I slutfasen af søndagens Superliga-brag mellem FC Midtjylland og Brøndby IF opstod der en situation, hvor hjemmeholdets Mikel Gogorza røg i græsset i Brøndbys felt efter en duel med Nicolai Vallys.
Den langsomme gengivelse viste efterfølgende, at Vallys havde godt fat i Gogorzas trøje, og efter slutfløjtet udtalte FC Midtjylland-cheftræner Thomas Thomasberg, at der var tale om ‘et klokkeklart straffespark’, hvilket også er blevet bakket op af den tidligere elitedommer og nuværende fodboldanalytiker på SpilXperten, Benjamin Leander.
I det nyeste afsnit af Tipsbladets podcast ‘Trash Talk’ går Rajko Lekic skridtet videre og kommer med en voldsom opsang til både dommeren og VAR-dommeren.
– Der er kæmpe straffe på Gogorza, synes jeg. Det er Vallys, der flår ham ned i feltet, og trøjen er faktisk meget, meget tæt på at ryge af. Det er så meget, han holder fast, og så lang tid. Man kan kun se bar hud. Og det første, dommeren gør, er at vifte med armene. Han står fem meter fra situationen. Jeg kan ikke forstå det. Jeg forstår det simpelthen ikke. Det er det sygeste, lyder det fra Rajko Lekic.
Ifølge den tidligere Superliga-angriber begik FC Midtjylland i situationen dog også selv en dum fejl ved at sætte spillet i gang igen alt for hurtigt.
– Jeg tog tid fra dér, hvor det skete, og indtil de tog indkastet, og det tog 10 sekunder. Det er for hurtigt, synes jeg, når det er så tydelig en forseelse. Giv lige dommeren og VAR mulighed for at se, om der er noget. Men det er jo klart, at når dommeren vifter med hænderne så hårdt og vildt for at sige ‘der er absolut ingenting’, så kan det godt være, at man tager indkastet hurtigere.
– Men jeg synes selvfølgelig også, at Midtjylland laver en kæmpe fejl. Hvorfor tage indkastet så hurtigt? For når der er startet en ny situation, så kan man ikke bruge VAR, lyder det fra Rajko Lekic.
Rajko Lekic retter herefter skytset tilbage mod kampens VAR-dommer.
– Jeg kan stadig ikke i min vildeste fantasi forstå – for 10 sekunder er ikke meget, men det er nok – at når der en duel i feltet, hvor man tydeligt kan se, at der bliver revet i ham, så må VAR da på 10 sekunder kunne sige: ‘Okay, vi er lige nødt til at følge op på den’?
– Det er det, de sidder derude for. Jeg synes, at det er meget, meget mærkeligt, og der er simpelthen nødt til at ske et eller andet, lyder det afslutningsvist fra Rajko Lekic.
Du kan lytte til ‘Trash Talk’ der, hvor du plejer at lytte til dine podcasts.
Har Rajko Lekic ret i, at VAR fejlede i denne situation?
0 Votes
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
AVIS
Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Nicolai Larsens næste klub
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste midtstoppere
LIGE NU
‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner
MEDIE
Jages af FCK – nu blander storklub sig
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
TOPNYHED
FCM-sydkoreaner stikker til Danmark
HELT VILDT
Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
NYHEDER
Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’
BIZART
Dansker trukket ind i skandalesag
Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
NYHEDER
– Han er fuldstændig vanvittig
MEDIE
Er dette Oliver Christensens næste klub?
EKSKLUSIVT
SMS midt om natten: ‘Så var det slut’
AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive
EKSKLUSIVT
Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub
FANKLUBBEN
Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’
AVIS
United vil gå all in på Premier League-stjerne
I chok over Nicolai Poulsen
Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”
MEDIE
FC Barcelona går på rov i danskerklub
MEDIE
På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’
NYHEDER
Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
Dansk juvel stråler – her overgår han alle
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
NYHEDER
Anfører sur og skuffet over Silkeborg
MEDIE
Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
TRANSFER
‘Han skal ingen steder’
TRANSFER
Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk
TOPNYHED
Ole Palmå færdig i Brøndby IF
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
Chelsea og Newcastle delte efter comeback
Varsler straf til Dortmund-stjerne
Salah har undskyldt
DAGENS SPILFORSLAG
Cremonese kan overraske i Rom
TOPNYHED
Mohamed Salah har sagt undskyld
AFSLØRING
Storklubber følger FCN-juvel
TRANSFER
Dansk stjerne pønser på klubskifte
Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag
MEDIE
Hollandsk klub jagter Fredericia-profil
TRANSFER
Overraskende nyt om Lukas Engel
TRANSFER
