Oliver Christensen var blandt de helt hotte navne, da det danske U21-landshold spillede sig videre fra gruppespillet ved U21 EM i marts. Dog var han ikke tilbage mellem stængerne for OB i deres kamp mod AC Horsens efter landsholdspausen.
Den unge målmand var nemlig blevet ramt af sygdom, og i et interview med Fyens Stiftstidende åbner han nu op for, hvad der lå til grund for den.
– Jeg spillede tre kampe med kort mellerum. Det er hårdt fysisk og oven i kommer rejserne. Det kræver mentalt noget koncentration og fokus og efter en aftenkamp, så sover man ikke så godt umiddelbart efter. Man bliver udsat på en anden måde, lyder det fra Oliver Christensen.
Han fortæller i samme omgang, at det ikke drejer sig om Covid-19, da der hverken er tale om den slags symptomer, og at han har er blevet testet flere gange i den seneste dage uden problemer på den front.
Desuden slår Oliver Christensen fast, at han nu er blevet helt rask igen efter, at han fredag og lørdag havde det meget skidt med opkast og kvalme, hvilket betød, at OB-mandskabet måtte undvære ham om søndagen.
På U21-landsholdet vandt danskerne med 1-0 over Frankrig, 2-0 over Island og endelig 3-0 over Rusland, så det blev til tre gange rent bur for ‘Gribben fra Kerteminde’, som blandt andet snuppede et straffespark fra OB-holdkammeraten Sveinn Aron Gudjohnsen i opgøret mod islændingene.
I OB har man tidligere på foråret vinket farvel til Jakob Michelsen som cheftræner, og nu ser det ud til, at endnu en fra trænerstaben er på vej videre. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
AGF køber dansk profil
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
OPTAKT
Bayern – PSG
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
Dansk træner vinder stor pris
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
NYHEDER
Premier League-klub går all-in
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
Tv-vært stopper på Viaplay
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
