Raser over VAR: ‘Det er det sygeste’

I Tipsbladets podcast ‘Trash Talk’ kommer Rajko Lekic med en kras kritik af VAR-dommeren i søndagens brag mellem FC Midtjylland og Brøndby IF.



I slutfasen af søndagens Superliga-brag mellem FC Midtjylland og Brøndby IF opstod der en situation, hvor hjemmeholdets Mikel Gogorza røg i græsset i Brøndbys felt efter en duel med Nicolai Vallys.

Den langsomme gengivelse viste efterfølgende, at Vallys havde godt fat i Gogorzas trøje, og efter slutfløjtet udtalte FC Midtjylland-cheftræner Thomas Thomasberg, at der var tale om ‘et klokkeklart straffespark’, hvilket også er blevet bakket op af den tidligere elitedommer og nuværende fodboldanalytiker på SpilXperten, Benjamin Leander.

I det nyeste afsnit af Tipsbladets podcast ‘Trash Talk’ går Rajko Lekic skridtet videre og kommer med en voldsom opsang til både dommeren og VAR-dommeren.

– Der er kæmpe straffe på Gogorza, synes jeg. Det er Vallys, der flår ham ned i feltet, og trøjen er faktisk meget, meget tæt på at ryge af. Det er så meget, han holder fast, og så lang tid. Man kan kun se bar hud. Og det første, dommeren gør, er at vifte med armene. Han står fem meter fra situationen. Jeg kan ikke forstå det. Jeg forstår det simpelthen ikke. Det er det sygeste, lyder det fra Rajko Lekic.

Ifølge den tidligere Superliga-angriber begik FC Midtjylland i situationen dog også selv en dum fejl ved at sætte spillet i gang igen alt for hurtigt.

– Jeg tog tid fra dér, hvor det skete, og indtil de tog indkastet, og det tog 10 sekunder. Det er for hurtigt, synes jeg, når det er så tydelig en forseelse. Giv lige dommeren og VAR mulighed for at se, om der er noget. Men det er jo klart, at når dommeren vifter med hænderne så hårdt og vildt for at sige ‘der er absolut ingenting’, så kan det godt være, at man tager indkastet hurtigere.

– Men jeg synes selvfølgelig også, at Midtjylland laver en kæmpe fejl. Hvorfor tage indkastet så hurtigt? For når der er startet en ny situation, så kan man ikke bruge VAR, lyder det fra Rajko Lekic.

Rajko Lekic retter herefter skytset tilbage mod kampens VAR-dommer.

– Jeg kan stadig ikke i min vildeste fantasi forstå – for 10 sekunder er ikke meget, men det er nok – at når der en duel i feltet, hvor man tydeligt kan se, at der bliver revet i ham, så må VAR da på 10 sekunder kunne sige: ‘Okay, vi er lige nødt til at følge op på den’?

– Det er det, de sidder derude for. Jeg synes, at det er meget, meget mærkeligt, og der er simpelthen nødt til at ske et eller andet, lyder det afslutningsvist fra Rajko Lekic.

Du kan lytte til ‘Trash Talk’ der, hvor du plejer at lytte til dine podcasts.

Har Rajko Lekic ret i, at VAR fejlede i denne situation?

  • Ja
  • Nej
  • Ved ikke
  • Ja
  • Nej
  • Ved ikke

0 Votes



‘Hans FCK-skifte gør stadig ufatteligt ondt’  

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

– Han er fuldstændig vanvittig

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Hollandsk klub jagter Fredericia-profil

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

Antonsens drøm slukket

I chok over Nicolai Poulsen

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Aldrig nogensinde FCK

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

United vil gå all in på Premier League-stjerne

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

– Når jeg var alene, græd jeg

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Ole Palmå færdig i Brøndby IF

Overraskende nyt om Lukas Engel

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

FC København nærmer sig Ilyas Houira

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten

Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag

Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl

FCK straffes – Sektion 12 lukkes

Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’

DBU hylder Hareide

Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag

Braga brager derudad

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Højlund i hovedrolle

Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide

Åge Hareide er død

Han er IKKE i spil

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris