Razak Pimpong stopper karrieren – bliver i Viborg

Razak Pimpong lægger støvlerne på hylden. Han fortsætter dog i Viborg i en ny rolle. 



Superligaen kommer ikke til at stifte bekendtskab med Razak Pimpong i den kommende sæson. 

Den ghanesiske angriber er ellers rykket op i landets bedste række sammen med Viborg FF, men han har nu valgt at stoppe karrieren som fodboldspiller. Han fortsætter dog i Viborg i en ny rolle i klubbens organisation. 

– Det har været en af mit livs sværeste beslutninger, men jeg er sammen med min familie og nærmeste venner kommet frem til, at det er det rigtige for mig. Igennem de seneste år, har jeg tænkt mere og mere over livet efter fodbolden. Nu giver Viborg FF mig muligheden for at starte et nyt kapitel i mit liv med noget af det, jeg brænder allermest for.  Jeg bliver i fodboldens verden, hvor jeg skal arbejde med børn og unge, og jeg håber, at jeg kan være med til at inspirere og guide dem. Det glæder jeg mig rigtig meget til. Jeg vil gerne have lov at sige tak til familien, fansene, byen og alle, der har støttet mig i min karriere, siger Razak Pimpong. 

Det er endnu ikke defineret klart, hvilken rolle Razak Pimpong får i Viborgs organisation. Direktør Morten Jensen udtaler dog:

– Vi har haft en god, lang dialog med Razak. Han har kontraktudløb her til vinter, og vi har fået talt godt igennem, hvordan vi i samarbejde investerer bedst i fremtiden. Vi er blevet enige om, at tiden er kommet til, at det ikke længere skal være på fodboldbanen, han bidrager hos os. Han har en unik personlighed, og har i tiden i Viborg opbygget et fantastisk image i byen og blandt fansene. Vi mener, at han har nogle gode kompetencer, som vi kan udnytte, når vi laver fodboldmæssige aktiviteter, og dertil er han den rette mand til at tage del i et socialt integrationsprojekt, vi har med Viborg Kommune. 

Razak Pimpong har tidligere været på kontrakt i Superliga-klubberne FC Midtjylland og FC København. Han nåede at spille 98 kampe for Viborg, hvortil han kom i sommeren 2009.





TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Er han løsningen i AGF?

Thomas Frank: De vinder VM

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

England – Argentina



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Transferbombe i Manchester United



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

FC København-transfer bremses af denne årsag

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

Afsløring: Jess Thorup er igen cheftræner i Genk

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jess Thorup: Afviste engelske klubber

Frankrig – Spanien

17-årig som starter? ‘Super spændende’

‘Kæmpe cadeau til AGF’