Endnu et land giver grønt lys til EM-tilskuere

Mindst en fjerdedel af pladserne på Stadio Olimpico i Rom kan tages i brug til EM-slutrunden i fodbold.



Italiens regering har vendt tommelfingeren opad til en plan om at lukke tilskuere ind til sommerens EM i fodbold.

Rom er ligesom København blandt de 12 værtsbyer, og på Stadio Olimpico i den italienske hovedstad åbnes der for mindst 25 procent af kapaciteten.

På det olympiske stadion er der plads til 68.000 tilskuere, så det svarer til, at 17.000 bliver lukket ind.

Det oplyser Det Italienske Fodboldforbund (FIGC) i en pressemeddelelse tirsdag.

– Italien og Rom er klar. Regeringens godkendelse af tilskuere til EM-kampene i Rom er fantastisk nyt, som vi med det samme vil viderebringe til Uefa, siger forbundets præsident, Gabriele Gravina.

– Italien viser mod ved både at bekæmpe pandemien og samtidig arbejde for at genstarte med en klar og veldefineret plan.

Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) har garanteret, at der ikke spilles kampe uden tilskuere ved EM-slutrunden.

Det stiller krav til værtsbyerne om at tillade fans på lægterne, men indtil tirsdag manglede Italien at fremlægge en konkret plan.

EM-slutrunden skulle have været afviklet i sommeren 2020, men blev på grund af coronapandemien skubbet et år.

I stedet afvikles den fra 11. juni til 11. juli i år.

Rom er en af fire værtsbyer, som endnu ikke er blevet formelt godkendt af Uefa. Modsat København er den italienske hovedstad, München i Tyskland, Bilbao i Spanien og Dublin i Irland ikke blevet bekræftet som værter.

Det må dog antages, at Uefa nu godkender Rom som vært efter tirsdagens offentliggørelse.

Byen er vært for åbningskampen, hvor Tyrkiet er modstanderen. Derudover spilles Italiens gruppekampe mod Schweiz og Wales også i Rom, ligesom Stadio Olimpico lægger græs til en kvartfinale.

Ifølge Johns Hopkins University er lidt flere end 115.000 personer døde i Italien, efter at de har fået påvist smitte med coronavirus.

/ritzau/Reuters





Her er FCK’s modstander i Europa Playoff




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Færdig: Nu er han rejst til København

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Hold nu kæft, hvor er han god!

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Dansk stortalents værdi eksploderer



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Lewandowski forlader FC Barcelona

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Teaser for ny AGF-aftale



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Tæt på aftale med Andreas Christensen

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Så er det officielt

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Salah sender særlig besked

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr