Endnu et land giver grønt lys til EM-tilskuere

Mindst en fjerdedel af pladserne på Stadio Olimpico i Rom kan tages i brug til EM-slutrunden i fodbold.



Italiens regering har vendt tommelfingeren opad til en plan om at lukke tilskuere ind til sommerens EM i fodbold.

Rom er ligesom København blandt de 12 værtsbyer, og på Stadio Olimpico i den italienske hovedstad åbnes der for mindst 25 procent af kapaciteten.

På det olympiske stadion er der plads til 68.000 tilskuere, så det svarer til, at 17.000 bliver lukket ind.

Det oplyser Det Italienske Fodboldforbund (FIGC) i en pressemeddelelse tirsdag.

– Italien og Rom er klar. Regeringens godkendelse af tilskuere til EM-kampene i Rom er fantastisk nyt, som vi med det samme vil viderebringe til Uefa, siger forbundets præsident, Gabriele Gravina.

– Italien viser mod ved både at bekæmpe pandemien og samtidig arbejde for at genstarte med en klar og veldefineret plan.

Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) har garanteret, at der ikke spilles kampe uden tilskuere ved EM-slutrunden.

Det stiller krav til værtsbyerne om at tillade fans på lægterne, men indtil tirsdag manglede Italien at fremlægge en konkret plan.

EM-slutrunden skulle have været afviklet i sommeren 2020, men blev på grund af coronapandemien skubbet et år.

I stedet afvikles den fra 11. juni til 11. juli i år.

Rom er en af fire værtsbyer, som endnu ikke er blevet formelt godkendt af Uefa. Modsat København er den italienske hovedstad, München i Tyskland, Bilbao i Spanien og Dublin i Irland ikke blevet bekræftet som værter.

Det må dog antages, at Uefa nu godkender Rom som vært efter tirsdagens offentliggørelse.

Byen er vært for åbningskampen, hvor Tyrkiet er modstanderen. Derudover spilles Italiens gruppekampe mod Schweiz og Wales også i Rom, ligesom Stadio Olimpico lægger græs til en kvartfinale.

Ifølge Johns Hopkins University er lidt flere end 115.000 personer døde i Italien, efter at de har fået påvist smitte med coronavirus.

/ritzau/Reuters





Her er FC Københavns vej i Europa




LIVE

LIVE: Tørlagt for øl

Kommer med frækt bud på dansk mester

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Kæmpe røgslør af Brøndby

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Bayern München lurer på choktransfer

AGF kan ende med millionregning, men…



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Harry Maguire i chok

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Cooper og Svensson overrasker begge



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Snart sker det

Fortryder FC Barcelona-transfer

Dansk toptræner lander stort job

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding