Raser over AaB-spiller: Har latterlighedens skær

Viaplay-ekspert Peter Sørensen raser over AaB's 'latterlige' rundkreds efter fredagens nederlag til AGF.



– Jeg synes, det er skuespil.

Der var klar tale fra Viaplay-ekspert Peter Sørensen, der mildest talt ikke var tilfreds med, at Oumar Diakhite gav AaB-spillerne en opsang efter 0-4-nederlaget til AGF.

AaB-spillerne samlede sig i en rundkreds efter kampen, og der tog den 30-årige senegaleser ordet, hvilket han skulle have droppet – ifølge Peter Sørensen.

– Jeg ved ikke, om det er en opsang eller en opbyggelig tale, han holder to sekunder efter slutfløjtet har lydt, siger Peter Sørensen i Viaplay-studiet og fortsætter:

– Men jeg ved, at det har latterlighedens skær, at en nytilkommen senegaleser, som har spillet i Onsabrück indtil for ganske nyligt, fortæller, hvordan man skal reagere. Det er på et tidspunkt, hvor ingen hører ét sekund efter, hvad der bliver sagt.

– Man stiller sig op af en eller anden årsag for at give udtryk for, at man stadig holder sammen, eller hvad det nu er.

– Jeg synes, det er skuespil med den her forsamling og den opbyggelige tale og opsang – eller hvad der er tale om. Det som AaB har gjort med stor passion og sikkerhed, det er at bryde det fundament op, som er blevet støbt, og som har ligget sikkert i en klub i næsten 150 år. Det har de fået splittet ad, og så har de så sat en træner ind med en helt masse spillere fra øst og vest, der ikke har indsigt eller er forberedt til at spille i Superligaen, og derfor er de naturligvis ikke klar til at møde det bedst spillende hold i øjeblikket, AGF, eller dem der var ved at vinde Superligaen sidste år, Brøndby, uden at få ydmygende bank på egen hjemmebane.

– Spørgsmålet er, kan de nu genrejse sig for en stund, sådan så dem, de skal konkurrere med om nedrykning, er nogen, de kan slå. Det får vi syn for sagen for inden for de næste par uger, siger Peter Sørensen.

Det er anden kamp på stribe, at AaB taber 0-4.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.







LIVE

VM-LIVE: Voldsomme forhold – VM-brag i fare

Klapper i om stor Superliga-transfer

Dansker på blokken i ny storklub

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Skyder stor FCM-historie ned

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Her er 1/8-finalerne ved VM

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-direktør får job i West Ham

FCK tjener millioner på ung stopper

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Brasilien – Norge



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Det er et angreb på FCK’

Canada – Marokko

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Her er prisen på Aral Simsir

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Brøndby tæt på Superliga-profil



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Stort FCK-talent er blevet solgt