Real Madrid-cheftræner Carlo Ancelotti roser sine spillere, selv om de tirsdag aften måtte gå fra banen i udekampen mod Manchester City med et 3-4-nederlag i den første af to Champions League-semifinaler.
Havde italienerens spillere ikke vist stor moral i opgøret, kunne det være gået meget værre, da holdet var i massiv modvind i første halvleg. Allerede efter ti minutter var Real bagud 0-2, og efterfølgende blev City ved med at skabe chancer.
– Mine spillere blev ikke bragt ud af fatningen, da vi havde det meget vanskeligt. De første 20 minutter var meget udfordrende for os, men derfra var vi i stand til ganske langsomt at kæmpe os tilbage i kampen, så vi stadig har en helt åben chance for at gå videre, siger Carlo Ancelotti til britiske BT Sport.
– Manchester City er et meget stærkt fodboldhold, men vi gav dem konkurrence. Den gode ting er, at vi scorede tre mål, den dårlige ting er, at vi lukkede fire mål ind.
Han medgiver, at hans hold generelt havde svært ved at stække Manchester Citys bevægelige offensiv. Opgøret igennem lå den næste store chance til hjemmeholdet konstant og lurede.
Det må til gengæld have været sjovt at se på for neutrale iagttagere, bemærker han.
– Som fodboldfan må det have været en fantastisk kamp, men som cheftræner for Real Madrid må jeg også konstatere, at vi lukkede for mange nemme mål ind, siger Ancelotti.
Han peger på “Bernabeus magi” som en nøgle til, at hans hold kommer sejrrigt ud af returkampen i næste uge.
Inden da venter en ligakamp mod Espanyol på lørdag. Med bare et enkelt point i den på papiret overkommelige hjemmekamp vinder Real Madrid det spanske mesterskab.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
NYHEDER
Fodboldlegenden Kevin Keegan er død
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
INTERVIEW
Svensson giver status på Huescas
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
Skandaløse scener: Han er en skændsel!
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Fin lodtrækning for FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
Han er VM’s bedste spiller
TOPNYHED
Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget
LIGE NU
Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
TRANSFER
Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub
NYHEDER
