Raser: Vi skal ikke stilles i sådan en situation!

Jacob Neestrup finder det stærkt utilfredsstillende, at hans mandskab efter den hårde kamp mod Betis kun får to og et halvt døgn til at restituere inden det næste brag - derbyet mod Brøndby.



(Tipsbladet i Sevilla) FC København hentede torsdag aften et flot point i Conference League, da Jacob Neestrups tropper på en svær udebane i Sevilla fik 1-1 mod Betis. 

Men der er ikke plads til den store jubel, for allerede tidlig søndag eftermiddag venter næste store opgave for københavnerne, når en af sæsonens vigtigste kampe bliver spillet mod Brøndby.

Med et sent sluttidspunkt i Spanien og tidlig starttidspunkt i derbyet søndag har FC København blot to og et halvt døgn at restituere i, og det gør Jacob Neestrup rasende.

Kamptidspunktet for derbyet er sat tidligt på dagen efter politiets ønske, så der er dagslys både før og efter opgøret, som notorisk skaber ballade mellem de to fangrupperinger.     

– Sikkerhed er sikkerhed, og det har jeg ingen kommentar til, men det er da klart, at det ikke er uvæsentligt. Det er Skandinaviens største fodboldkamp, og det er helt fair, at det ene hold spiller europæisk, og det gør det andet hold ikke, det er helt, helt okay, men det er klart, at hvis vi er dér, hvor der skal være x antal timers lys efter en fodboldkamp, så skal man overveje, om vi ikke skal spille de her derbyer i runde 10 og 11 – lige efter hinanden, siger Jacob Neestrup og fortsætter:  

– For at få det overstået, for vi skal da ikke stilles i sådan en situation! Der er ingen andre steder, hvor det sker. Ingen. Jeg er jo fra Amager, og jeg kan huske dengang, at Fremad Amager spillede klokken 10.30 i Sundby Idrætspark, og det gjorde de kun for, at fansene kunne komme direkte fra værtshuse om morgenen og se en fodboldkamp og så kunne komme hjem til lillemor, det var ikke, fordi det sportsligt var smart, forklarer han, inden han vender tilbage til søndagens kamp. 

– Den er lige tidligt nok. Lad os bare være helt ærlige, det kan man godt kigge på.

2WJ24JB

Foto: Alamy

– Det er to og en halv dag efter denne kamp. Vi spiller to store topkampe, og der er bare gigantisk forskel på at spille en kamp, der slutter klokken 23.00 i dag og en kamp, der skal starte klokken 12.00. Du kan bare se på det hold, vi stiller i dag, og du kan se det på vores udskiftninger og indskiftninger, vi laver. Det er en kamp for dansk fodbold, pointerer Neestrup, som ikke ville være foruden at spille europæiske kampe med FC København.

– Vi spiller gerne med glæde europæisk tirsdag, onsdag eller torsdag, men vi burde ikke skulle spille klokken 12.00 (søndag, red.).

Jacob Neestrup fortæller i samme moment, at klubben ikke har gjort noget for at få ændret på kamptidspunkterne. 

– Ingen ting. Jeg vil gerne holde fokus på den opgave, der er. I et derby finder du de ekstra kræfter, og det skal vi også gøre. Vi ved, hvad det kræver.

FC Københavns cheftræner fortalte også efter kampen i Spanien, at spillere som Lukas Lerager og Thomas Delaney blev doseret grundet netop kort tid mellem kampene mod Betis og Brøndby. 





‘CV’: Her er AGF’s transferplaner




LIVE

VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Her er FCK’s modstander i Conference League

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Her er AGF’s Champions League-modstander

Rangerer AGF over Lech Poznan



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Dansk Champions League-brag: Vi er små favoritter

Usbekistan – Colombia

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Succestræner død af kræft

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

Canada – Qatar

Denne klub drømmer om Højbjerg



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

De lurer på Kjærgaard

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers