Raser over VAR: ‘Det er det sygeste’

I Tipsbladets podcast ‘Trash Talk’ kommer Rajko Lekic med en kras kritik af VAR-dommeren i søndagens brag mellem FC Midtjylland og Brøndby IF.



I slutfasen af søndagens Superliga-brag mellem FC Midtjylland og Brøndby IF opstod der en situation, hvor hjemmeholdets Mikel Gogorza røg i græsset i Brøndbys felt efter en duel med Nicolai Vallys.

Den langsomme gengivelse viste efterfølgende, at Vallys havde godt fat i Gogorzas trøje, og efter slutfløjtet udtalte FC Midtjylland-cheftræner Thomas Thomasberg, at der var tale om ‘et klokkeklart straffespark’, hvilket også er blevet bakket op af den tidligere elitedommer og nuværende fodboldanalytiker på SpilXperten, Benjamin Leander.

I det nyeste afsnit af Tipsbladets podcast ‘Trash Talk’ går Rajko Lekic skridtet videre og kommer med en voldsom opsang til både dommeren og VAR-dommeren.

– Der er kæmpe straffe på Gogorza, synes jeg. Det er Vallys, der flår ham ned i feltet, og trøjen er faktisk meget, meget tæt på at ryge af. Det er så meget, han holder fast, og så lang tid. Man kan kun se bar hud. Og det første, dommeren gør, er at vifte med armene. Han står fem meter fra situationen. Jeg kan ikke forstå det. Jeg forstår det simpelthen ikke. Det er det sygeste, lyder det fra Rajko Lekic.

Ifølge den tidligere Superliga-angriber begik FC Midtjylland i situationen dog også selv en dum fejl ved at sætte spillet i gang igen alt for hurtigt.

– Jeg tog tid fra dér, hvor det skete, og indtil de tog indkastet, og det tog 10 sekunder. Det er for hurtigt, synes jeg, når det er så tydelig en forseelse. Giv lige dommeren og VAR mulighed for at se, om der er noget. Men det er jo klart, at når dommeren vifter med hænderne så hårdt og vildt for at sige ‘der er absolut ingenting’, så kan det godt være, at man tager indkastet hurtigere.

– Men jeg synes selvfølgelig også, at Midtjylland laver en kæmpe fejl. Hvorfor tage indkastet så hurtigt? For når der er startet en ny situation, så kan man ikke bruge VAR, lyder det fra Rajko Lekic.

Rajko Lekic retter herefter skytset tilbage mod kampens VAR-dommer.

– Jeg kan stadig ikke i min vildeste fantasi forstå – for 10 sekunder er ikke meget, men det er nok – at når der en duel i feltet, hvor man tydeligt kan se, at der bliver revet i ham, så må VAR da på 10 sekunder kunne sige: ‘Okay, vi er lige nødt til at følge op på den’?

– Det er det, de sidder derude for. Jeg synes, at det er meget, meget mærkeligt, og der er simpelthen nødt til at ske et eller andet, lyder det afslutningsvist fra Rajko Lekic.

Du kan lytte til ‘Trash Talk’ der, hvor du plejer at lytte til dine podcasts.

Har Rajko Lekic ret i, at VAR fejlede i denne situation?

  • Ja
  • Nej
  • Ved ikke
  • Ja
  • Nej
  • Ved ikke

0 Votes





Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende




LIVE

LIVE: Ny mand på landsholdet

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Vender han retur? Lasse Schöne åben

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Josip Radošević på samtlige forsider

Drømmer om at blive landstræner for Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Krisen er blevet til en katastrofe?

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Rasmus Højlund revser konkurrent



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

FC Midtjylland misser gylden chance

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Ekene Chukwuani igen på måltavlen

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

FC København-krisen fortsætter

FC København-talent har truffet stor beslutning



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Forvirret over Superliga-forhandlinger

Barcelona tager smal sejr

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Silkeborg klasker Randers

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

I svime over Pelle Mattsson

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?

Randers vinder Gudenå-derby

Viborg FF – FC Midtjylland

Modtager stor ros fra Højbjerg

AGF – Brøndby IF

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

FC København – FC Fredericia

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’