Real Madrid-cheftræner Carlo Ancelotti roser sine spillere, selv om de tirsdag aften måtte gå fra banen i udekampen mod Manchester City med et 3-4-nederlag i den første af to Champions League-semifinaler.
Havde italienerens spillere ikke vist stor moral i opgøret, kunne det være gået meget værre, da holdet var i massiv modvind i første halvleg. Allerede efter ti minutter var Real bagud 0-2, og efterfølgende blev City ved med at skabe chancer.
– Mine spillere blev ikke bragt ud af fatningen, da vi havde det meget vanskeligt. De første 20 minutter var meget udfordrende for os, men derfra var vi i stand til ganske langsomt at kæmpe os tilbage i kampen, så vi stadig har en helt åben chance for at gå videre, siger Carlo Ancelotti til britiske BT Sport.
– Manchester City er et meget stærkt fodboldhold, men vi gav dem konkurrence. Den gode ting er, at vi scorede tre mål, den dårlige ting er, at vi lukkede fire mål ind.
Han medgiver, at hans hold generelt havde svært ved at stække Manchester Citys bevægelige offensiv. Opgøret igennem lå den næste store chance til hjemmeholdet konstant og lurede.
Det må til gengæld have været sjovt at se på for neutrale iagttagere, bemærker han.
– Som fodboldfan må det have været en fantastisk kamp, men som cheftræner for Real Madrid må jeg også konstatere, at vi lukkede for mange nemme mål ind, siger Ancelotti.
Han peger på “Bernabeus magi” som en nøgle til, at hans hold kommer sejrrigt ud af returkampen i næste uge.
Inden da venter en ligakamp mod Espanyol på lørdag. Med bare et enkelt point i den på papiret overkommelige hjemmekamp vinder Real Madrid det spanske mesterskab.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Dansker lander stort job
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
UEFA med vild ændring
TOPNYHED
FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
LIGE NU
Felix Beijmo er færdig i AGF
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
Southampton-chef: Straf er ude af proportioner
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
FANKLUBBEN
Fantastisk – han kan blive det næste store salg!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
EKSKLUSIVT
