Regeringen sænker afstandskravet mellem tilskuere til én meter. Dermed kan flere tilskuere komme til fodboldkampe i Superligaen i resten af den igangværende sæson.
Det bekræfter Kulturministeriet i en pressemeddelelse tirsdag eftermiddag.
Det sker, efter at kulturordfører Kasper Sand Kjær (S) tidligere tirsdag havde løftet sløret for detaljerne i bekendtgørelsen.
– Helt konkret har vi aftalt, at der fra næste spillerunde kan komme flere tilskuere på stadion. Det er jo godt for alle, sagde Kasper Sand Kjær tirsdag formiddag.
Det bliver sådan, at der kan sidde 500 tilskuere i hver sektion, som stadion skal inddeles i, og der skal være en meters afstand imellem folk i stedet for de to meter, som hidtil har været kravet.
I en pressemeddelelse siger kulturminister Joy Mogensen (S):
– At få fans tilbage til alle kampene i Superligaen – og mærke suset og glæden på lægterne – er både fantastisk og en vigtig del af superligafodbold.
– Tiltaget sker efter, at justitsministeren og jeg har haft drøftelser med de politiske partier. Vi har lyttet til ønsket om flere fans på stadionerne, og jeg synes, at vi har fundet en god balance mellem hensynet til holdene og deres fodboldfans – og til at vi fortsat skal undgå smittespredning.
Restriktionerne til kampene er kommet grundet coronakrisen. Flere partier har blandt andet efterspurgt lempede afstandskrav, hvilket blev drøftet mellem regeringen og de øvrige partier mandag aften.
I tre forsøgskampe har der været afprøvet lempeligere restriktioner. Det er på baggrund af disse kampe, at der nu åbnes mere op.
Justitsminister Nick Hækkerup (S) minder dog om, at coronakrisen ikke er overstået, bare fordi der åbnes for flere tilskuere.
– Forsøget har vist, at det kan lade sig gøre at afvikle superligakampe med mange tilskuere, så det bliver der nu mulighed for hen over sommeren.
– Krisen er ikke overstået, men vi tager nu endnu et skridt i retning af genåbning af Danmark. Det er jeg rigtig glad for, siger han i pressemeddelelsen.
FC København har blandt andet tidligere meldt ud, at man vil kunne inddele Parken i 21 sektioner, og dermed kan klubben lukke 10.500 fans ind til hjemmekampene i resten af sæsonen.
Brøndby oplyser til TV2 Sporten, at man forventer at kunne lukke 7000-8000 tilskuere ind til kampene under de nye restriktioner.
Kapaciteten vil variere fra stadion til stadion, men generelt vil flere folk kunne komme til fodbold i resten af denne sæson.
Foruden at afstandskravet sænkes til en meter, vil familiemedlemmer og andre nære relationer kunne sidde ved siden af hinanden, fremgår det af bekendtgørelsen.
Den vækker glæde hos Claus Thomsen, Divisionsforeningens direktør.
– Vi er selvfølgelig meget glade for de nye muligheder, klubberne nu får. Stor tak til regeringen, Folketingets partier og myndighederne for det.
– Vi går nu i gang med at assistere klubberne med den nødvendige praktik, siger han i en pressemeddelelse.
Støttepartiet De Radikale samt partierne i blå blok havde gerne set, at der allerede nu kunne meldes ud omkring tilskuerkapaciteten til næste sæson. Altså efter august.
Men det kommer ikke til at ske, meddeler Kulturministeriet. Hækkerup og sundhedsminister Magnus Heunicke (S) vil først i august indkalde partilederne til drøftelser af situationen efter 31. august, er meldingen.
De lempeligere restriktioner for resten af sæsonen får i øvrigt ikke betydning for onsdagens pokalfinale i Esbjerg mellem AaB og Sønderjyske. Det meddeler Divisionsforeningen.
/ritzau/
NYHEDER
Mads Pedersen skal køre næste års Tour de France
MEDIE
Vildt skifte i Superligaen?
MEDIE
FC København arbejder på Jacob Neestrup-exit
MEDIE
Jacob Neestrup spøger i denne klub
NYHEDER
Smutter Neestrup? ‘En rigtig god udgang’
TOPNYHED
Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller
MEDIE
Danskerklub vil IKKE byde på Robert
EKSKLUSIVT
Martin Jørgensen jubler over stor nyhed
NYHEDER
– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp
TRANSFER
Brøndbys ejer køber Dax Palmer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil
TIPSBLADET SPECIAL
Ny kulturbærer i FCK? ‘Det er ikke særlig godt’
MEDIE
Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte
MEDIE
Sergio Ramos i chokskifte?
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
Ekspert med klar transfer-opfordring til FCK
NYHEDER
Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!
MEDIE
Bayern München har Superliga-stjerne på blokken
NYHEDER
Rune deler video: ‘Super svært at gå’
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
TOPNYHED
Neestrup erkender FCM-misundelse
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’
MEDIE
Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video
Køb billet til FC København i Champions League
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
TOPNYHED
Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’
NYHEDER
Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen
TOPNYHED
Video: AGF sænket af panenka-straffe
MEDIE
Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter
AVIS
Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
MEDIE
Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller
Indkalder Salah til afgørende samtale
TRANSFER
Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
MEDIE
Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham
Vildt! Dansk rekordår i Europa
FCM-helt fremhæver Duncan
DAGENS SPILFORSLAG
Pointdeling i vestfransk derby
NYHEDER
Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter
MEDIE
Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet
TOPNYHED
Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked
NYHEDER
FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr
KARAKTERER
Et utroligt smukt mareridt!
NYHEDER
CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’
