Raskmeldt: Oliver Christensen blev syg af U21-tur

Det var hård kost for OB-målmand Oliver Christensen at være med U21-landsholdet.



Oliver Christensen var blandt de helt hotte navne, da det danske U21-landshold spillede sig videre fra gruppespillet ved U21 EM i marts. Dog var han ikke tilbage mellem stængerne for OB i deres kamp mod AC Horsens efter landsholdspausen.

Den unge målmand var nemlig blevet ramt af sygdom, og i et interview med Fyens Stiftstidende åbner han nu op for, hvad der lå til grund for den.

– Jeg spillede tre kampe med kort mellerum. Det er hårdt fysisk og oven i kommer rejserne. Det kræver mentalt noget koncentration og fokus og efter en aftenkamp, så sover man ikke så godt umiddelbart efter. Man bliver udsat på en anden måde, lyder det fra Oliver Christensen.

Han fortæller i samme omgang, at det ikke drejer sig om Covid-19, da der hverken er tale om den slags symptomer, og at han har er blevet testet flere gange i den seneste dage uden problemer på den front.

Desuden slår Oliver Christensen fast, at han nu er blevet helt rask igen efter, at han fredag og lørdag havde det meget skidt med opkast og kvalme, hvilket betød, at OB-mandskabet måtte undvære ham om søndagen.

På U21-landsholdet vandt danskerne med 1-0 over Frankrig, 2-0 over Island og endelig 3-0 over Rusland, så det blev til tre gange rent bur for ‘Gribben fra Kerteminde’, som blandt andet snuppede et straffespark fra OB-holdkammeraten Sveinn Aron Gudjohnsen i opgøret mod islændingene.

I OB har man tidligere på foråret vinket farvel til Jakob Michelsen som cheftræner, og nu ser det ud til, at endnu en fra trænerstaben er på vej videre. Læs mere om det her.







Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Braithwaite del af stor transferplan

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

LIVE: Jesper Sørensen og co. til Las Vegas?

Melder klart ud: Han har IKKE udløb



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Smider Salah-bombe

PSG – Bayern München

Bo Svensson svært utilfreds

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afvist – Brøndby undrer sig

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Norsk fodboldboss kræver Fifas fredspris afskaffet

Overbevisende: To chok i Parken

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Skidt nyt om Lukas Lerager

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank