Gladbach var tæt på stort resultat mod Real Madrid

Real Madrid fik i slutminutterne vendt 0-2 til 2-2 ude mod Borussia Mönchengladbach i Champions League.



Real Madrid fik afværget en katastrofestart på Champions League-gruppespillet.

Den spanske storklub var nede med 0-2 i udekampen mod Borussia Mönchengladbach, men på to mål i slutfasen fik Real Madrid sørget for 2-2 og en pointdeling.

Efter sidste uges nederlag til Shakhtar Donetsk ville det have været en katastrofe for Real Madrid at stå uden point inden de kommende to møder med Inter, men nu ser det lidt lysere ud, da Gladbach samtidig heller ikke er stukket af.

Tirsdagens kamp i Tyskland kunne sagtens være gået Real Madrids vej tidligere i opgøret, men her var Gladbach mest kyniske.

13 minutter før pausen scorede Marcus Thuram på et gennemspillet angreb, mens han 13 minutter efter pausen fordoblede sin måltotal i kampen, da han nemt kunne sparke en ripost i et tomt mål.

Real Madrid tankede i weekenden selvtillid med en sejr ude over FC Barcelona i El Clasico, og den samme gnist og kvalitet brugte spanierne i bestræbelserne på et sent comeback.

Der skulle dog gå helt til det 87. minut, før Karim Benzema fik skrabet bolden i mål.

De løse markeringer på et pludselig passivt Gladbach-hold var også udslagsgivende, da det i tredje minut af tillægstiden lykkedes Casemiro at udligne til 2-2.

I gruppe C lever Manchester City op til favoritværdigheden, da holdet har maksimumpoint efter to kampe.

Tirsdag aften blev det til en sikker sejr på 3-0 ude over franske Olympique Marseille, der nu har tabt begge kampe i turneringen.

Ferran Torres, Ilkay Gündogan og Raheem Sterling stod for City-målene. I alle tre tilfælde var manden med målet blevet spillet i en fri position lige foran kassen.

I gruppens anden kamp vandt FC Porto med 2-0 hjemme over Olympiakos, og begge hold står nu noteret for tre point.

I gruppe A sørgede det portugisiske stjerneskud Joao Felix med to scoringer for, at Atlético Madrid fik vendt hjemmekampen mod Salzburg. Atletico vandt med 3-2.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

Brøndby tæt på Superliga-profil

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

FC København i forhandlinger med svensk klub

‘Det er et angreb på FCK’

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Her er prisen på Aral Simsir

Nu er der nyt om Robert Skov

Medie: Stort bud på AGF-stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Australien – Egypten

– Schwartau-handel giver ingen mening

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Laudrup stopper på TV 2

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Argentina – Kap Verde