Real Madrid vinder sin 20. pokaltitel

Osasuna spillede optimistisk til, men Real Madrid vandt Copa del Rey-finalen 2-1 efter Rodrygos træffere.



Der skal gøres plads i Real Madrids i forvejen bugnede pokalskab.

Lørdag vandt hovedstadsklubben således pokalturneringen Copa del Rey efter en 2-1-sejr i finalen over Osasuna på Estadio de La Cartuja i Sevilla.

Underdoggen Osasuna stod i sin blot anden pokalfinale og spillede optimistisk til i jagten på sin første triumf. Det gav en underholdende, afvekslende og jævnbyrdig finale.

Brasilianske Rodrygo blev med to mål matchvinder for Real Madrid, men også landsmanden Vinicius Junior strålede og lavede forarbejdet til begge træffere.

Det er 20. gang, at Real Madrid stryger helt til tops i Copa del Rey, hvor klubben dog halter efter både FC Barcelona og Athletic Club, der har vundet henholdsvis 31 og 23 titler.

Efter en periode med svingende resultater er pokaltriumfen en tiltrængt opmuntring for Carlo Ancelottis tropper, som tirsdag er vært for den første af to semifinaler i Champions League mod Manchester City.

Real fik en forrygende start på finalen, da Vinicius Junior efter mindre end to minutters spil dansede forbi en modspiller i venstre side og lagde bolden inden foran mål, hvor Rodrygo svingede venstrebenet og åbnede ballet.

Osasuna truede med direkte spil, indlæg og dødbolde flere gange Thibaut Courtois i den anden ende, men den belgiske keeper var ikke for alvor udfordret af et par hovedstød inden for rammen.

Senere i første halvleg blev Courtois passeret af en pågående og aggressiv Abde Ezzalzoul, men højreback Dani Carvajal sparkede væk på stregen.

Real havde også sine chancer for at øge til 2-0 inden pausen. Tættest på kom østrigeren David Alaba med et frisparksdrøn på overliggeren fra omkring 30 meters afstand.

Osasuna knoklede ufortrødent på i anden halvleg, og efter 57 minutter kom belønningen, da Lucas Torro fra feltets buekant midt for mål på fremragende vis vristsparkede balance i regnskabet.

Euforien hos de medrejsende fans fra Pamplona varede godt ti minutter, inden Rodrygo genoprettede Reals føring.

Igen driblede Vinicius Junior sig ind i feltet fra venstre side.

En Osasuna-forsvarer forsømte at cleare, og efter et blokeret Toni Kroos-skud trillede bolden hen foran Rodrygo, der gjorde sig selv til dobbelt målscorer og finalehelt.

/ritzau/






Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej




LIVE

LIVE: Medie: Nørgaard stopper på landsholdet

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Stort medie hylder AGF-profil



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Født i Danmark og på vej til VM

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

FC Midtjylland henter ny back

Parken kåret til Superligaens bedste bane

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Brøndby-flop færdig i danskerklub



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’