Superligaen kommer ikke til at stifte bekendtskab med Razak Pimpong i den kommende sæson.
Den ghanesiske angriber er ellers rykket op i landets bedste række sammen med Viborg FF, men han har nu valgt at stoppe karrieren som fodboldspiller. Han fortsætter dog i Viborg i en ny rolle i klubbens organisation.
– Det har været en af mit livs sværeste beslutninger, men jeg er sammen med min familie og nærmeste venner kommet frem til, at det er det rigtige for mig. Igennem de seneste år, har jeg tænkt mere og mere over livet efter fodbolden. Nu giver Viborg FF mig muligheden for at starte et nyt kapitel i mit liv med noget af det, jeg brænder allermest for. Jeg bliver i fodboldens verden, hvor jeg skal arbejde med børn og unge, og jeg håber, at jeg kan være med til at inspirere og guide dem. Det glæder jeg mig rigtig meget til. Jeg vil gerne have lov at sige tak til familien, fansene, byen og alle, der har støttet mig i min karriere, siger Razak Pimpong.
Det er endnu ikke defineret klart, hvilken rolle Razak Pimpong får i Viborgs organisation. Direktør Morten Jensen udtaler dog:
– Vi har haft en god, lang dialog med Razak. Han har kontraktudløb her til vinter, og vi har fået talt godt igennem, hvordan vi i samarbejde investerer bedst i fremtiden. Vi er blevet enige om, at tiden er kommet til, at det ikke længere skal være på fodboldbanen, han bidrager hos os. Han har en unik personlighed, og har i tiden i Viborg opbygget et fantastisk image i byen og blandt fansene. Vi mener, at han har nogle gode kompetencer, som vi kan udnytte, når vi laver fodboldmæssige aktiviteter, og dertil er han den rette mand til at tage del i et socialt integrationsprojekt, vi har med Viborg Kommune.
Razak Pimpong har tidligere været på kontrakt i Superliga-klubberne FC Midtjylland og FC København. Han nåede at spille 98 kampe for Viborg, hvortil han kom i sommeren 2009.
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
Færdig: Nu er han rejst til København
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Fortryder FC Barcelona-transfer
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
Jess Thorup indlagt
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
Østrig og Kroatien udtager Superliga-spillere
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Daniel Carvajal færdig i Real Madrid
TIPSBLADETS DOM
