Real Madrid vinder sin 20. pokaltitel

Osasuna spillede optimistisk til, men Real Madrid vandt Copa del Rey-finalen 2-1 efter Rodrygos træffere.



Der skal gøres plads i Real Madrids i forvejen bugnede pokalskab.

Lørdag vandt hovedstadsklubben således pokalturneringen Copa del Rey efter en 2-1-sejr i finalen over Osasuna på Estadio de La Cartuja i Sevilla.

Underdoggen Osasuna stod i sin blot anden pokalfinale og spillede optimistisk til i jagten på sin første triumf. Det gav en underholdende, afvekslende og jævnbyrdig finale.

Brasilianske Rodrygo blev med to mål matchvinder for Real Madrid, men også landsmanden Vinicius Junior strålede og lavede forarbejdet til begge træffere.

Det er 20. gang, at Real Madrid stryger helt til tops i Copa del Rey, hvor klubben dog halter efter både FC Barcelona og Athletic Club, der har vundet henholdsvis 31 og 23 titler.

Efter en periode med svingende resultater er pokaltriumfen en tiltrængt opmuntring for Carlo Ancelottis tropper, som tirsdag er vært for den første af to semifinaler i Champions League mod Manchester City.

Real fik en forrygende start på finalen, da Vinicius Junior efter mindre end to minutters spil dansede forbi en modspiller i venstre side og lagde bolden inden foran mål, hvor Rodrygo svingede venstrebenet og åbnede ballet.

Osasuna truede med direkte spil, indlæg og dødbolde flere gange Thibaut Courtois i den anden ende, men den belgiske keeper var ikke for alvor udfordret af et par hovedstød inden for rammen.

Senere i første halvleg blev Courtois passeret af en pågående og aggressiv Abde Ezzalzoul, men højreback Dani Carvajal sparkede væk på stregen.

Real havde også sine chancer for at øge til 2-0 inden pausen. Tættest på kom østrigeren David Alaba med et frisparksdrøn på overliggeren fra omkring 30 meters afstand.

Osasuna knoklede ufortrødent på i anden halvleg, og efter 57 minutter kom belønningen, da Lucas Torro fra feltets buekant midt for mål på fremragende vis vristsparkede balance i regnskabet.

Euforien hos de medrejsende fans fra Pamplona varede godt ti minutter, inden Rodrygo genoprettede Reals føring.

Igen driblede Vinicius Junior sig ind i feltet fra venstre side.

En Osasuna-forsvarer forsømte at cleare, og efter et blokeret Toni Kroos-skud trillede bolden hen foran Rodrygo, der gjorde sig selv til dobbelt målscorer og finalehelt.

/ritzau/





Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’




LIVE

LIVE: ‘FCK ville ikke en skid’

Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer

I chok: Har aldrig set lignende

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

Vil have ham væk fra FC København

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Oskarsson går viralt med kæmpe hit



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Melder om voldsom magtkamp i FC København

Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren

Neestrup chokerer med sin startopstilling

Højlund står til at slå personlige rekorder

Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Bombe – Superliga-klub nævnes

De danske kvinder tager førstepladsen



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

LIVE: FCK er klar til pokalfinalen

Rasmus Højlund i massiv modvind

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Narteys krav til ny kontrakt

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

Mourinho tog røven på Zeca

Her er forklaringen på hans FC København-fravær



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

FCM ansætter ny topboss

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Her kan du se Viborg FF mod FC København

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

– Der får David at vide, at han er fyret

DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle

Nu svarer David Nielsen

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

‘Tottenham er i overhængende fare’

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Hvor var Maurits Kjærgaard?

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar

Arsenal-stjerne svarer igen

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre

Optakt: Newcastle – Manchester City

Mexico kommer med markant melding om VM

Stuttgart overvejer forlængelse med dansker

Osula slår alle andre

Farzam: Presset er kolossalt på FC København