Real Madrid tog tirsdag aften sin fjerde sejr på stribe i La Liga, men det var ved at smuldre for det forsvarende mesterhold i slutminutterne.
Det endte dog med en kneben 3-2-sejr til Real Madrid på hjemmebane mod Alaves.
Længe lignede det en komfortabel sejr til Real Madrid, der kom foran 3-0 kort inde i anden halvleg. Men hjemmeholdet stoppede nærmest med at spille fodbold, og det var Alaves tæt på at udnytte.
Real Madrid fik den perfekte start på kampen, da backen Lucas Vázquez var søgt med frem i feltet og sparkede 1-0-målet i nettet på et oplæg af Vinicius Junior.
Fem minutter før pausen fordoblede stjerneangriberen Kylian Mbappé føringen, da han udnyttede en god pasning fra Jude Bellingham.
Da Real Madrid-angriberen Rodrygo øgede til 3-0 tre minutter efter pausen, lignede det en sikker og overbevisende sejr.
Men sådan skulle det ikke gå.
For Carlo Ancelottis tropper mistede pludselig initiativet i kampen, og Alaves fik lov til at tage taktstokken.
Den indskiftede Real Madrid-angriber Endrick ramte på et afrettet skud træværket.
Men det var også det bedste, der skete for hjemmeholdet i den sidste halve time, hvor Alaves var ved at skabe overraskelsen.
Efter 85 minutter reducerede midtbanespilleren Carlos Benavidez til 1-3 for Alaves, der slog til minuttet efter med endnu en scoring.
Den indskiftede Alaves-angriber Kike Garcia udnyttede passiviteten hos Real Madrid og gjorde det til 2-3.
Alaves havde nu for alvor momentum og pressede på for en udligning, og udeholdet var tæt på flere gange.
I den anden ende brændte Endrick en chance mere, og derfor blev de seks tillægsminutter fyldt med spænding.
Alaves havde dog ikke skarpheden til at finde en tredje scoring i det, der i givet fald ville have været et mirakelcomeback.
Real Madrid er med sejren placeret på andenpladsen med 17 point efter syv kampe. Barcelona topper rækken med et point mere for en kamp færre.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
NYHEDER
Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Forstår intet af Bisseck-beslutning
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
Eksperter raser: Hvad med Messi?
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
OPTAKT
Australien – Egypten
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
Her kan man se La Liga fremover
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Colombia – Ghana
MEDIE