Real Madrid rejser sig uden coronaramte Zidane

Real Madrid fandt vindermelodien efter flere sløje resultater, da Alaves lørdag blev slået med 4-1 i La Liga.



For første gang i et stykke tid har spillere og stab i Real Madrid noget at glæde sig over.

Lørdag blev det nemlig til en sejr, da den formsvage storklub på udebane slog Alaves med 4-1 i La Liga.

Sejren er den første for Real siden 2. januar. Siden var det blevet til uafgjort mod Osasuna i ligaen, nederlag til Athletic Bilbao i Super Cuppen og endnu et nederlag til Alcoyano fra tredjebedste række i pokalturneringen.

De forsvarende mestre har nu fire point op til topholdet Atlético Madrid, som dog har spillet to kampe færre.

Real Madrid-spillerne tog sejren over Alaves uden anvisninger fra cheftræner Zinedine Zidane undervejs i opgøret. Franskmanden er blevet smittet med coronavirus og var derfor ikke at finde på sidelinjen, hvor assistenttræner David Bettoni i stedet havde taget over.

Real Madrid dominerede som ventet fra start. Efter et kvarter var der afkast, da Casemiro steg til vejrs og headede et hjørnespark fra Toni Kroos i mål.

Fem minutter før pausen blev det 2-0, da Karim Benzema fuldendte et flot opbygget angreb ved at banke bolden op i hjørnet.

Eden Hazard sendte Alaves til pause med en spand koldt vand i hovedet, da han prikkede 3-0-målet i kassen efter et skidt boldtab af hjemmeholdet.

Men Alaves, der som klub fejrede 100 års fødselsdag lørdag, lagde sig ikke ned. Et kvarter inde i anden halvleg reducerede Joselu til 1-3 og fik formentlig et par bekymrede tanker til at dukke op i hovederne på Real Madrid-spillerne.

Dem fjernede Karim Benzema i så fald, for den franske angriber slog til igen med 20 minutter tilbage ved at gøre det til 4-1 og lukke kampen.

/ritzau/





Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’




LIVE

LIVE: Millioner på vej til FC Midtjylland?

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Jacob Neestrup er enig med ny klub

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Fem bud på Brøndbys nye træner

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Forhandler med storklub

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

Færdig i Brøndby – bliver U20-landstræner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Canut: ‘Det er noget, jeg aldrig vil glemme’

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

‘Det er det vildeste, jeg nogensinde har oplevet’

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

FC København kan få Jens Stage-millioner

Stor klub bekræfter interesse for dansker