Rasmus Falk taler om mulig USA-fremtid

FC Købehavn-profilen erkender, at USA har været i tankerne på ham.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Til sommer har Rasmus Falk kun ét år tilbage af sin kontrakt med FC København, og det står derfor klart, at der kan komme et tidspunkt, hvor parterne skal finde ud, hvad der skal ske i fremtiden med ham.

Overfor den fremmødte presse på klubbens træningsanlæg i Frederiksberg måtte midtbanespilleren fredag sætte ord på, hvordan han ser fremtiden. Blandt andet til et spørgsmål, der handlede om, hvorvidt det var mest sandsynligt at slutte karrieren af i enten barndomsklubben OB eller i USA.

Det krævede dog lige noget tilløb for Falk at finde frem til, hvordan han ser på det.

– Den USA-ting, den har fyldt for mig tidligere, og man kan sige, at lige nu er det ikke det, som jeg tænker på. Men så er det klart, at på et tidspunkt, så skal jeg jo have en snak med klubben om, hvad der skal ske, men det tager vi til den tid. Det er ikke det, der er førsteprioriteten lige nu, siger han og fortsætter:

– Jeg tror et eller andet sted, at de fleste, der går ind i det her mesterskabsspil, hvor man kan spille med om det helt sjove, så er fokus på dét, lyder det fra Rasmus Falk.

Endvidere slår han fast, at han har svært ved at sige, hvad han egentlig helst vil slutte af i af de to muligheder. Dertil bemærker han også, at han har spillet det meste af sin seniorkarriere i FCK, og at han har været utrolig glad for at være der.

Derudover minder Falk også om, at ham og hans partner er glade for at bo i København.

Indtil videre er det blevet til i alt 310 kampe for FC København for 32-årige Rasmus Falks vedkommende, og han går nu ind til 10 altafgørende kampe for denne Superliga-sæson, hvor den danske hovedstadsklub lige nu er på tredjepladsen med tre point op til FC Midtjylland på førstepladsen.





Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

Arsenal – Burnley

Færdig: Nu er han rejst til København

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Hold nu kæft, hvor er han god!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Dansk stortalents værdi eksploderer

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Osula sender West Ham tæt på nedrykning



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Teaser for ny AGF-aftale

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback

Så er det officielt

Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

AGF sluttede af med et brag