En effektiv indledning gjorde lørdag, at Real Madrid for anden gang i sæsonen slog FC Barcelona i El Clasico.
To mål inden for den første halve time var således nok for Real, der hjemme vandt 2-1 over ærkerivalerne i La Liga.
Sejren til madrilenerne betyder, at mesterskabskampen i Spanien nu for alvor er åben. Med de tre point hopper Real i hvert fald for en stund op på førstepladsen med 66 point.
Atlético Madrid har lige så mange på andenpladsen og kan søndag generobre topplaceringen med bare et enkelt point mod Betis. Barcelona har 65 point som nummer tre. Efter denne weekend mangler de tre tophold alle at spille otte kampe.
Ronald Koeman lagde ud med Martin Braithwaite på bænken. Danskeren blev sendt i aktion med små ti minutter tilbage, men kunne ikke ændre på kampens udfald.
Som så mange gange før var det Karim Benzema, der sendte Real i front. Der var kun gået et lille kvarter, da franskmanden efterlod Barcelona-spillerne måbende med en genialitet.
Benzema sendte efter med indersiden bolden bag om sit støtteben og i mål, før Barcelona-keeper Marc-André ter Stegen nåede at opfatte, hvad der var sket.
Midtvejs i første halvleg blev det så 2-0.
Real Madrid fik frispark lige uden for Barcelonas felt, og Toni Kroos sparkede. Tyskerens skud ramte Barcelonas Sergino Dest på vej mod mål. Bolden ændrede retning og fløj mod Jordi Alba, der stod ved siden af ter Stegen på stregen. Men Alba ramte helt skævt med hovedet, så bolden røg i nettet.
Barcelona fik sundet sig og tog teten frem mod pausen. Farligst var gæsterne, da Lionel Messi direkte på hjørnespark sendte bolden på modsatte stolpe.
Anden halvleg blev indledt i et silende regnvejr, men det hæmmede ikke gæsterne, der var på måljagt. Tværtimod. Barcelona fortsatte de opløftende takter, og efter et kvarter blev det 1-2. Oscar Mingueza fik en smule heldigt sparket bolden i mål med skinnebenet.
Reduceringen fik for alvor Barcelona til at lugte blod. Gæsterne satsede fremad, hvilket gav plads til Real Madrid på omstillinger.
Det førte til chancer i begge ender, men målene udeblev altså. Martin Braithwaite blev sendt på banen, og kort efter blev danskeren nedlagt i Real-feltet, men dommeren mente til stor utilfredshed for gæsterne ikke, at det skulle udløse et straffespark.
Slutfasen foregik med Real-spillerne parkeret foran eget felt og Barcelona i jagt på den forløsende udligning.
Det blev lidt lettere for gæsterne, da Casemiro i den ordinære spilletids sidste minut fik sit andet gule kort. Det førte til et Barcelona-frispark på kanten af Real-feltet, men Messi missede.
I de døende sekunder bankede Barcelona-talentet Ilaix Morriba bolden på overliggeren, men det forblev altså lige ved og næsten for gæsterne.
/ritzau/
LEANDERS DOM Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
Medie peger på FC København
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
Vild udtalelse om Nathan Trott
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
– Skal de fyre Neestrup til sommer?
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 20. runde
TRANSFER
Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige
TIPSBLADETS DOM
Han skal jo være Brøndby-mand
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
Forlænger med stortalent
Færdig i Brøndbys bestyrelse
NYHEDER
Vinteren driller: Superliga-baner i problemer
NYHEDER
Hoff Thorup raser over hjemmepublikum
NYHEDER
‘Fuldstændig ligeglade med AGF’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet
– Humøret er rigtig dårligt lige nu
NYHEDER
Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’
AVIS
Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
NYHEDER
Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’
José Mourinho klarmelder dansker
HELT VILDT
Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!
OPTAKT
Benfica – Real Madrid
NYHEDER
30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’
NYHEDER
Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
TRANSFER
Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz
Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr
NYHEDER
Superliga-transfer på vej? Ude af truppen
Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’
Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
DAGENS SPILFORSLAG
Parisiske dydsmønstre i Monaco
NYHEDER
Endeligt godt nyt om Alexander Bah
– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!
Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’
DAGENS SPILFORSLAG
Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge
NYHEDER
Nartey scorede igen for Lyon
EKSKLUSIVT
Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos
NYHEDER
Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss
NYHEDER
‘Det er udelukkende mit ansvar’
NYHEDER
Viborg besejrede Brøndby i egen hule
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’
TIPSBLADETS DOM
Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?
NYHEDER
Zorniger med opsang efter ydmygelse
‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’
NYHEDER
