Real-træner: Ingen blev bragt ud af fatningen

Carlo Ancelotti lovpriser sine spillere for at kæmpe sig tilbage i udekampen mod velspillende Manchester City.



Real Madrid-cheftræner Carlo Ancelotti roser sine spillere, selv om de tirsdag aften måtte gå fra banen i udekampen mod Manchester City med et 3-4-nederlag i den første af to Champions League-semifinaler.

Havde italienerens spillere ikke vist stor moral i opgøret, kunne det være gået meget værre, da holdet var i massiv modvind i første halvleg. Allerede efter ti minutter var Real bagud 0-2, og efterfølgende blev City ved med at skabe chancer.

– Mine spillere blev ikke bragt ud af fatningen, da vi havde det meget vanskeligt. De første 20 minutter var meget udfordrende for os, men derfra var vi i stand til ganske langsomt at kæmpe os tilbage i kampen, så vi stadig har en helt åben chance for at gå videre, siger Carlo Ancelotti til britiske BT Sport.

– Manchester City er et meget stærkt fodboldhold, men vi gav dem konkurrence. Den gode ting er, at vi scorede tre mål, den dårlige ting er, at vi lukkede fire mål ind.

Han medgiver, at hans hold generelt havde svært ved at stække Manchester Citys bevægelige offensiv. Opgøret igennem lå den næste store chance til hjemmeholdet konstant og lurede.

Det må til gengæld have været sjovt at se på for neutrale iagttagere, bemærker han.

– Som fodboldfan må det have været en fantastisk kamp, men som cheftræner for Real Madrid må jeg også konstatere, at vi lukkede for mange nemme mål ind, siger Ancelotti.

Han peger på “Bernabeus magi” som en nøgle til, at hans hold kommer sejrrigt ud af returkampen i næste uge.

Inden da venter en ligakamp mod Espanyol på lørdag. Med bare et enkelt point i den på papiret overkommelige hjemmekamp vinder Real Madrid det spanske mesterskab.

/ritzau/





Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’




EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Afvist – Brøndby undrer sig

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold



LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Skidt nyt om Lukas Lerager

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Patrick Dorgu er med



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Smider Salah-bombe

Gratis adgang til Superliga-brag

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud