Rekordsalg til sommer? Potentialet er tårnhøjt

Tipsbladet zoomer ind på det målrige opgør mellem Sønderjyske og Viborg.



SønderjyskeViborg FF 2-2 (2-0)
1-0 Ivan Näsberg – selvmål (3.)
2-0 Olti Hyseni (11.)
2-1 Yonis Njoh (74.)
2-2 Yonis Njoh (83.)

Kampens bedste

Sønderjyske:
Det er jo svært at pege på en bedste for Sønderjyske, når man smider det hele over bord på så sløj en måde, mens man er en mand i overtal. Marcus Bundgaard stod dog en fin kamp og var chanceløs på begge Viborg-scoringer.

Ellers leverede arbejdshesten Tobias Sommer – igen – en stærk indsats på midten af banen, hvor han nærmest var overalt.

Viborg FF:
Hvis ikke Yonis Njoh får en stående klapsalve i Viborg-omklædningsrummet efter kampen i dag, så giver intet mening, for ene mand skaffede han Viborg point i dag. Da han kom ind med 20 minutter tilbage, var Viborg døde og begravet samt en mand i undertal, og minsandten om han ikke tog sagen i egen hånd og scorede to gange for Viborg, der stadig hænger fast i drømmen om syvendepladsen.

Klapsalve for det indhop, der kan vise sig at blive rigtig meget værd!

Ellers må Radic’ forsvarsaktion i tillægstiden også kandidere til en af sæsonens flotteste defensive blokeringer – hold nu op, hvor han ofrede sig på Djantous skud i det lille felt.

Kampens værste

Kønt var det godt nok ikke fra Viborgs side i dag. Først og fremmest må det jo aldrig ske, at Ivan Näsberg header bolden ind i eget net efter bare tre minutter. Der burde nordmanden have placeret sig godt nok til ikke blot at styre den i eget mål, om end det var meget godt headet ind.

Men Serginho tager alligevel prisen for at rage to advarsler til sig på få minutter. Frustrationen var så tydelig i hans kropssprog, at man nærmest tænkte, at det var et spørgsmål om tid, før han blev vist ud, og se bare hvad der skete. En ærgerlig udvikling for dribleren, som inden sit røde kort trods alt viste nogle lovende tegn.

Kampens detalje

De fleste, der følger Superligaen, ved efterhånden, at Olti Hyseni er et lysende talent, og i dag fik han så hul på målscoringsbylden med et flot mål, hvor han trak ind i banen og fra kanten af klappede den ind. Jo, den blev rettet af, og der var også mange skønhedsfejl i spillet i dag, men det ændrer ikke på, at Hyseni blev belønnet for sin opportunistiske spillestil.

Potentialet er tårnhøjt, og det lader bare til at være et spørgsmål om tid, før han skal skydes afsted for mange millioner. Måske allerede til sommer? Det dufter af et rekordsalg for Sønderjyske.





LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Dame N’Doye scorer nyt job

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Vil smadre transferrekord

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Tordner mod VM-træner

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Interessant melding om VM-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Superliga-boss med spændende transfermelding

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tyskland – Elfenbenskysten

VM-anfører får anke afvist i voldtægtssag

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Zanka ville spille gratis for FC København

Flere Superliga-kamp rykkes

Vigtigt nyt for ‘AC’

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske

Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Neestrup og co. vil have Barca-spiller

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’