FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Til sommer har Rasmus Falk kun ét år tilbage af sin kontrakt med FC København, og det står derfor klart, at der kan komme et tidspunkt, hvor parterne skal finde ud, hvad der skal ske i fremtiden med ham.
Overfor den fremmødte presse på klubbens træningsanlæg i Frederiksberg måtte midtbanespilleren fredag sætte ord på, hvordan han ser fremtiden. Blandt andet til et spørgsmål, der handlede om, hvorvidt det var mest sandsynligt at slutte karrieren af i enten barndomsklubben OB eller i USA.
Det krævede dog lige noget tilløb for Falk at finde frem til, hvordan han ser på det.
– Den USA-ting, den har fyldt for mig tidligere, og man kan sige, at lige nu er det ikke det, som jeg tænker på. Men så er det klart, at på et tidspunkt, så skal jeg jo have en snak med klubben om, hvad der skal ske, men det tager vi til den tid. Det er ikke det, der er førsteprioriteten lige nu, siger han og fortsætter:
– Jeg tror et eller andet sted, at de fleste, der går ind i det her mesterskabsspil, hvor man kan spille med om det helt sjove, så er fokus på dét, lyder det fra Rasmus Falk.
Endvidere slår han fast, at han har svært ved at sige, hvad han egentlig helst vil slutte af i af de to muligheder. Dertil bemærker han også, at han har spillet det meste af sin seniorkarriere i FCK, og at han har været utrolig glad for at være der.
Derudover minder Falk også om, at ham og hans partner er glade for at bo i København.
Indtil videre er det blevet til i alt 310 kampe for FC København for 32-årige Rasmus Falks vedkommende, og han går nu ind til 10 altafgørende kampe for denne Superliga-sæson, hvor den danske hovedstadsklub lige nu er på tredjepladsen med tre point op til FC Midtjylland på førstepladsen.
LIVE
LIVE: Interesse for dansk fodboldboss
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Ståle Solbakken overvejede at sige op
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
Rundens Hold i Superligaen – 28. runde
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
NYHEDER