FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Til sommer har Rasmus Falk kun ét år tilbage af sin kontrakt med FC København, og det står derfor klart, at der kan komme et tidspunkt, hvor parterne skal finde ud, hvad der skal ske i fremtiden med ham.
Overfor den fremmødte presse på klubbens træningsanlæg i Frederiksberg måtte midtbanespilleren fredag sætte ord på, hvordan han ser fremtiden. Blandt andet til et spørgsmål, der handlede om, hvorvidt det var mest sandsynligt at slutte karrieren af i enten barndomsklubben OB eller i USA.
Det krævede dog lige noget tilløb for Falk at finde frem til, hvordan han ser på det.
– Den USA-ting, den har fyldt for mig tidligere, og man kan sige, at lige nu er det ikke det, som jeg tænker på. Men så er det klart, at på et tidspunkt, så skal jeg jo have en snak med klubben om, hvad der skal ske, men det tager vi til den tid. Det er ikke det, der er førsteprioriteten lige nu, siger han og fortsætter:
– Jeg tror et eller andet sted, at de fleste, der går ind i det her mesterskabsspil, hvor man kan spille med om det helt sjove, så er fokus på dét, lyder det fra Rasmus Falk.
Endvidere slår han fast, at han har svært ved at sige, hvad han egentlig helst vil slutte af i af de to muligheder. Dertil bemærker han også, at han har spillet det meste af sin seniorkarriere i FCK, og at han har været utrolig glad for at være der.
Derudover minder Falk også om, at ham og hans partner er glade for at bo i København.
Indtil videre er det blevet til i alt 310 kampe for FC København for 32-årige Rasmus Falks vedkommende, og han går nu ind til 10 altafgørende kampe for denne Superliga-sæson, hvor den danske hovedstadsklub lige nu er på tredjepladsen med tre point op til FC Midtjylland på førstepladsen.
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
NYHEDER
Inter skuffer stort mod Torino
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
Kæmpekøb retur til FC København?
Smider Salah-bombe
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
NYHEDER
Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
TOPNYHED
Her er startopstillingerne til guldbraget
NYHEDER
– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
Oddset styrtdykker
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
NYHEDER