Real Madrid tog tirsdag aften sin fjerde sejr på stribe i La Liga, men det var ved at smuldre for det forsvarende mesterhold i slutminutterne.
Det endte dog med en kneben 3-2-sejr til Real Madrid på hjemmebane mod Alaves.
Længe lignede det en komfortabel sejr til Real Madrid, der kom foran 3-0 kort inde i anden halvleg. Men hjemmeholdet stoppede nærmest med at spille fodbold, og det var Alaves tæt på at udnytte.
Real Madrid fik den perfekte start på kampen, da backen Lucas Vázquez var søgt med frem i feltet og sparkede 1-0-målet i nettet på et oplæg af Vinicius Junior.
Fem minutter før pausen fordoblede stjerneangriberen Kylian Mbappé føringen, da han udnyttede en god pasning fra Jude Bellingham.
Da Real Madrid-angriberen Rodrygo øgede til 3-0 tre minutter efter pausen, lignede det en sikker og overbevisende sejr.
Men sådan skulle det ikke gå.
For Carlo Ancelottis tropper mistede pludselig initiativet i kampen, og Alaves fik lov til at tage taktstokken.
Den indskiftede Real Madrid-angriber Endrick ramte på et afrettet skud træværket.
Men det var også det bedste, der skete for hjemmeholdet i den sidste halve time, hvor Alaves var ved at skabe overraskelsen.
Efter 85 minutter reducerede midtbanespilleren Carlos Benavidez til 1-3 for Alaves, der slog til minuttet efter med endnu en scoring.
Den indskiftede Alaves-angriber Kike Garcia udnyttede passiviteten hos Real Madrid og gjorde det til 2-3.
Alaves havde nu for alvor momentum og pressede på for en udligning, og udeholdet var tæt på flere gange.
I den anden ende brændte Endrick en chance mere, og derfor blev de seks tillægsminutter fyldt med spænding.
Alaves havde dog ikke skarpheden til at finde en tredje scoring i det, der i givet fald ville have været et mirakelcomeback.
Real Madrid er med sejren placeret på andenpladsen med 17 point efter syv kampe. Barcelona topper rækken med et point mere for en kamp færre.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Stjernes lillebror skifter til dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
Tv-vært stopper på Viaplay
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
Klar transferbesked til Christian Eriksen
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
INTERVIEW
Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’
NYHEDER