Raser: Vi skal ikke stilles i sådan en situation!

Jacob Neestrup finder det stærkt utilfredsstillende, at hans mandskab efter den hårde kamp mod Betis kun får to og et halvt døgn til at restituere inden det næste brag - derbyet mod Brøndby.



(Tipsbladet i Sevilla) FC København hentede torsdag aften et flot point i Conference League, da Jacob Neestrups tropper på en svær udebane i Sevilla fik 1-1 mod Betis. 

Men der er ikke plads til den store jubel, for allerede tidlig søndag eftermiddag venter næste store opgave for københavnerne, når en af sæsonens vigtigste kampe bliver spillet mod Brøndby.

Med et sent sluttidspunkt i Spanien og tidlig starttidspunkt i derbyet søndag har FC København blot to og et halvt døgn at restituere i, og det gør Jacob Neestrup rasende.

Kamptidspunktet for derbyet er sat tidligt på dagen efter politiets ønske, så der er dagslys både før og efter opgøret, som notorisk skaber ballade mellem de to fangrupperinger.     

– Sikkerhed er sikkerhed, og det har jeg ingen kommentar til, men det er da klart, at det ikke er uvæsentligt. Det er Skandinaviens største fodboldkamp, og det er helt fair, at det ene hold spiller europæisk, og det gør det andet hold ikke, det er helt, helt okay, men det er klart, at hvis vi er dér, hvor der skal være x antal timers lys efter en fodboldkamp, så skal man overveje, om vi ikke skal spille de her derbyer i runde 10 og 11 – lige efter hinanden, siger Jacob Neestrup og fortsætter:  

– For at få det overstået, for vi skal da ikke stilles i sådan en situation! Der er ingen andre steder, hvor det sker. Ingen. Jeg er jo fra Amager, og jeg kan huske dengang, at Fremad Amager spillede klokken 10.30 i Sundby Idrætspark, og det gjorde de kun for, at fansene kunne komme direkte fra værtshuse om morgenen og se en fodboldkamp og så kunne komme hjem til lillemor, det var ikke, fordi det sportsligt var smart, forklarer han, inden han vender tilbage til søndagens kamp. 

– Den er lige tidligt nok. Lad os bare være helt ærlige, det kan man godt kigge på.

2WJ24JB

Foto: Alamy

– Det er to og en halv dag efter denne kamp. Vi spiller to store topkampe, og der er bare gigantisk forskel på at spille en kamp, der slutter klokken 23.00 i dag og en kamp, der skal starte klokken 12.00. Du kan bare se på det hold, vi stiller i dag, og du kan se det på vores udskiftninger og indskiftninger, vi laver. Det er en kamp for dansk fodbold, pointerer Neestrup, som ikke ville være foruden at spille europæiske kampe med FC København.

– Vi spiller gerne med glæde europæisk tirsdag, onsdag eller torsdag, men vi burde ikke skulle spille klokken 12.00 (søndag, red.).

Jacob Neestrup fortæller i samme moment, at klubben ikke har gjort noget for at få ændret på kamptidspunkterne. 

– Ingen ting. Jeg vil gerne holde fokus på den opgave, der er. I et derby finder du de ekstra kræfter, og det skal vi også gøre. Vi ved, hvad det kræver.

FC Københavns cheftræner fortalte også efter kampen i Spanien, at spillere som Lukas Lerager og Thomas Delaney blev doseret grundet netop kort tid mellem kampene mod Betis og Brøndby. 





Dansk-makedoner advarer Danmark: Værd at huske på!

– Den her sidder dybt i sjælen

Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag

Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub

Av, Danmark! Største tab i hele verden

Afsløring: Per Frandsen henter dansker

Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Superliga-klub ude efter Maurice Boakye

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Forlader FC København: Her er Leragers reaktion

Afslører Superliga-transfer med særlig klausul

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM

VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert

Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

– En humørdræber

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål

Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’

Millionregn over Ståle Solbakken

Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Kommentator ser skrækmønster på landsholdet

Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea

Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen

Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’

Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt

EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet

– Det er en fin lodtrækning

Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern

Mål i luften i London

Her er de vigtige VM-informationer for Danmark

Slet ikke i tvivl – FCK-stjerne skal til VM

Thomas Delaney vil forlænge med FCK

Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane

Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans

Lukas Lerager er færdig i FC København