Real Madrid overhaler Barca i El Clasico-sejr

Real Madrid åbnede for alvor guldkampen i La Liga, da FC Barcelona blev slået med 2-1 i El Clasico.



En effektiv indledning gjorde lørdag, at Real Madrid for anden gang i sæsonen slog FC Barcelona i El Clasico.

To mål inden for den første halve time var således nok for Real, der hjemme vandt 2-1 over ærkerivalerne i La Liga.

Sejren til madrilenerne betyder, at mesterskabskampen i Spanien nu for alvor er åben. Med de tre point hopper Real i hvert fald for en stund op på førstepladsen med 66 point.

Atlético Madrid har lige så mange på andenpladsen og kan søndag generobre topplaceringen med bare et enkelt point mod Betis. Barcelona har 65 point som nummer tre. Efter denne weekend mangler de tre tophold alle at spille otte kampe.

Ronald Koeman lagde ud med Martin Braithwaite på bænken. Danskeren blev sendt i aktion med små ti minutter tilbage, men kunne ikke ændre på kampens udfald.

Som så mange gange før var det Karim Benzema, der sendte Real i front. Der var kun gået et lille kvarter, da franskmanden efterlod Barcelona-spillerne måbende med en genialitet.

Benzema sendte efter med indersiden bolden bag om sit støtteben og i mål, før Barcelona-keeper Marc-André ter Stegen nåede at opfatte, hvad der var sket.

Midtvejs i første halvleg blev det så 2-0.

Real Madrid fik frispark lige uden for Barcelonas felt, og Toni Kroos sparkede. Tyskerens skud ramte Barcelonas Sergino Dest på vej mod mål. Bolden ændrede retning og fløj mod Jordi Alba, der stod ved siden af ter Stegen på stregen. Men Alba ramte helt skævt med hovedet, så bolden røg i nettet.

Barcelona fik sundet sig og tog teten frem mod pausen. Farligst var gæsterne, da Lionel Messi direkte på hjørnespark sendte bolden på modsatte stolpe.

Anden halvleg blev indledt i et silende regnvejr, men det hæmmede ikke gæsterne, der var på måljagt. Tværtimod. Barcelona fortsatte de opløftende takter, og efter et kvarter blev det 1-2. Oscar Mingueza fik en smule heldigt sparket bolden i mål med skinnebenet.

Reduceringen fik for alvor Barcelona til at lugte blod. Gæsterne satsede fremad, hvilket gav plads til Real Madrid på omstillinger.

Det førte til chancer i begge ender, men målene udeblev altså. Martin Braithwaite blev sendt på banen, og kort efter blev danskeren nedlagt i Real-feltet, men dommeren mente til stor utilfredshed for gæsterne ikke, at det skulle udløse et straffespark.

Slutfasen foregik med Real-spillerne parkeret foran eget felt og Barcelona i jagt på den forløsende udligning.

Det blev lidt lettere for gæsterne, da Casemiro i den ordinære spilletids sidste minut fik sit andet gule kort. Det førte til et Barcelona-frispark på kanten af Real-feltet, men Messi missede.

I de døende sekunder bankede Barcelona-talentet Ilaix Morriba bolden på overliggeren, men det forblev altså lige ved og næsten for gæsterne.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Her er Serie A-danskers løn

Højlund stjæler overskrifter

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Jakob Poulsen med dyster melding

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Smider stjerne til 900 mio. af holdet



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

FCK bød på landsholdsmålmand

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Møde afsløret – han vil til Manchester United



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

‘Hvem fanden ringer man til?’

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

FC Midtjylland – Sønderjyske

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Falsk transferhistorie i omløb

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Det er han ekstremt god til

Færdig – nåede kun otte kampe

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Brøndby med opløftende nyt om profil

Store spørgsmålstegn inden FCK

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Mål i Madrid

Ny melding om fremtiden

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Trænerlegende stopper

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

Superliga-klub bekræfter dialog med investor

Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde