Endnu et land giver grønt lys til EM-tilskuere

Mindst en fjerdedel af pladserne på Stadio Olimpico i Rom kan tages i brug til EM-slutrunden i fodbold.



Italiens regering har vendt tommelfingeren opad til en plan om at lukke tilskuere ind til sommerens EM i fodbold.

Rom er ligesom København blandt de 12 værtsbyer, og på Stadio Olimpico i den italienske hovedstad åbnes der for mindst 25 procent af kapaciteten.

På det olympiske stadion er der plads til 68.000 tilskuere, så det svarer til, at 17.000 bliver lukket ind.

Det oplyser Det Italienske Fodboldforbund (FIGC) i en pressemeddelelse tirsdag.

– Italien og Rom er klar. Regeringens godkendelse af tilskuere til EM-kampene i Rom er fantastisk nyt, som vi med det samme vil viderebringe til Uefa, siger forbundets præsident, Gabriele Gravina.

– Italien viser mod ved både at bekæmpe pandemien og samtidig arbejde for at genstarte med en klar og veldefineret plan.

Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) har garanteret, at der ikke spilles kampe uden tilskuere ved EM-slutrunden.

Det stiller krav til værtsbyerne om at tillade fans på lægterne, men indtil tirsdag manglede Italien at fremlægge en konkret plan.

EM-slutrunden skulle have været afviklet i sommeren 2020, men blev på grund af coronapandemien skubbet et år.

I stedet afvikles den fra 11. juni til 11. juli i år.

Rom er en af fire værtsbyer, som endnu ikke er blevet formelt godkendt af Uefa. Modsat København er den italienske hovedstad, München i Tyskland, Bilbao i Spanien og Dublin i Irland ikke blevet bekræftet som værter.

Det må dog antages, at Uefa nu godkender Rom som vært efter tirsdagens offentliggørelse.

Byen er vært for åbningskampen, hvor Tyrkiet er modstanderen. Derudover spilles Italiens gruppekampe mod Schweiz og Wales også i Rom, ligesom Stadio Olimpico lægger græs til en kvartfinale.

Ifølge Johns Hopkins University er lidt flere end 115.000 personer døde i Italien, efter at de har fået påvist smitte med coronavirus.

/ritzau/Reuters







LIVE

TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?

FC København – Lyngby BK

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Her kan du se de danske hold i Europa

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Afsløring: Bischoff på plads i NEC Nijmegen

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Spår FCK-fiasko

I dag er det sidste chance for FC København

FCK-stjerne klar til Europa-brag

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark

Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Randers FC – Silkeborg IF

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

Beijmo med kontant AGF-udmelding



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

OB henter forsvarstalent i Brøndby

Dansk stjerne i milliontransfer

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’