Oliver Christensen var blandt de helt hotte navne, da det danske U21-landshold spillede sig videre fra gruppespillet ved U21 EM i marts. Dog var han ikke tilbage mellem stængerne for OB i deres kamp mod AC Horsens efter landsholdspausen.
Den unge målmand var nemlig blevet ramt af sygdom, og i et interview med Fyens Stiftstidende åbner han nu op for, hvad der lå til grund for den.
– Jeg spillede tre kampe med kort mellerum. Det er hårdt fysisk og oven i kommer rejserne. Det kræver mentalt noget koncentration og fokus og efter en aftenkamp, så sover man ikke så godt umiddelbart efter. Man bliver udsat på en anden måde, lyder det fra Oliver Christensen.
Han fortæller i samme omgang, at det ikke drejer sig om Covid-19, da der hverken er tale om den slags symptomer, og at han har er blevet testet flere gange i den seneste dage uden problemer på den front.
Desuden slår Oliver Christensen fast, at han nu er blevet helt rask igen efter, at han fredag og lørdag havde det meget skidt med opkast og kvalme, hvilket betød, at OB-mandskabet måtte undvære ham om søndagen.
På U21-landsholdet vandt danskerne med 1-0 over Frankrig, 2-0 over Island og endelig 3-0 over Rusland, så det blev til tre gange rent bur for ‘Gribben fra Kerteminde’, som blandt andet snuppede et straffespark fra OB-holdkammeraten Sveinn Aron Gudjohnsen i opgøret mod islændingene.
I OB har man tidligere på foråret vinket farvel til Jakob Michelsen som cheftræner, og nu ser det ud til, at endnu en fra trænerstaben er på vej videre. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: Slår vild VM-rekord!
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
TOPNYHED
Argentinsk chok: Ikon kørt på hospitalet
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Japan sender Tunesien ud i VM-mørket
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
Skrev VM-historie: Et vanvittigt minde!
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
NYHEDER
Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
TRANSFER
