Oliver Christensen var blandt de helt hotte navne, da det danske U21-landshold spillede sig videre fra gruppespillet ved U21 EM i marts. Dog var han ikke tilbage mellem stængerne for OB i deres kamp mod AC Horsens efter landsholdspausen.
Den unge målmand var nemlig blevet ramt af sygdom, og i et interview med Fyens Stiftstidende åbner han nu op for, hvad der lå til grund for den.
– Jeg spillede tre kampe med kort mellerum. Det er hårdt fysisk og oven i kommer rejserne. Det kræver mentalt noget koncentration og fokus og efter en aftenkamp, så sover man ikke så godt umiddelbart efter. Man bliver udsat på en anden måde, lyder det fra Oliver Christensen.
Han fortæller i samme omgang, at det ikke drejer sig om Covid-19, da der hverken er tale om den slags symptomer, og at han har er blevet testet flere gange i den seneste dage uden problemer på den front.
Desuden slår Oliver Christensen fast, at han nu er blevet helt rask igen efter, at han fredag og lørdag havde det meget skidt med opkast og kvalme, hvilket betød, at OB-mandskabet måtte undvære ham om søndagen.
På U21-landsholdet vandt danskerne med 1-0 over Frankrig, 2-0 over Island og endelig 3-0 over Rusland, så det blev til tre gange rent bur for ‘Gribben fra Kerteminde’, som blandt andet snuppede et straffespark fra OB-holdkammeraten Sveinn Aron Gudjohnsen i opgøret mod islændingene.
I OB har man tidligere på foråret vinket farvel til Jakob Michelsen som cheftræner, og nu ser det ud til, at endnu en fra trænerstaben er på vej videre. Læs mere om det her.
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
Bo Svensson skriver Superliga-historie
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
Afvist – Brøndby undrer sig
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
OPTAKT
PSG – Bayern München
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
LIVE: B.93-talent til prøvetræning i kæmpeklub
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Smider Salah-bombe
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
TIPSBLADETS DOM
