(Tipsbladet i Sevilla) FC København hentede torsdag aften et flot point i Conference League, da Jacob Neestrups tropper på en svær udebane i Sevilla fik 1-1 mod Betis.
Men der er ikke plads til den store jubel, for allerede tidlig søndag eftermiddag venter næste store opgave for københavnerne, når en af sæsonens vigtigste kampe bliver spillet mod Brøndby.
Med et sent sluttidspunkt i Spanien og tidlig starttidspunkt i derbyet søndag har FC København blot to og et halvt døgn at restituere i, og det gør Jacob Neestrup rasende.
Kamptidspunktet for derbyet er sat tidligt på dagen efter politiets ønske, så der er dagslys både før og efter opgøret, som notorisk skaber ballade mellem de to fangrupperinger.
– Sikkerhed er sikkerhed, og det har jeg ingen kommentar til, men det er da klart, at det ikke er uvæsentligt. Det er Skandinaviens største fodboldkamp, og det er helt fair, at det ene hold spiller europæisk, og det gør det andet hold ikke, det er helt, helt okay, men det er klart, at hvis vi er dér, hvor der skal være x antal timers lys efter en fodboldkamp, så skal man overveje, om vi ikke skal spille de her derbyer i runde 10 og 11 – lige efter hinanden, siger Jacob Neestrup og fortsætter:
– For at få det overstået, for vi skal da ikke stilles i sådan en situation! Der er ingen andre steder, hvor det sker. Ingen. Jeg er jo fra Amager, og jeg kan huske dengang, at Fremad Amager spillede klokken 10.30 i Sundby Idrætspark, og det gjorde de kun for, at fansene kunne komme direkte fra værtshuse om morgenen og se en fodboldkamp og så kunne komme hjem til lillemor, det var ikke, fordi det sportsligt var smart, forklarer han, inden han vender tilbage til søndagens kamp.
– Den er lige tidligt nok. Lad os bare være helt ærlige, det kan man godt kigge på.

– Det er to og en halv dag efter denne kamp. Vi spiller to store topkampe, og der er bare gigantisk forskel på at spille en kamp, der slutter klokken 23.00 i dag og en kamp, der skal starte klokken 12.00. Du kan bare se på det hold, vi stiller i dag, og du kan se det på vores udskiftninger og indskiftninger, vi laver. Det er en kamp for dansk fodbold, pointerer Neestrup, som ikke ville være foruden at spille europæiske kampe med FC København.
– Vi spiller gerne med glæde europæisk tirsdag, onsdag eller torsdag, men vi burde ikke skulle spille klokken 12.00 (søndag, red.).
Jacob Neestrup fortæller i samme moment, at klubben ikke har gjort noget for at få ændret på kamptidspunkterne.
– Ingen ting. Jeg vil gerne holde fokus på den opgave, der er. I et derby finder du de ekstra kræfter, og det skal vi også gøre. Vi ved, hvad det kræver.
FC Københavns cheftræner fortalte også efter kampen i Spanien, at spillere som Lukas Lerager og Thomas Delaney blev doseret grundet netop kort tid mellem kampene mod Betis og Brøndby.
LIVE
LIVE: Tottenham tæt på Robertson
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
Hårdt angreb på DBU-boss
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
HELT VILDT
Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen
AVIS
Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
MEDIE
FCM-emne koster kæmpe millionbeløb
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
NYHEDER
Massefyring i AC Milan
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
TOPNYHED
Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
NYHEDER
Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
NYHEDER