FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Til sommer har Rasmus Falk kun ét år tilbage af sin kontrakt med FC København, og det står derfor klart, at der kan komme et tidspunkt, hvor parterne skal finde ud, hvad der skal ske i fremtiden med ham.
Overfor den fremmødte presse på klubbens træningsanlæg i Frederiksberg måtte midtbanespilleren fredag sætte ord på, hvordan han ser fremtiden. Blandt andet til et spørgsmål, der handlede om, hvorvidt det var mest sandsynligt at slutte karrieren af i enten barndomsklubben OB eller i USA.
Det krævede dog lige noget tilløb for Falk at finde frem til, hvordan han ser på det.
– Den USA-ting, den har fyldt for mig tidligere, og man kan sige, at lige nu er det ikke det, som jeg tænker på. Men så er det klart, at på et tidspunkt, så skal jeg jo have en snak med klubben om, hvad der skal ske, men det tager vi til den tid. Det er ikke det, der er førsteprioriteten lige nu, siger han og fortsætter:
– Jeg tror et eller andet sted, at de fleste, der går ind i det her mesterskabsspil, hvor man kan spille med om det helt sjove, så er fokus på dét, lyder det fra Rasmus Falk.
Endvidere slår han fast, at han har svært ved at sige, hvad han egentlig helst vil slutte af i af de to muligheder. Dertil bemærker han også, at han har spillet det meste af sin seniorkarriere i FCK, og at han har været utrolig glad for at være der.
Derudover minder Falk også om, at ham og hans partner er glade for at bo i København.
Indtil videre er det blevet til i alt 310 kampe for FC København for 32-årige Rasmus Falks vedkommende, og han går nu ind til 10 altafgørende kampe for denne Superliga-sæson, hvor den danske hovedstadsklub lige nu er på tredjepladsen med tre point op til FC Midtjylland på førstepladsen.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
NYHEDER
Stort drama: Brasilien er videre!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Holland – Marokko
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED