Real Madrid overhaler Barca i El Clasico-sejr

Real Madrid åbnede for alvor guldkampen i La Liga, da FC Barcelona blev slået med 2-1 i El Clasico.



En effektiv indledning gjorde lørdag, at Real Madrid for anden gang i sæsonen slog FC Barcelona i El Clasico.

To mål inden for den første halve time var således nok for Real, der hjemme vandt 2-1 over ærkerivalerne i La Liga.

Sejren til madrilenerne betyder, at mesterskabskampen i Spanien nu for alvor er åben. Med de tre point hopper Real i hvert fald for en stund op på førstepladsen med 66 point.

Atlético Madrid har lige så mange på andenpladsen og kan søndag generobre topplaceringen med bare et enkelt point mod Betis. Barcelona har 65 point som nummer tre. Efter denne weekend mangler de tre tophold alle at spille otte kampe.

Ronald Koeman lagde ud med Martin Braithwaite på bænken. Danskeren blev sendt i aktion med små ti minutter tilbage, men kunne ikke ændre på kampens udfald.

Som så mange gange før var det Karim Benzema, der sendte Real i front. Der var kun gået et lille kvarter, da franskmanden efterlod Barcelona-spillerne måbende med en genialitet.

Benzema sendte efter med indersiden bolden bag om sit støtteben og i mål, før Barcelona-keeper Marc-André ter Stegen nåede at opfatte, hvad der var sket.

Midtvejs i første halvleg blev det så 2-0.

Real Madrid fik frispark lige uden for Barcelonas felt, og Toni Kroos sparkede. Tyskerens skud ramte Barcelonas Sergino Dest på vej mod mål. Bolden ændrede retning og fløj mod Jordi Alba, der stod ved siden af ter Stegen på stregen. Men Alba ramte helt skævt med hovedet, så bolden røg i nettet.

Barcelona fik sundet sig og tog teten frem mod pausen. Farligst var gæsterne, da Lionel Messi direkte på hjørnespark sendte bolden på modsatte stolpe.

Anden halvleg blev indledt i et silende regnvejr, men det hæmmede ikke gæsterne, der var på måljagt. Tværtimod. Barcelona fortsatte de opløftende takter, og efter et kvarter blev det 1-2. Oscar Mingueza fik en smule heldigt sparket bolden i mål med skinnebenet.

Reduceringen fik for alvor Barcelona til at lugte blod. Gæsterne satsede fremad, hvilket gav plads til Real Madrid på omstillinger.

Det førte til chancer i begge ender, men målene udeblev altså. Martin Braithwaite blev sendt på banen, og kort efter blev danskeren nedlagt i Real-feltet, men dommeren mente til stor utilfredshed for gæsterne ikke, at det skulle udløse et straffespark.

Slutfasen foregik med Real-spillerne parkeret foran eget felt og Barcelona i jagt på den forløsende udligning.

Det blev lidt lettere for gæsterne, da Casemiro i den ordinære spilletids sidste minut fik sit andet gule kort. Det førte til et Barcelona-frispark på kanten af Real-feltet, men Messi missede.

I de døende sekunder bankede Barcelona-talentet Ilaix Morriba bolden på overliggeren, men det forblev altså lige ved og næsten for gæsterne.

/ritzau/





LIVE

LIVE: FCK ydmyger Silkeborg i Parken!

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Kasper Dolberg i choktransfer?

Verdensstjerne roser Højlund

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

– Han fik et lortetilbud fra OB

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

‘Min tid i FC København var helt perfekt’



Odds og spilforslag til søndagens portugisiske Primeira-kamp mellem Sporting og Arouca NYHEDER

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Simeone fatter det ikke

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

Langer ud efter Superliga-stjerne

OB – FC Fredericia

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

FC Nordsjælland – Brøndby IF



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Blandt dette årtusindes bedste

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’

Højlund stjæler overskrifter

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

Spotpris – så billig er Højbjerg

I tvivl om Bo Svenssons FCK

Viborg FF – AGF



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Vejle Boldklub – Randers FC

Roser Superliga-træners søn

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’

FC København – Silkeborg IF

Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Transferpres på Albert Grønbæk

AaB i vildt comeback

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

‘Der er ingen undskyldninger’

Hammers kan slå impotente Whites

Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’

Hvad f….. sker der Tullberg?

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Nicolaisen scorede mod PSG

Romere spiser skinkeklub til aftensmad