Razak Pimpong stopper karrieren – bliver i Viborg

Razak Pimpong lægger støvlerne på hylden. Han fortsætter dog i Viborg i en ny rolle. 



Superligaen kommer ikke til at stifte bekendtskab med Razak Pimpong i den kommende sæson. 

Den ghanesiske angriber er ellers rykket op i landets bedste række sammen med Viborg FF, men han har nu valgt at stoppe karrieren som fodboldspiller. Han fortsætter dog i Viborg i en ny rolle i klubbens organisation. 

– Det har været en af mit livs sværeste beslutninger, men jeg er sammen med min familie og nærmeste venner kommet frem til, at det er det rigtige for mig. Igennem de seneste år, har jeg tænkt mere og mere over livet efter fodbolden. Nu giver Viborg FF mig muligheden for at starte et nyt kapitel i mit liv med noget af det, jeg brænder allermest for.  Jeg bliver i fodboldens verden, hvor jeg skal arbejde med børn og unge, og jeg håber, at jeg kan være med til at inspirere og guide dem. Det glæder jeg mig rigtig meget til. Jeg vil gerne have lov at sige tak til familien, fansene, byen og alle, der har støttet mig i min karriere, siger Razak Pimpong. 

Det er endnu ikke defineret klart, hvilken rolle Razak Pimpong får i Viborgs organisation. Direktør Morten Jensen udtaler dog:

– Vi har haft en god, lang dialog med Razak. Han har kontraktudløb her til vinter, og vi har fået talt godt igennem, hvordan vi i samarbejde investerer bedst i fremtiden. Vi er blevet enige om, at tiden er kommet til, at det ikke længere skal være på fodboldbanen, han bidrager hos os. Han har en unik personlighed, og har i tiden i Viborg opbygget et fantastisk image i byen og blandt fansene. Vi mener, at han har nogle gode kompetencer, som vi kan udnytte, når vi laver fodboldmæssige aktiviteter, og dertil er han den rette mand til at tage del i et socialt integrationsprojekt, vi har med Viborg Kommune. 

Razak Pimpong har tidligere været på kontrakt i Superliga-klubberne FC Midtjylland og FC København. Han nåede at spille 98 kampe for Viborg, hvortil han kom i sommeren 2009.






Overbevisende: To chok i Parken




LIVE

LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden

Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Smider Salah-bombe



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afvist – Brøndby undrer sig

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Skidt nyt om Lukas Lerager

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Målmandschok i Berlin – Rønnow ude for sæsonen

Ekstrem spiller kan skifte til FC København



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”