Real Madrid vinder sin 20. pokaltitel

Osasuna spillede optimistisk til, men Real Madrid vandt Copa del Rey-finalen 2-1 efter Rodrygos træffere.



Der skal gøres plads i Real Madrids i forvejen bugnede pokalskab.

Lørdag vandt hovedstadsklubben således pokalturneringen Copa del Rey efter en 2-1-sejr i finalen over Osasuna på Estadio de La Cartuja i Sevilla.

Underdoggen Osasuna stod i sin blot anden pokalfinale og spillede optimistisk til i jagten på sin første triumf. Det gav en underholdende, afvekslende og jævnbyrdig finale.

Brasilianske Rodrygo blev med to mål matchvinder for Real Madrid, men også landsmanden Vinicius Junior strålede og lavede forarbejdet til begge træffere.

Det er 20. gang, at Real Madrid stryger helt til tops i Copa del Rey, hvor klubben dog halter efter både FC Barcelona og Athletic Club, der har vundet henholdsvis 31 og 23 titler.

Efter en periode med svingende resultater er pokaltriumfen en tiltrængt opmuntring for Carlo Ancelottis tropper, som tirsdag er vært for den første af to semifinaler i Champions League mod Manchester City.

Real fik en forrygende start på finalen, da Vinicius Junior efter mindre end to minutters spil dansede forbi en modspiller i venstre side og lagde bolden inden foran mål, hvor Rodrygo svingede venstrebenet og åbnede ballet.

Osasuna truede med direkte spil, indlæg og dødbolde flere gange Thibaut Courtois i den anden ende, men den belgiske keeper var ikke for alvor udfordret af et par hovedstød inden for rammen.

Senere i første halvleg blev Courtois passeret af en pågående og aggressiv Abde Ezzalzoul, men højreback Dani Carvajal sparkede væk på stregen.

Real havde også sine chancer for at øge til 2-0 inden pausen. Tættest på kom østrigeren David Alaba med et frisparksdrøn på overliggeren fra omkring 30 meters afstand.

Osasuna knoklede ufortrødent på i anden halvleg, og efter 57 minutter kom belønningen, da Lucas Torro fra feltets buekant midt for mål på fremragende vis vristsparkede balance i regnskabet.

Euforien hos de medrejsende fans fra Pamplona varede godt ti minutter, inden Rodrygo genoprettede Reals føring.

Igen driblede Vinicius Junior sig ind i feltet fra venstre side.

En Osasuna-forsvarer forsømte at cleare, og efter et blokeret Toni Kroos-skud trillede bolden hen foran Rodrygo, der gjorde sig selv til dobbelt målscorer og finalehelt.

/ritzau/





Arsenal-stjerne svarer igen




LIVE

LIVE: OB skriver med stortalent

Melder om voldsom magtkamp i FC København

Højlund står til at slå personlige rekorder

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Osula slår alle andre

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Avis: De forhandler med Andreas Christensen



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

FCM ansætter ny topboss

Rasmus Højlund i massiv modvind

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Bombe – Superliga-klub nævnes

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

Mexico kommer med markant melding om VM

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen

– Der får David at vide, at han er fyret

I svime over Filip Jørgensen

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

‘Tottenham er i overhængende fare’

Mourinho tog røven på Zeca



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Chido Obi nomineret til pris

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Farzam: Presset er kolossalt på FC København

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

Deler nyt om fremtiden

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

Nu svarer David Nielsen

Skal han på landsholdet, Riemer?

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre

Optakt: Newcastle – Manchester City

Celta Vigo – Real Madrid

Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad

Donald Trump byder Inter Miami velkommen

Tottenham-træner positiv trods skrækstime

Tottenhams nedtur fortsætter

Få mål i München uden Kane

Wolfsburg-træner bønfalder fans

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’