Real Madrid tog tirsdag aften sin fjerde sejr på stribe i La Liga, men det var ved at smuldre for det forsvarende mesterhold i slutminutterne.
Det endte dog med en kneben 3-2-sejr til Real Madrid på hjemmebane mod Alaves.
Længe lignede det en komfortabel sejr til Real Madrid, der kom foran 3-0 kort inde i anden halvleg. Men hjemmeholdet stoppede nærmest med at spille fodbold, og det var Alaves tæt på at udnytte.
Real Madrid fik den perfekte start på kampen, da backen Lucas Vázquez var søgt med frem i feltet og sparkede 1-0-målet i nettet på et oplæg af Vinicius Junior.
Fem minutter før pausen fordoblede stjerneangriberen Kylian Mbappé føringen, da han udnyttede en god pasning fra Jude Bellingham.
Da Real Madrid-angriberen Rodrygo øgede til 3-0 tre minutter efter pausen, lignede det en sikker og overbevisende sejr.
Men sådan skulle det ikke gå.
For Carlo Ancelottis tropper mistede pludselig initiativet i kampen, og Alaves fik lov til at tage taktstokken.
Den indskiftede Real Madrid-angriber Endrick ramte på et afrettet skud træværket.
Men det var også det bedste, der skete for hjemmeholdet i den sidste halve time, hvor Alaves var ved at skabe overraskelsen.
Efter 85 minutter reducerede midtbanespilleren Carlos Benavidez til 1-3 for Alaves, der slog til minuttet efter med endnu en scoring.
Den indskiftede Alaves-angriber Kike Garcia udnyttede passiviteten hos Real Madrid og gjorde det til 2-3.
Alaves havde nu for alvor momentum og pressede på for en udligning, og udeholdet var tæt på flere gange.
I den anden ende brændte Endrick en chance mere, og derfor blev de seks tillægsminutter fyldt med spænding.
Alaves havde dog ikke skarpheden til at finde en tredje scoring i det, der i givet fald ville have været et mirakelcomeback.
Real Madrid er med sejren placeret på andenpladsen med 17 point efter syv kampe. Barcelona topper rækken med et point mere for en kamp færre.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’
HELT VILDT
Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
NYHEDER
Tidligere FCK-spiller dømt i retten
Legende scorer landstrænerjob
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
NYHEDER