Raser over Nuamah-transfer: På kanten af loven

Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen har en dårlig smag i munden over udviklingen i Ernest Nuamahs transfer.



Historien om den største transfer i Superligaens historie har taget en vanvittig drejning.

Det har længe ulmet, at FC Nordsjælland ville sælge Ernest Nuamah til Olympique Lyon, og ghaneseren skal da også tørne ud for den franske storklub i denne sæson. Men han er på papiret blevet solgt til den lille belgiske klub RWD Molenbeek, som så udlejer ham til Lyon. 

RWD Molenbeek og Olympique Lyon ejes begge af Eagle Football, hvis ejer John Textor over for både franske- og belgiske medier har bekræftet, at Nuamah-handlen skrues sammen på den omtalte måde.

Handlen vækker stor harme hos Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen, der ikke kan nå frem til anden konklusion, end at der må være tale om en såkaldt "bridge-transfer" – altså en transfer, hvor to klubber med samme ejerskab samarbejder for at omgås reglerne.

Og det er ulovligt.

– Jeg havde undret mig over, at det tog så lang tid, men nu har vi jo forklaringen: John Textor og Lyon skulle have bøgerne til at stemme. Jeg får en dårlig smag i munden, når jeg læser denne manøvre, siger Troels Bager Thøgersen og tilføjer:

– For mig at se kører Lyon og Molenbeek lige til kanten af, hvad der er tilladt ifølge fodboldens regler. Man kunne godt argumentere for, at det her er en såkaldt bridge transfer, hvor man henter en spiller til en klub via en tredjepart, hvor det aldrig er meningen, at spilleren skal spille. Den slags er forbudt ifølge FIFA’s regler, der udtrykkeligt forbyder bridge transfers.

– Textor gør sandsynligvis det her for at omgå licensreglerne i Frankrig, hvor Lyon har risikeret at få ørerne i maskinen for ikke at leve op til licenskravene. På denne måde slipper man langt billigere regnskabsteknisk her og nu.

– Det her er et soleklart eksempel på, hvordan multiklub-ejerskaber udnyttes til at omgå regler og give ejerne og de deltagende klubber fordele, andre klubber ikke har.

Tipsbladets chefredaktør håber ikke, at det sidste punktum i sagen bliver sat lige foreløbig.

– I min bog burde Lyon ikke slippe afsted med det her. Jeg har svært ved at se, hvordan fodboldens myndigheder kan leve med det her og ikke eksempelvis afprøver, om man kan knalde Lyon og John Textor for at foretage en bridge transfer. Man kan sandsynligvis ikke vinde sagen, men det her vil vække opsigt, også i resten af Europa.

– Hvis jeg arbejdede i FIFA eller UEFA, ville jeg tage dette tilfælde op af egen drift og få det afprøvet juridisk. UEFA kan ikke leve med, hvis multiklub-ejere så åbenlyst begynder at omgå licensregler på denne måde, og så med det, der for mig at se er en klar bridge transfer, slutter Troels Bager Thøgersen.

Tipsbladet har forsøgt at få en kommentar fra FC Nordsjælland, men det har ikke været muligt. FCN har ikke selv bekræftet handlen med Ernest Nuamah på klubbens officielle kanaler. 





LIVE

TransferLIVE: Dansker ikke med på fly – salg lurer

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Stor mystik om Patrick Pentz

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

Legende i hård kritik af Lukas Lerager

AGF – OB

Tæt på en falliterklæring, FCK

Infantino vil have Rusland tilbage i varmen



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber

Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner

Per Frimann hylder Brøndby

Per Frimann og Co. henter dansker hjem fra USA

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’

Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

Forlader AGF – lægetjek booket

Han er på vej væk fra AGF

Tre Randers-spillere kan være på vej væk

Til lægetjek i Superliga-klub

Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark

‘Kriminelt ikke at gå efter Jens Berthel Askou’

Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen

Afsløring: AC Horsens fyrer rost assistenttræner

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads

Lægetjek i dag – Silkeborg tæt på dansk profil

Superliga-klub tæt på ny angriber

“Han skal være 3.000 gange bedre”

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent

– Mildest talt undervældende

Premier League skrev transferhistorie

AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år

Disse spillere kan stadig forlade Superligaen

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

– Hvorfor opdagede de ikke ham?

Afsløring: Norsk klub i dialog om Hillerød-spiller

Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu

Superliga-klub afviste kæmpebud: ‘Nemt!’

Disse to kan fortsat forlade Brøndby IF