Der skal gøres plads i Real Madrids i forvejen bugnede pokalskab.
Lørdag vandt hovedstadsklubben således pokalturneringen Copa del Rey efter en 2-1-sejr i finalen over Osasuna på Estadio de La Cartuja i Sevilla.
Underdoggen Osasuna stod i sin blot anden pokalfinale og spillede optimistisk til i jagten på sin første triumf. Det gav en underholdende, afvekslende og jævnbyrdig finale.
Brasilianske Rodrygo blev med to mål matchvinder for Real Madrid, men også landsmanden Vinicius Junior strålede og lavede forarbejdet til begge træffere.
Det er 20. gang, at Real Madrid stryger helt til tops i Copa del Rey, hvor klubben dog halter efter både FC Barcelona og Athletic Club, der har vundet henholdsvis 31 og 23 titler.
Efter en periode med svingende resultater er pokaltriumfen en tiltrængt opmuntring for Carlo Ancelottis tropper, som tirsdag er vært for den første af to semifinaler i Champions League mod Manchester City.
Real fik en forrygende start på finalen, da Vinicius Junior efter mindre end to minutters spil dansede forbi en modspiller i venstre side og lagde bolden inden foran mål, hvor Rodrygo svingede venstrebenet og åbnede ballet.
Osasuna truede med direkte spil, indlæg og dødbolde flere gange Thibaut Courtois i den anden ende, men den belgiske keeper var ikke for alvor udfordret af et par hovedstød inden for rammen.
Senere i første halvleg blev Courtois passeret af en pågående og aggressiv Abde Ezzalzoul, men højreback Dani Carvajal sparkede væk på stregen.
Real havde også sine chancer for at øge til 2-0 inden pausen. Tættest på kom østrigeren David Alaba med et frisparksdrøn på overliggeren fra omkring 30 meters afstand.
Osasuna knoklede ufortrødent på i anden halvleg, og efter 57 minutter kom belønningen, da Lucas Torro fra feltets buekant midt for mål på fremragende vis vristsparkede balance i regnskabet.
Euforien hos de medrejsende fans fra Pamplona varede godt ti minutter, inden Rodrygo genoprettede Reals føring.
Igen driblede Vinicius Junior sig ind i feltet fra venstre side.
En Osasuna-forsvarer forsømte at cleare, og efter et blokeret Toni Kroos-skud trillede bolden hen foran Rodrygo, der gjorde sig selv til dobbelt målscorer og finalehelt.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob
Roser Superliga-klub: Godt set!
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TOPNYHED
Spottet i København
MEDIE
AGF køber ham
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
OPTAKT
Australien – Tyrkiet
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp
Chok – henter første VM-point nogensinde
TOPNYHED
Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADET SPECIAL
VM: Her er de mest ikoniske “One-Hit Wonders”