Sønderjyske – Viborg FF 2-2 (2-0)
1-0 Ivan Näsberg – selvmål (3.)
2-0 Olti Hyseni (11.)
2-1 Yonis Njoh (74.)
2-2 Yonis Njoh (83.)
Kampens bedste
Sønderjyske:
Det er jo svært at pege på en bedste for Sønderjyske, når man smider det hele over bord på så sløj en måde, mens man er en mand i overtal. Marcus Bundgaard stod dog en fin kamp og var chanceløs på begge Viborg-scoringer.
Ellers leverede arbejdshesten Tobias Sommer – igen – en stærk indsats på midten af banen, hvor han nærmest var overalt.
Viborg FF:
Hvis ikke Yonis Njoh får en stående klapsalve i Viborg-omklædningsrummet efter kampen i dag, så giver intet mening, for ene mand skaffede han Viborg point i dag. Da han kom ind med 20 minutter tilbage, var Viborg døde og begravet samt en mand i undertal, og minsandten om han ikke tog sagen i egen hånd og scorede to gange for Viborg, der stadig hænger fast i drømmen om syvendepladsen.
Klapsalve for det indhop, der kan vise sig at blive rigtig meget værd!
Ellers må Radic’ forsvarsaktion i tillægstiden også kandidere til en af sæsonens flotteste defensive blokeringer – hold nu op, hvor han ofrede sig på Djantous skud i det lille felt.
Kampens værste
Kønt var det godt nok ikke fra Viborgs side i dag. Først og fremmest må det jo aldrig ske, at Ivan Näsberg header bolden ind i eget net efter bare tre minutter. Der burde nordmanden have placeret sig godt nok til ikke blot at styre den i eget mål, om end det var meget godt headet ind.
Men Serginho tager alligevel prisen for at rage to advarsler til sig på få minutter. Frustrationen var så tydelig i hans kropssprog, at man nærmest tænkte, at det var et spørgsmål om tid, før han blev vist ud, og se bare hvad der skete. En ærgerlig udvikling for dribleren, som inden sit røde kort trods alt viste nogle lovende tegn.
Kampens detalje
De fleste, der følger Superligaen, ved efterhånden, at Olti Hyseni er et lysende talent, og i dag fik han så hul på målscoringsbylden med et flot mål, hvor han trak ind i banen og fra kanten af klappede den ind. Jo, den blev rettet af, og der var også mange skønhedsfejl i spillet i dag, men det ændrer ikke på, at Hyseni blev belønnet for sin opportunistiske spillestil.
Potentialet er tårnhøjt, og det lader bare til at være et spørgsmål om tid, før han skal skydes afsted for mange millioner. Måske allerede til sommer? Det dufter af et rekordsalg for Sønderjyske.
LIVE
VM-LIVE: ‘De er klar til at dø for Messi’
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
Her kan du se Norge mod Senegal
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Frankrig – Irak
MEDIE
Frederiksen renser ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
OPTAKT
Portugal – Usbekistan
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Norge – Senegal
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
Conrad Harder får argentinsk chef
Et skridt tættere Englands største stadion
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
FC Københavns talenter gør rent bord
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
OPTAKT
Colombia – DR Congo
Her kan du se Argentina mod Østrig
Rekord-Messi sparker Argentina videre
Slagter stjerner: Noget lort!
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT