Real Madrid rejser sig uden coronaramte Zidane

Real Madrid fandt vindermelodien efter flere sløje resultater, da Alaves lørdag blev slået med 4-1 i La Liga.



For første gang i et stykke tid har spillere og stab i Real Madrid noget at glæde sig over.

Lørdag blev det nemlig til en sejr, da den formsvage storklub på udebane slog Alaves med 4-1 i La Liga.

Sejren er den første for Real siden 2. januar. Siden var det blevet til uafgjort mod Osasuna i ligaen, nederlag til Athletic Bilbao i Super Cuppen og endnu et nederlag til Alcoyano fra tredjebedste række i pokalturneringen.

De forsvarende mestre har nu fire point op til topholdet Atlético Madrid, som dog har spillet to kampe færre.

Real Madrid-spillerne tog sejren over Alaves uden anvisninger fra cheftræner Zinedine Zidane undervejs i opgøret. Franskmanden er blevet smittet med coronavirus og var derfor ikke at finde på sidelinjen, hvor assistenttræner David Bettoni i stedet havde taget over.

Real Madrid dominerede som ventet fra start. Efter et kvarter var der afkast, da Casemiro steg til vejrs og headede et hjørnespark fra Toni Kroos i mål.

Fem minutter før pausen blev det 2-0, da Karim Benzema fuldendte et flot opbygget angreb ved at banke bolden op i hjørnet.

Eden Hazard sendte Alaves til pause med en spand koldt vand i hovedet, da han prikkede 3-0-målet i kassen efter et skidt boldtab af hjemmeholdet.

Men Alaves, der som klub fejrede 100 års fødselsdag lørdag, lagde sig ikke ned. Et kvarter inde i anden halvleg reducerede Joselu til 1-3 og fik formentlig et par bekymrede tanker til at dukke op i hovederne på Real Madrid-spillerne.

Dem fjernede Karim Benzema i så fald, for den franske angriber slog til igen med 20 minutter tilbage ved at gøre det til 4-1 og lukke kampen.

/ritzau/







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

AGF køber dansk profil

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Tv-vært stopper på Viaplay

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Afsløring: DBU-boss stopper

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Arsenal er i Champions League-finalen

Millionregn over ‘PC’

Tv-station med vildt VM-tiltag: Vil give 350.000

Klar transferbesked til Christian Eriksen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Bo Svensson med hård kritik

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’