Raser: Vi skal ikke stilles i sådan en situation!

Jacob Neestrup finder det stærkt utilfredsstillende, at hans mandskab efter den hårde kamp mod Betis kun får to og et halvt døgn til at restituere inden det næste brag - derbyet mod Brøndby.



(Tipsbladet i Sevilla) FC København hentede torsdag aften et flot point i Conference League, da Jacob Neestrups tropper på en svær udebane i Sevilla fik 1-1 mod Betis. 

Men der er ikke plads til den store jubel, for allerede tidlig søndag eftermiddag venter næste store opgave for københavnerne, når en af sæsonens vigtigste kampe bliver spillet mod Brøndby.

Med et sent sluttidspunkt i Spanien og tidlig starttidspunkt i derbyet søndag har FC København blot to og et halvt døgn at restituere i, og det gør Jacob Neestrup rasende.

Kamptidspunktet for derbyet er sat tidligt på dagen efter politiets ønske, så der er dagslys både før og efter opgøret, som notorisk skaber ballade mellem de to fangrupperinger.     

– Sikkerhed er sikkerhed, og det har jeg ingen kommentar til, men det er da klart, at det ikke er uvæsentligt. Det er Skandinaviens største fodboldkamp, og det er helt fair, at det ene hold spiller europæisk, og det gør det andet hold ikke, det er helt, helt okay, men det er klart, at hvis vi er dér, hvor der skal være x antal timers lys efter en fodboldkamp, så skal man overveje, om vi ikke skal spille de her derbyer i runde 10 og 11 – lige efter hinanden, siger Jacob Neestrup og fortsætter:  

– For at få det overstået, for vi skal da ikke stilles i sådan en situation! Der er ingen andre steder, hvor det sker. Ingen. Jeg er jo fra Amager, og jeg kan huske dengang, at Fremad Amager spillede klokken 10.30 i Sundby Idrætspark, og det gjorde de kun for, at fansene kunne komme direkte fra værtshuse om morgenen og se en fodboldkamp og så kunne komme hjem til lillemor, det var ikke, fordi det sportsligt var smart, forklarer han, inden han vender tilbage til søndagens kamp. 

– Den er lige tidligt nok. Lad os bare være helt ærlige, det kan man godt kigge på.

2WJ24JB

Foto: Alamy

– Det er to og en halv dag efter denne kamp. Vi spiller to store topkampe, og der er bare gigantisk forskel på at spille en kamp, der slutter klokken 23.00 i dag og en kamp, der skal starte klokken 12.00. Du kan bare se på det hold, vi stiller i dag, og du kan se det på vores udskiftninger og indskiftninger, vi laver. Det er en kamp for dansk fodbold, pointerer Neestrup, som ikke ville være foruden at spille europæiske kampe med FC København.

– Vi spiller gerne med glæde europæisk tirsdag, onsdag eller torsdag, men vi burde ikke skulle spille klokken 12.00 (søndag, red.).

Jacob Neestrup fortæller i samme moment, at klubben ikke har gjort noget for at få ændret på kamptidspunkterne. 

– Ingen ting. Jeg vil gerne holde fokus på den opgave, der er. I et derby finder du de ekstra kræfter, og det skal vi også gøre. Vi ved, hvad det kræver.

FC Københavns cheftræner fortalte også efter kampen i Spanien, at spillere som Lukas Lerager og Thomas Delaney blev doseret grundet netop kort tid mellem kampene mod Betis og Brøndby. 







LIVE

LIVE: Her er Bo Svenssons første FCK-trup

Højlund stjæler overskrifter

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Hvad f….. sker der Tullberg?

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Roser Superliga-træners søn



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Jakob Poulsen med dyster melding

– Han fik et lortetilbud fra OB

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

Spotpris – så billig er Højbjerg

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

FC København – Silkeborg IF

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Transferpres på Albert Grønbæk

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

‘Hvem fanden ringer man til?’

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

Tottenham præsenterer ny træner

Vejle Boldklub – Randers FC

AaB i vildt comeback

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Nicolaisen scorede mod PSG

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne

FC Midtjylland – Sønderjyske

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Det er han ekstremt god til

Færdig – nåede kun otte kampe

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Brøndby med opløftende nyt om profil

Store spørgsmålstegn inden FCK

FCK bød på landsholdsmålmand