Real Madrid overhaler Barca i El Clasico-sejr

Real Madrid åbnede for alvor guldkampen i La Liga, da FC Barcelona blev slået med 2-1 i El Clasico.



En effektiv indledning gjorde lørdag, at Real Madrid for anden gang i sæsonen slog FC Barcelona i El Clasico.

To mål inden for den første halve time var således nok for Real, der hjemme vandt 2-1 over ærkerivalerne i La Liga.

Sejren til madrilenerne betyder, at mesterskabskampen i Spanien nu for alvor er åben. Med de tre point hopper Real i hvert fald for en stund op på førstepladsen med 66 point.

Atlético Madrid har lige så mange på andenpladsen og kan søndag generobre topplaceringen med bare et enkelt point mod Betis. Barcelona har 65 point som nummer tre. Efter denne weekend mangler de tre tophold alle at spille otte kampe.

Ronald Koeman lagde ud med Martin Braithwaite på bænken. Danskeren blev sendt i aktion med små ti minutter tilbage, men kunne ikke ændre på kampens udfald.

Som så mange gange før var det Karim Benzema, der sendte Real i front. Der var kun gået et lille kvarter, da franskmanden efterlod Barcelona-spillerne måbende med en genialitet.

Benzema sendte efter med indersiden bolden bag om sit støtteben og i mål, før Barcelona-keeper Marc-André ter Stegen nåede at opfatte, hvad der var sket.

Midtvejs i første halvleg blev det så 2-0.

Real Madrid fik frispark lige uden for Barcelonas felt, og Toni Kroos sparkede. Tyskerens skud ramte Barcelonas Sergino Dest på vej mod mål. Bolden ændrede retning og fløj mod Jordi Alba, der stod ved siden af ter Stegen på stregen. Men Alba ramte helt skævt med hovedet, så bolden røg i nettet.

Barcelona fik sundet sig og tog teten frem mod pausen. Farligst var gæsterne, da Lionel Messi direkte på hjørnespark sendte bolden på modsatte stolpe.

Anden halvleg blev indledt i et silende regnvejr, men det hæmmede ikke gæsterne, der var på måljagt. Tværtimod. Barcelona fortsatte de opløftende takter, og efter et kvarter blev det 1-2. Oscar Mingueza fik en smule heldigt sparket bolden i mål med skinnebenet.

Reduceringen fik for alvor Barcelona til at lugte blod. Gæsterne satsede fremad, hvilket gav plads til Real Madrid på omstillinger.

Det førte til chancer i begge ender, men målene udeblev altså. Martin Braithwaite blev sendt på banen, og kort efter blev danskeren nedlagt i Real-feltet, men dommeren mente til stor utilfredshed for gæsterne ikke, at det skulle udløse et straffespark.

Slutfasen foregik med Real-spillerne parkeret foran eget felt og Barcelona i jagt på den forløsende udligning.

Det blev lidt lettere for gæsterne, da Casemiro i den ordinære spilletids sidste minut fik sit andet gule kort. Det førte til et Barcelona-frispark på kanten af Real-feltet, men Messi missede.

I de døende sekunder bankede Barcelona-talentet Ilaix Morriba bolden på overliggeren, men det forblev altså lige ved og næsten for gæsterne.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter transfer

Londonderby med mål

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark

Per Frimann og Co. henter dansker hjem fra USA



TIPSBLADET SPECIAL

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

Han er på vej væk fra AGF

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

Benjamin Schmedes med transfer-udmelding

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Peter Sørensen revser FCK’s transfervindue



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer

Forlader AGF – lægetjek booket



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok

Kostede kassen i sommer – nu tager han til Danmark

Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’

Klart svar om Tonni Adamsen

Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder

Afviser kæmpebud

Brøndby afviser to danske klubber

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads

Sender transferbøn til Brøndby-emne

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Bombe: FCN afviser monster-bud på Caleb Yirenkyi

Viborg præsenterer ny spiller

Afsløring: FC København udlejer Munashe Garananga

Topscorer kritiserer Silkeborg

Officielt: Karim Benzema skifter klub

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Peter Langhoff

Afsløring: Munashe Garananga tæt på Hibernian

Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Jakub Trefil skifter til Danmark

Afsløring: Superliga-klub sælger angriber

AGF forsøgte at hente Celtic-angriber

Bertelsen afslører: Det jagter vi

– Kommer der en bombe, tror jeg, det bliver der

Afsløring: Viborg henter islandsk kant

Tipsbladets transfershow: Se det her!

Superliga-klub tæt på ny angriber

Afsløring: Munksgaard skifter til Eliteserien

Brøndby afvist: ‘Ekstraordinære kompetencer’

Per Frimann hylder Brøndby

Millionbud fra Superligaen – bekræfter aktivitet

Til lægetjek i Superliga-klub