agent

De vil have Rashford

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Riemer lover: De får debut

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Vender tilbage til skærmen

Stor dansker-handel i fare? Er gået under jorden

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Jagter tidligere AGF’er



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’