Real Madrid-cheftræner Carlo Ancelotti roser sine spillere, selv om de tirsdag aften måtte gå fra banen i udekampen mod Manchester City med et 3-4-nederlag i den første af to Champions League-semifinaler.
Havde italienerens spillere ikke vist stor moral i opgøret, kunne det være gået meget værre, da holdet var i massiv modvind i første halvleg. Allerede efter ti minutter var Real bagud 0-2, og efterfølgende blev City ved med at skabe chancer.
– Mine spillere blev ikke bragt ud af fatningen, da vi havde det meget vanskeligt. De første 20 minutter var meget udfordrende for os, men derfra var vi i stand til ganske langsomt at kæmpe os tilbage i kampen, så vi stadig har en helt åben chance for at gå videre, siger Carlo Ancelotti til britiske BT Sport.
– Manchester City er et meget stærkt fodboldhold, men vi gav dem konkurrence. Den gode ting er, at vi scorede tre mål, den dårlige ting er, at vi lukkede fire mål ind.
Han medgiver, at hans hold generelt havde svært ved at stække Manchester Citys bevægelige offensiv. Opgøret igennem lå den næste store chance til hjemmeholdet konstant og lurede.
Det må til gengæld have været sjovt at se på for neutrale iagttagere, bemærker han.
– Som fodboldfan må det have været en fantastisk kamp, men som cheftræner for Real Madrid må jeg også konstatere, at vi lukkede for mange nemme mål ind, siger Ancelotti.
Han peger på “Bernabeus magi” som en nøgle til, at hans hold kommer sejrrigt ud af returkampen i næste uge.
Inden da venter en ligakamp mod Espanyol på lørdag. Med bare et enkelt point i den på papiret overkommelige hjemmekamp vinder Real Madrid det spanske mesterskab.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Supercomputer: De vinder VM
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
NYHEDER
Succestræner forlader Premier League-klub
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
MEDIE
Dialog om dansk profil – koster 105 mio.
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF jagter Mikkel Lynge
OPTAKT
Optakt: Sydkorea – Tjekkiet
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
AVIS
‘Det er slut’
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
