Superligaen kommer ikke til at stifte bekendtskab med Razak Pimpong i den kommende sæson.
Den ghanesiske angriber er ellers rykket op i landets bedste række sammen med Viborg FF, men han har nu valgt at stoppe karrieren som fodboldspiller. Han fortsætter dog i Viborg i en ny rolle i klubbens organisation.
– Det har været en af mit livs sværeste beslutninger, men jeg er sammen med min familie og nærmeste venner kommet frem til, at det er det rigtige for mig. Igennem de seneste år, har jeg tænkt mere og mere over livet efter fodbolden. Nu giver Viborg FF mig muligheden for at starte et nyt kapitel i mit liv med noget af det, jeg brænder allermest for. Jeg bliver i fodboldens verden, hvor jeg skal arbejde med børn og unge, og jeg håber, at jeg kan være med til at inspirere og guide dem. Det glæder jeg mig rigtig meget til. Jeg vil gerne have lov at sige tak til familien, fansene, byen og alle, der har støttet mig i min karriere, siger Razak Pimpong.
Det er endnu ikke defineret klart, hvilken rolle Razak Pimpong får i Viborgs organisation. Direktør Morten Jensen udtaler dog:
– Vi har haft en god, lang dialog med Razak. Han har kontraktudløb her til vinter, og vi har fået talt godt igennem, hvordan vi i samarbejde investerer bedst i fremtiden. Vi er blevet enige om, at tiden er kommet til, at det ikke længere skal være på fodboldbanen, han bidrager hos os. Han har en unik personlighed, og har i tiden i Viborg opbygget et fantastisk image i byen og blandt fansene. Vi mener, at han har nogle gode kompetencer, som vi kan udnytte, når vi laver fodboldmæssige aktiviteter, og dertil er han den rette mand til at tage del i et socialt integrationsprojekt, vi har med Viborg Kommune.
Razak Pimpong har tidligere været på kontrakt i Superliga-klubberne FC Midtjylland og FC København. Han nåede at spille 98 kampe for Viborg, hvortil han kom i sommeren 2009.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
NYHEDER
Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
OPTAKT
Holland – Marokko
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Spændende melding
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
OPTAKT
Jordan – Argentina
TOPNYHED
