Raser over VAR: ‘Det er det sygeste’

I Tipsbladets podcast ‘Trash Talk’ kommer Rajko Lekic med en kras kritik af VAR-dommeren i søndagens brag mellem FC Midtjylland og Brøndby IF.



I slutfasen af søndagens Superliga-brag mellem FC Midtjylland og Brøndby IF opstod der en situation, hvor hjemmeholdets Mikel Gogorza røg i græsset i Brøndbys felt efter en duel med Nicolai Vallys.

Den langsomme gengivelse viste efterfølgende, at Vallys havde godt fat i Gogorzas trøje, og efter slutfløjtet udtalte FC Midtjylland-cheftræner Thomas Thomasberg, at der var tale om ‘et klokkeklart straffespark’, hvilket også er blevet bakket op af den tidligere elitedommer og nuværende fodboldanalytiker på SpilXperten, Benjamin Leander.

I det nyeste afsnit af Tipsbladets podcast ‘Trash Talk’ går Rajko Lekic skridtet videre og kommer med en voldsom opsang til både dommeren og VAR-dommeren.

– Der er kæmpe straffe på Gogorza, synes jeg. Det er Vallys, der flår ham ned i feltet, og trøjen er faktisk meget, meget tæt på at ryge af. Det er så meget, han holder fast, og så lang tid. Man kan kun se bar hud. Og det første, dommeren gør, er at vifte med armene. Han står fem meter fra situationen. Jeg kan ikke forstå det. Jeg forstår det simpelthen ikke. Det er det sygeste, lyder det fra Rajko Lekic.

Ifølge den tidligere Superliga-angriber begik FC Midtjylland i situationen dog også selv en dum fejl ved at sætte spillet i gang igen alt for hurtigt.

– Jeg tog tid fra dér, hvor det skete, og indtil de tog indkastet, og det tog 10 sekunder. Det er for hurtigt, synes jeg, når det er så tydelig en forseelse. Giv lige dommeren og VAR mulighed for at se, om der er noget. Men det er jo klart, at når dommeren vifter med hænderne så hårdt og vildt for at sige ‘der er absolut ingenting’, så kan det godt være, at man tager indkastet hurtigere.

– Men jeg synes selvfølgelig også, at Midtjylland laver en kæmpe fejl. Hvorfor tage indkastet så hurtigt? For når der er startet en ny situation, så kan man ikke bruge VAR, lyder det fra Rajko Lekic.

Rajko Lekic retter herefter skytset tilbage mod kampens VAR-dommer.

– Jeg kan stadig ikke i min vildeste fantasi forstå – for 10 sekunder er ikke meget, men det er nok – at når der en duel i feltet, hvor man tydeligt kan se, at der bliver revet i ham, så må VAR da på 10 sekunder kunne sige: ‘Okay, vi er lige nødt til at følge op på den’?

– Det er det, de sidder derude for. Jeg synes, at det er meget, meget mærkeligt, og der er simpelthen nødt til at ske et eller andet, lyder det afslutningsvist fra Rajko Lekic.

Du kan lytte til ‘Trash Talk’ der, hvor du plejer at lytte til dine podcasts.

Har Rajko Lekic ret i, at VAR fejlede i denne situation?

  • Ja
  • Nej
  • Ved ikke
  • Ja
  • Nej
  • Ved ikke

0 Votes





Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’




LIVE

LIVE: Legende tror, Manchester City vinder

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Vejle Boldklub – FC København

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Fyrer landstræner to måneder før VM

‘Så brænder hele København ned’

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

FC Nordsjælland – Viborg FF

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

Nedtur for Højlund og Napoli

OB – Randers FC

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Her spiller Lasse Schöne i dag

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Det er aldrig sket før

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Fik blackout på Brøndby Stadion

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Silkeborg IF – FC Fredericia

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Kan koste Brøndby flere millioner

OB siger farvel til seks spillere

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

12.000 i Parken: DBU accepterer underskud

Mål i begge ender i Farum

Manchester United sætter Chelsea på plads

‘Det drømmer alle om’

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

Fifa kritiserer transportpriser under

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Steve Cooper storroser stjerne