Real Madrid knuser Girona i topbrag

Vinicius Junior gjorde nærmest, hvad der passede ham, da Real Madrids førerhold slog forfølgeren Girona 4-0.



Real Madrid tog lørdag et meget stort skridt på vejen mod det spanske mesterskab.

Med en overlegen sejr på 4-0 hjemme på Bernabeu over den nærmeste forfølger, Girona, åbnede hovedstadsklubben et hul på fem point i toppen af La Liga.

Kampens helt store spiller var den 23-årige venstrekant Vinicius Junior, der efter bare fem minutter drejede bolden ind i gæsternes mål til 1-0 med et velplaceret skud ude ved stolpen.

Så var takten slået an i en første halvleg, hvor Real Madrid ikke tillod Girona-spillerne et eneste skud inden for målrammen.

Spillet var solidt, og Vinicius Junior sørgede for, at tilskuerne blev forkælet med glimt af verdensklasse.

Som da brasilianeren ti minutter før pausen sendte bolden frem til Jude Bellingham med et skruet spark med ydersiden af støvlen. Englænderen tog et træk forbi Gironas keeper og trykkede bolden i det tomme mål til 2-0.

Kort efter pausen var de to Real Madrid-stjerner igen involveret i en scoring. Denne gang trak Vinicius Junior forbi Girona-forsvaret på baglinjen og sparkede på mål fra en spids vinkel. Bellingham stod klar til at sparke returbolden i mål til 3-0.

Bellingham fik undervejs lidt knubs. Selv om der var tale om en topkamp, så gjorde den sikre føring, at Real Madrid-træner Carlo Ancelotti allerede kunne spare englænderen efter mindre end en time.

Udskiftningen af Bellingham ændrede ikke det store i opgøret mellem storklubben fra hovedstaden og sæsonens store overraskelse, som de færreste for få måneder siden havde regnet med i guldkampen.

Rodrygo gjorde det til 4-0 for Real Madrid efter en time efter et soloridt ned mod Girona-målet.

I sidste minut blev værterne tildelt et straffespark, som indskiftede Joselu bankede på stolpen.

Real Madrid topper La Liga med 61 point foran Girona med 56 point. FC Barcelona, der søndag møder Granada, har 50 point på tredjepladsen. Efter weekendens kampe resterer der 14 spillerunder.

/ritzau/





Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Stort medie hylder AGF-profil

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

‘Konen skal ikke regne med at se mig’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Født i Danmark og på vej til VM

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe