En effektiv indledning gjorde lørdag, at Real Madrid for anden gang i sæsonen slog FC Barcelona i El Clasico.
To mål inden for den første halve time var således nok for Real, der hjemme vandt 2-1 over ærkerivalerne i La Liga.
Sejren til madrilenerne betyder, at mesterskabskampen i Spanien nu for alvor er åben. Med de tre point hopper Real i hvert fald for en stund op på førstepladsen med 66 point.
Atlético Madrid har lige så mange på andenpladsen og kan søndag generobre topplaceringen med bare et enkelt point mod Betis. Barcelona har 65 point som nummer tre. Efter denne weekend mangler de tre tophold alle at spille otte kampe.
Ronald Koeman lagde ud med Martin Braithwaite på bænken. Danskeren blev sendt i aktion med små ti minutter tilbage, men kunne ikke ændre på kampens udfald.
Som så mange gange før var det Karim Benzema, der sendte Real i front. Der var kun gået et lille kvarter, da franskmanden efterlod Barcelona-spillerne måbende med en genialitet.
Benzema sendte efter med indersiden bolden bag om sit støtteben og i mål, før Barcelona-keeper Marc-André ter Stegen nåede at opfatte, hvad der var sket.
Midtvejs i første halvleg blev det så 2-0.
Real Madrid fik frispark lige uden for Barcelonas felt, og Toni Kroos sparkede. Tyskerens skud ramte Barcelonas Sergino Dest på vej mod mål. Bolden ændrede retning og fløj mod Jordi Alba, der stod ved siden af ter Stegen på stregen. Men Alba ramte helt skævt med hovedet, så bolden røg i nettet.
Barcelona fik sundet sig og tog teten frem mod pausen. Farligst var gæsterne, da Lionel Messi direkte på hjørnespark sendte bolden på modsatte stolpe.
Anden halvleg blev indledt i et silende regnvejr, men det hæmmede ikke gæsterne, der var på måljagt. Tværtimod. Barcelona fortsatte de opløftende takter, og efter et kvarter blev det 1-2. Oscar Mingueza fik en smule heldigt sparket bolden i mål med skinnebenet.
Reduceringen fik for alvor Barcelona til at lugte blod. Gæsterne satsede fremad, hvilket gav plads til Real Madrid på omstillinger.
Det førte til chancer i begge ender, men målene udeblev altså. Martin Braithwaite blev sendt på banen, og kort efter blev danskeren nedlagt i Real-feltet, men dommeren mente til stor utilfredshed for gæsterne ikke, at det skulle udløse et straffespark.
Slutfasen foregik med Real-spillerne parkeret foran eget felt og Barcelona i jagt på den forløsende udligning.
Det blev lidt lettere for gæsterne, da Casemiro i den ordinære spilletids sidste minut fik sit andet gule kort. Det førte til et Barcelona-frispark på kanten af Real-feltet, men Messi missede.
I de døende sekunder bankede Barcelona-talentet Ilaix Morriba bolden på overliggeren, men det forblev altså lige ved og næsten for gæsterne.
/ritzau/
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
TOPNYHED
Dansk dominans: Ikke sket i 70 år
Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’
FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil
TOPNYHED
Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
NYHEDER
Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu
TOPNYHED
– Det er fuldkommen meningsløst
TOPNYHED
Wolfsburg-boss roser Eriksen
NYHEDER
AaB-talent prøver sig af i Italien
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’
INTERVIEW
Viktor Claesson bliver i FC København
NYHEDER
FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status
TOPNYHED
Klubboss i angreb på FCK
NYHEDER
Thomas Frank afviser at tale om det
NYHEDER
Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade
– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF
TOPNYHED
Spanske medier i ekstase
TRANSFER
Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt
NYHEDER
Kæmpe triumf for Frank
HELT VILDT
Kræver benhård straf til Mohamed Salah
STORT INTERVIEW
Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’
TOPNYHED
Voldsom Franculino-spådom
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny assistent til David Nielsen
Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst
HELT VILDT
FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996
MEDIE
Krisemøde: Stjernetræner på vej?
TRANSFER
Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’
Får fire års fængsel for at afpresse stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker
TOPNYHED
Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende
Brøndby skuffer fælt mod Vejle
TOPNYHED
Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’
Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’
OPTAKT
Vejle Boldklub – Brøndby IF
FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM
NYHEDER
Steve Cooper skifter tre mand
HELT VILDT
Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah
NYHEDER
Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder
NYHEDER
AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6
NYHEDER
Engelske eksperter kritiserer Salah for interview
INTERVIEW
Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’
Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere
DAGENS SPILFORSLAG
Sejr til Vitoria i lokalderby
INTERVIEW
– Jeg frygter ikke at blive fyret
